Hernia Hiatal


  • Shkaqet e hernie hiatal
  • Klasifikimi i hernie hiatal
  • Simptomet e hernie hiatal
  • Diagnoza hernia Hiatal
  • Trajtimi i hernie hiatal
  • Parashikimi dhe parandalimin e hernie hiatal

Hernia Hiatal ndodh në Gastroenterologjise shpesh. Probabiliteti i hernie diafragmës rrit në proporcion me moshën - nga 9% në pacientët më të rinj se 40 vjet në 69% në ato mbi 70 vjet. Hernie më e zakonshme dhjamë formuar në femra. Në gjysmën e rasteve janë asimptomatike dhe të mbetet i panjohur. Nganjëherë pacientët vazhdoi të marrë trajtim gastroenterologist për comorbidities që përcaktojnë manifestimet kryesore klinike - gastrit kronik, cholecystitis, ulcera në stomak.

Shkaqet e hernie hiatal

Hernias Paraesophageal mund të jetë karakteri lindura apo të fituara. Hernia Hiatal në fëmijët është i lidhur zakonisht me defekt embrionale - shkurtimin e ezofagut dhe kërkon ndërhyrje kirurgjikale në një moshë të re.


Hernia Hiatal ndryshimet e blera involyutivnymy shkak - dobësi në rritje i ligamenteve dhjamë. Me moshën, strukturat e indeve lidhës që mbajnë në ezofag në vrimat e diafragmës ekspozuar proceset degjeneruese, humbje e elasticitetit dhe atrofi. Një situatë e ngjashme ndodh shpesh në astenizirovannyh, njerëzit detrenirovannyh dhe njerëzit që vuajnë nga sëmundje të lidhura me ind lidhës të dobët (sindromi Marfan, këmbët e sheshtë, venat me variçe, hemorroide, diverticulosis zorrë dhe t. F.). Në këtë drejtim, hernia Hiatal shpesh shoqëron hernie femurit, hernie inguinale, hernie Linea Alba, hernie kërthizës.

Faktorët që rrisin rrezikun e hernie hiatal, janë rrethanat që shoqëruan sistematikisht apo rritje kritike e papritur në ndër-barkut presion, kapsllëk kronik, vjellje papërmbajtshëm, fryrje, ascites, punë e vështirë fizike, një-fazë heqjen ngarkesa të rënda, shpatet papritur, trauma barkut të topitur, Shkalla e rëndë e trashje. Sipas njoftimeve, rreth 18% e grave me shtatzëni të përsëritura vuajnë hernie diafragmës. Rritja e presionit intra-abdominale mund të kontribuojnë për një kollë të fortë dhe të zgjatur në bronkit kronike obstruktive, astmës sëmundjeve të mirë të mushkërive jospecifike.

Gjithashtu, zhvillimi i hernie hiatal tërheq lëvizshmëri të traktit digjestiv në hiper-esophageal dyskinesia, Ulçera duodenale shoqërues dhe gastro stomakut kronike, pancreatitis kronike, cholecystitis calculous. Shfaqja e hernie hiatal kontribuon shkurtimin e gjatësisë ezofag për shkak të llojit të tij mbresë-inflamator që u zhvillua si rezultat i ezofag zbaticë, ezofahealnoy peptike ulçerë, kimike ose djegie termike.

Një pasojë e drejtpërdrejtë e dobësimit të ligamenteve zgjerimit diafragmë është Hiatal hernia dhe edukimi porta nëpër të cilën pjesë të barkut të ezofagut dhe stomakut prolabuye kardiak të zgavrën e kraharorit.

Klasifikimi i hernie hiatal

Sipas karakteristikat anatomike dallojnë rrëshqitje, paraesophageal dhe hernia përziera dhjamë. Kur rrëshqitje (boshtor, boshtor) hernie falas shënuar depërtimit ezofag barkut, Cardia dhe fundus e stomakut përmes hapjes esophageal e diafragmë në zgavrën e kraharorit dhe të kthimit të veçantë (kur ndryshon pozicionin e trupit) prapa në zgavrën e barkut. Hernias bosht të ndodhë në shumicën e rasteve dhe në varësi të zonave smeschaemy mund të jetë kardiak, kardiofundalnymy, Nëntotali ose totalnozheludochnymy.

Hernie Paraesophageal dhjamë karakterizohet nga ezofagut skajor dhe Cardia nën diafragmë, por zhvendosja e stomakut në zgavrën e kraharorit dhe vendndodhjen e saj mbi diafragmë, afër ezofag kraharorit, dmth paraezofahealno. Ka hernie fundic dhe antral paraesophageal.

Kur të përziera hiatal hernie Axial kombinuar dhe mekanizmat paraesophageal. Gjithashtu një formë e veçantë e izoluar ezofag kongjenitale të shkurtër me "intrathoracic" një stomak.

Në bazë të shenjave radiologjike dhe vëllimi zhvendosje të stomakut në zgavrën e kraharorit janë tre gradë e hernie hiatal.

Kur pjesa I klasa abdominal i ezofagut është mbi diafragmë, kardio është në nivelin e diafragmë dhe stomak menjëherë ngjitur me të. Shkalla II-turn korrespondon hernie barkut ezofag në zgavrën e kraharorit dhe vendndodhjen stomak në dhjamë. Kur dhjamë nivel hernie III në zgavrën e kraharorit janë të gjitha strukturat subdiaphragmatic - pjesë të barkut e ezofagut, kardio, fund dhe trupin e stomakut (antrum ndonjëherë).

Simptomet e hernie hiatal

Rreth gjysma e rasteve të hernie hiatal asimptomatike ose të shoqëruar nga manifestimet klinike të butë.

Shenjat tipike të hernie diafragmës është dhimbje, e cila është e lokalizuar zakonisht epigastrike shtrihet përgjatë ezofag apo radiating në zonën brisk dhe shpinë. Ndonjëherë dhimbja mund të jetë personazh Tinea kujtoj pancreatitis.

Shpesh shënuar dhimbje retrosternal (cardialgia nekoronarnoho) që mund të merren për anginë apo infarkt miokardi. Një e treta e pacientëve me hernie dhjamë simptomë kryesor është ritëm jonormal të zemrës ose aritmi sipas llojit të takikardi paroksizmal. Shumica e të dhënave tregon të çojë në gabime diagnostike dhe të qëndrueshme të trajtohen pa sukses si një kardiolog.

Shenjat Differetsialnymy e dhimbje në hernie hiatal janë: shfaqja e dhimbjes zakonisht pasi të hahet, aktivitet fizik, fryrje, kollitjes, të gënjyer; reduktim ose zhdukja e dhimbjes pas burping, frymë thellë, të vjella, ndryshimet në pozicionin e trupit, duke marrë ujë; rritur dhimbje kur bending përpara. Në rast të harar probleme hernie që ka gjoksin intensive cramping radiating në mes të xhades blades, të përzier, të vjella me gjak, cianozë, dyspnea, takikardi, hipotension.

Si hernia Hiatal natyrshëm çon në zhvillimin e refluksi gastroezofageal, aty eshte nje grup i simptomave të lidhura me dispepsi. Pacientët me hernie diafragmës zakonisht ankohen për belching përmbajtjen e stomakut apo ndjenjën biliare e hidhërim në gojë, burping ajrit. Shpesh ka regurgitation e ushqimit të marra kohët e fundit pa të përzier paraprak; regurgitation shpesh zhvillon natë horizontalisht.

Manifestim patognomonike e hernie hiatal është disfagia - një shkelje e kalimit të bolus ushqimit përmes ezofagut. Disfagia me hernie hiatal shpesh shoqëron pritje apo ushqim gjysmë të lëngshme, shumë ftohtë ose ujë të nxehtë; zhvillohet në një vakt të nxituar apo faktorëve stresues.

Për hernia Hiatal karakterizohet gjithashtu nga urth, hiccups, dhimbje dhe djegie në gjuhën, ngjirurit e zërit. Firë e përmbajtjes stomakut në rrugët e frymëmarrjes mund të zhvillohet bronkit, astmë, pneumoni aspiratë.

Fotografia klinike e hernie hiatal shpesh kanë sindromi anemi të lidhur me gjakderdhje të fshehur nga ezofag dhe stomak të ulët si rezultat i ezofag zbaticë, gastrit erozive, ulcerat peptike e ezofagut.

Diagnoza hernia Hiatal

Zakonisht hernia Hiatal u zbulua për herë të parë gjatë radiografi gjoks, x-ray të ezofag dhe stomak ose gjatë ekzaminimit endoskopik (Esophagoscopy, Gastroskopi).

Dëshmi Radiologjike e hernie hiatal janë: pozita të larta muskul unazor esophageal i Cardia e diafragmë, mungesa e ezofagut subdiaphragmatic, duke zgjeruar diametrin e dhjamë, vonojë pezullimin barium në hernie etj Gjatë endoscopy përcaktohet zakonisht nga esophageal-stomakut linjë paragjykim sipër Shenjat aperture e ezofag dhe gastrit, ulcerat dhe erozionet mukozale. Për të përjashtuar kancer esophageal është kryer biopsi endoskopik dhe studimin morfologjike të biopsi. Me qëllim të njohjes së gjakderdhjes fshehur nga trakti gastrointestinal shqyrtuar stol gjak okult.

Një vend të veçantë në diagnozën e hernie hiatal është dhënë matës ezofahealnoy për të vlerësuar gjendjen e muskul unazor (faringut, esophageal dhe kardiak) funksion esophageal motor në nivele të ndryshme (kohëzgjatja, amplitudë dhe natyra e shkurtimeve - ose spastik zorrë) dhe ndjekur e efektivitetit të trajtimit konservativ . Për të studiuar mjedisin e traktit gastrointestinal dhe kryhet vnutrishnostravohidna metër pH intragastric, hastrokardiomonitorinh, impedancemetry.

Trajtimi i hernie hiatal

Trajtimi i hernie diafragmës të fillojë me masa konservative. Që nga klinikës hernie hiatal në simptomat e zbaticë ballë gastroesophageal, trajtim konservativ është e drejtuar kryesisht për trajtimin e tyre. Në ilaçe komplekse përfshijnë antacids (Maalox, Hastao, almagel etj), H2-histamine receptorin blockers (Ranitidine), frenuesit pompë proton (omeprazol, pantoprazol, esomeprazolit). Normalizimi peshë Recommended, pajtueshmërisë delikate ushqim dietë të ndarë me vakt e fundit jo më vonë se 3 orë para gjumit, duke fjetur në shtrat me ballë krevati ngritur, përjashtimin e aktivitetit fizik.

Për të metodave kirurgjike janë përdorur në forma të komplikuara hernia Hiatal, terapi të pasuksesshme drogës apo ndryshime displastike mukoze e ezofagut. Ndër të ndryshme të metodave të propozuara për trajtimin kirurgjik të hernie hiatal, ndërhyrjet izoluara vijim grupe: një operacioni me qëllim suturing hernie të forcimit esophageal-diafragmës ligament (hernie diafragmës plastike, krurorafiya), fiksim e vërtetë të stomakut (hastropeksiya) operacionet e Rimëkëmbjes kënd akute midis thellësia e stomakut dhe ezofagut abdominale (fundoplication). Në formimin e mbresë stenozë mund kërkojnë heqje e ezofagut.

Parashikimi dhe parandalimin e hernie hiatal

Komplikimet gjatë hernie hiatal është e kombinuar me probabilitetin e kataral, ulqerative ose ezofag ulcerative zbaticë; ulçerat e ezofagut; esophageal ose gjakderdhje stomakut; stenoza cicatricial i ezofagut; vrimë e ezofagut; Probleme angina hernie refleks. Me vazhdoi për ezofag rrit gjasat e zhvillimit të kancerit esophageal.

Pas kirurgjisë rishfaqja e një hernie hiatal janë të rralla.

Parandalimin e formimit të hernie hiatal, mbi të gjitha, është për të forcuar muskujt e barkut, klasa stërvitje, trajtimin e kapsllëk, përjashtimit tendosje të rëndë fizike. Pacientët diagnostikuar diafragmës subjekt hernie gastroenterologist vëzhgimit punishte barnash në spital.