Dakriotsystyt


  • Arsyet dakriotsystytu
  • Simptomat dakriotsystytu
  • Diagnoza dakriotsystytu
  • Trajtimi dakriotsystytu
  • Parashikim dhe parandalimi dakriotsystytu

Dakriotsystyt është 5-7% e patologjisë së lacrimal, diagnostikuar ne oftalmologji. Gratë sac lacrimal bëhet i përflakur 6-8 herë më shpesh se meshkujt, për shkak të strukturës anatomike e kanaleve të ngushtë. Dakriotsystyt persona kryesisht të sëmurë të moshës 30-60 vjet; një formë e veçantë klinik qëndron dakriotsystyt sapolindur. Dakriotsystytu rrezik, veçanërisht tek fëmijët, është probabiliteti i lartë i komplikimet septike në shekullin e nënlëkurës indeve, faqet, hunda, indeve të buta të orbitës, trurit (encefaliti purulent, meningjit, absces i trurit).

Gjëndra sekrete sleznymy prodhohen normalisht (lëngun lacrimal) lan kokërdhok dhe derdhet në këndin e brendshëm të syrit, ku të ashtuquajturat pika lot që janë në kanalet lotsjellës. Nëpërmjet tyre lot vjen e para në krye lacrimal dhe pastaj Nasolacrimal kanali rrjedh përmes zgavrën e hundës. Pavarësisht dakryotsystyte Nasolacrimal pengim kanali slezootvedenyya ndërprerë procesin që të çojë në akumulimin e lot në krye lacrimal - një zgavër cilindrik vendosur në krye të Nasolacrimal kanalit. Stanjacioni i lotëve dhe SAC lacrimal plumbit infeksionit në inflamacion të saj - dakriotsystytu.

Në forma klinike janë kronik i shquar, dakriotsistit akute (abscesi ose sac phlegmon lacrimal) dhe dakriotsystyt sapolindur. Në varësi të dakriotsistit etiologji mund të jetë virale, bakteriale, chlamydial, parazitare, post-traumatik.


Arsyet dakriotsystytu

Dakriotsystytu The patogjenezën e çdo forme të pengimit është Nasolacrimal kanalit. Nëse dakriotsystytu foshnjat mund të jetë për shkak të anomali kongjenitale slezootvodyaschyh mënyra (e vërtetë kanali atresia Nasolacrimal) nerassosavsheysya në lindje zhelatynoznoy ndalues ​​ose praninë e dendur membrana epiteliale skajor kanalit Nasolacrimal.

Në të rriturit, të çojë në stenozë ose zhdukje dakriotsystyt Nasolacrimal kanalit mund të lind si rezultat i edemë përreth indeve me SARS, rinitit kronike, sinusit, polyps nazale, adenoids, thyerje të hundës dhe orbitës, pikat lacrimal e dëmit dhe lëndimit me tuba si rezultat i moshës dhe arsye të tjera.

Lotët e stagnimit të rezultojë në humbjen e aktivitetit antibacterial, i shoqëruar nga SAC lacrimal në shumëzimin e mikroorganizmave patogjene (zakonisht staphylococci, Pneumokoku, streptokoket, viruset, të paktën - tuberkulozi, klamidia dhe florës të tjera specifike). Muret e harar lacrimal shtrirë gradualisht, ata zhvillojnë një proces akute inflamatore apo të ngadalshëm - dakriotsystyt. Sekreti i qeses lacrimal humb transparencën e tij dhe abacterial dhe bëhet mucopurulent.

Faktorë të favorshëm për zhvillimin e dakriotsystytu janë diabeti, imuniteti reduktohet, rreziqet profesionale dhe temperaturat ekstreme.

Simptomat dakriotsystytu

Manifestimet klinike dakriotsystytu shumë specifike. Në formë kronike dakriotsystytu vërejtur marramendës të vazhdueshme dhe ënjtje në projektimin e qeses lacrimal. Shtypja në epërsi në zonë fryrë në përzgjedhjen e pikave lacrimal mucopurulent ose sekrecione purulent. Ka shtyer m'yastsya lacrimal, konjuktivën dhe folds kapakun venoz. Sigurisht afatgjatë i dakriotsystytu kronike të shkaktojë Ectasian (shtrihen) qeskë lacrimal - në këtë rast lëkurë mbi qese zgavër ektazirovannoy bëhet më e hollë dhe kaltërosh. Infeksion kronik me një probabilitet të lartë dakryotsystyte membranat sy dyta me zhvillimin e blepharitis, konjuktivit, keratitit ose Ulçera corneal me purulent mëvonshëm formimit katarakt.

Vazhdon akute dakriotsistit me simptome të ndritshme klinike: skuqje e papritur dhe ënjtje të dhimbshme në përflakur lacrimal shekullit sac edema, ngushtimin ose i plotë i mbylljes optike çarjes. Bllokimet e trafikut dhe ënjtje mund të përhapet në pjesën e prapme të hundës, qepallat, faqe. Së jashtmi, lëkura ndryshon ngjan personi erizipelë, por në qoftë se nuk ka asnjë të mprehtë demarkacioni dakryotsystyte ndezjen e zjarrit. Në dakryotsystyte akut vërejtur tërhequr dhimbje në orbitë, të dridhura, ethe, dhimbje koke dhe simptoma të tjera të dehjes.

Disa ditë infiltrimi i dendur i qeses lacrimal zbutur, ka luhatje, lëkurë mbi të është e verdhë, duke treguar formimin e abscesit, e cila mund të zbulojë në mënyrë spontane. Më vonë në këtë faqe mund të formohet jashtë (në lëkurë të fytyrës) ose i brendshëm (në nazale zgavër) fystulamy, e cila lëshuar periodikisht lot apo pleh organik. Me përhapjen e plehut organik në abscesit përreth indeve zhvillon. Dakriotsistit akute shpesh merr natyrën e përsëritura të rrjedhjes.

Porsalindur dakriotsystyt shoqëruar nga ënjtje e qeses lacrimal; prekja ajo shkakton mukusit ose qelb nga pikat lacrimal. Foshnjat Dakriotsystyt mund të jetë i komplikuar nga zhvillimi i phlegmon.

Diagnoza dakriotsystytu

Dakriotsystytu njohja është e bazuar në sëmundje tipike, të veçantë ekzaminimit të jashtëm të të dhënave ankesat dhe ekzaminimit prekje zonën lacrimal SAC. Në ekzaminim, pacienti me dakriotsystyt kthehet marramendës dhe ënjtje në prekje gaz zonën e dhimbjes inflamatore është i përcaktuar dhe shpërndarjen e lacrimal sekrecionet piket purulent.

Të qenët i qartë hulumtim i rrugëve lacrimal në dakryotsystyte kryer duke përdorur mostra ngjyra Vesta (tuba). Për këtë, ne futjen e shtupë flegër përkatës, dhe varrosje zgjidhje sy Collargolum. Në rrugët lacrimal ecin-me brenda 2 minuta shtupë duhet të jetë në gjurmët e bojë. Në rastin e një kohë të gjatë pad errësirë ​​(5-10 min.) Të qenët i qartë i traktit lacrimal mund të në pyetje; collargol nëse nuk lirohet brenda 10 minutave. Testi Vesta konsiderohet si negative, duke treguar se të obstruksionit të rrugëve lacrimal.

Për të sqaruar niveli dhe shkalla e lezioneve kanë diagnostike probing kanaleve lacrimal. Holding mostra përlotur-hundës pasive në dakryotsystyte konfirmon mënyra lacrimal pengim: në këtë rast, përpjekjet për të qarë larëse, nazale hundë fluide kanal nuk kalojnë, dhe lumë rrjedh nëpër pikën lotsjellës.

Përdorimi kompleks syrit diagnostik dakriotsystytu flyuorestseinovuyu instillyatsionnuyu provë, sytë biomicroscopy. Kontrasti mënyra radiografi slezootvodyaschyh të zgjidhje yodolipol të nevojshme për një kuptim të qartë të ndërtimit të një vepre slezootvodyaschyh lokalizimit trakt zonën ngushtim apo zhdukje. Për identifikimin e patogjenëve microbial dakriotsystytu hetuar ndarjen e pikave lacrimal nga mbjellje bakteriologjike.

Me qëllim të qartësimit diagnozën e pacientit duhet të shqyrtohet dakriotsystyt mjek me mbajtjen rhinoscopy; i emëruar nga dëshmia konsultoni një dentist apo kirurg Maksilofaciale, trauma, neurolog, neurokirurgu. Diagnoza diferenciale është bërë me dakriotsystytu kanalikulit, konjuktivit, turi.

Trajtimi dakriotsystytu

Dakriotsistit akute trajtohen pacient. Për të depërtuar një zbutje vitaminë sistematike, të përshkruajnë terapi UHF dhe ngrohjes e thatë në zonën e qeses lacrimal. Kur abscesi zbulojë luhatje. Më vonë shpenzojnë kullues dhe t'i shtyer të antiseptics plagë (furatsillina p-rum, dioksydynu, peroksid hidrogjeni). Në të sac conjunctival varros pika antibacterial (chloramphenicol, gentamicin, sulfatsil sodium miramistin etj), vë krem ​​antimicrobial (erytromitsynovu, tetracycline, dhe t Floksal. F.). Së bashku me dakryotsystyte kryer terapi sistemike antibiotik me antibiotikë të spektrit të gjerë (cefalosporinat, aminoglycosides, penicilinat). Pas lehtësim të procesit akute "ftohtë" dakryotsystorynostomyya Periudha e kryer.

Dakriotsystytu trajtim në të sapolindur të kryera në faza dhe përfshinë kryerjen rënie masazh lacrimal SAC (për 2-3 javë.) Washing kanalit përlotur-hundës (brenda 1-2 javësh.), Holding reaksionar probing i kanalit lacrimal (2-3 javë.) Probing mënyra nososliznoho në lot nëpër pikat (2-3 javë.). Kur dështimi trajtim pas fëmijës është 2-3 vjet të mbajtura dakryotsystorynostomyya intranasal.

Trajtimi kryesor për dakriotsystytu kronike shërben operacion - dakryotsystorynostomyya përfshin formimin anastomosis mes zgavrën e hundës dhe harar lacrimal për kullimin efikas të lotëve. Në oftalmologjisë kirurgjikale trajtime të përhapura invazive dakriotsystytu - endoskopik dhe lazer dakryotsystorynostomyya. Në disa raste, ndër-vend me Nasolacrimal kanalit dakryotsystyte mund të përpiqen për të rivendosur duke përdorur bouginage apo tullumbace dakriotsistoplastiky - të hyjë në hetim zgavër tub nga enë në të cilën lumen brendshme ekzagjerimit shtrirë kanal.

Për të shmangur krijimin e ulçerë purulent corneal, pacientët me dakriotsystyt nuk mund të përdorin lentet e kontaktit, fashë mbi sytë e tij, të mbajtur syrit Çdo manipulim Related prekur kornea (tonometry, ultratingull sy honyoskopyy etj).

Parashikim dhe parandalimi dakriotsystytu

Zakonisht prognozë e dakryotsystyte pakomplikuar të favorshme. Rezultati i ulçerë kornesë mund të jetë një dhimbje, të cilat nuk të çojnë vetëm në defekt kozmetike, por rënie të vazhdueshme në vizionin, ulçerë vrimë është zhvillim dhe endoftalmita sytë subatrofyya.

Gjatë dakriotsystytu mund të jetë i komplikuar nga phlegmon e orbitës, trombozë orbitale venoz, trombozë shpella sinus, pezmatimi i meninges dhe indeve të trurit sepsë të. Në këtë rast, probabiliteti i lartë i aftësisë së kufizuar dhe vdekjes së pacientit.

Dakriotsystytu Parandalimi kërkon trajtim adekuat dhe me kohë të rrugëve të sipërme të frymëmarrjes, syve dhe për të shmangur lëndimeve skelet fytyrës.