Puçrra fytyre


  • Etiologji dhe Patogjeneza e demodicosis
  • Manifestime të demodicosis
  • Forma eritematoze demodicosis
  • Komplikimet demodicosis dhe lidhja e saj me sëmundje të tjera
  • Trajtimi dhe parandalimi i demodicosis

Acne - qetë lezione të lëkurës dhe të flokëve marimangat lloj i "Demodex." Ajo fillon me një puçrra, fytyre, plagë në fytyrë, gjoks, mbrapa, në rritje ëmbëlsi të lëkurës, kruajtje. Progresion më tej të çojë në defekte të rënda kozmetike, lëkura bëhet ngjyrë gri i vrazhdë është i pabarabartë, ka hundë puffiness, lëvizjet e fytyrës Ajo përballet vështirë. Çdo dëmtim në flokë - kruarje, humbje e flokëve dhe qerpikët. Danger bashkuar infeksion sekondar, dhëmbëza progresion sëmundje të lëkurës.

Etiologji dhe Patogjeneza e demodicosis

Folliculorum mite Demodex, duke shkaktuar demodicosis, u zbulua në 1842. Sot ne e dimë se 65 lloje të mite, por vetëm tre prej tyre infektojnë njerëzit, të tjerët janë parazitare në kafshët vetëm. Akomodimi tik-tak - dhjamor gjëndër e flokëve follicles; vend i preferuar vend - mjekër, hundë; demodicosis mund të ndodhë mbi vetullat dhe qerpikët, e fundit blepharitis zhvillim.


Madhësia Adult prej rreth 0,3-0,4 mm, dhe pak mbulesa e trupit të peshore e tij me të cilën shënoni fiksuar në mënyrë të vendosur në follicles flokët. Mite ushqehet me sebum dhe hormonet e njeriut. Ticks shmangur ditës, dhe pastaj të shkoni në sipërfaqe të lëkurës vetëm gjatë natës, gjë që shpjegon ndjenjën itchy dhe të pakëndshme kur demodicosis, të zgjeruara në mbrëmje.

Cikli i jetës i demodicosis patogjen është disa javë, gjatë së cilës kohë femër është në gjendje të bëj më shumë se një tufë e vezëve, dhe prodhimit të vezëve në hedhjen mund të arrijnë disa dhjetëra. Pas 3-4 ditësh, i ri përballet se një javë gati për të riprodhuar. Marimangat e vjetër të përballet vdes dhe tretem në follicles flokët.

Marimangat Demodex gjendet në 90% të popullsisë, por në disa njerëz kjo nuk shkakton demodicosis, ndërsa të tjerët nuk mund të shërohen për një kohë të gjatë. Nëse gjëndër janë personi i vetëm, kjo nuk do të çojë në ankth, në të cilin rast agjent demodicosis replikohet joaktiv dhe praktikisht.

Releaser kur marimangat fillojnë të shumohen shpejt, nuk është kuptuar plotësisht, por rrezikojnë të bien njerëzit që përjetojnë stres, tension nervor, sepse gjithë ajo aktivizon prodhimin e sebum, e cila krijon kushte të favorshme për jetën e shënoni.

Reduktuara imunitet, sensibilitet për sëmundje të lëkurës, ushqimet pikante, diellit zgjatur, hobbies sauna gjithashtu shkakton aktivizimin e patogjen demodicosis.

Përveç kësaj përdorimi i kozmetikës që përmbajnë hormone, shumë gra së bashku çojnë në shfaqjen e demodicosis, si hormonet dhe ushqyesve në krem ​​- është ushqimi i tij i preferuar. Në këtë mënyrë infeksion në një kavanoz me krem ​​çdo ditë njerëz të merrni Demodex, dhe pastaj krem ​​nuk është bukuria dhe rinia, dhe sëmundje serioze. Sigurisht, demodicosis nuk sjellë shkelje të thella, por lëkura e fytyrës përkeqësohet, për më tepër, me lezione të mëdha mund të jetë i mesëm infeksion microflora patogjene, që komplikon më tej rrjedhën e demodicosis.

Në gratë në rrezik të rënies lëkurë të lirshme dhe të ndjeshëm të prirur për skuqje, shpesh bjonde apo zeshkane është. Burrat demodicosis është më pak e zakonshme, është për shkak të rroje, si praktikisht çdo shtresë ditë me brirë i lëkurës është hequr dhe marimangat mund të forcohet në shtresat e lëkurës.

Nëse sistemi imunitar nuk është prishur, atëherë mos demodicosis ndodh sepse parazit nuk depërtojnë përtej membranën bodrum, por në qoftë se është droga hormonale apo qëndruar aty kur ka aktivizimi i sistemit imunitar, lëkurë dhe strukturë ndryshon demodicosis rritje të probabilitetit.

Kombinimi i të gjitha apo disa mekanizmave patogjene rrit gjasat e sëmundjes, edhe pse nuk është e pazakontë që demodicosis është diagnostikuar në njerëz që nuk bien në ndonjë rrezik.

Manifestime të demodicosis

Demodicosis kryesor manifestimi është inflamacion të lëkurës. Dhe, në qoftë se kjo nuk do të sjellë protivouhrevye efekt kozmetike, por në vend numrin e rosacea, rritet fytyre, rritjen jashtëqitje dhjamor, çehre është i sëmurë (nga gri në hije të purpurta), është e nevojshme për të kryer hulumtime në përmbajtjen mikroskopike Demodex të follicles flokët.

Manifestimet klinike të varet nga numri i demodicosis mostrave futem në mënyrë aktive, gjendja e përgjithshme e trupit dhe llojin e lëkurës, rëndësia e zhvillimit të simptomave është e gabuar dhe lëkurës kujdesit.

Ka një demodicosis klasifikim, në varësi të llojit të lezioneve, por shpesh manifestohet në forma të ndryshme demodicosis skuqje të lëkurës. Vetëm demodicosis formë sugjeron peshën e procesit.

Forma eritematoze demodicosis

Ajo karakterizohet nga t'i shtyer fytyrës dhe njësi të nxituar, në këtë rast demodicosis duhet të diferencuara nga rosacea. Shkaku i rosacea është neurozë vaskulare dhe microflora shtesë bakteriale. Puçrra mund oslozhne për rosacea, por shkaqet e saj nuk janë.

Formimi i pustules, ata janë formuar përmes sebum del nga shtrati folikulare, e cila më vonë bëhet e infektuar përsëri. Papules në demodicosis ndodhin më shpesh. Madhësia e tyre varion nga 0.5 deri 2 mm. Si rezultat, fytyra e mbuluar me elemente të ndryshme nga trëndafili në të kuqe të errët.

Rash shkaku pacientët siklet, shumë janë duke u përpjekur për të shpëtoj prej tyre mekanikisht, kështu që përveç inflamacion mund të shohin kore të thata dhe zonat cyanotic infiltrative.

Inflamacioni shkakton rritjen e tepërt të qelizave epiteliale dhe prish lulëzim natyrore, shtresa e lëkurës trashet, duke krijuar një mjedis më të rehatshëm për progresion të demodicosis. Patogjen futem më aktivisht në pranverë dhe vjeshtë periudha të lidhura me këtë përsëritje sezonale.

Komplikimet demodicosis dhe lidhja e saj me sëmundje të tjera

Gjendje e lëkurës në demodicosis nxit sëmundjet e dytë të lëkurës. Simptomet e rosacea, fytyre dhe dermatit të lehtë gjithashtu bëhet e ndritshme. Nëse ka demodicosis qerpikët, pastaj të bashkohen blepharitis dhe konjuktivit.

Gërvishtjet dhe dëmtim i përhershëm i lëkurës për shkak të dëshirës së pacientëve për të hequr mekanikisht i nxituar mund të shkaktojë hnoynychkovoy përhapur e infeksionit që ndryshe nga demodicosis, mrekullueshëm pjesë të ndryshme të trupit.

Një nga komplikimet gjithashtu mund të quhet izolimin dhe paaftësia për të ruajtur rrugën e vjetër të jetës përmes paraqitjes maloestetichnoho, në disa raste, ajo mund të çojë në psikozë dhe psyhonevrozov.

Pacientët me një diagnozë të "demodicosis" një histori të pranishëm sëmundje ndihmon tretjen e ushqimit kronike, çrregullime endokrinologjik, dhe prania e vatrave të infeksionit kronik.

Trajtimi dhe parandalimi i demodicosis

Puçrra është një sëmundje kronike me periudha lehtësimi dhe rikthim. Shëruar plotësisht është e pamundur, por mund të arrijë një heqje të gjatë dhe të qëndrueshme kur klinikisht të shëndetshme të lëkurës.

Përdorimi i drogave Antiparasitic nuk është gjithmonë e përshtatshme. Që nga tiparet e ciklit të jetës së demodicosis patogjen kërkohen kurse të zgjatura të terapisë Antiparasitic. Dhe pothuajse e vetmja drogë që mund të trajtojnë demodicosis janë droga të tinidazole dhe Metronidazole. Por për të arritur përqëndrimin e dëshiruar në lëkurë, ju duhet të marrë një dozë të lartë, e cila ndikon negativisht në funksionin e mëlçisë dhe gjakut.

Përgatitjet xhel përmbajnë metranydazol, shumë efektive, sepse për shkak të strukturës së saj të aftë depërtuar në shtresat e thella të lëkurës nuk përmbajnë yndyrë, e cila në prani të demodicosis patogjen fillon të riprodhohet në mënyrë aktive, duke siguruar ftohjes dhe hidratues efekt.

Alkooli dhe thelbësor "pure", bërë në një farmaci në recetë, efektive në lëkurë thellë lezioneve Demodex. Përdorimi i tyre afatshkurtër është e dëmshme për shumën bazë të parazitëve. Por përdorimi afatgjatë i alkoolit dhe shkaku eter lëkurë të thatë, në përgjigje të rritur prodhimin e sebum. Dhe demodicosis shpërthen me forcë të përtërirë.

Trajtim më produktiv i demodicosis është një trajtim të përbashkët nga një dermatolog dhe dermatolog. Në këtë rast, përgatitjet e drogës të ndikojë në Demodex, dhe Procedurat Kozmetike rivendosur funksionin mbrojtës të lëkurës deri në pikën ku vetëm lëkura mund të përballen me parazitit.

Kështu, efekt i dobishëm për të bërë electrophoresis me agjentë hidratues, kur efekti i energjisë elektrike në blloqe kohë veprimtaria e marimangat dhe agjentë hidratues depërtojnë në shtresat e thella të lëkurës, në këtë mënyrë ringjalljen atë dhe të reduktuar prodhimin e sebum.

Kursi i microdermabrasion me demodicosis në faljen kur skuqje dhe inflamacion nuk është shumë ndihmë për të mekanikisht të hequr një shtresë e lëkurës me shumicën e marimangat e vendndodhje. Gjithashtu tregohet spastrimin neapparatnaya. Dhe personi tjetër lëkurë me acide frutash, lëkurë acidified, në thelb pengon shfaqjen e inflamacionit dhe rikthim të demodicosis.

Pas plotë normë klinike kurë e demodicosis rekomanduar koagulimit lazer apo photocoagulation e defekteve vaskulare, si për shkak të afat-gjatë dhe ndikimit intensiv të drogës dhe trajtime të sofistikuara bukurie capillaries zgjerohet në fytyrë, dhe nganjëherë ka një formacion i rrjetë të re kapilar. Rritjet mbipopullim, dhe në këtë mënyrë, e rrit temperaturën e lëkurës që shkakton prodhimin e sebum, ajo përsëri mund të shërbejë si një shkas për rikthim demodicosis.

Përveç kësaj, pacientët duhet të shqyrtohet nga një endokrinolog, kontrolloni dietën tuaj, më mirë e trajtimit për të shkuar qumështit-vegjetarian ushqim.

Para se trajtimi i demodicosis duhet hequr qafe të gjitha kozmetike dhe aksesorë (furçë për furçë pluhur për buzëkuq) dhe gjatë trajtimit për të shmangur përdorimin e grim. Për të përdorur xhel hidratues dritë, mundësisht në pako të vetme ose në një enë me bombol me vrimë nxjerrëse për të parandaluar depërtimin e marimangat në një shishe. Ndryshimi rekomanduar ditore prej liri dhe më të shpeshta larje jastëkët dhe batanijet, e ndjekur proprasovuvannya në të dy anët, si ndikimet e temperaturës dëmshme për demodicosis patogjen.

Ekziston edhe një kozmetikë mjekësore të posaçme, të cilat janë të ofruara gjerësisht për pacientët kudo me Demodex rezultatet garanci 100%, por të konfirmuara nga të dhënat statistikore mbi efektivitetin e saj nuk i ka dorëzuar ende Asnjë nga kompanitë kozmetike.

Trajtimi i demodicosis të gjatë, në mënyrë që çdo pacient duhet të zgjedhë në skemë individuale.

Demodicosis specifik parandalimi nuk ekziston, por në qoftë se ju ndiqni dietë për të trajtuar lëkurën, mos e përdorni grim të njerëzve të tjerë, gjasat e Demodex është reduktuar në mënyrë të konsiderueshme. Pacientët të cilët e arritura faljen qëndrueshme në pranverë dhe në vjeshtë gjatë acarimin demodicosis të transferohen në ushqim vegjetarian, më shumë i vëmendshëm për të lëkurës dhe mban masave parandaluese të ndjekin dermatolog.