Pezmatim i lëkurës


  • Manifestimet e dermatit
  • Shkaqet e dermatit
  • Diagnoza e dermatit
  • Parimet bazë të trajtimit të dermatitit
  • Rekomanduar pezmatim i lëkurës dietë
  • Parandalimi dermatit

Grupi bashkon Dermatitis sëmundjeve të lëkurës inflamatore të llojeve të ndryshme. Dermatitis janë të klasifikuara sipas shkaqeve dhe vendndodhja e plagë.

Lëkurë të shëndetshme njerëzore ka një funksion mbrojtës, por ekspozimi i zgjatur ose substanca korrozive në pronat më të ulët imunitare mbrojtëse të lëkurës janë ulur, duke rezultuar në pezmatim i lëkurës dhe atje.

Shkaku kontakt dermatit mund të kontaktoni ndonjë stimul: fizike, kimike, biologjike dhe mekanike. Si rezultat i acarim të rënda ndodh reaksion inflamator të lëkurës që ndodh nga lloji i alergji ose inflamacion shkaktuar mekanikisht. Shkalla e manifestimeve klinike të varet nga lloji i kohëzgjatjes stimul në lëkurë dhe këtu karakteristikat e tij. Kjo është, pezmatim i lëkurës mund të ndodhë si një lëkurë të lehta të kuqe dhe lezione ulcerated thellë.


Në njerëzit me predispozicion alergjik nga kontakti me substanca sensibilizues zakonisht shkaktohet dermatit kontakti alergjike. Kur ka kontakt me antigjenin zhvilluar përgjigje e vonuar-lloj, alergjen ndërvepron me qelizat e dermis dhe prodhuar nga komplekset antigjen-antitrup, dmth sistemi imunitar i trupit bëhet tepër i ndjeshëm për këtë stimul dhe kontakt përsëritet me antigjenin vërejtur reagim inflamator të lëkurës ose dermatit. Nëse përgjigja natyra dermatit alergjik mund të vijë menjëherë pas ekspozimit në një ngacmues, në mbledhjen e ardhshme ose në 5-7 ditë Shpejtësia dhe intensiteti i manifestimeve përgjigje imune të varet nga përqendrimi i antitrupave në gjak. Në zhvillimin e dermatit alergjik ka predispozitë gjenetike të rëndësishëm dhe një histori të sëmundjeve alergjike (ethe hay, astma).

Në gratë me vulgaris fytyre terapi të zgjatur dhe kortikosteroidet rosacea, lëkurë hedh lëng, ndryshon strukturën e saj dhe përbërjen kimike të sebum, të cilat çojnë në Perioral pezmatim i lëkurës dhe periorbital, si lëkurës rreth gojës dhe syve është më i ndjeshëm. Pezmatim i lëkurës Perioral në fëmijët me rritje jargëzim dhe gjatë teething. Momente Provokatsionnymy në dermatit Perioral është zhvillimi i sëmundjeve kronike të mosfunksionim të tretjes, nivelet hormonale, prania e vatrave të infeksionit kronik në trup. Njerëzit që vuajnë nga bulimia apo neurologjike çrregullime mund të vërehet dermatit Perioral në rajon përmes kontakt të shpeshtë me përmbajtjen acid të stomakut si rezultat i provokimit të vjella.

Në të rinj dhe të moshës së mesme në prani të historisë alergjik dhe e ngarkuar me të ushqyerit e dobët ndodh dermatit atopic. Pezmatim i lëkurës atopic është një kronik, edhe në qoftë se diagnostikohet ishte vetëm një episod: njerëz të rritur me dermatit atopic kushtet e këqija mund të përsëritet.

Manifestimet e dermatit

Simptomet e dermatit varet nga ashpërsia e sëmundjes. Po, i thjeshtë dhe lëkurë kontakt shënoi një skuqje të lehtë të lëkurës, rritje e temperaturës lokale dhe infiltrimit të lehtë, në disa pacientë, kruajtje të mundshme dhe ndjesi shpimi gjilpërash në zonën e prekur. Por kontakti afatgjatë me dermatit ngacmues mund të manifestohet si lezioneve ulcerative necrotic, oozing blisters pas zbulimit të cilat mund të bashkohen infeksion sekondar. Edhe pse një histori e faktorit të shkaktojë sëmundje është ende kontaktoni me një ngacmues që e dallon forma të komplikuara të dermatit pyoderma. Një pikë e rëndësishme për diagnozë klinike është e qartë zonë dëm kufizim, kontakt dermatit shfaqet vetëm në skenë-irrituese faktor të nevojshëm për të diferencuar atë nga dermatit alergjik.

Në mprehtë alergjik të lëkurës dhe natyrisht sëmundje, ënjtje dhe skuqje të shprehura ndritshme bashkohet kruarje; simptomë e rëndësishme në zhvillimin e dermatit alergjik besohet të përhapur manifestimet klinike të lëkurës që nuk është në kontakt me stimul-alergjen.

Pezmatim i lëkurës Perioral duket si nodules vogla dhe pustules, të cilat janë të vendosura rreth gojës, cheeks, në folds nososchechnoe dhe hundës. Prania e një rim të ngushtë të shëndetshme të lëkurës rreth buzët e kufirit të kuqe është një tipar i rëndësishëm diagnostikues. Gjatë kësaj dermatit të gjatë, skuqjen shfaqen gradualisht, nuk dëshiron, lëkurë, thatësi e lëkurës dhe ndjesi shtrënguese. Gratë, sidomos të rinjtë, defekte Kozmetike shtuar një ndjenjë të shqetësimit psikologjik.

Pezmatim i lëkurës atopic karakterizohet nga skuqje të skuqur me një tendencë në djersë dhe formimin e vezikulave elementeve të lokalizuara në gju-bërryl në mollaqe dhe fytyrë. Në të rriturit me korrente skuqjen dermatit atopic të ndodhë edhe në kthesë, por infiltrimi papular zhvillon në lëkurë i krisur të thatë me një tendencë të dermographism.

Shkaqet e dermatit

Patogjeneza e dermatit është ndikimi i faktorëve ekzogjene dhe endogjene. Për të përfshirë shkaqet ekzogjene jashtme, dhe për të endogjen - brendshëm.

Shkaktarët e jashtëm janë veprime mekanike të tilla si fërkime dhe compression të gjatë që të çojnë në frakturat, abrasions dhe ënjtje. Efektet fizike të temperaturave të larta dhe të ulëta, UV, rrezatimi dhe X-rrezet kanë faktorët provotsiruyuschimy pezmatim i lëkurës. Të shkaktojnë pezmatim i lëkurës për shkak të kontaktoni me kimikate janë metalet e rënda, acidet, alkalet, kimike shtëpiake, agjentët e luftës kimike. Disa bimë, kërpudhave, bakteret dhe viruset gjithashtu shkaktojnë inflamacion lokal të dermis, shpesh ajo primroses, bimët e familjes Ranunculaceae, pastinak lope dhe fraxinella.

Faktorët endogjen që zvogëlojnë funksionin mbrojtës të lëkurës dhe është mangësi hipo-vitaminë, çrregullime metabolike, çrregullime endokrine, të tilla si sëmundja Addison-së dhe scleroderma. Përgatitjet e pranimit të antibiotikët, sulfonamides dhe të përdorin Novocain-përmbajnë droga më shpesh provokon Ilaçet dermatit. Dermatit alergjik mund të rezultojë nga shkeljet e dietë (luleshtrydhe, çokollatë, abuzimi kafe). Sëmundje, e cila është shënuar me autoyntoksykatsyya dermatit shpesh komplikuar të karakterizuar nga thatë, me luspa, lëkurë itchy fortë.

Pezmatim i lëkurës Perioral është shkaktuar nga keqpërdorimi i kozmetikës, trajtimit aktuale e hormoneve irracionale, nganjëherë shkaku i dermatit është pastë dhëmbësh terapeutik që përmban fluor. Mungesa e vitaminave A dhe E të shkaktojë lëkurë të thatë, e cila mund të provokojë dermatit Perioral.

Shkaqet kryesore të dermatitit atopik është kequshqyerja në moshë mladencheskoho, kequshqyerja gratë shtatzëna, të ngarkuar me praninë e sëmundjeve alergjike historisë dhe çrregullime psikologjike. Të dhënat statistikore mbi incidencën e dermatit atopic në të rriturit tregojnë se njerëzit kushtetuta asthenic e çrregullimeve mendore sipas llojit të ankthit dhe depresionit dhe sëmundjeve kronike të traktit gastrointestinal të shkaktuar nga të ulët enzimatik aktivitetit, dyskinesia dhe rritje e jashtëzakonshme në rrezik.

Diagnoza e dermatit

Simptomat klinike dhe një histori e kontaktit me sëmundje faktorë zakonisht të mjaftueshme për të diagnostikuar dermatit stimuluese. Nga testet laboratorike për të konfirmuar diagnozën e sjelljes gjakut klinike (gjak eosinophilia shënuar), të përcaktuar përqendrimin e imunoglobulinave dhe testet alergjike të lëkurës. Në dermatit alergjik të lëkurës teste të ndihmojë të krijojë alergjen ose alergeneve grup që shkaktojnë dermatit. Për diagnozën e sëmundjeve dermatit lidhura mund të kenë nevojë gastroenterologist këshilla, mjek, allergist dhe profesionistë të tjerë.

Parimet bazë të trajtimit të dermatitit

Para së gjithash është e nevojshme për të eliminuar ndikimin e irrituese faktor për të mos lejuar lezione të lëkurës të mëtejshme. Dietë hypoallergenic përmirëson lëkurës, si në alergjik dhe për llojet e tjera të dermatit.

Për të eliminuar kruarje, të zvogëlojë ënjtje dhe infiltrimi i emëruar antihistamines të tilla si tavegil, Claritin, Klaritidin, Telfast. Kjo e fundit antihistamines brez nuk do të shkaktojë marramendje dhe çrregullime të vëmendjes, e cila lejon pacientët pezmatim i lëkurës të çojë një jetë normale.

Nëse është e nevojshme, të caktojë terapi detoxification - aktivizuar karboni, Polipefan, Thiosulfate intravenoz natriumi. Por terapi intravenoz detoxification, veçanërisht në qoftë se dermatit alergjik, ju duhet së pari të kryejë teste për ndjeshmërinë ndaj drogës. Produktet që përmbajnë kalcium sensibilizimin organi më të ulët, por ka një histori të astmës drogave të tilla duhet të braktiset.

Trajtimi lokal i dermatit është të përdorni ointments hormonal - sinaflan, Diprosalik, Akriderm dhe të tjerët. Nëse qanin dermatit me fshikëza praninë, trajtimin antiseptik dhe infuzion i kamomil, lisi leh dries dhënë efekt dressings lagësht-thatë me antiseptics dhe ointments japin rezultate të mira në trajtimin e kontaktit oozing dermatit.

Nëse brenda dermatit komplikuar nga formimi i fshikëzave dhe pustules, blisters të ditur atë sipas rregullave të pa mikrobe dhe antiseptik, dhe sipërfaqe është trajtuar me ngjyra anilinë. Përdorimi i zgjidhjes së jodit në zonat e prekura është i ndaluar, ata vetëm mund të trajtojë plagë edges për të mos lejuar përhapjen e infeksionit.

Që nga kruajtje dhe siklet pezmatim i lëkurës shkaktojnë çrregullime neurologjike që ndërhyjnë me trajtim të hershëm, qëllimi i bimor lehta qetësues treguar për të gjithë pacientët. Kjo tretësirë ​​Leonurus, sanëz, bozhure. Glycine, Persen, Novo passyt vetëm të bëjë një efekt të mirë qetësues.

Nëse shkaku kryesor i dermatit është mosfunksionim i pankreasit, terapisë së nevojshme zëvendësimit enzimë. Në këtë rast, mezim pritja, përgatitjet denja Creon kërkohet pas çdo vakt.

Kur dysbiosis këshillueshme që të përfshijnë në dietën e produkteve të qumështit, probiotics terapi, të tilla si Linex dhe Probyfor. Pasi microflora normale të zorrëve të gjetura, simptomat pezmatim i lëkurës zakonisht zbehet.

Rekomanduar pezmatim i lëkurës dietë

Nga dietë për të përjashtuar agrume, çokollatë, arra, peshk dhe enët ushqim deti. Kafe, kakao, erëza pikante dhe salcat, uthull dhe majonezë gjithashtu nuk është e rekomanduar për të ngrënë dermatit.

Patëllxhan, kërpudha, vezë, qumësht e tërë, luleshtrydhe, luleshtrydhe, pasta gjalpë, mish, enët skuqur dhe pjekur në trajtimin e dermatitit nuk duhet të jetë i pranishëm në menynë.

Dhe përdorimin e produkteve të qumështit me pak yndyrë, perime jeshile dhe supave të lehta bëjnë terapi të drogës dermatit më produktiv.

Parandalimi dermatit

Të ushqyerit, higjiena personale dhe standardet sanitare në organizimin e punës është moment i farës në parandalimin e dermatit.