Deformimeve osteoarthritis


  • Klasifikimi deformimeve osteoarthritis
  • Simptomet e osteoarthritis deformimeve
  • Komplikimet deformimeve osteoarthritis
  • Diagnoza e osteoarthritis deformimeve
  • Trajtimi i osteoarthritis deformimeve
  • Parashikimi dhe parandalimin e osteoarthritis deformimeve

Deformimeve osteoarthritis - një patologji e zakonshme e nyjeve në të cilat shkelje të rigjenerimin e strukturave të indeve lidhës të çon në plakjen e parakohshme të kërc kyçeve - hedh lëng e tij, vrazhdësi, plasaritje, humbje e fuqisë dhe elasticitet. Kockave Subchondral ekspozuar dhe kompakt, ajo ndryshon ndodh osteoskleroticheskie formuar cysts dhe rritje margjinale - osteophytes.

Deformimeve osteoarthritis lloji kryesor i zhvilluar për herë të parë në kërc të shëndetshëm në kongjenitale reduktimin durimin e saj funksional. Rastet e artroze deformimeve të mesëm ngrihen kundër defekteve ekzistuese të kyçeve kërc shkaktuar traumatizimit, inflamacion i kockave dhe indeve të përbashkëta, nekrozë pa mikrobe të kockave, çrregullime hormonale apo metabolike.


Klasifikimi deformimeve osteoarthritis

Sipas pasqyrës klinike dhe radiologjike e zhvillimit te osteoarthritis deformimeve të dalluar 3 faza:

Unë - karakterizuar nga një rënie të lehtë në lëvizshmërinë e përbashkët, pak fuzzy ngushtimit hapësirë ​​të përbashkët, osteofita fillestar në skajet e sipërfaqeve të kyçeve;

II - Të ardhurat nga ulje të lëvizshmërisë dhe kriza e në të përbashkët gjatë lëvizjes, atrofi të muskujve të moderuar, shënuar ngushtimin hapësirë ​​të përbashkët, osteophytes dhe formimin e osteosclerosis madhe subchondral në kockë;

III  - deformim i ndryshëm i përbashkët dhe kufizimi i saj i mprehtë i lëvizshmërisë, mungesa e hapësirës së përbashkët, gjë e shëmtuar e rëndë e eshtrave nga osteophytes mëdha, cysts subchondral, "minj" të përbashkëta.

Kellgren dhe Lawrence autorë të dalluar fazën 0 deformimeve osteoarthritis prova radiografike e mungesës.

Simptomet e osteoarthritis deformimeve

Për të gjithë llojet e deformimit osteoartritit karakterizohet nga dhimbje në nyje (arthralgia). Dhimbje Mekanike lloj ndodh kur stresi në të përbashkët (për shkak të microfractures kockave trabecular, pezëm venoz dhe hipertensionit intra, osteophytes irrituese indet përreth, vrull muskujve periarticular) dhe subvencione në pushim apo natën. "Duke filluar" dhimbje zgjat një kohë të shkurtër, nuk është fillimi i lëvizjes si rezultat i ënjtje të përbashkët dhe sinoviti reaktive. "Bllokada" dhimbje të përbashkët është një karakter periodik, ndërsa ngarje atje dhe "vajzë merr jammed" nën detyrim të kërc përbashkët të shkatërruara ("të përbashkët" miut ") në mes të sipërfaqeve të përbashkëta.

Para osteoarthritis deformimeve përfshijnë crepitus (kërcitje) të përbashkët gjatë lëvizjes; lëvizshmëri të kufizuar të përbashkët të lidhur me një rënie në hapësirë ​​të përbashkët, rritjen osteophytes dhe vrull muskujve periarticular; deformim i pakthyeshëm i nyjeve të shkaktuara nga degjenerimi i kockave subchondral.

Para së gjithash, deformimeve osteoarthritis ndikon në mbështetëse gju dhe hip joints, nyjet e shpinë, si dhe nyjeve të vogla phalangeal dhe gishtërinjtë. Shkon më të vështira deformimeve osteoarthritis përfshirë hip përbashkët - coxarthrosis. Pacienti ishte i shqetësuar për dhimbje në ijë, radiating në gju, "zhurma" të përbashkët. Zhvillimi i muskujve kofshë kequshqyerja dhe mollaqe, lakimi, duke rezultuar tkurrje të çon në shkurtimin funksionale të çalim ulët gjymtyrë, derisa pasuria.

Deformimeve osteoarthritis e gju me interesit (osteoarthritis gju) manifestohet me dhimbje me ecje të zgjatur, ngjitje një shkallë, përtypje dhe vështirësi në kryerjen flexor dhe muskul zgjatues lëvizjet.

Në osteoarthritis deformimeve nyjet e vogla të duarve të shfaqet nodules solide mbi proximal edges dhe nyjeve skajor interphalangeal (nodules dhe nodules Heberdena Bouchard), të shoqëruar nga dhimbje dhe ngurtësi.

Në përgjithësuar formë deformimeve osteoarthritis (sëmundje Kellhrena, poliosteoartrozi) kishte ndryshime të shumta në nyje periferike dhe kurrizore. Poliosteoartroz zakonisht kombinohet me osteokondroza e disqe intervertebral në spondylosis qafës së mitrës dhe shpinë mesit; periarthritis dhe tendovaginitis.

Komplikimet deformimeve osteoarthritis

Progresion afatgjatë i osteoarthritis deformimeve mund të jetë i komplikuar nga zhvillimi i sinoviti mesme reaktive, hemarthrosis spontan, ankylosis, hip osteonecrosis condyle, kupë subluxation jashtëm.

Diagnoza e osteoarthritis deformimeve

Gjatë diagnozës deformimeve pacientin osteoarthritis nënshtrohet rheumatologist këshillim dhe studim për të përcaktuar shkallën e gjendjes funksionale dhe dobinë e përbashkët mbi një kriter tipike klinike.

X-ray e të dhënave kryesore është duke treguar ngushtim hapësirë ​​të përbashkët, përhapjes osteophytes, deformim të kockave të zonave të kyçeve: prania e cysts, osteosclerosis subchondral. Për një vlerësim më të detajuar të ndryshimeve të kërc në osteoarthritis deformimeve shtesë të shpenzuar me ultratinguj, CT dhe MRI e shpinë përbashkët dhimbshme.

Sipas të kryer birë të përbashkët. Në raste të vështira, të kryejë Arthroscopy Sighting e materialit gardh dhe studimit morfologjik e biopsies synovial, lëngu të përbashkët, kërc, zbulon distrofike dhe ndryshimet degjenerative të përbashkëta.

Trajtimi i osteoarthritis deformimeve

Trajtimi i osteoarthritis deformimeve përfshin një qasje gjithëpërfshirëse të bazuar në rrethanat etiologjik, rregullsinë dhe kohëzgjatjen e trajtimit. Para së gjithash ju duhet për lehtësimin e nyjeve të dhimbshme (veçanërisht bazë), aktivitet më të ulët fizik, për të shmangur në distancë të gjatë, të postures fikse dhe kryerjen e peshave, përdorni një kallam kur ecin.

Uljen e inflamacionit dhe dhimbje të përbashkët në osteoarthritis deformimeve arrihet me caktimin e NSAIDs, Diclofenac, nimesulid, indometacine. Dhimbje të forta në lehtësimin e intra-bllokadë me futjen e hormoneve. Në rrezik i drogës peptike Ulçera janë treguar Meloxicam, lornoksykam, në nivel lokal - ointments inflamator, gels (xhel fastum). Me resorption i ngadalshëm shfrim intra birë të kryer evakuimin e saj.

Në fazën fillestare të osteoarthritis deformimeve chondroprotectors efektive (hydrochloride glucosamine dhe hondroyitynsulfativ) për të ndihmuar të ndaluar shkatërrimin e mëtejshëm të kërc dhe rivendosur strukturën e saj.

Në osteoarthritis deformimeve të emërojë një terapi fizike lokale - banjot parafine dhe ozokeritotherapy, elektroterapi frekuencë të lartë, electrophoresis me novokaina dhe analginum, magnetike dhe terapi lazer. Fuqizimi i strukturave të këpujë-të muskujve dhe të përmirësojë funksionin motorike të nyjeve të treguara fizioterapi, kinesitherapy, trajtimet e rregullta spa dhe Balneotherapy.

Në lezioneve të rënda paaftësi të hip ose gju arthroplasty kryer në rastin e deformimeve osteoarthritis kyçin e këmbës funksionimin efektiv të immobilization të plotë të përbashkët (arthrodesis).

Risi në trajtimin e osteoarthritis deformimeve është përdorimi i qelizave burimore, duke zëvendësuar një qeliza të dëmtuara kërc dhe të stimulojë proceset rigjeneruese.

Parashikimi dhe parandalimin e osteoarthritis deformimeve

Shkalla dhe shtrirja e progresion të osteoarthritis deformimeve përcaktohet nga e saj të formës, lokalizimin dhe moshën dhe shëndetin e përgjithshëm të sfond pacientit. Arthrosis mund të prishin seriozisht funksionin e një gjymtyrë, të shkaktojë paaftësi dhe madje edhe aftësia e kufizuar. Në shumë forma të osteoarthritis deformimeve eliminimin e arritur të reagimit të dhimbjes, përmirësimin e funksionimit të përbashkët, por restaurimi i plotë i kërc në të rriturit nuk mund.

Parandalimi deformimeve osteoarthritis është për të kontrolluar mbingarkesat joints, trajtimi në kohë i lëndimeve (sprains fytyrat e bonove), sëmundjet e sistemit të kockave (dysplasia, këmbët banesë, scoliosis), gjimnastikë rregullta, mbajtjen e peshës optimale trupore.