Diverticulum esophageal


  • Klasifikimi i diverticula të ezofagut
  • Shkaqet e diverticula esophageal
  • Simptomet e diverticulum esophageal
  • Diagnoza e diverticula esophageal
  • Trajtimi i diverticulum esophageal
  • Parashikimi dhe parandalimi i diverticula esophageal

Diverticulum esophageal (diverticula ezofahalni) gjenden në 2% të provimit X-ray. Në Gastroenterologji diverticula mjedisit të traktit gastrointestinal, ata përbëjnë rreth 40%. Shumica diverticula e ezofagut diagnostikuar në meshkuj mbi moshën 50 kanë tendencë që të vuajnë sëmundjen e dytë të sistemit të tretjes - Ulçera në stomak, cholecystitis, cholelithiasis, etj

Diverticulum mund të zhvillohet në çdo segment të ezofagut, por shpesh ajo është formuar në rajonin e kraharorit. Në 90% të rasteve të diverticulum është një mur i vetëm, 10% janë vërejtur shumëfish fryrë i ezofagut.

Klasifikimi i diverticula të ezofagut


Nga lokacioni të dalluar faringut-esophageal (farinhoezofahealnye, diverticulum Tsenkera) epibronhialnye (srednepischevodnye, degëzim) naddiafrahmalnye (epifrenalnye) subdiaphragmatic (barkut) diverticula e ezofagut.

Origjina dhe koha e ndodhjes së diverticula esophageal janë klasifikuar në lindura dhe të fituara. Duke strukturën tip të dalluar diverticula vërtetë, e përbërë nga të gjithë shëtitjet mur pyschevodnoe dhe psevdodivertikulov (të rremë) që nuk kanë shtresën e muskujve. Diverticula False formuar zgjatje membranën mukoze e ezofagut shkak të një defekt në shtresën muskulare; ato ndodhin në kohën e peristaltic murit tkurrje pyschevodnoe dhe zhduket kur ajo është e relaksuar.

On mekanizëm i diverticula arsimit të ezofagut mund të jetë pulsionnymy, traktsionnymy ose smeshannymy - pulsionnye-traktsionnymy.

Shkaqet e diverticula esophageal

Origjina e diverticula të ezofagut mund të jenë të ndryshme. Arsimi diverticulum kongjenitale i ezofagut, zakonisht lidhur me dobësinë primar të shtresës muskujve të murit ezofagut në një zonë të veçantë.

Në zhvillimin e diverticula fituar të rolit ezofag të rëndësishëm të luajtur nga inflamacion të traktit të sipërm gastrointestinal dhe mediastinum. Paraprirë shpesh nga formimi i diverticulum esophageal natyrisht gjatë ezofag dhe sëmundje zbaticë gastroesophageal, mediastinitis, tuberkulozi i nyjeve limfatike intrathoracic, infeksion fungale të ezofagut (candidiasis oesophageal). Gjithashtu, zhvillimi i diverticulum ezofagut mund të shkaktojë lëndime të ezofagut, ezofahospazm, Achalasia Cardia, ngushtim esophageal.

Arsimimi pulsionnye diverticulum i ezofagut të shkaktuar nga shkelje ezofahealnoy lëvizshmëri, duke rezultuar në tkurrje e pavullnetshëm të muskujve, rritjen vnutripischevodnoho presion dhe të fryrë mur mbrojtjeje në vend të dobët (shpesh e mësipërme ngushtimin funksionale apo strukturore).

Zhvillimi traktsyonnoho diverticulum esophageal promovuar lidhës muret fusion indet e vospalennymy ezofag nyjet limfatike mediastinal që shkaktojnë tension dhe zhvendosje ezofahealnoy mur drejt mediastinum për të formuar zgjatje jonormale. Ndonjëherë pulsionnye dhe mekanizmat Traction ndikojnë në të njëjtën kohë.

Simptomet e diverticulum esophageal

Manifestimet klinike të diverticula esophageal varet nga vendndodhja e tyre. Simptomat më të dallueshëm jap diverticula Tsenkera e vendosur në kryqëzimin faringut-esophageal.

Kur tsenkerovskyy diverticulum herët esophageal zhvillon disfagia - vështirësi kalon ushqim të dy të ngurta dhe të lëngshme nëpër ezofag. Mbetjet ushqimore grumbullohen në diverticulum, i shoqëruar nga belching erë ushqim i patrazuar nga goja. Regurgitation mund të ndodhë në pozicionin e shtrirë në shpinë, dhe për këtë arsye pacientët shpesh gjejnë kur zgjohen mukusit dhe mbeturinat e ushqimit në jastëk. Gjithashtu, pacientët mund të ankohen të gërvisht, kruarje dhimbje, ndjenja neprohlatyvaemoho gungë në fyt, kollë e thatë. Vuri në dukje shpesh përzier, hypersalivation, ndryshim në zë. Zhvillim karakteristike "fenomen bllokadë" kur pas hahet atje shtyer fytyrës, ndjenjë e mbytje, marrje mendsh, zhvillimin vetëdijen. Ky kusht është zakonisht u ankorua pas të vjella.

I vogël (deri në 2 cm) dhe degëzim naddiafrahmalnye diverticula esophageal janë zakonisht asimptomatik. Diverticula shoqëruar madhe nga disfagia, gogësimë patrazuar ushqim pneumophagia (gllabërim ajror) dhimbje retrosternal, vjellje, kollë natë. Manifestimet klinike të degëzim esophageal diverticulum mund të jetë shkaktuar nga avari Valsavy.

Kur diverticula i ezofagut më të ulët në dispepsi klinikës bashkohet dyspnea refleks, takikardia, bronchospasm, dhimbje në zemër, ndryshime EKG.

Diverticulum esophageal mund të shoqërohet me diverticulitis dhe komplikimeve të saj - qafë phlegmon, mediastinitis, arsimit esophageal-mediastinale fistula, sepsë. Regurgitation e masave aspiratës ushqimore të çojë në bronkit kronik, pneumoni aspirimi, abscesi mushkërive. E kërcënimeve nga diverticulum esophageal përfaqëson Mukoza erozirovanie, gjakderdhje ezofagial, të krijimit të polyps të ezofagut, të zhvillimit të kancerit esophageal.

Diagnoza e diverticula esophageal

Tsenkera diverticulum i madh mund të zbulohet gjatë inspektimit dhe prekje të qafës. Kjo është një zgjatje në konsistencën qafë të butë, i cili zvoglon me presion.

Duke përdorur X-ray e ezofagut është e vendosur praninë dhe lokalizimin e diverticulum esophageal përcaktohet nga gjerësia e qafës së tij, kohën e vonesës së barium, prania e proceseve patologjike (polyps, kanceri, gyp). Të dhëna të rëndësishme mund të japin Paraqitje e X-ray dhe CT scan të gjoksit, diverticulum esophageal madh siç shihet në foto janë të mbushura me zgavër fluide dhe ajrit të lidhur në ezofag.

Esophagoscopy ju lejon të shihni zgavrën diverticulum, ulceration e mukozës që identifikojnë, krijojnë gjakderdhje, për të zbuluar tumoret, të kryer biopsi endoskopik. Për shkak të rrezikut të lartë të vrimë e diverticulum esophageal Esophagoscopy kryhet me kujdes të madh.

Për të studiuar funksionin shtrëngohet të manometry ezofag ezofagut kryej - studime esophageal lëvizshmëri. Pacientët me simptoma koronare të konsultoheni me kardiologun, EKG, monitorimin Holter, ehokardiografi.

Diagnoza diferenciale e diverticulum esophageal është bërë me GERD, ezofahospazmom, hernie hiatal, ngushtim esophageal, Cardia Achalasia, kanceri esophageal, kist mediastinale, angina, sëmundje arterie koronare.

Trajtimi i diverticulum esophageal

Diverticula i vogël i ezofagut trajtuar konservative malosimptomno rrjedhin nën mbikëqyrjen e një gastroenterologist. Pacientët e rekomanduar dietë të bazuar në parimet e termike, kimike dhe mos kursyer mekanike ezofag. Pasi të hahet të dobishme të thjeshtë të masave që kanë për qëllim të zbrazjes më mirë diverticulum e ezofagut: përdorimin e ujit, lodhje, duke e bërë kullimit paraqet një zgjidhje të dobët të larjes deri kirurgjisë orale.

Trajtimi kirurgjik i diverticula esophageal kryer në defekte të mëdha që përfshijnë semundjen disfagia të rënda, dhimbje ose anormale (vrimë, depërtimit, stenozë, gjakderdhje, dhe kështu me radhë. F.). Në këto raste, zakonisht kryhen prerje të diverticulum të ezofagut - divertikulektomiya esophageal me diafragmë plastike ose përplasje pleural. Diverticula i vogël i ezofagut mund të largohet nga intussusception - pikiatë në lumen të diverticulum të ezofagut dhe suturing pyschevodnoe mur.

Parashikimi dhe parandalimi i diverticula esophageal

Trajtimi kirurgjik i diverticulum esophageal jep një zhdukjen e plotë të simptomave dhe rezultateve të mira afatgjata. Kur komplikimet e prognozë sëmundjes është gjithmonë serioz. Prandaj, edhe diverticula asimptomatike e ezofagut kërkojnë hulumtime të kontrollit dhe trajtimit të comorbidity.

Parandalimi i formimit esophageal diverticula promovon trajtimin në kohë të sëmundjeve që çojnë në formimin e tyre dhe vakt nge me përtypjes e saj të plotë.