Dizenteri


  • Karakteristikat e patogjen
  • Patogjeneza e dizenteri
  • Klasifikimi i dizenteri
  • Simptomet e dizenteri
  • Komplikimet dizenteri
  • Diagnoza e dizenteri
  • Trajtimi i dizenteri
  • Moti dizenteri
  • Parandalimi i dizenteri

Dizenteri është një infeksion akut intestinal shkaktuar nga baktere të gjinisë Shigella, e cila karakterizohet nga lokalizimin preferenciale e procesit patologjike në të mukozës të zorrës së trashë.

Karakteristikat e patogjen

Patogjenët dizenteri - Shigella, tani përfaqësohet nga katër specie (S. dysenteriae, S.flexneri, S. boydii, S. Sonnei), të cilat (me përjashtim të grupit Shigella) nga ana e tij e ndarë në serovar, e cila aktualisht ka më shumë se pesëdhjetë. Popullsia e S. Sonnei homogjen në përbërjen antigjenike, por ndryshon në aftësinë për të prodhuar enzimat e ndryshme. Shigella - ende ç'rast mikroroganizmi Gram-negative, nuk formojnë spore, shumëzohet edhe në media lëndë ushqyese, mjedis zakonisht paqëndrueshme. Temperatura optimale për Shigella e mërkurë - 37 ° C, grupi i qëndron i aftë të riprodhimit në 10-15 ° C, mund të formojnë koloni në qumësht dhe produktet e qumështit, të gjatë mund të mbeten të qëndrueshme në ujë (si Shigella Flexner), rezistente ndaj agjentëve antibacterial .


Shigella vdesin shpejt kur të nxehtë, në çast - duke vluar në 10 minuta - në temperatura mbi 60 gradë.

Rezervuar dhe burim i dizenteri është njeri - bartës i sëmurë ose asimptomatike. Më rëndësi epidemiologjike me pacientët me forma të butë ose fshirë e dizenteri, veçanërisht të lidhura për përpunimin e ushqimit dhe hotelieri objekteve.

Shigella dal nga trupi i një personi të infektuar, nga dita e parë e simptomave klinike, infektueshmërisë vazhdon për 7-10 ditë, pas të cilës pasoi një periudhë convalescence, e cila, megjithatë, nuk përjashton zgjedhjen e baktereve (nganjëherë mund të marrë disa javë apo muaj).

Flexner dizenteri më të prirur për të bëhet kronik, tendencë më të vogël për të kronicitetit vërejtur në infeksionet e shkaktuara nga bakteret e grupit.

Dizenteri transmetohet nga fekal-orale mekanizëm kryesisht ushqimore (band Dizenteri) ose ujë (Flexner dizenteri) mënyrë. Kur dërgimin dizenteri Grigorieva-Shyhy zbatohet kryesisht apo transmetimit të ujit.

Njerëzit me sensibilitet të lartë natyrore ndaj infeksioneve, dizenteri formuar pas transferimit të imunitetit të paqëndrueshme typospetsyfycheskyy. Flexner dizenteri dhenve mund të ruajë imunitetin Postinfectious që mbron kundër sëmundjes përsëri për disa vjet.

Patogjeneza e dizenteri

Shigella marrë ushqim apo ujë në sistemin e tretjes (pjesërisht vdes nën ndikimin e përmbajtjes acid stomak dhe komunitetit normale zorrëve ekologjike) dhe për të arritur zorrës së trashë, pjesërisht thekshëm në mukozën e saj dhe duke shkaktuar një reagim inflamator. Shigella prekur zonat mucous prirur ndaj erozionit, ulcerat, gjakderdhje. Sigurimi toksina bakteriale shkelin tretje, dhe prania e Shigella shkatërron biobalans florën natyrore të zorrëve.

Klasifikimi i dizenteri

Aktualisht përdoret klasifikimi klinik të dizenteri. Ka forma e saj akute (varion nga simptomat prioritare të një hatroenteriticheskuyu tipike dhe atipike koliticheskoho), dizenteri kronike (korrente dhe i vazhdueshëm) dhe bakteriale (rekonvalestsentnoe ose subklinikisht).

Simptomet e dizenteri

Periudha e inkubacionit e dizenteri akute mund të marrë diku nga një ditë në një javë, zakonisht është 2-3 ditë.

Koliticheskoho opsion dizenteri zakonisht fillon akute, temperatura e trupit rritet në vlerat febrile manifestuar simptoma të dehjes. Oreksi është reduktuar dukshëm, mund të jetë plotësisht mungon. Ndonjëherë ka të përzier, të vjella. Pacientët ankohen për dhimbje të forta prerja, fillimisht më vonë derdhur koncentruar në rajonin e duhur çapokor dhe bark. Dhimbja është e shoqëruar nga të shpeshtë (deri në 10 herë në ditë) diarre, ysprazhnenyyu shpejt humb konsistencën fekal janë troç, ata shënuan papastërtitë patologjike - gjak, gëlbazë, qelb ndonjëherë ("pështyj zorrës së trashë). Kërkojmë që të pastroj excruciatingly dhimbshme (tenesmus), ndonjëherë - false. Numri i përgjithshëm i stol ditore zakonisht nuk është i madh.

Në ekzaminim, e thatë gjuha depozituar Veshje, takikardia, hipotension herë pas here.

Simptomat akute klinike zakonisht fillon Poezi dhe më në fund shuhen deri në fund të javës së parë, fillimi i së dytës, por defekte ulcerative mukozale zakonisht shërohet plotësisht brenda një muaji. Opsioni ashpërsia kolytycheskoho përcaktohet nga intensiteti i dehje dhe dhimbje dhe kohëzgjatjen e periudhës akute. Në dehje të rënda vrojtuar të rënda të shkaktuara nga trazirat e ndërgjegjes, frekuenca fron (si "hell zorrës së trashë" ose "pantallona të gjera të mishit") është dhjetë herë në ditë, dhimbje barkut, përvojat e dhimbshme shkelje substanciale e hemodinamikën.

Akute Dizenteri në variantin hastroenteriticheskiy karakterizohet nga një periudhë të shkurtër inkubacioni (6-8 orë) dhe mundësisht enteral shfaqën në sfond obscheintoksikatsionnoho simptoma: nauze, vjellje në mënyrë të përsëritur. Gjatë ngjan me atë në salmonellozave ose helmimit. Dhimbje në këtë formë të dizenteria është lokalizuar në rajonin epigastrike dhe rreth kërthizë, është colicky në natyrë, dhe stools me bollëk të lëngshme, nuk ka papastërti patologjike, me humbje të rëndë të lëngjeve mund të jetë shënuar sindromi dehidratim. Simptomat hastroenteriticheskom formë të shpejtë, por e shkurtër.

Dizenteri pari hastroenterokoliticheskom gjithashtu ngjan në kursin e saj të ushqimit helmimit në ardhmja fillon të bashkohen simptomat koliticheskoho: mukusit dhe streaks përgjakshme në meshat fekal. Forma ashpërsia hastroenterokoliticheskom përcaktohet nga ashpërsia e dehidratim.

Dizenteri shuar Sigurisht sot ka mjaft shpesh. Nuk ka siklet, dhimbje të moderuar në bark, stools butë 1-2 herë në ditë, kryesisht pa aditivëve, hipertermia dhe dehje janë jo (ose shumë pak).

Dizenteri, që zgjat më shumë se tre muaj, konsiderohet kronike. Aktualisht, rastet kronike dizenteri në vendet e zhvilluara rubinet rralla.

Opsioni i përsëritur është një episode periodike të prezantimit klinik të dizenteri akute, interspersed me periudha lehtësimi, kur pacientët ndihen Lidhur në mënyrë të sigurtë.

Vazhdueshëm dizenteri kronike çon në zhvillimin e çrregullimeve të rënda të tretjes, ndryshime organike në membranën mukoze e murit intestinal. Simptomat dehje në dizenteri vazhdueshëm kronik zakonisht mungon, nuk është një diarre konstante përditshme, ysprazhnenyyu i butë mund të ketë një ngjyrë të gjelbër.

Malabsorption kronik çon në humbje peshe, mangësi vitamina, zhvillimin sindromi malabsorption.

Transferimi bakterial Rekonvalestsentnoe zakonisht ndodh pas infeksionit akut, subklinikisht - që ndodh kur ju të transferojë një format fshihet e dizenteri.

Komplikimet dizenteri

Komplikimet në nivelin e tanishëm të kujdesit mjekësor janë shumë të rralla, kryesisht në rastin e dizenteria hard-rrjedhin Grigorieva Shyhy. Kjo formë e infeksionit mund të jetë i komplikuar nga infektiv-toksike shoku, vrimë zorrëve, peritonit. Përveç kësaj, zhvillimi i mundshëm i parezë zorrëve.

Dizenteri me diarre intensive të zgjatur mund të jetë e hemorroide të komplikuara, fissures anal, prolapse zorrës së trashë.

Në shumë raste, Dizenteri promovon dysbiosis.

Diagnoza e dizenteri

Maximum diagnozë specifike bakteriologjik. Izolimi i virusit është bërë zakonisht nga jashtëqitjet, dhe dizenteri kur Grigorieva-Shyhy - nga gjaku.

Që nga rritja e antitrupave specifike është metoda e ngadaltë të mjaftueshme Diagnoza serologjike (Phragmites) Kanë vlerë retrospektive.

Praktika më laborator në diagnostikimin e dizenteri është zbulimi antigjen Shigella në ysprazhnenyyu (prodhuar zakonisht me ndihmën e pKa, RLA, ELISA dhe diagnostifikimit të antitrupave të Phragmites), fiksim dhe ahrehathemahlyutinatsiy dhurata.

Si masave të përgjithshme diagnostikuese duke përdorur teknika të ndryshme laboratorike për të përcaktuar ashpërsia dhe mbizotërimin e, zbulimin e çrregullimeve metabolike. Kaloni bakteret fekal rritje e jashtëzakonshme dhe coprogram.

Endoskopisė (sigmoidoscopy) shpesh mund të japin informacionin e nevojshëm për diagnozën diferenciale në raste të dyshimta. Me të njëjtin qëllim për pacientët me dizenteri, në varësi formën e saj klinike, ju mund të duhet të konsultoheni me një gastroenterologist ose proctologist.

Trajtimi i dizenteri

Format e lehta të dizenteria trajtohen ambulator, trajtim stacionar është treguar për personat me të ardhurat e vështira infeksionit forma oslozhnennymy. Gjithashtu pacientët e shtruar epidemiologjike e treguesve, në moshë të vjetër, me sëmundje kronike shoqëruese dhe foshnjat.

Pacientët përshkruar pjesën tjetër shtrat për ethe dhe dehje, dietën (në fazën akute - dietë numri 4 në stihanii diarre - numri tabelë 13).

Terapi shkakor i dizenteri akute është të emërojë një kurs 5-7 ditor të drogës antibacterial (antibiotikëve ftorhinolonovoho, tetracycline, ampicillin, trimoxazole, cefalosporinat). Antibiotikët janë të përshkruara për forma të mesme dhe të rënda. Duke pasur parasysh aftësinë e antimicrobials rritur rritje e jashtëzakonshme, e përdorur në normë lidhje eubiotics për 3-4 javë.

Nëse terapia e nevojshme detoxification kryhet (në varësi nga shkalla e drogës detoxification administruara gojarisht ose parenterale). Korrigjimi i përthithjes është kryer duke përdorur përgatitjeve enzimë (i gëzueshëm, forte mezim, panzinorm). Sipas dëshmive të përshkruara imunomodulatoreve, antispasmodic, agjentët astringent, chelators.

Për të shpejtuar proceset rigjeneruese dhe përmirësimin Mukoza gjatë pushimi pas mjekimit rekomanduar microclysters me eukalipt dhe ekstrakt kamomil, naftës rosehip dhe detit buckthorn, vynylyn.

Dizenteri kronike trajtohet vetëm si të mprehtë, por antibiotikët janë zakonisht më pak efektive. Ne rekomandojmë emërimin e klizmë mjekësore, fizioterapi, agjentët bakteriale për të rivendosur microflora normale zorrëve.

Moti dizenteri

Moti kryesisht i favorshëm me trajtimin në kohë të formave akute të procesit kronike dizenteria është jashtëzakonisht i rrallë. Në disa raste, pas bartjes së infeksionit të mbetur mund të mbetet çrregullime funksionale të zorrës së trashë (pislyadyzenteriynomu kolit).

Parandalimi i dizenteri

Parandalimi i përgjithshëm i dizenteri nënkuptojnë pajtueshmërinë me standardet sanitare në shtëpi, në prodhimin e ushqimit dhe hotelieri, monitorimin e burimeve të ujit, të mbeturinave ujërave të zeza (veçanërisht dezinfektimin e objekteve të trajtimit të ujërave të zeza).

Pacientët të shkarkuara nga asnjë herët se tre ditë dizenteri spital pas shërimit klinik nga një provë të vetme negative bakteriologjike (mostra biopsi për studim bakteriologjik kryer të paktën 2 ditë pas trajtimit).

Industria ushqimore dhe personat e tjerë të barazuar me ta, subjekt që të kryejë pas Dvukratnoho rezultateve negative të analizave bakteriologjike.