Dysbacteriosis


 • Funksionet e microflora normale
 • Shkaqet e dysbiosis
 • Simptomat dysbiosis
 • Diagnoza dysbiosis
 • Trajtimi i dysbiosis
 • Dysbiosis Parandalimi

Dysbiosis (dysbiosis) zorrë - një sëmundje e karakterizuar nga ndryshime patologjike në përbërjen e florës normale të zorrëve, i cili kontribuon në mosfunksionim e zorrë.

Në zorrë të rritur normalisht përmban rreth 2,3 kg mikroorganizmave (rreth 500 specie). Kjo simbionity bakteret që janë drejtpërdrejt të përfshirë në aktin e tretjes. Në një trup të shëndetshëm përbërjen individuale cilësore dhe sasiore të microflora në një gjendje ekuilibri fiziologjik - normobiotsenoza (eubioz). Kur ndryshimet në florën e zorrëve shkatërruar këtë ekuilibër, e cila ndikon në aftësinë e zorrëve për tretje.

Funksionet e microflora normale

 1. funksion trofik - duke siguruar substanca pitatelnymy trup;
 2. funksion energji - furnizim i ATP, enerhoobesechenie epitelin intestinal;
 3. perystaltycheskaya funksion - rregullimi kimik i lëvizshmëri;
 4. funksion rigjenerues - i përfshirë në diferencimin e qelizave kur përditësimin rreshtim epiteliale të zorrëve;
 5. i përfshirë në mbajtjen e bilancit jon;
 6. formuar përbërjen gazit në zorrë;
 7. të marrin pjesë në proceset biokimike në zorrë - çaktivizimi i helmeve, aktivizimi droga, formimi i substancave biologjikisht aktive, neurotransmitters sinjal shënuesve, etj,
 8. Funksioni mbrojtës - pjesëmarrja në imunitetin lokal, duke e bërë imunoglobulinave tsytoprotektsiyi, duke siguruar stabilitet të epitelit faktorët patogjene dhe kancerogjene gjenomet virus kapjen e leximit mikroorganizmave patologjike;
 9. i përfshirë në metabolizmin e proteinave, yndyrave, acidet biliare dhe komponentëve shumë të tjera të mëdha të ushqimit, sintezë e vitaminave B, acid pantothenic;
 10. ruajtjen e qëndrueshmërisë së mjedisit fizik dhe kimik të zorrëve.


Shkaqet e dysbiosis

Dysbiosis pothuajse kurrë një patologji primar, dhe zhvillon si rezultat i ndonjë shkelje të organeve apo sistemeve, apo nën ndikimin e drogave dhe substancave, efekt negativ në mikroorganizmave.

 • Dysbiosis iatrogjenike zorrëve ndodh si rezultat i merrni ilaçe që pengojnë aktivitetin e mikroorganizmave (antibiotikëve, droga sulfanilamide, hormonale, agjentët citotoksike, etj). Gjithashtu rritje e jashtëzakonshme mund të rezultojë nga operacioni.
 • Kequshqyerja, mungesa e komponentëve të nevojshme në dietë, mungesë ekuilibri, prania e llojeve të ndryshme të aditivëve kimike që kontribuojnë në shtypjen e florës, dështimet në dietë, prerja ndryshon natyrën e dietë.
 • Stresi psikologjik të të gjitha llojeve.
 • Sëmundjet infektive të zorrëve.
 • Sëmundjet e tjera të organeve të tretjes (pancreatitis, hepatiti, gastrit, etj).
 • Çrregullime të imunitetit, çrregullime endokrine, metabolike.
 • Shkelja e biorhythms, përshtatje ndaj klmës.
 • Shkelja e lëvizshmëri të zorrëve.

Simptomat dysbiosis

 • Sindromi pesimist - diarre (ndonjëherë - të alternuara kapsllëk dhe diarre), fryrje, bloating, belching dhe shije të pakëndshme në gojë, rumbling në zorrë.
 • Në mnohix (sidomos te fëmijët) vuan nga dysbiosis zorrëve, ka ende reagime jo tipike alergjike të ushqimit. Reagimet mund të jetë si zakonisht alergjik (skuqje, lëkurë itchy, bronchospasm, Angioedema) dhe zorrëve (stools të lëngshme i lehtë, dhimbje të mprehta të barkut, nauze deri në vjellje, presionin e ulët të gjakut).
 • Sindromi kequshyeshmërisë - malabsorption në zorrët e ushqyesve thelbësore të ndryshme mangësi manifestuar substrate metabolizmin - kequshqyerja proteinë-energjisë, hypovitaminosis të ndryshme, para së gjithash, si rregull, grupi i vitaminave, anemi, bilanc abuse ion, mungesa e kalciumit, etj
 • Dehje - dobësi, anoreksi, dhimbje koke subfebrile.
 • E imunitetit të reduktuara - Rritja e infeksioneve (ARI ARI, herpes), sëmundje fungale.

Diagnoza dysbiosis

Diagnoza e dysbiosis zorrëve në Gastroenterologjise fillojnë të identifikojnë çrregullimet specifike pesimist mbi bazën e ankesave, të kryejë inspektim fizik. Kur diagnoza eshte zakonisht dysbiosis simptoma ndodhin përkundrejt sëmundjes primar, dhe është i pranishëm në histori.

Sigurohuni që të i kushtoj vëmendje të vegjël drogës trajtimit vend që mbysin të microflora.

Metoda më specifik i diagnozës laboratorike të dysbiosis zorrëve - Analiza në rritje e jashtëzakonshme bakteriale dhe mori stol.

Dysbacteriosis zorrë e vogël diagnostikohet me anë të testeve bakteriologjike scraping ose tingull i aspiruar e jejunum, por për shkak të kompleksitetit të kësaj metode është i zbatueshëm vetëm në rastet e kritereve të dyshimta të dytë diagnostike.

Shenjat e tërthorta të dysbiosis zorrëve mund të demonstrojë coprogram, biokimi stol, analiza gaz-lëng.

Trajtimi i dysbiosis

Trajtimi i dysbiosis zorrëve kryer gastroenterologist dhe përfshin terapi në disa fronte - trajtim patogjen (eliminimin e shkaqeve të sëmundjes), korrigjimin e tretjes lindur gjendje patologjike, simptomat akute të tërheqjes, forcimin dhe rivendosjen vetitë mbrojtëse të komunitetit normale biologjike në zorrë.

 • Terapi Pathogenetic ka për qëllim patologji fillore, dhe përfshin masa për të rivendosur funksionin motorike të zorrëve, duke hequr terapi eshte rritur zëvendësimit enzimë inflamator.
 • Pacientët me dysbiosis zorrëve tregon dietë numër 4 (modifikuar në varësi të shtetit), promovimin e normalizimit të zorrëve, duke reduktuar aktivitetin e proceseve putrefactive. Dieta duhet të jetë përbërja e balancuar me kujdes e ushqyesve dhe komponentit të energjisë. Kërkohet proteina balancimin, yndyrë, karbohidratet furnizojë trupin me vitamina dhe elemente, shumë lëngje gjurmë. Duhet të i kushtoj vëmendje për dietën, në përputhje me biorhythms.
 • Përfshirja në dietë e ushqimeve që përmbajnë fibra dietetike, të jetojnë kulturë bakteriale.
 • Përbërja Korrigjimi i microflora duke përdorur antimicrobials selektive nonabsorbable (rifaksiminit), antiseptics zorrëve (Enterofuril) përgatitjet që përmbajnë kundërshtarët e kulturës e patogjene zorrëve bakterofagut florës.
 • Për të rivendosur imunitetin duke përdorur immunomodulators (immunal dhe preparatet e tjera të Echinacea, dekarys, acidet nukleike, etj).

Restaurimi i microflora normale kryhet nga:

 • Fitimet (produkte që përmbajnë kultura të gjalla e mikroorganizmave të kërkuara)
 • prebiotics (substanca që nxisin rritjen dhe riprodhimin e florës dobishme)
 • Medikamente synbiotic (përgatitjet komplekse që përmbajnë mikro-organizmave si veten, dhe të nevojshme për komponentët e tyre të zhvillimit).

Dysbiosis Parandalimi

Parandalimi i dysbiosis zorrëve për mjetet e shëndoshë të aderimit të duhur dietë, prania në dietë e ushqimeve që përmbajnë mikroorganizma të dobishme (produktet e qumështit, substanca që përmbajnë acidophilus dhe Bifidus bakteret, ushqim dhe pije, nga starters). Detyrueshëm balancuar trupi përbërja ushqim ka nevojë, vitamina dhe minerale.

Për foshnjat parandalimi optimal i dysbiosis duke ushqyer me gji, e cila formon normobiotsenoz dhe imunitetin e fëmijës. Qumështi i nënës është përbërja optimal i prebiotics për microflora të shëndetshme të zorrëve.

Si dysbiosis gut shpesh lind nga përdorimi i drogave antibakterialnho veprim në raste të tilla të parandalimin e sëmundjes mbështet agjentët racionale qëllim farmakologjike, një qasje të integruar për trajtimin e infeksioneve - përshkrimin e recetave sipas një antybiotykohramy disa mase rezistencën e një patogjen ndaj antibiotikëve, pritjes paralele përgatitjet për korrigjimin e biocenosis zorrëve.

Në afat të gjatë trajtimi me antibiotikë terapi duhet të përfshijë një dietë të veçantë që përfshin ushqime të pasura me baktereve të dobishme, antifungal dhe imuniteti dhe terapi antihistamine.