Dyshydrotycheskaya ekzemë


  • Shkaqet e ekzemë disgidroticheskoy
  • Simptomet e ekzemë disgidroticheskoy
  • Diagnoza disgidroticheskoy ekzemë
  • Trajtimi i ekzemë disgidroticheskoy

Ekzemë Dyshydrotycheskaya në 80% të të ardhurave nga humbjen e duarve dhe vetëm 20% e lezione vëzhguara mbi thembra. Sëmundja mori emrin e vet, sepse të përfshira më parë në marrëdhëniet e saj me bllokimin e gjëndra djerse. Megjithatë, mjekësia moderne provuar se në shumë raste gjëndra djerse në disgidroticheskoy ekzemë funksionon normalisht. Gratë dyshydrotycheskaya ekzemë është më e zakonshme në 20-25 vjet dhe njerëzit e moshës 40 vjet. Sëmundja shfaqet në mënyrë të barabartë në të dy gjinitë.

Shkaqet e ekzemë disgidroticheskoy

Duke disgidroticheskoy e ekzemë mund të shkaktojë sëmundje endokrine, sëmundje të sistemit nervor, çrregullime të imunitetit dhe ndryshimet në metabolizmin. Në shumë pacientë sëmundje lind ose përshkallëzohet pas pësimit të një tërheqje muskulore nervor, ekspozimit ndaj substancave që irriton lëkurën (zakonisht kimikate të ndryshme shtëpiake). Disgidroticheskoy Zhvillimi ekzemë promovon djersitje - hyperhidrosis. Lidhje të mundshme me alergeneve pischevymy. Përafërsisht gjysma e pacientëve me ekzemë dishidroticheskoy zbuluar një predispozitë gjenetike për alergji, astma, dermatiti atopik, ethe hay të afërmve më të afërt.


Simptomet e ekzemë disgidroticheskoy

Element kryesor në disgidroticheskoy ekzemë puçrra - fshikëza. Ata janë 1-5 flluska mm madhësi të mbushura me lëng të qartë. Kur disgidroticheskoy ekzemë të ashpër lokacion karakteristike të thellë në epidermë dhe pruritit të shënuar, i cili jo vetëm që e shoqëron shfaqjen e flluska, por mund të paraprijë ato. Shpërthimet në disgidroticheskoy ekzemë janë grupe në sipërfaqen pëllëmbë të duarve, thembra të këmbëve dhe anët e gishtave. Fshikëza janë shfaq në dorsum lëkurës së dorës.

Me kalimin e kohës, flluskoj ia plas ekzemë disgidroticheskoy, duke krijuar erozion. Erozioni mund të jetë mjaft i madh në qoftë se ata ishin formuar pas hapjes së disa vezikulave ndërfutur së bashku. Shërimi i erozionet është për të formuar crusts ngjyrë kafe të sheshtë apo të verdhë. Procesi i fshikëzave të autorizimit zakonisht merr 1 deri ne 3 javë dhe lë një vend të errët në hyperpigmentation lëkurës. Kjo disgidroticheskoy për ekzemë përfundon. Në të ardhmen, janë karakteristikë e kronike ndryshimet e lëkurës ekzemë: skuqje, trashje (lyhenyfykatsyya), lëkurë dhe plasaritje.

Kur injektuar në të çara të lëkurës apo patogjene erozionit (kryesisht streptokoket dhe Stafilokoket) është një infeksion dytësor. Inflamacion i zhvilluar purulent (pyoderma) për të formuar në lëkurë përmban blisters qelb. Gjendja e përgjithshme e pacientit me ekzemë dishidroticheskoy ajo mund të përkeqësohet. Rising temperaturën e trupit. Ka ënjtje dhe ndjeshmëri e lëkurës të prekur. Rritja në nyjet limfatike regjionale, nën sqetulla dhe bërryl brushat me lezione, popliteal dhe inguinale - kur është disgidroticheskoy ndaluar ekzemë. Mund të përjetojnë dhimbjen e tyre.

Ka disgidroticheskoy format e rënda të ekzemë. Por në shumicën e rasteve sëmundja ka një kurs kronike me relapses. Periudhat e faljen mund të zgjasë nga disa javë deri në disa muaj. Përkeqësim disgidroticheskoy ekzemë shpesh ndodhin pa lidhje me ndonjë faktor nxitje dhe disa javë.

Diagnoza disgidroticheskoy ekzemë

Metodat specifike për diagnozën e ekzemë nuk disgidroticheskoy. Një model karakteristik dhe lokalizimin e lezioneve mund dyshuar menjëherë sëmundjen, dhe natyrisht kronik relapsing vetëm konfirmon diagnozën. Më shumë hulumtim ka për qëllim diagnozën diferenciale e ekzemë disgidroticheskoy lezioneve fungale, dermatit kontakti, formën pëllëmbë dhe-shputës psoriasis.

Nëse dyshoni ekzemë dishidroticheskuyu kryejë ekzaminimin mikroskopik scraping mbi kërpudhave patogjene që eliminon mikoznoho shkaku lezione të lëkurës. Mbjellje erozionin shkarkimit ose flluska e përmbajtjes ndihmon të konfirmuar natyrën fillestare infektive e sëmundjes dhe pranimin e infeksionit sekondar vini në mënyrë adekuate deri antibiotikët.

Trajtimi i ekzemë disgidroticheskoy

Trajtimi i ekzemë disgidroticheskoy mban një dermatolog. Pacientët rekomanduar dietë që përjashton alkool, erëza, ushqimet pikante dhe ushqime alergjike:. Vezët, çokollatë, fruta agrume, luleshtrydhe, mjaltë dhe kështu me radhë N. Ajo është gjithashtu e nevojshme për të kufizuar futje të kripës, sepse kjo kontribuon në akumulimin e lëngjeve në trup dhe zhvillimin e edemë. Kur disgidroticheskoy ekzemë duhet të shmangin ndërveprim me alergeneve potencial, mallrat shtëpiake, larje pluhur, polen e bimëve lulëzuar, etj Nëse është ekzemë thembra disgidroticheskoy, është e nevojshme për të braktisur këpucë të ngushta dhe çorape sintetike.

Kur disgidroticheskoy skuqje ekzemë gjatë flluska, shoqëruar me kruarje të fortë për lehtësimin e pacientit është e përshkruar një locion me një zgjidhje të tanin, amidopirina ose lëngjeve të shpimit. Për trajtim mjekësor të ekzemë rekomanduar sedativë dhe antihistamines për administrim oral: suprastin, zirtek, tavegil. Në mënyrë të favorshme të ndikojnë në kurs disgidroticheskoy ekzemë thalassotherapy, duke përfshirë kripëra vaske nga Deti i Vdekur.

Në trajtimin e ekzemë shpesh të përdorura bërë disgidroticheskoy nga vajrat më të mira të përzgjedhura posaçërisht me recetë ose pure, ointments kortikosteroide. Në disa raste të acarimit të rëndë të ekzemë disgidroticheskoy mungesën e efektshmërisë së trajtimeve të tjera të përdorura kurse të shkurtra të terapisë corticosteroid. Përdorimi i tyre i zgjatur ose i shpeshtë nuk është e rekomanduar për shkak të mundësisë të komplikimeve dhe varësisë steroide.

Një rol të rëndësishëm në parandalimin e komplikacioneve infektive disgidroticheskoy ekzemë dhënë higjienën personale. Dizenfitsiruyuschee, efekt qetësues dhe shërimin në lëkurë të ofrojnë dush lokale me supë kamomil, lisi leh, sherebelës, yarrow, bagëti. Banjot për duart ose këmbët shpenzojnë kohëzgjatje 15-20 minuta. Kur sendet e infektuara disgidroticheskoy ekzemë mbajtur trajtim lokal antiseptik, të aplikojnë melhemin me antibiotikë.

Me trajtimet fizike terapi në disgidroticheskoy ekzemë duke përdorur terapi lazer dhe Cryotherapy. Darsonvalization efektive procedurat, phonophoresis, terapi magnetike, rrezatim ultravjollcë. Për të normalizuar sistemin nervor dhe të reduktuar kruarje në ekzemë disgidroticheskoy përshkruajnë seanca akupunkturë, fitovanny përgjithësi qetësues dhe aromatike banja, elektrike.