Diskinezi vrerit


  • Shkaqet e dyskinesia tëmth
  • Diskinezia Klasifikimi traktit biliar
  • Simptomet e dyskinesia tëmth
  • Diagnoza e dyskinesia tëmth
  • Trajtimi i dyskinesia tëmth
  • Parashikimi dhe parandalimi i dyskinesia tëmth

Në zemër të dyskinesia tëmth është mosfunksionim tonik motor i fshikëz e tëmthit dhe biliare kanal muskul unazor. Kjo dëmton zbrazjes i fshikëz e tëmthit dhe rrjedhën e biliare në duodenum. Diskinezi vrerit është çrregullime më të shpeshta funksionale të sistemit hepatobiliary dhe është shkaku kryesor i cholestasis dhe formimin e gurëve në fshikëz e tëmthit dhe kanalet.

Diskinezi vrerit ndodh kryesisht në femra. Më shumë gjasa për të zhvilluar çrregullime funksionale të sistemit biliar e personave të rinj (20 deri në 40 vjet) kushtetutë asthenic dhe ushqim të reduktuara.

Shkaqet e dyskinesia tëmth


Diskinezi vrerit shihet në gastroenterology si patologji psikosomatike që zhvillohet në prezencë të situatave stresues. Pacientët Historia me dyskinesia traktit biliar shpesh tregon për familjen, profesional dhe vështirësitë seksuale. Shpesh diskinezi vrerit është manifestim i neurozë apo sindromi diencephalic.

Një rol të rëndësishëm në mosfunksionim të nervor shkelje luajnë rregullore të biliare, si dhe ndryshimet në nivelin e hormoneve dhe gjëndra endokrine gastrointestinale (në menopauzë, në pamjaftueshmëri veshkave, kist i vetmuar dhe vezoret polycystic, hypothyroidism, hyperthyroidism, diabet, trashje).

Në çrregullime Psikogjenike dhe endokrine, faktorët etiologjik mjedisit konsiderohet arsyet ushqyese: alergji ushqimore, ushqim të parregullta, përdorimi i ushqimeve me cilësi të ulët e kombinuar me një mënyrë jetese i ulur.

Diskinezi vrerit shpesh e kombinuar me sëmundje të tjera të tretjes: gastrit kronik, ulcera gastro, pancreatitis, enterit, cholecystitis, kolangiti, cholelithiasis, sindromi postcholecystectomical. Mosfunksionim traktit biliar shpesh shoqërues inflamacion kronik i organeve të barkut dhe legenit - salpingo, apendiksit kronike dhe të tjerët me simptomat e dyskinesia tëmth mund të ndodhë krimbat dhe infektimi parazitare e traktit digjestiv (helmintiasis, giardiasis), rritje e jashtëzakonshme, hepatit viral, infeksionet e zorrëve (dizenteri , salmonelë). Të çojë në zhvillimin e faktorëve tëmth tardive mund të bëjë sëmundje alergjike - bronkit obstruktive, dermatit atopic, rinitit alergjike.

Diskinezia Klasifikimi traktit biliar

Për mekanizmin etiologjik të dalluar dyskinesia fillor dhe të mesëm tëmth. Mosfunksionim Primar shkaktuar nga shkelje të rregullores neurohumoral e sistemit hepatobiliary shkak të neurozë, vegjetative-vaskulare mosfunksionim dhe gabimet dietike. Diskinezi i mesëm i vrerit zhvillon mekanizëm viscero-i organeve të brendshme refleks mbi sfondin e sëmundjeve të tjera të tretjes.

Natyra e abuzimit tonik funksionit motorike të tëmthit dhe muskul unazor të dalluar dyskinesia tëmth ndodh në hypertonic dhe hypotonic-hiperkinetike, llojin hypokinetic. Hypertonic-hiperkinetike (spastik) diskinezi vrerit zhvilluar me rritjen ton parasympathetic e sistemit autonom nervor; hypotonic-hypokinetic (ngathët) - me dominimin e ton simpatik.

Në të dy rastet, misalignment rezultuar i muskul unazor fshikëz e tëmthit dhe biliare kanal, ndërprerë rrjedhën e biliare në lumen të duodenum, të cilat çojnë në zhgënjim tretje. Varësisht nga lloji i manifestimeve diskinezi vrerit (hiperkinetike dhe hypokinetic) në zhvillim të ndryshme klinike.

Simptomet e dyskinesia tëmth

Kur hypertonic-hiperkinetike vrerit diskinezi kryesor simptomë është dhimbje e rëndë colicky në sektor të djathtë e sipërme, radiating në shpatullën e djathtë dhe në krah. Sulm dhimbje zakonisht zhvillohet pas gabime në dietë, tendosje të tepruar fizike apo stresi emocional. Dhimbja mund të shoqërohet me nauze, të vjella ndonjëherë, kapsllëk ose diarre, polyuria. Dhimbja është ndalur lehtë me veten apo antispasmodics. Nga sulmet e të qenit e kënaqshme, nuk është e përsëritur, dhimbje e shkurtër, natyra spastik e kitara, epigastrike, rajoni e djathtë e sipërme e kërthizës.

Diskinezi shpesh hiperkinetike vrerit shoqëruar nga vasomotor (takikardi, hipotension, cardialgia) dhe neurovegetative (nervozizëm, djersitje, pagjumësi, dhimbje koke) tregon.

Prekje e barkut gjatë sulmit zbulon simptomë dhimbje Kera - dhimbje maksimal në projektimin e fshikëz e tëmthit. Dehje dhe shenjat e inflamacionit në analizat e gjakut nuk janë në dispozicion.

Për hypokinetic-hypotonic dyskinesia tëmth karakterizuar nga neintensyvnym konstante, e shurdhër, dhemb dhimbje në kuadratin e djathtë e sipërme, ndjenja e shurdhim dhe tensioni në këtë zonë. Në sfondin e emocioneve të forta dhe të hahet në zhvillim mostretje - shije të hidhur në gojë, burping ajrit, vjellje, humbje e oreksit, bloating, kapsllëk ose diarre. Në prekje e barkut duket dhimbje të moderuar në projektimin e fshikëz e tëmthit, simptomë pozitiv Ortner.

Përveç simptomave të dispepsi, me tëmth dyskinesia manifestimet e vëzhguara të neurozë, tearfulness, nervozizëm, swings humor, lodhje.

Diagnoza e dyskinesia tëmth

Objektivi është verifikimi i diagnostikimit të sëmundjes, të përcaktuar llojin e dyskinesia tëmth, comorbidities përjashtimit mbështetjen mosfunksionim.

Ultratingull i fshikëz e tëmthit dhe traktin biliar që synon përcaktimin e formën, madhësinë, tendosje, anomali kongjenitale, sistemit biliar gur. Për të sqaruar llojin e ultrazërit dyskinesia është kryer me stomak bosh dhe biliare pas marrjes mëngjes për të vlerësuar funksionin shtrëngohet të fshikëz e tëmthit.

Metoda informativ i diagnozës së dyskinesia tëmth është fractionally i duodenale ndjerë për studimin e përmbajtjes duodenale. Me 12-të ndjerë duodenum i vendosur tonin, lëvizshmëri, reaktivitet, gjendjen e aparatit muskul unazor kanalet biliare extrahepatic. Në hiperkinetike kolesterolit niveli i vrerit diskinezi lipoprotein dhe pjesa ndërlikuar në uljen e hypokinetic - rritet.

X-ray ekzaminim në dyskinesia tëmth përfshijnë cholecystography dhe cholangiography. Me këto lëvizshmëri arkitektonik dhe tëmth vlerësuar traktit. Në anketën komplekse mund të përdoret manometry e muskul unazor të Oddi, holestsintihrafiya, MRI e mëlçisë dhe traktit biliar.

Është e këshillueshme për të studiuar coprogram, bakteret fekal rritje e jashtëzakonshme dhe vezë krimb zorrësh.

Trajtimi i dyskinesia tëmth

Trajtimi i dyskinesia tëmth duhet të jetë i integruar orientimin e cila përfshin mënyrën e normalizimit dhe natyrën e ushqimit, higjienës vatra e infeksionit, desensitizing, dhe protyvohlystnuyu terapi Antiparasitic, eliminimin e zorrëve dysbiosis dhe vitaminë mangësi, simptomat e mosfunksionim.

Një rol të rëndësishëm në trajtimin e dyskinesia tëmth luan dietë, duke marrë përjashtimit produkte nxjerrëse, shkrirja yndyrë, ëmbëlsira, ushqime të ftohtë, ushqimet që shkaktojnë formimin gazit në zorrë.

Vëmendje e madhe i është kushtuar korrigjimit tëmth dyskinesia të sistemit nervor autonom. Kur lloj hypertonic-hiperkinetike e mosfunksionim i emëruar qetësuesve (bromides, sanëz, Motherwort), me hypotonic-hypokinetic - tonics (Ekstraktet levzei, Eleutherococcus, tretësirë ​​xhensen, lemongrass, Aralia). Giardiasis ose infektimi parazitare është kryer terapi Antiparasitic dhe anthelmintic.

Rivendosja funksionin dhe zhelcheoobrazovaniya zhelcheotvedeniya në lloje të ndryshme të dyskinesia biliar gjithashtu të realizuar diferencuar. Kur hyperkynezyy treguar choleretic (allohol, holenzim, Flamini, nykodyn, oksafenamid) ujë slabomineralizovanimineralni ngrohtë në formë, antispasmodics (drotaverine, papaverine, platifillin) Phytomixture (zierje e kamomil, karamele mente, rrënjë jamball, fruta kopër). Me metodat jo-drogës për pacientët me hipertension, diskinezi hiperkinetike biliar rekomanduar kurset e psikoterapi, akupunkturë, hirudotherapy, dyll parafine dhe aplikimet, diatermi, inductothermy, terapi mikrovalë, elektroforeza e antispasmodics, acupressure, zonat jakë masazh.

Në hypotonic dyskinesia vrerit holekynetyky caktuar (xylitol, sulfate magnezi, sorbitol), shumë e ujit në temperaturë dhome, phytotherapy (Supë përjetshme lule, acaroj, Rosehip, rigon, Wort Shën Gjonit). Kur shenjat e cholestasis intrahepatic të "verbër" fryrë treguar (pije). Për të përmirësuar ton i përgjithshëm është caktuar stërvitje, nxitjen hidroterapi, tonik masazh. Ndër metodat e përdorura fizioterapinë diadynamic, elektroforeza e sulfatit të magnezit në mëlçi, ultrazërit me intensitet të ulët, terapi SMT, rrymat pulsojnë me frekuencë të ulët.

Pacientët me traktit biliar vëzhgimet dyskinesia tregojnë një gastroenterologist dhe një neurolog, kurse vjetore shëndetësore në sanatorium balneological.

Parashikimi dhe parandalimi i dyskinesia tëmth

Gjatë dyskinesia kronike tëmth, megjithatë, kur dietë, të shëndetshme e jetesës, trajtim në kohë dhe e duhur të sëmundjes mund të ndodhë pa rikthim. Përndryshe, mund të zhvillojnë komplikime nga sistemi hepetobiliarnoy - cholecystitis calculous dhe kolangiti.

Parandalimi i dyskinesia primar tëmth kërkon respektimin e parimeve të ushqim të shëndetshëm, korrigjim në kohë të sferës psiko-emocionale; Sekondar parandalimi diskinezi - eliminuar sëmundje themelor.