Dysplasia i vulvë


  • Shkaqet e dysplasia vulvës
  • Simptomet e dysplasia vulvës
  • Diagnoza e dysplasia e vulvë
  • Trajtimi i dysplasia vulvës
  • Parashikimi dhe parandalimi i dysplasia vulvës

Dysplasia i vulvë - Vulvarnuyu neoplazia intraepiteliale squamous (VIN) - të karakterizuara nga përhapja intensive dhe basal ristrukturimit dhe parabasal kompleks epiteliale celular. Kur dysplasia vulvar duket atipike (madhësia PABARABARTË dhe formë) qelizat epiteliale me transformirovannymy bërthamave, pengime shtrat epitelin. 

Dysplasia i vulvë me kalimin e kohës mund të ndodhë spontanisht regres, mbeten të qëndrueshme apo progres në kancerin e vulvë. Trajtimi në kohë i dysplasia vulvës mund të parandalojë zhvillimin e kancerit dhe për të shpëtuar jetën e pacientit. Dysplasia Më parë vulvar manifestuar kryesisht në gratë mbi 40 vjet, por është rritur kohët e fundit sëmundshmërisë në mesin e pacientëve të rinj.

Shpërndarja Shkalla e dysplasia Gjinekologjike thekson format lokale dhe të fshehtë për nga shkalla e ndryshimeve patologjike të qelizave - të butë dysplasia, të moderuar ose të rëndë të vulvë. Në displazia butë të vulvë (VIN 1) - ndryshime të butë, zbuluar vetëm në pjesën e tretë të poshtëm të shtresës epiteliale. Në shkallë të moderuar të dysplasia e vulvë (VIN 2) - shkelje që ndikojnë dy të tretat e epitelit shtresuar squamous, dhe në shkallë të rënda (VIN 3) - ndikon pothuajse të gjithë shtresën epiteliale, ka një atypia bërthamor qelizë theksuar.


Dysplasia e rëndë e kancerit të vulvës vulvë besohet noninvasive, në të cilën përhapja e qelizave intensive dhe atypia bërthamor qelizë nuk mbulon membrana bodrum dhe stroma.

Shkaqet e dysplasia vulvës

Shkaku kryesor i dysplasia vulvës është një, afatgjatë infeksion HPV këmbëngulës vendor (veçanërisht llojet ONKOGJENIKË 16 dhe 18). Zhvillimi vulvar dysplasia kontribuojnë në inflamacion kronik e organe gjenitale të jashtme (vulvitis, bartolynyta, vaginitis), gjendja imunologjike, dhe moshës lidhur me ndryshimet e shkaktuara nga metabolike dhe neuroendocrine shkelje përgjigjet e ndryshuara receptor.

Dysplasia i vulvë shpesh zhvillon në proceset degjeneruese e vulvë, shtresuar metaplazi squamous epitelit. Në 35-60% të rasteve të vëzhguara kombinim me dysplasia vulvës dysplasia të qafës së mitrës (qafës së mitrës neoplazia intraepiteliale - CIN).

Faktorët e rrezikut për dysplasia vulvës besohet duhanin, aktivitetin e hershëm seksual, seks të përzier dhe SST-ve.

Simptomet e dysplasia vulvës

Më shumë se gjysma e pacientëve dysplasia vulvar ndodh pa manifestime klinike, në raste të tjera - simptomat mund të jetë mjaft e ndryshme.

Kur dysplasia vulvë dhe infeksioni HPV vërejtur lythat gjenitale vulvë dhe anusit.

Në infeksionet e lidhura microbial dhe sfondi proceset vulvar dysplasia mund të shoqërohet me simptoma të vulvovaginitis, vaginitis (ënjtje, kruarje, shkarkimi), leukoplakia dhe kraurosis vulvë (thatësi, kruajtje, plagë, pllaka të bardha).

Në pacientët ankesat e kruarje dhe dhimbje në vulvë, vaginë dhe anusit, zakonisht gjendet dysplasia vulvar moderuar ose të rënda. Dysplasia i vulvë mund të ketë një ose më shumë lezione.

Diagnoza e dysplasia e vulvë

Diagnoza është e vështirë për shkak të dysplasia vulvës sëmundjes malosymptomnost dhe mungesës së simptomave specifike.

Për të konfirmuar diagnozën e dysplasia e vulvë të kryer një numër të studimeve, inspektim vizual e karrige, të thjeshta dhe të avancuara Vulvoskopiyu përdorur një colposcope (kolposkopia) vendosjen e testit Schiller për të përcaktuar kufijtë e saktë të zonave të bardhë të vulvë, jodit nuk okrashyvayuschyhsya; printime Citologjia e marra nga zona të dyshimta të vulvë. Një shqyrtimit për rrezikun HPV PCR vysokokantserohennoho.

Në përcaktimin e diagnozës së dysplasia e vulvë është biopsi jashtëm organe gjenitale me ekzaminim histologjik të materialit, të cilat gjithashtu mund të jenë të diferencuara dysplasia të vulvës e lezioneve beninje dhe kancer të vulvë.

Diagnoza dhe trajtimi i gjinekologu vulvës dysplasia mbajtur së bashku me një dermatolog, sëmundjet veneriane dhe të onkologjisë.

Trajtimi i dysplasia vulvës

Vulvë dysplasia - një sëmundje kronike që kërkon një kurs të plotë, në mënyrë rigoroze individual të trajtimit në bazë të sëmundjeve sfond të lidhura (somatike dhe gjenitale), mosha e pacientit, shkalla e patologjisë dhe contraindications.

Në trajtimin konservativ të dysplasia vulvar dietë e rëndësishme përdorimi i pamjaftueshëm desensybylyzyruyuschyh, qetësues dhe drogës tonik, hormonet (ointments kortikosteroide, estrogjenit, etj), i cili eliminon manifestimet lokale të stabilizuar gjendjen psiko-emocionale e pacientit, për të arritur faljen.

Nëse keni zbuluar HPV drogë trajton antivirale, terapi immunocorrective.

Pacientët e moshës më të rinj (45 vjet) në formën e vatrave lokale dhe të vogël të dysplasia e vulvë të aplikojnë një operacioni të butë, larguarit lazer vulvë, azotit të lëngshëm, metodë radiowave për lezione të mëdha dhe të shumta - bënë prerje kirurgjikale (prerje) faqet patologjike brenda indeve të shëndetshme .

Me një rrezik të lartë të kancerit (dysplasia moderuar dhe të rëndë të vulvë, lezione të mëdha dhe rifillimi) në moshën e riprodhimit dhe gjatë peri-menopauzë dhe të kryejnë vulvektomiya sipërfaqësore (duke hequr shtresa sipërfaqësore e lëkurës e vulvë, e ndjekur plasticitet defekt).

Trajtimet moderne orhanoschadyaschim dysplasia vulvar 1 - 3 gradë në sfond të infeksionit HPV përfshijnë terapi photodynamic (PDT). Metoda bazohet në akumulimin selektive të ngjyroset fotosensibilizirovannoho qelizave displastike e vulvë dhe shkatërrimin e tyre të mëvonshëm selektive nga dritën e një gjatësi vale të caktuar.

Gjatë rehabilitimit pas trajtimit kirurgjik të dysplasia vulvës duhet të përmbahen nga marrëdhëniet seksuale, përdorni tampona dhe douches higjienës, stërvitje, ndiqni recetë nga mjeku.

Parashikimi dhe parandalimi i dysplasia vulvës

Dinamika e dysplasia vulvës varet në masën dhe kohëzgjatjen e sëmundjes: dysplasia i butë mund regres me rritje ashpërsinë dhe kohëzgjatjen e në rritje të rrezikut të kancerit. Vulvë dysplasia i rëndë (e obliguar parakanceroze) përfundimisht përparim të kancerit invaziv, veçanërisht në qoftë se nuk trajtohet.

Vetëm diagnoza e hershme dhe trajtimi i hershëm i dysplasia vulvës jep pacientët shpresë për një shërim të plotë. Pas trajtim kirurgjik për dysplasia vulvës është probabiliteti i rikthim, është vëzhgimi i rëndësishëm punishte barnash në spital i pacientëve me gjinekologë kontrollin e detyrueshëm të shërim, dhe në shkallë të rëndë të dysplasia e vulvë - regjistrimi me oncologist.

Duke zvogëluar rrezikun e përsëritje dhe dysplasia vulvar promovojnë të ushqyerit, ndërprerjen e duhanit, sanitare vatrave të infeksionit kronik, duke kufizuar numrin e partnerëve seksual, përdorimin e kontracepsionit pengesë, vizitave të rregullta në gjinekologu.