Dysplasia i qafës


 • Linjat e dysplasia qafës së mitrës
 • Shkaqet e dysplasia qafës së mitrës
 • Simptomet e dysplasia qafës së mitrës
 • Metodat e diagnostikimit të dysplasia qafës së mitrës
 • Trajtimi i dysplasia qafës së mitrës
 • Trajtimi kirurgjik i dysplasia qafës së mitrës
 • Vëzhgimi dhe parandalimi i dysplasia qafës së mitrës
 • Perspektivat për trajtimin e dysplasia qafës së mitrës

Në dysplasia qafës së mitrës kuptojnë ndryshimet atipike epiteliale në pjesën e saj vaginale që lidhen me para-procesit. Në fazat e hershme të zhvillimit të sëmundjes qafës së mitrës dysplasia është i kthyeshëm, kështu që është zbulimi i hershëm dhe heqja është një mënyrë e besueshme për të parandaluar rrezikun e kancerit.

Ndryshe nga erozioni që dalin nga lëndimet mekanike e indeve, shkeljeve dysplasia prekin strukturën e indeve qelizore rreshtim qafën e mitrës.

Sëmundja ka dysplasia qafës së mitrës, kryesisht në mosha e 25-35 vjet është 1,5 për 1000 gra.


Për të kuptuar proceset patologjike që ndodhin gjatë dysplasia qafës së mitrës, ju duhet të merrni një ide se tiparet e anatomike të saj dhe strukturën fiziologjike.

Linjat e dysplasia qafës së mitrës

Më të ulët, të ngushtë seksion, cilindrike e mitrës, pjesërisht të vendosura në zgavrën e barkut dhe pjesërisht të angazhohen në vaginë (vaginale dhe sipas pjesës supravaginal), është qafën e mitrës.

Pjesë vaginal i qafës së mitrës ekzaminuar nga pasqyra vaginale gjatë një vizite te kujdesshme mjeksore. Brenda në qafën e mitrës është e zverkut gjatësi të ngushtë (qafës së mitrës) Channel 1-1,5 cm, një fund (nofullat e jashtme) Hap në vaginë dhe të (nofullat e brendshme) të tjerë - në mitër, lidh ata.

Brenda kanalit cervikal veshur me një shtresë e qelizave epiteliale dhe përmban gjëndra cilindrik qafës së mitrës që prodhojnë mukus. Mucous sekrete parandalon qafës së mitrës kanali skidding microflora të vaginës në mitër. Qelizat epiteliale cilindrike janë të ndritshme të kuqe.

Në fushën e epiteliale i mitrës qelizave cilindrike fyt të jashtëm të kalojë në kanalit cervikal epitelit squamous që mbulon muret e vaginës, pjesë vaginale të qafës së mitrës dhe nuk ka gjëndra. Epiteli squamous pikturuar në të zbehtë rozë dhe ka një strukturë shtresa të përbërë nga:

 • shtresë basal parabasal - më e ulëta, shtresa e thellë e epitelit, obrazuemomu basal dhe parabasal qelizat. Shtresë basal e kufijve squamous epitelin e indeve në drejtim të rrymës (muskujt, enët e gjakut, mbaresa nervore) dhe përmban qelizat e rinj të afta për shumimin nga ndarja;
 • Shtresa e ndërmjetëm;
 • Funksional (sipërfaqe) shtresa.

Normalisht, qelizat e shtresës basal rrumbullakuar, me një bërthamë të madhe të rrumbullakët. Gradualisht pjekur dhe duke lëvizur në shtresa të ndërmjetme dhe sipërfaqësore formojnë qelizat uploschaetsya basal dhe bërthama është reduktuar në madhësi. Arritja shtresa sipërfaqësore, qelizat bëhen të rrafshuar me një bërthamë shumë të vogël.

Dysplasia cervikale karakterizohet nga anomalitë në strukturën e qelizave dhe shtresat e epitelit squamous. Qelizat epiteliale të modifikuara janë atipike - besformennymy i madh me cores të shumta dhe zhdukja e ndarjes epiteliale në shtresa.

Dysplasia qafës së mitrës mund të ndikojë në segmente të ndryshme të qelizave squamous. Ka 3 gradë e dysplasia qafës së mitrës, në varësi të thellë të procesit patologjike. Sa më shumë shtresa të lezioneve epiteliale, klasën e vështirë dysplasia qafës së mitrës. Sipas Klasifikimit Ndërkombëtar të lirimit:

 1. Makina dysplasia qafës së mitrës (CIN I, dysplasia I) - ndryshimet në strukturën e qelizave janë të butë dhe të ndikojë në të tretën më të ulët të epitelit shtresuar squamous.
 2. Dysplasia i butë i qafës së mitrës (CIN II, dysplasia II) - ndryshimet në strukturën e qelizave të vëzhguara në të tretën më të ulët dhe të mesëm të trashësisë së epitelit.
 3. Dysplasia Ashpër ose kanceri i qafës së mitrës noninvasive (CIN III, dysplasia III) - Ndryshimet patologjike ndodhin gjatë gjithë trashësinë e qelizave epiteliale, por nuk zbatohet për anijeve, muskujt, nervat, si në kancerin e qafës së mitrës invazive zatrahyvayuschymy Këto struktura.

Shkaqet e dysplasia qafës së mitrës

Shumica zhvillimin dysplasia qafës së mitrës të shkaktojnë lloje onkogjenik e papillomavirus njeriut (HPV-16 dhe HPV-18). Kjo arsye është gjetur në 95-98% të pacientëve me dysplasia qafës së mitrës. Kur bateria në trup dhe qelizat squamous (1-1,5 vjet) infeksion virus shkakton ndryshime në strukturën e qelizave atë dysplasia. Kjo është lehtësuar nga disa faktorë të rëndë sfond:

 • mungesës së imunitetit - shtypjen e sëmundjeve reaktivitet imun kronike, stresi, droga, kequshqyerja, etj etj;.
 • aktive dhe pasive e duhanit - rrit mundësinë e zhvillimit të dysplasia e zverkut 4 herë;
 • inflamacion kronik i zgjatur i organeve gjenitale;
 • background hormonal shkaktuar nga menopauzë, shtatzënisë, përdorimi i drogës hormonosoderzhaschee;
 • Aktiviteti i hershëm seksual dhe lindjes;
 • lëndimet traumatike të qafës së mitrës.

Simptomet e dysplasia qafës së mitrës

Dysplasia qafës pothuajse e bën foton e pavarur klinike. Candid brenda dysplasia vërejtur në 10% të femrave. Shumë më tepër për të dysplasia qafës së mitrës bashkohet infeksion microbial që shkakton simptomat e trashje patologjik ose cervicitin: djegien ose kruarje shkarkesë nga organet gjenitale të traktit të pazakontë ngjyra, cilësi apo erë, ndonjëherë të përziera me gjak (pas duke përdorur tampona, seks, etj) . Dhimbje në dysplasia qafës së mitrës pothuajse gjithmonë mungon. Dysplasia qafës së mitrës mund të jetë një kurs i gjatë dhe regres vetë pas trajtimit të duhur të proceseve inflamatore. Megjithatë, procesi zakonisht dysplasia qafës së mitrës është kurs progresiv.

I qafës Dysplasia shpesh ndodh me sëmundje të tilla si lythat gjenitale vaginë, vulvë, anusit, klamidia, gonorre.

Mungesa e simptomave të dukshme klinike të dysplasia qafës së mitrës në plan të parë në diagnozën e vë mjetet, teknikat klinike dhe laboratorike.

Metodat e diagnostikimit të dysplasia qafës së mitrës

Diagnoza Skema e dysplasia qafës së mitrës përbëhet nga:

 • ekzaminimi i qafës së mitrës nga pasqyra vaginale - për të zbuluar të dukshme për syrin, format simptomatike e dysplasia (njollë mukozale, cik rreth os jashtëm, spote, përhapja e epitelit, etj);
 • colposcopy - shqyrtimi i colposcope qafën e mitrës - një pajisje optike që zgjeron imazhin më shumë se 10 herë dhe testet diagnostike të njëkohshme - trajtimin e zgjidhjes së mitrës jodit dhe acidit acetik;
 • Citologjia PAP-shpifjeve - me studimin e qafës së mitrës dysplasia nën mikroskop gërryerjeve të marra nga zona të ndryshme zbulon qelizat atipike. Gjithashtu, duke përdorur qelizat e PAP-e shpifjeve janë shënuesit të infeksionit HPV, janë të rrudhura thelbin dhe rim që është lokalizimi i HPV;
 • Studim histologjik i biopsi - mostër e indeve të marra gjatë një biopsi të qafës së mitrës me zonat e dyshimta për dysplasia. Është metoda më e informative për zbulimin e dysplasia qafës së mitrës;
 • PCR metoda imunologjike - për të identifikuar infeksionin HPV, vendosjen tensionet dhe ngarkesën virale (përqendrimi virusit lyth në trup). Zbulimin prania ose mungesa e llojeve onkogjenik HPV për të përcaktuar zgjedhjen e trajtimit dhe taktikat e pacientëve me dysplasia qafës së mitrës.

Trajtimi i dysplasia qafës së mitrës

Zgjedhja e një metodë të trajtimit të dysplasia qafës së mitrës përcaktuar nga shkalla e dysplasia, grave të moshës, madhësia e zonës së dëmit, comorbidities, qëllimin e pacientit për të ruajtur fertilitetin në të ardhmen. Roli kryesor në trajtimin e dysplasia qafës së mitrës është si në vijim:

 1. Terapi imuniteti (immunomodulators, Interferons dhe nxitësit e tyre) - tregohet në lezione të mëdha dhe rrjedhën e dysplasia qafës së mitrës, të prirur për rikthim.
 2. Metodat e kirurgjisë:
 • shkatërrimi (heqja) e zonave atipike duke përdorur Cryotherapy (ndikimi i azotit të lëngshëm), electrocoagulation, terapi radiowave, argon ose dioksid karboni lazer;
 • heqja kirurgjikale e zonës së displazia cervikale (konyzatsyya) ose të gjithë mitrës (amputim).

Kur shkalla e dysplasia I dhe II, sasi të vogla të zonave të ndryshuara, mosha e re e pacientit është zgjedhur shpesh menaxhimin shtatzënë në funksion të probabilitet të lartë të vetë-regresionit të dysplasia qafës së mitrës. Kryerja e përsëritura (çdo 3-4 muaj) studimet citologjike dhe për të gjetur dy rezultate pozitive konfirmuar praninë e dysplasia qafës së mitrës është një tregues për çështjen e trajtimit kirurgjik. Trajtimi III dysplasia shpenzojnë gjinekologë-oncologists, duke përdorur një nga metodat kirurgjike (përfshirë amputim të qafës së mitrës).

Para kryerjes së ndonjë prej metodave të trajtimit kirurgjik të dysplasia qafës së mitrës rrjedhën e caktuar të terapisë anti-inflamator për qëllim të rehabilitimit fokus infektive. Rezultati shpesh është reduktuar shkallën e dysplasia qafës së mitrës ose është largimi i saj i plotë.

Trajtimi kirurgjik i dysplasia qafës së mitrës

Pas trajtimit kirurgjik të qafës së mitrës periudhës së rehabilitimit dysplasia zgjat rreth 4 javë. Kjo kohë mund të vërehet:

 • dhimbje në bark karakter dhemb brenda 3-5 ditëve (të qëndrueshme të gjitha - pas shkatërrimit lazer);
 • shkarkimin nga trakti gjenital - bollshme, nganjëherë erë brenda 3-4 javësh (jetëgjatë gjitha - pas cryodestruction)
 • Bollshme, zgjatur gjakderdhje nga organet gjenitale, dhimbje të forta barku, ethe deri në 38 ° C dhe mbi të - një tregues për këshilla të menjëhershëm mjekësor.

Me shërim të shpejtë, shërim më të shpejtë dhe të parandalojnë komplikime, është e nevojshme që të respektojnë pjesën tjetër seksual, përjashtimi douches, heqjen e objekteve të rënda, përdorni tampona sanitare dhe zbatimin e saktë të të gjitha rekomandimeve dhe receta e mjekut.

Vëzhgimi dhe parandalimi i dysplasia qafës së mitrës

I parë i kontrollit kurë dysplasia qafës së mitrës zhvillohet 3-4 muaj pas operacionit. Ata janë marrë Smears citologjike ndjekur ezhekvartalnymy përsëritur gjatë gjithë vitit. Rezultatet negative duke treguar mungesën e dysplasia qafës së mitrës, duke i lejuar për të kryer planifikimin studim, rishikimin vjetor punishte barnash në spital.

Për parandalimin e dysplasia qafës së mitrës dhe përsëritjen e saj është e rekomanduar:

 • përfshirja në dietë e elementeve gjurmë dhe vitamina, veçanërisht vitamina A, B, selen;
 • Rehabilitimi në kohë qendrat e të gjitha infeksioneve;
 • Refuzimi i pirjes së duhanit;
 • përdorimi i kontracepcionit pengesë (në seks rastësor);
 • rregullta follow-gjinekolog (1-2 herë në vit) në studimin e citologjik scraping nga qafën e mitrës.

Perspektivat për trajtimin e dysplasia qafës së mitrës

Gjinekologji Modern ka metodat efektive të diagnostikimin dhe trajtimin e dysplasia qafës së mitrës, duke i lejuar për të shmangur degjenerimin e saj në kancer. Zbulimi i hershëm i dysplasia qafës së mitrës, diagnostikimin dhe trajtimin e duhur, atëherë kontrolli rregullisht Mjekësi lejojnë për të kuruar pothuajse çdo fazë e sëmundjes. Pas aplikimit të teknikave kirurgjikale të kuruar norma e dysplasia qafës së mitrës është 86-95%. Për dysplasia korrente qafës së mitrës ndodh në 5-10% të pacientëve të cilët iu nënshtruan një operacioni si pasojë e transportuesit papillomavirus njeriut apo heqje jo të plotë të zonës patologjike. Pa trajtim, 30-50% e dysplasia qafës së mitrës degjenerojë në kancer invaziv.