Gjakderdhje jofunksionale mitrës


 • Mekanizmi i gjakderdhje jofunksionale mitrës
 • Gjakderdhje jofunksionale mitur mitrës
 • I mitrës jofunksionale gjakderdhje periudhën riprodhuese
 • Jofunksionale premenopausal gjakderdhje mitrës (kritik) Periudha
 • Parandalimi i gjakderdhjes jofunksionale mitrës

Mitrës jofunksionale gjakderdhje (akronime të pranuara - KVK) janë manifestim kryesor i sindromi i mosfunksionim ovarian. Gjakderdhje jofunksionale mitrës karakterizohet atsiklichnostyu, menstruacioneve gjatë vonuar (1,5-6 muaj.) Dhe humbjen e gjakut afatgjatë (më shumë se 7 ditë).

Ka jofunksionale mitrës gjakderdhje të mitur (12-18 vjet), riprodhues (18-45 vjet) dhe menopauzë (45-55 vjet) periudhat moshë. Gjakderdhje mitrës është një nga anomalitë më të zakonshme të hormoneve të aparatit gjenital femëror.

Mitur gjakderdhje jofunksionale mitrës shkaktohen zakonisht nga papjekuri të funksioneve ciklike e një hipotalamus-hipofizë-ovarian dhe mitrës. Në lindjen e fëmijëve të moshës shkakton shpeshta mosfunksionim të vezore dhe gjakderdhje mitrës janë inflamacion i sistemit riprodhues, sëmundjet e gjëndrave endokrine, ndërprerjen kirurgjik të shtatzënisë, stresi, etj, në klimaterike - kundërshtim me rregullimin e ciklit menstrual për shkak të funksionit hormonal Fade.


Në bazë të prania ose mungesa e ovulimit ovulacionit dhe anovulatory dalluar gjakderdhje mitrës, kjo e fundit është rreth 80%.

Për foto klinike të gjakderdhje mitrës në çdo moshë është e karakterizuar nga gjakderdhje të zgjatur që ndodhin pas një menstruacioneve konsiderueshme vonesë dhe të shoqëruar me shenjat e anemisë, zbehje, marramendje, dobësi, dhimbje koke, lodhje, tension të ulët të gjakut.

Mekanizmi i gjakderdhje jofunksionale mitrës

I mitrës jofunksionale gjakderdhje zhvilluar si rezultat i rregullimit hormonal të funksionit ovarian të sistemit hypothalamic-hipofizë. Sekrecion Shkelja e Gonadotropin (FSH dhe LH) hormonet që stimulojnë hipofizë gjëndër qelbëzim dhe ovulacionit, duke çuar në dështimet në follikulohenenze dhe funksionit menstrual. Në gjëndër ovarian maturohet ose jo (gjëndër atresia), apo të moshës, por pa ovulacionit (këmbëngulje folikulit), dhe në këtë mënyrë nuk është e prodhuar, korpus luteum. Dhe në fakt, në të dy rastet trupi është në një giperestrogenii shtetit, dmth mitra është e prekur estrogjenit, v. Të. Mungesa e progesterone Luteale nuk është prodhuar. Cikli i shkelur i mitrës: ka një kohë të gjatë, përhapja e tepërt e endometrium (hyperplasia), dhe refuzimi i saj, e shoqëruar nga të rënda dhe të zgjatur gjakderdhje mitrës. Në kohëzgjatjen dhe intensitetin e faktorëve gjakderdhje mitrës që ndikojnë Hemostaza (grumbullimi i trombociteve, aktivitetin fibrinolytic dhe aftësinë e enëve të spastik) që shkelen në KVK.

Gjakderdhje mitrës mund të ndalet në mënyrë të pavarur nëpër kohë pafundësisht të gjatë, por zakonisht atje përsëri sepse qëllimin kryesor terapeutik - është parandalimi i përsëritjes së KVK.

Përveç kësaj, giperestrogeniya në gjakderdhje jofunksionale mitrës është një faktor rreziku për adenocarcinoma, fibroids mitrës, mastopathy fibrocystic, Endometrioza, kanceri i gjirit.

Gjakderdhje jofunksionale mitur mitrës

Shkaqet

Në të mitur (pubertetit) gjakderdhje periudhë mitrës janë patologji më të zakonshme të tjera gjinekologjik - pothuajse 20% të rasteve. Shkelja e duke u bërë rregullimin hormonal në këtë moshë të shkaktojë trauma fizike dhe mendore, kushtet e pafavorshme, lodhje, mangësi vitamina, mosfunksionim veshkave dhe / ose tiroide. Roli rëndues në zhvillimin e mitrës gjakderdhje periudhë të mitur të luajnë si sëmundjeve të fëmijërisë (li e dhenve, fruthi, shytat, pertusis, rubeolës), infeksionet akute respiratore, grykët kronike, shtatzënisë komplikuar dhe nënës së lindjes dhe kështu me radhë. D.

Diagnozë

Në diagnozën e mitur mitrës gjakderdhje të përfshira:

 • një histori (data e menarche, dhe fillimi i fundit të periudhës gjakderdhje menstrual)
 • zhvillimi i karakteristikave dytësore seksuale, zhvillimin fizik, mosha e kockave
 • hemoglobinë dhe faktorë të gjakut roll (numërimin e plotë të gjakut, trombocitet, koagulimit, indeksi prothrombin, koha e koagulimit dhe koha gjakderdhje)
 • tregues të hormoneve (prolaktin, LH, FSH, estrogjenit, progesterone, kortizolit, testosterone, T3, TSH, T4) në serum
 • Mendimi i ekspertëve, gjinekolog u konsultuar, endocrinologist, neurolog, okulist
 • Treguesit e temperaturës basal midis periudhave (cikli menstrual faza e vetme e karakterizuar nga temperatura monoton basal)
 • endometrial dhe statusi ovarian në bazë të ultrazërit legenit (duke përdorur një sondë zorrës së trashë ose të virgjër vaginale - vajzat që kanë marrëdhënie seksuale). Sonogram i vezoreve në mitur mitrës gjakderdhje tregon një rritje në periudhën e vëllimit ovarian intermenstrual
 • Sistemi shtetëror rregullator hypothalamic-hipofizë sipas X-ray e kafkë me projeksionin shalë turk, Echoencephalography, CT EEG trurit ose MRI (për të përjashtuar lezione neoplastike të hipofizë)
 • Ultratingull i tiroides dhe gjëndra veshkave e Doppler
 • Monitorimi ultratingull e ovulacionit (për të kujtoj atresia ose gjëndër këmbëngulës gjëndër e pjekur, ovulacionit, corpus luteum formimit)

Trajtim

Objektivi kryesor në trajtimin e gjakderdhje mitrës është një masa Hemostatic. Strategji më tej trajtim për qëllim parandalimin gjakderdhje të përsëritura dhe normalizimin e ciklit menstrual.

Gjinekologji moderne ka në arsenalin e saj disa mënyra për të ndaluar gjakderdhje jofunksionale mitrës, të dy konservative dhe kirurgjikale. Zgjedhja e terapisë metodë krovoostanavlyvayuschey përcaktohet nga shteti e përgjithshme e pacientit dhe shuma e humbjes së gjakut. Kur shkalla mesatare e anemisë (hemoglobinës në sipër 100 g / l) të aplikojnë Hemostatic simptomatike (vikasol, dytsynon, askorutin, acid aminocaproic) dhe të reduktuar mitrës (Oxytocin) droga të.

Në rast të dështimit të jo-hormonal përshkruesit Homeostaza progesterone (Marvelon, ryhevydon, jo-ovlon, Mersylon). Diktim zakonisht ndalet pas 5-6 ditësh pas marrjes së drogës.

Të rënda dhe të zgjatur gjakderdhje mitrës, duke çuar në përkeqësimin progresiv (anemi të rëndë me HB më pak se 70 g / l, dobësi, marramendje, i dobët) është një tregues për hysteroscopy me vete curettage diagnostikuese dhe studimeve patologjike scraping. Kundërindikimet për scraping zgavrën e mitrës është e koagulimit të gjakut.

Së bashku me hemostasis kryer terapi protyanemichnyy (shtesa hekuri - Fenyuls, Venofer), acid folik, vitaminë B12, vitaminë C, vitaminë B6, vitaminë E, dhe transfuzion të mbushura qelizave të kuqe të gjakut të plazmës të freskët të ngrirë.

Parandalimi i mëtejshëm i gjakderdhje mitrës përfshin marrjen e drogës progestin në doza të ulëta (Logest, sylest, Novinet, Duphaston, norkolutom). Në parandalimin e mitrës gjakderdhje rëndësishme si forcim të përgjithshëm, kronike infektive Foci kanalizimeve dhe të ushqyerit e duhur.

Parandalimin dhe trajtimin e të miturve të mitrës gjakderdhje adekuat është reduktuar operacion ciklike e të gjitha pjesëve të sistemit riprodhues.

I mitrës jofunksionale gjakderdhje periudhën riprodhuese

Shkaqet

Në periudhën riprodhuese mitrës jofunksionale gjakderdhje përbëjnë 4-5% të të gjitha sëmundjeve gjinekologjike. Faktorët që shkaktojnë mosfunksionim të vezore dhe gjakderdhje mitrës janë reaksione neuro-psikiatrike (stresi, lodhje), ndryshimeve klimatike, rreziqe profesionale, infeksion dhe dehje, abortet, disa droga që shkaktojnë shkelje primare në nivel të hypothalamus-hipofizë. Nga anomalitë në vezore duke shkaktuar proceset infektive dhe inflamatore që promovojnë trashje ovarian kapsulë dhe zvogëluar ndjeshmërinë për të indeve Gonadotropin ovarian.

Diagnozë

Në diagnozën e gjakderdhje mitrës duhet të përjashtojnë organet gjenitale organike patologjike (tumoret, Endometrioza, plagosje traumatik, abortit spontan, shtatzënisë ektopike, dhe kështu me radhë. F.), Sëmundjet e gjakut, mëlçisë, gjëndrave endokrine, të zemrës dhe enëve të gjakut.

Në përgjithësi klinike metodat diagnostike mitrës gjakderdhje (historia mjekësore, të provimit legenit) është përdorur hysteroscopy dhe studim të veçantë diagnostike curettage endometrial histologjike e kryerjes materiale.

Hapa të mëtejshëm diagnostikuese janë të njëjta si në mitur mitrës gjakderdhje.

Trajtim

Taktikat terapeutike në mitrës gjakderdhje periudhën riprodhuese përcaktuar nga rezultatet e rezultateve histologjike gërryerjeve të marra. Në rast të gjakderdhjes korrente dhe hormonal mbajtur Hemostaza jo-hormonal.

Korrigjim i mëtejshëm zbuloi mosfunksionim i emëruar Hormone terapi që promovon zgjidhjen e funksionit menstrual, parandalimin e përsëritjes së gjakderdhje mitrës.

Trajtim jo specifik i gjakderdhje mitrës përfshin normalizimin e gjendjes nervor dhe mendor, trajtimin e sëmundjeve sfond, heqjen e dehjes. Kjo është lehtësuar teknikave psikoterapike, vitamina, qetësues. Në përshkruesit anemi hekur.

I mitrës gjakderdhje moshën riprodhuese kur kap si duhet terapi të hormoneve apo për ndonjë arsye mund të ri-shfaqur.

Jofunksionale premenopausal gjakderdhje mitrës (kritik) Periudha

Shkaqet

Premenopausal mitrës gjakderdhje të ndodhin në 15% të rasteve të patologji gjinekologjike tek gratë e menopauzës. Me moshë zvogëlon numrin e gonadotropins hipofizë zgjedhura, lirimi i tyre është i parregullt, e cila është një shkelje e ciklit ovarian (folliculogenesis, ovulacionit, zhvillimin korpus luteum). Mangësi Progesterone çon në giperestrogenii zhvillimit dhe rritje hyperplastic endometrial. Gjakderdhje kritik mitrës në 30% zhvilluar në sfondin e sindromi klimaterike.

Diagnozë

Features diagnozë i mitrës kritik gjakderdhja është nevoja të dallojnë ata nga menstruacioneve, e cila në këtë moshë bëhet i parregullt dhe ndodhin tipit metrorrhagia.

Për të përjashtuar patologji që e ka shkaktuar gjakderdhje mitrës, hysteroscopy është më mirë për të shpenzuar dy herë: para dhe pas curettage diagnostike. Pas scraping në mitër gjatë inspektimit mund të identifikojë fushat e Endometrioza, fibroids submucous janë polyps vogla të mitrës. Në raste të rralla, shkaku i mitrës gjakderdhje ka hormone aktive tumor i vezores. Identifikimi kjo patologji lejon ultratinguj, bërthamore hetim magnetike ose CT. Metodat e diagnozën e gjakderdhje mitrës janë të zakonshme për të llojeve të ndryshme dhe mjeku i tyre përcaktohet individualisht.

Trajtim

Trajtimi i mitrës jofunksionale gjakderdhje në menopauzë për të shtypur hormonal dhe funksionin menstruale, që është sfida e menopauzës. Ndalimi gjakderdhje me i mitrës gjakderdhje menopauzë është bërë metodë ekskluzivisht kirurgjikale - nga hysteroscopy mjekësore diagnostikuese dhe curettage. Menaxhimi shtatzënë dhe Hemostaza konservatore (veçanërisht hormonal) janë të pasakta. Ndonjëherë cryosurgery është endometrial kryer ose heqja kirurgjike e mitrës - amputim supravaginal e mitrës.

Parandalimi i gjakderdhjes jofunksionale mitrës

Parandalimi i gjakderdhjes jofunksionale mitrës duhet të fillojë në fazën e zhvillimit të fetusit, pra në periudhën e shtatzënisë. Në fëmijërisë dhe adoleshencës është e rëndësishme që të i kushtoj vëmendje të tonik dhe generall masa për të parandaluar ose trajtuar sëmundje në kohën e duhur, sistem veçanërisht riprodhues, parandalimin e abortit.

Nëse mosfunksionim i mitrës gjakderdhje zhvilluar ende, masa të mëtejshme duhet të synojnë rivendosjen rregullsinë e ciklit menstrual dhe parandaluar përsëritjen e gjakderdhje. Për këtë qëllim, e treguar në emërimin e estrogjenit-progestin oral kontraceptivë skemës: 3 ciklet e para - nga 5 deri në cikël 25 ditor 3 ardhshme - 16-25 ditë menstrualnopodobnoy gjakderdhje. Droga Net progestin (norkolutom, Duphaston) i emëruar mitrës gjakderdhje nga 16 deri në ditën e 25 të ciklit menstrual për 4 - 6 muaj.

Kontraceptive hormonale jo vetëm redukton incidencën e abortit dhe shfaqjen e çekuilibër hormonal, por edhe të parandalojë zhvillimin e mëtejshëm të formave të infertilitetit anovulatory, adenocarcinoma e endometrium, kancerit të gjirit. 

Pacientët me gjakderdhje jofunksionale mitrës duhet të jetë në një punishte barnash në gjinekologu.