Mosfunksionim ovarian


 • Simptomet e mosfunksionim ovarian
 • Shkaqet e mosfunksionim ovarian
 • Diagnoza e mosfunksionim ovarian
 • Trajtimi i mosfunksionim ovarian
 • Mosfunksionim ovarian dhe planifikimi shtatzënia

Kur çrregullim ovarian mosfunksionim i referohet funksionit hormonoobrazuyuschey ovarian, duke çuar në mungesën e ovulacionit dhe ciklit menstrual. Manifestime të mosfunksionim ovarian janë gjakderdhje jofunksionale mitrës, dmth gjakderdhje zgjasin më shumë se 7 ditë pas menstruacione të vonojë më gjatë se 35 ditë, ose të shpeshta, të parregullt, menstruacioneve të çrregullta, që vijnë në periudha të ndryshme kohore (por më pak se 21 ditë).

Cikli normal menstrual zgjat 21 deri 35 ditë gjakderdhje menstrual zgjat 3-7 ditë. Shkalla fiziologjik i humbjes së gjakut gjatë menstruacioneve është zakonisht më pak se 100-150 ml. Prandaj, Çdo variacione në ritëm, kohëzgjatja dhe shuma e humbjes së gjakut menstrual është konsideruar si një manifestim i mosfunksionim ovarian.

Simptomet e mosfunksionim ovarian


Rregullimi i hormoneve ovarian kryej hipofizës: luteinizing hormone (LH), gjëndër-stimuluese (FSH) dhe Hormoni. I caktuar vlera hormonet të dhëna në secilën fazë të ciklit menstrual ofron një cikël normal ovarian në të cilin ovulacioni ndodh. Prandaj, bazuar në mosfunksionim ovarian janë shkelje rregullatore të sistemit hypothalamic-hipofizës, duke çuar në anovulation (mungesa e ovulacionit) gjatë ciklit menstrual.

Në mungesë të ovulimit ovarian mosfunksionim dhe fazës Luteale është çrregullimet e ndryshme Menstrual shoqëruara me progresteronit pamjaftueshme dhe estrogjenit tepërt.

Rreth mosfunksionim ovarian mund të tregojë:

 • Menstruacioneve të parregullta, varfëria e tyre ose, intensiteti, gjakderdhje në periudhat intermenstrual;
 • Abort ose varfëri për shkak të çrregullimit të maturimit oocyte dhe ovulacionit;
 • Zvarritje, ose e shurdhër cramping dhimbje të barkut dhe prapa në ditët premenstrual dhe menstruale dhe ditë me ovulacionit të parashikueshme;
 • Shkon vështira sindromi premenstrual, manifestohet letargji, apatia tearfulness, ose, anasjelltas, nervozizëm;
 • Aciklik (jofunksionale) gjakderdhje mitrës, të shpeshta (me një interval prej më pak se 21 ditë), të rralla (me një ndërprerje prej më shumë se 35 ditë), e rëndë (humbje gjaku prej më shumë se 150 ml), Long (mbi një javë);
 • Amenorrhea - jo-dukuri të menstruacioneve ne nje periudhe prej më shumë se 6 muaj.

Kështu, secili nga simptomat e mosfunksionim ovarian vetëm është shkak për konsultime serioze gjinekologu dhe provimeve, si dhe duke çuar në varfëri dhe fetusit abortimi spontan. Përveç kësaj, mosfunksionim ovarian mund të tregojë një sëmundje malinje tumor, shtatzëni ektopike, dhe do të japë shtysë për zhvillimin, sidomos në gratë mbi 40 vjet, fibroids mitrës, Endometrioza, mastitit, kanceri i gjirit.

Shkaqet e mosfunksionim ovarian

Shkaqet e mosfunksionim ovarian janë faktorët që çojnë në ovarian hormonal dhe ciklit menstrual

 1. Proceset inflamatore në vezore (oophoritis) shtojca (adnexitis ose salpingo) dhe mitrës - (endometritis, cervicitin). Këto sëmundje mund të lind si rezultat i jo-pajtueshmërisë higjienës gjenitale, patogjene të hyjnë në gjak dhe limfatike rrjedhën nga organet e tjera të barkut dhe zorrët, hipotermi, të ftohtë, shkeljen e duhur vaginës douching teknikë.
 2. Sëmundja dhe kanceri ovarian (tumoret ovarian, adenomyosis, endometriosis, fibroidet uterine, cervikale dhe mitres).
 3. Çrregullime endokrine shoqëruese të tilla si e fituar dhe kongjenitale obeziteti, diabeti, tiroide dhe gjëndra veshkave. Çekuilibër hormonal në trup të shkaktuara nga sëmundja, është reflektuar në sferën riprodhues, duke shkaktuar mosfunksionim ovarian.
 4. Tendosje nervor dhe lodhje për shkak të stresit, punë jashtë orarit fizik dhe mendor, humbje të punës dhe kohës së lirë.
 5. Spontan dhe i detyruar abort. Shtepi aborti mjekësor ose mynyabortov në shtatzëninë e parë, kur ristrukturimin synon trupit të shtatzënisë, përfundon befas. Kjo mund të shkaktojë mosfunksionim ovarian i qëndrueshëm në të ardhmen është i mbushur me varfëri.
 6. Vend i gabuar në pajisjen mitër intrauterine. Vendosja pajisje intrauterine është bërë në mënyrë rigoroze në mungesë të contraindications, e ndjekur nga ekzaminim të rregullt të kontrollit.
 7. Faktorët e jashtëm: ndryshimin e klimës, diellit i tepruar, dëme rrezatimi, duke marrë medikamente të caktuara.

Ndonjëherë ajo është e mjaftueshme për edhe një cikël të vetëm menstrual, në mënyrë që të mosfunksionim të zhvilluar rezistente ovarian.

Diagnoza e mosfunksionim ovarian

Ekzaminimi dhe trajtimi i mosfunksionim ovarian angazhuar gjinekolog specialist, endokrinolog.

Për mjek të dyshuar mosfunksionim ovarian kryesisht të përjashtuar patologji kirurgjikale, shtatzëni ektopike dhe proceset neoplastike, analiza sjellje grua kalendar menstrual, të dëgjojë ankesat, të kryer ekzaminim gjinekologjik dhe do të planifikojë për diagnozën e mëtejshëm. Procedurat komplekse diagnostike për të identifikuar shkaqet e mosfunksionim ovarian mund të përfshijnë:

 • Veshkave dhe tiroide Gjëndra tejzanor ultratinguj legenit;
 • Mikroskopi dhe vaginale sekrecionet bakposev florën, diagnoza PCR për të sunduar nga infeksionet seksualisht të transmetueshme (candidiasis, ureaplasmosis, mycoplasmosis, klamidia, Trichomoniasis, etj);
 • Përcaktimi nivelet e hormoneve seksuale (prolaktin, gjëndër-stimuluese dhe luteinizing hormonet progesterone, estrogjenit) në urinë dhe gjak;
 • Analizat e gjakut për hormonet e veshkave dhe përmbajtjen e gjëndrës tiroide;
 • Skull X-ray, MRI dhe CT e trurit - për të përjashtuar lezione hipofizë;
 • EEG trurit - për të përjashtuar ndryshime lokale patologjike në të;
 • Hysteroscopy me biopsi të qafës së mitrës apo zgavër diagnostike curettage dhe kanalit cervikal për copa të mëvonshëm studimit histologjike e endometrium;

Skema e shqyrtimit të pacienti që vuan nga mosfunksionim ovarian, i përbërë në mënyrë individuale në çdo situatë dhe nuk i përfshijnë të gjithë procedurën e mësipërme.

Korrigjim Suksesi mosfunksionim ovarian është përcaktuar kryesisht nga shkalla e çrregullimeve, kështu që çdo parregullsi menstruale duhet të lajmërojnë një grua dhe detyrojnë atë për të diagnostikuar. Pacienti me mosfunksionim kronike e vezoreve për të shmangur komplikime të rënda inkurajuar monitorimin dinamike dhe inspektimin e një gjinekolog, endokrinolog të paktën 2-4 herë në vit, madje edhe në mungesë të ndryshimeve në gjendjen subjektive.

Trajtimi i mosfunksionim ovarian

Masat komplekse terapeutike në objektivat ovarian mosfunksionim janë të:

 1. Kushtet korrektuese emergjente (të ndaluar gjakderdhje).
 2. Eliminimin e shkaqeve të mosfunksionim ovarian.
 3. Rivendosja e funksionit ovarian dhe normalizim hormonal të ciklit menstrual.

Trajtimi i mosfunksionim ovarian mund të bëhet stacionare ose ambulatore (me mosfunksionim më pak të rënda ovarian).

Në skenë të ndaluar gjakderdhje caktuar terapi hemostatic hormon, dhe nëse performanca e tij mbahet i ndarë scraping Mukoza e mitrës me qëllime mjekësore-diagnostike. Varësisht nga rezultatet e analizës histologjike të caktuar trajtim të mëtejshëm.

Trajtimi i mëtejshëm i mosfunksionim ovarian varet nga shkaqet e sëmundjes. Nëse keni zbuluar inflamacion kronik i shkaktuar atyre trajton infeksionet duke përfshirë sëmundjet seksualisht të transmetueshme. Korrigjimi i çrregullimeve endokrine që shkaktojnë mosfunksionim ovarian, emërimi terapi hormon është bërë. Për të stimuluar imunitetin në mosfunksionim destinacionit treguar komplekset ovarian vitaminë, ilaçe homeopatik, plotësuese ushqimore. Po aq i rëndësishëm në trajtimin e përgjithshëm të ovarian luajnë mosfunksionim regjimit të normalizimit dhe mënyrën e jetesës, dietës dhe aktivitetit fizik, dhe terapi fizike, akupunkturë dhe kujdes psikologjik.

Për të parandaluar më tej gjakderdhje të përsëritura mitrës dhe rivendosjen cikël të rregullt menstrual në ovarian drogës trajtim mosfunksionim të përdorura progesterone 16-26 cikël ditor. Pas këtij kursi, brenda shtatë ditëve të menstruacioneve fillon, dhe kjo është konsideruar si fillimi i fillimit të një cikli të ri. Pas kësaj, kontraceptive të kombinuara hormonale janë të emëruar për normalizimin e ciklit menstrual. Gratë që e kanë vërejtur më parë mosfunksionim ovarian, pajisje instalimit intrauterine (IUD) është i kundërindikuar.

Mosfunksionim ovarian dhe planifikimi shtatzënia

Përgatitja dhe zbatimi i shtatzënisë me mosfunksionim ovarian duhet të kryejë të kontrolluara dhe nga një gjinekolog, endokrinolog. Ju duhet të marrë një kurs të terapisë që synon rivendosjen e ciklit menstrual ovulimit. Kur mosfunksionim ovarian me këtë qëllim i caktuar drogës terapi Hormone prophase, Clomiphene, humihon, pergonal në fuqi duke filluar nga dita e 5 e ciklit menstrual në ditën e 9 gjithëpërfshirës.

Gjatë kohës së marrjes së drogës projektuar duke përdorur të kontrollit me ultratinguj normë fikse dhe shkallën e pjekurisë e folikulit. Pasi arrin pjekurinë e dëshiruar gjëndër dhe madhësia e 18 mm dhe një trashësi prej 8-10 mm pacientit endometrial injektuar Gonadotropin njeriut chorionic (hCG), e cila shkakton ovulacionit. Kjo terapi Stymulyatsyonnaya zakonisht mbahet për një tre cikle menstruale radhazi. Pastaj edhe tre ciklet e përdorur droga progesterone nga cikli menstrual 16 deri 26 ditë. Kontrolli i ovulacionit kryhet duke matur basal (temperatura rektale) dhe ultratinguj kontrollit.

Metodat e trajtimin e mosfunksionim ovarian që aplikojnë gjinekologji moderne, në shumë raste, mund të arrijë stabilizimit cikël të rregullt menstrual dhe ovulacionit. Kjo grua mund të bëhet me barrë dhe do të pjellësh një fëmijë. Gratë me mosfunksionim ovarian të shtatzanisë duhet të kryhet kohën e hershme dhe vëmendje.

Sistemi riprodhues femër - një pasqyrë që reflekton në shëndetin e përgjithshëm të trupit, dhe është i pari që i përgjigjet patologjitë e reja menstruale dhe funksioneve të pjellorisë. Përgjigja në pyetjen: për të trajtuar ose jo për të trajtuar mosfunksionim ovarian në rast se shëndeti i përgjithshëm ndërsa vuan pak - është e thjeshtë: të trajtuar dhe sa më shpejt të jetë e mundur! Mosfunksionim ovarian nganjëherë tmerrshme jo vetëm manifestimet e saj si pasojat otdalennymy mjedis që shpesh - është e infertilitetit, gjirit, mitrës, tumoret malinje të sistemit riprodhues dhe të gjirit, endokrine humbjen e rëndë.