Difteri


 • Karakteristikat e patogjen
 • Klasifikimi i difterisë
 • Simptomet e difterisë
 • Komplikimet e difterisë
 • Diagnoza e Difteria
 • Trajtimi i difterisë
 • Prognoza e difterisë
 • Difteri

Difteria - një sëmundje akute infektive bakteriale që karakterizohet nga zhvillimi i inflamacionit i fibrinës në futjen e patogjen (kryesisht ndikon në traktin e sipërm respirator, orofaringut mucous cipë).

Karakteristikat e patogjen

Difteria shkakton C.diphteriae - hrampolozhytelnaya fikse bakteret që duket si shkopinj, skajet e të cilit janë volyutynu kokërr që t'i jepte pamjen e topuz. Difteria bacil përfaqësohet nga dy biovar kryesore dhe disa opsione të ndërmjetme. Patogjeneza e mikroorganizmave është një përzgjedhje të fuqishëm ekzotoksinë, toksiciteti të pranojë vetëm tetanusit dhe botulizmit. JO-prodhimin tensionet e difteria baktereve toksina nuk shkaktojnë sëmundje.


Patogjen rezistent ndaj mjedisit, në gjendje për të ruajtur sendet në pluhur për dy muaj. Lëviz Mirë temperatura e vranë me ngrohje në 60 ° C pas 10 minutave. Rrezatimit ultravjollcë dhe kimike disinfectants (Lysol, automjeteve hlorsoderzhaschye, etj) janë të dëmshme për bacileve difterisë.

Rezervuar dhe burim i difterisë është një person i sëmurë ose automjet që dallon shtamet patogjene të difterisë bacilet. Në shumicën e rasteve, infeksioni ndodh nga njerëz të sëmurë, rëndësi më epidemiologjike janë fshirë dhe forma atipike klinike të sëmundjes. Izolimi i virusit gjatë shërimit mund të marrë 15-20 ditë, nganjëherë podovzhuyuchys tre muaj.

Difteria transmetohet me anë të mekanizmit ajrore kryesisht nga pikat ajrore ose pluhur ajrore nga. Në disa raste, mund të realizohet ose rrugë ujë e infeksionit (duke përdorur sende të ndotura shtëpiake, enë gatimi, transferohen përmes duarve të pista). Agjent shkaktar është në gjendje të shumohen në ushqime (të qumështit, ëmbëltore), duke lehtësuar rrugën e transmetimit ushqyes.

Njerëzit me sensibilitet të lartë natyrore ndaj infeksionit pas transferimit të sëmundjes formuar imunitet antitoksik nuk e parandalon transportuesit e patogjen dhe nuk mbrojnë kundër ri-infeksionit, por kontribuon në një më pak të rënda dhe të pakomplikuar kur ajo ndodh. Foshnjat që mbrojnë antitrupat toksina e difterisë kaloi nga transplacental amtare.

Klasifikimi i difterisë

Difteria ndryshon në varësi të lokalizimin e lezioneve dhe natyrisht klinike nga format e mëposhtme:

 • difteria orofaringut (lokalizuara, shpërndahet, subtoksycheskyh, toksike dhe hipertoksicheskaya)
 • drithëra difterisë (fyt kokrra të lokalizuara, imët guri i zakonshëm në lezionet e fyt dhe trake drithëra të zbrisnin në bronke propagimit);
 • difteria hundë, organet gjenitale, sytë, lëkura;
 • Lezionet e kombinuara të organeve të ndryshme.

Lokalizuar orofaringut difterisë mund të ndodhë në kataral, ostrovchataya dhe versioni hulled. Difteria Toxic ndarë në gradë parë, të dytë dhe të tretë të ashpërsisë.

Simptomet e difterisë

Difteria orofaringut zhvillon në shumicën e rasteve të infeksionit shkop difteria. 70-75% të rasteve të paraqitur formularin e lokalizuara. Filloni sëmundje - akut ngrihet temperaturën e trupit për të febrile shifra (subfebrilitet mbahen rrallë), simptomat e dehjes të moderuar (dhimbje koke, dobësi, humbje e oreksit, lëkurë të zbehtë, në rritje të normës së zemrës), dhimbje të fytit. Ethet zgjat 2-3 ditë, në ditën e dytë të bastisje në amygdala para i fibrinës bëhet më e dendur, të butë, merr famë perla. Inkursionet i lëvizshëm e vështirë e lënë pas tërheqjes gjakderdhje faqet mukozale, dhe vend tjetër ditë pastrohen mbulohen përsëri nga një film i fibrinë. Lokalizuar difteria orofaringeale paraqet si karakteristik i fibrinës Naletova një e treta e të rriturve në raste të tjera bastisje të lirshme dhe të hiqet lehtë pa lënë ndonjë gjakderdhje. Këto janë difteria tipike dhe bastisjet në 5-7 ditë nga fillimi.

Inflamacion i orofaringut shoqërohet zakonisht nga një rritje e moderuar në ndjeshmëri ndaj prekje dhe nyjet limfatike regjionale. Inflamacion i bajamet dhe lymphadenitis rajonal mund të jetë ose i njëanshëm ose i dyanshëm. Nyjet limfatike janë të prekur në mënyrë asimetrike.

Difteria lokalizuara rrallë ndodh në formë të njomë. Në raste të tilla, nuk subfebrile ose temperatura është brenda kufijve normale, dehje është shpallur kur shihet nga skuqje orofaringut dukshme dhe disa ënjtje e mukozës bajamet. Dhimbje të moderuar kur gëlltitjes. Kjo është forma më e lehtë e difterisë.

Difteria lokalizuara zakonisht përfundon në shërim, por në disa raste (pa trajtimin e duhur) mund të përparojë në format më të zakonshme dhe të kontribuojë në zhvillimin e komplikimeve. Zakonisht njëjta temperaturë është 2-3 ditë, bastisje në amygdala - 6-8 ditë.

Shpërndarë orofaringut difteria vërejtur rrallë, jo më shumë se 3-11% të rasteve. Në këtë formë të sulmeve nuk janë vetëm në amygdala, por shpërndahet edhe në mukozën e orofaringut. Ky sindrom obscheintoksikatsionnyy, limfadenopati dhe ethe më intensiv se të difterisë lokalizuara.

Formë Subtoksycheskyh e difterisë orofaringut karakterizohet nga dhimbje të forta kur gllabërim fyt dhe qafën. Në ekzaminimin e bajamet, ata kanë një ngjyrë të theksuar të kuqe me nuancë cyanotic, mbuluar me lulëzim, e cila shënoi edhe në gjuhën dhe qëellzore kllapa. Për këtë formular karakterizohet nga ënjtje të indit nënlëkuror të kondensuara nyjet limfatike të dhimbshme rajonale. Lymphadenitis shpesh i njëanshëm.

Aktualisht formë mjaft të zakonshme toksike të difterisë orofaringut, shpesh (në 20% të rasteve), ndodh në të rriturit. Fillimi zakonisht është i shpejtë, duke rritur shpejt temperaturën e trupit të vlerave më të larta, të rrisë toksicitetin intensive, ka cianozë e buzët, takikardi, hipotension. Nuk është shumë e dhimbje në fyt dhe qafës, ndonjëherë - dhimbje. Dehje promovon aktivitet nervor qendror mund të shkaktojë të përzier dhe të vjella, çrregullime humor (eufori, eksitim), vetëdije, perceptimi (halucinacione, iluzionet). Difteria Toxic II dhe III mund të kontribuojnë edemë rëndë orofaringeale që ndërhyn me frymëmarrje. Inkursionet shfaqen shpejt, e shpërndarë në muret e orofaringut. Trash Film dhe i trashë, bastisjet janë të ruajtura në dy ose më shumë javë. Nuk i gjëndrave herët, nyje dhimbshme, i dendur. Zakonisht procesi merr një anë.

Difteria Toxic i ndryshëm ënjtje në dispozicion pa dhimbje të qafës. Faza e parë është e karakterizuar nga ënjtje, i kufizuar në mes të qafës në fazën e dytë është fjala për klavikul, dhe në të tretë - shtrihet më tej në të gjirit, personalisht, përsëri i qafës dhe prapa. Pacientët raportoni frymë të pakëndshme kalbur, ndryshim në zë (rrufitje).

Hipertoksicheskaya forma më e vështirë ndodh, zakonisht zhvillohet në njerëz që vuajnë nga sëmundje të rënda kronike (alkoolizmi, AIDS, diabet, cerozë, etj). Fever me të dridhura mahnitshme është numrat kritike, takikardi, puls mbushje të vogël, rënia e tensionit të gjakut, zbehje të rënda në kombinuar me sëmundjen Crocq s. Në këtë formë të difterisë mund të zhvillojnë hemorragjike progresit sindromit të shokut toksik me pamjaftueshmëri veshkave. Pa e duhur vdekjes kujdesit mjekësor mund të vijë si fillim si ditën e parë ose të dytë të sëmundjes.

Në procesin e lokalizuar dyfteryynom membranën pjesë e pasme të kufizuar mukozës së laring, formulari i përbashkët - të përfshirë trake, ndërsa zbritëse drithëra - bronke.

Shoqëruar shpesh drithëra difterisë orofaringut. Gjithnjë në vitet e fundit kjo formë e infeksionit vërejtur në të rriturit. Sëmundja zakonisht nuk shoqërohet me simptoma të rëndësishme obscheinfektsionnoy.

Ka tre faza të njëpasnjëshme të drithërave: disfonicheskuyu, stenotic dhe fazë e asfiksisë.

Disfonicheskaya fazë karakterizohet me shfaqjen e përafërt "leh" kollë dhe prohressyruyusche zëra osyplosty. Kohëzgjatja e kësaj faze varion nga 1-3 ditë në javë fëmijët e të rriturit. Pastaj nuk është humbje e zërit, kollë bëhet i heshtur - litarët vokale Constrictive. Kjo gjendje mund të zgjasë nga disa orë për tri ditë. Pacientët zakonisht shqetësuar, vuri në dukje gjatë inspektimit të lëkurës zbehtë, frymëmarrje të zhurmshme. Duke pasur parasysh vështirësitë e kalimit të ajrit mund të shënohen përgënjeshtrim të hapësirave ndër brinjëve gjatë frymëzim.

Faza Stenotic kalon në asfyksycheskoho - vështirësi në frymëmarrje përparon, ai bëhet i shpeshtë arritmike deri në një ndalesë të plotë si rezultat i pengesave udhë ajrore. Hipoksi zgjatur prish trurin dhe të çon në vdekje nga asfiksimi.

Manifestohet si vështirësi në frymëmarrje me hundë. Kur kataral version i tanishëm - shkarkimi i hundës sero-purulent (ndonjëherë - hemorragjike) karakter. Temperatura e trupit është zakonisht normale (nganjëherë subfebrile), dehje nuk është shprehur. Hundës Mukoza kur shihet ulcerat, vini re bastisje i fibrinës në hulled version hequr napodobyy trarëve. Lëkura rreth irritations hundë mund të ndodhë matseratsyey, ngjyrë kafe.

Shoqëruar shpesh nga nazale orofaringut difteria difterisë.

Opsioni kataral manifestohet si konjuktivit (zakonisht të njëanshme) me shkarkimin moderuar i lëngshëm. Gjendja e përgjithshme përgjithësisht e kënaqshme, nuk ka ethe.

Version hulled ndryshon formacion i fibrinës pllakë në konjuktivën përflakur, edemë qepallë dhe karakterin sekrecione sero-purulent. Manifestimet lokale të shoqëruar nga subfebrile dhe dehje të butë. Infeksioni mund të përhapet në syrin tjetër.

Forma toksik është e karakterizuar nga fillimi akut, simptomat obscheintoksikatsionnoy të zhvillimit të shpejtë dhe ethet, të shoqëruar nga shekulli rëndë edema, purulent dhe shkarkimin hemorragjike nga acarim sy matseratsyey dhe lëkurën përreth. Inflamacion përhapet në syrin tjetër dhe indet përreth.

Këto forma të infeksionit janë relativisht të rralla dhe janë të lidhur zakonisht me një mënyrë të veçantë të infeksionit. E kombinuar shpesh me orofaringut difterisë apo hundë.

Karakterizohet nga ënjtje dhe hiperemirovanna prekur indet, lymphadenitis rajonal dhe difteria pllakë fibrinës.

Në burra, difteria gjenital zakonisht zhvillohet në prepucit rreth kokës dhe gratë - në vaginë, por lehtë mund të përhapet dhe të ndikojë Labia vogla dhe të mëdha, perineum dhe anusin.

Difteria gjenital femëror të shoqëruar nga natyra hemorragjike. Me përhapjen e inflamacionit në rajonin e uretrës - urinim shkakton dhimbje.

Lëkurë Difteria zhvillon në vendin e integritetit lëndime të lëkurës (plagët, abrasions, ulcerat, bakteriale dhe fungale lezione) kur ata goditi parazit. Shfaqet në formën e pllakës zezë në faqen hyperemic lëkurës edematous. Kusht i përgjithshëm manifestime përgjithësisht të kënaqshme, por lokale mund të jetë e gjatë dhe regres i ngadalshëm.

Disa raste janë bartës asimptomatikë të difterisë bacilet, shpesh të qenësishme në individët me inflamacion kronik të hundës dhe të fytit.

Komplikimet e difterisë

Difteria më e zakonshme dhe e rrezikshme e komplikuar nga infektiv-toksike shoku, nephrosis toksike, pamjaftueshmëri veshkave. Shkatërrimi i mundshëm i nervor (polyradykulonevropatyya, pezmatim nervi) kardiovaskulare (miokardit) sistemeve. Maksimumi i rrezikshëm në drejtim të rrezikut të komplikimeve fatale dhe difterisë toksike hipertoksicheskaya.

Diagnoza e Difteria

Në një model të testit të gjakut lezioni bakteriale, intensiteti i cili varet formën e difterise.

Diagnoza specifik është e bazuar në shpifje bakteriologjike nga mukozës së hundës dhe orofaringut, sytë, organet gjenitale, të lëkurës, etj bakposev në media të kulturës duhet të merret jo më vonë se 2-4 orë pas mbledhjes së materialit.

Rritja Definition antitrupat antitoksik titri është i një rëndësie të mesëm, është kryer duke përdorur Phragmites. Toksina difteria zbuluar nga PCR.

Diagnoza e drithërave difteria prodhuara gjatë inspektimit të laring duke përdorur Laryngoscope (ënjtje të shënuar, skuqje dhe film i fibrinës në fyt, në glottis, trake).

Me zhvillimin e komplikacioneve neurologjike e pacientit difterisë duhet të konsultoheni me një neurolog. Nëse shenjat e difterisë myokarditisi kardiolog përshkruar konsultime, EKG, ultratinguj e zemrës.

Trajtimi i difterisë

Pacientët me difterisë hospitalizuar në klinikën e sëmundjeve infektive, trajtim etiologjik administrohet antidiphtheritic antitoksik serum nga metoda e modifikuar Bezredka. Në të rëndë serum mundshme intravenoz.

Terapitë komplekse terapi plotësuese tregohet, në forma toksike përshkruara terapi detoxification duke përdorur kokarboksilaza glukozës, administratën e vitaminës C, nëse është e nevojshme - prednisolon, në disa raste - plasmapheresis.

Me kërcënimin e asfiksisë prodhuar intubation në rastet e pengimit të rrugëve të frymëmarrjes sipërme - Tracheostomy.

Me kërcënimin e infeksionit sekondar, i emëruar antibiotik.

Prognoza e difterisë

Moti lokalizuar forma të butë për të moderuar sigurisht difterisë, si dhe futja në kohë e antitoksik serum - favorshëm. Forcimi i motit mund të formojnë lëvizje toksike të rënda, zhvillimin e komplikimeve, vonë të fillojnë trajtimin.

Aktualisht, për shkak të zhvillimit të mjeteve të imunizimit i sëmurë dhe në masë kundër vdekjeve difteria - më pak se 5%.

Difteri

Planifikimi specifik parandalimi kryhet për të gjithë popullsinë, fëmijët e vaksinuar duke filluar nga mosha tre, bëhet revaktsynatsyyamy në 9-12 muaj, 6-7, 11-12 dhe 16-17 vjet. Nëse është e nevojshme, të bëjë vaksinimin e të rriturve.

Ekstrakt pacientët e kryera pas shërimit dhe Dvukratnoho studim negativ bakteriologjike.