Gjirit Shperndare


 • Shkaqet e mastopathy përhapur
 • Klasifikimi i mastopathy përhapur
 • Simptomet e mastopathy përhapur
 • Diagnoza e mastopathy përhapur
 • Trajtimi i mastopathy përhapur
 • Parandalimi dhe rekomandimet në mastitë përhapur

Ndryshimet e përhapur në mammolohyya gjirit sheh si fazën fillestare të mastitë, e cila është karakterizuar nga rritja e pabarabartë e elementeve të indeve lidhës në nyje formë neoformivshihsya dhe fillesa. Këto procese të çojë në prishjen e strukturës së qumështit dhe lobules formimin e kancerit të cysts vogla. Nën kushte të caktuara, një formë e përhapur mund të transformohet në një mastopathy qendror me consolidations fokale gunga apo proliferatov, të konsideruara si një faktor rreziku i kancerit të gjirit.

Shkaqet e mastopathy përhapur

Gjirit Shperndare është çrregullime polyetiological të lidhur me trashëgim, faktorë të mjedisit, mënyrën e jetesës, faktorët endogjene. Lidhje kryesor pathogenetic në zhvillimin e mastopathy difuze shërben shkelje të rregullores neurohumoral, giperestrogeniya dhe prohesterondefitsit.


Tendenca për të zhvilluar mastitë përhapur mund të jetë për shkak të mekanizmave të trashëguar, e para së gjithash, prania e sëmundjeve të gjirit në të afërmve në anën e nënës.

Prania e situatës frustyruyuschey jeta e një gruaje (pakënaqësi jeta intime, familjare ose shoqërore, konfliktet në shtëpi dhe në punë, stresi mendor) mund të shkaktojë një sërë dëmtim funksional në sistemin neuroendocrine funksionon.

Ndër faktorët riprodhuese të mastitë difuze mund të kontribuojë në mungesën e shtatzënitë dhe lindjet, aborte shtatzëni në fund, sëmundjet e grave të ndryshme për (adnexitises, oofority, mosfunksionim ovarian), trajtimin e infertilitetit dhe të tjerët negativisht në shtetin e ardhshëm të gjirit të caktuar mastitë lëvizur, lëndime të gjirit (gjinjtë e lënduar ), braktisja e ushqyerjes me gji apo laktacionit shkurtër. Është e njohur se gratë që kanë tre ose më shumë abortin e kryer, gjasat e përhapur dhe mastitë gunga rritën 7,2 herë. Lajmëroni përhapur e rritur rrezikun e mastitit me fillimin e hershme të menstruacioneve dhe fund pezullimit të tyre.

Disa faktorë extragenital rolin primar e hypothyroidism në të cilat rreziku i Inflamacioni i gjirit Shperndare rritur 3,8 herë. Momente jo të favorshme të shërbejë si obeziteti, diabeti, hipertensioni, hepatiti, cholecystitis, kolangiti, sëmundje të veshkave, etj

Me rritjen e rrezikut të Inflamacioni i gjirit të lidhur difuze varësisë për pirjen e duhanit dhe alkoolit, të rrezatimit jonizues, tan në plazh ose në shtrat pa syprinë për rrezitje, ekologjinë e pafavorshme të qyteteve.

Nga faktorët mbrojtës që të zvogëlojë gjasat e mastopathy shpërndarë, përfshijnë shpërndarjen e hershme (20-25), dy ose më shumë gjini të laktacionit plotë, kontraceptiv oral.

Klasifikimi i mastopathy përhapur

Sipas ndryshimeve klinike dhe X-ray morfologjike në të indeve të gjirit forma të shpërndara të mastitë dallohen:

 • adenosyl ose mastopathy përhapur me komponentin mbizotëruese gjëndrave
 • fibroadenomatoz ose mastopathy përhapur me një komponent kryesisht fibroze
 • përhapur mastopathy cistike me komponent dominuese
 • mastopathy përzier Fibrocystic formë përhapur
 • Forma sclerosing adenosyl

Në përcaktimin nëse opsionet e tjera klinike për vlerën e indit lidhës, yndyrë dhe komponentit të gjëndrave të mammohrammah.

Shkalla e ndryshimeve në dispozicion të prodhuar shënuar pak, të moderuar ose e theksuar mastopathy përhapur.

Simptomet e mastopathy përhapur

Manifestimet e mastopathy difuze e lidhur ngushtë me ndryshimet në fazat e ciklit menstrual. Ankesa kryesor është gjinjtë lënduar (mastalgia) që ndodh në gjysmën e mesme ose të dytë të ciklit. Natyra e dhimbjes mund të jetë i dhemb, thikat, duke shpërthyer, radiating në qafë, shpatull, mbrapa ose kitara e sipërme. Nuk është e ënjtje dhe uniform ngurtësim gjirit; prekje Preket fëmija strukturë të vogël grimcuar. Duke klikuar mbi dalë e saj duket përzgjedhje transparente ose molozivopodobnye, e cila gjithashtu rrit intensitetin e periudhës premenstrual.

Pas fillimit të dhimbjes menstruacioneve gradualisht subsides, vula janë më pak të dhimbshme, dhe pastaj të zhduket për një kohë. Në fazat e mëvonshme të compaction Inflamacioni i gjirit dhe dhimbje të shpërndarë në gjëndra të ruajtura, pavarësisht nga faza e ciklit menstrual. Dhimbja mund të shkaktohet nga madje edhe një kontakt të vogël të gjirit. Për shkak të ashpërsisë së mastalgia në gratë shpesh zhvillojnë kantserofobiya, gjumë i trazuar, nuk është rritur ankthi dhe nervozizmi.

Giperestrogenii Disponueshmëria dhe prohesterondefitsita në mastitë difuze mund të shoqërohet me menstruacione vonuara, të rënda premenstrual sindromi, algodismenorrhea, oligomenorrhea ose menorrhagia (periudha të rënda menstruale), anovulation. Shpesh në një sfond të fibroids mitrës shpërndara janë mastitit, cysts ovarian, Endometrioza, hyperplasia endometrial. Shumë gra me difuze mastopathy gjithashtu kanë vërejtur lëkurë të thatë, flokët e brishtë dhe thonjtë.

Diagnoza e mastopathy përhapur

Diagnoza e mastitit shpërndarë në bazë të rezultateve të një sondazhi të mammologist të gjirit, me ultratinguj, ekzaminim Mammographic, testet laboratorike, nëse treguara - MRI dhe gjirit biopsies.

Ndryshimet e jashtme në mastitë difuze të gjirit nuk janë zbuluar. I prekshëm përcaktohet nga gjatësia dhe madhësi të ndryshme, me kufinjë jo të qartë, compaction dhimbshme e grimcuar apo sipërfaqe dolchatoy. Seals në mastitë shpërndarë shpesh lokalizuara në gjëndrrat e sipërme të jashtme sektor.

Model tipik i përhapur Ehohraficheskaya Inflamacioni i gjirit shkaktuar nga ultrazërit gjirit, karakterizohet nga trashje e indeve të gjëndrave ndryshimeve fibrotike, tubacionet interlobular dhe mure ndarëse, të ndryshimit të indeve ehoplotnosti gjëndrave, cysts të shumta, duktektaziey, lloji i moshës strukturë kancerit mospërputhje.

Radiografi Plain (mamografia) në mastitë difuze zbulon heterogjenitetit gjëndër indeve me xhepa të vogla të compaction ose cistike formacioneve, tyazhystuyu dendur. Holding mamografia eliminon praninë e tumoreve në gjëndrën dhe të përcaktojë formën e mastitit.

Shkarkesë Disponueshmëria nga dalë në mastitë difuze mund të diktojnë nevojën për duktohrafiyi zakonisht zbulon deformim i ducts qumësht dhe cysts të madhësive të ndryshme. Smears nga dalë na lejon të dallojnë mastopathy përhapur e lezioneve të veçanta - aktinomikozës, tuberkulozi, sifilizi gjirit.

Në rastet e shoqëruese hetimit emëruar sfond gjenital dhe extragenital hormoneve tiroide dhe hormonet e seksit, enzimat e mëlçisë, konsultuar një gjinekolog, endokrinolog, ultratinguj legenit.

Me të dhënat e dyshimtë diagnozë paraprake të përdorur për një biopsi të gjirit MRI nën ultrazërit me Citologjia biopsia, vendosmëri CA 15-3 nivelet.

Trajtimi i mastopathy përhapur

Në mastitë difuze tregon taktikat konservatore dhe monitorimin dinamike.

Është e rekomanduar për të ndryshuar dietën e përfshirjes së një numri të madh të fibra dhe produkte të qumështit, kufizim yndyrna shtazore. Në prani të pacientit dysbiosis zorrëve, e cila shkel absorbimin e vitaminave dhe mineraleve të nevojshme të trajtimit gastroenterologist.

Duke shfaqur emërimit komplekset vitaminë-minerale, jodur kalium, shtesë diete, homeopati (Mastodinon), mjetet juridike bimor (Fitolon) adaptogens (klamin). Me përshkruesit jo-hormonale terapi diuretik, qetësues, veprim enzimatik.

Në Shperndare Inflamacioni i gjirit këshillueshme për të rritur aktivitetin fizik, klasa stërvitje, psikoterapi. Ndër zbatimin e mundshëm të terapisë fizike terapi lazer, terapi magnetike, galvanizim, electrophoresis, Balneotherapy (climatotherapy, baltë, trajtim balte, minerale dhe banjot detare terapeutike dhe t. F.). Është e rëndësishme që Inflamacioni i gjirit përhapur ndonjë procedurat dhe aplikimet duhet të kryhen në një formë të ftohtë ose pak të ngrohtë.

Terapi hormon i rregulluar në mastitë difuze qëllim adresimin çrregullime hormonale dhe mund të përfshijnë emërimin e progestogjenet (Utrozhestan, duphaston etj), hormoneve tiroide, përzgjedhjen racional të kontracepcionit. Për të reduktuar dhimbje dhe tensionit ndjenjat në gji përdorur topically aplikoni xhel "Prozhestozhel."

Parandalimi dhe rekomandimet në mastitë përhapur

Miratimi i rishikimeve periodike mammologist mjek me një mjet kompleks hulumtimit është çelësi për parandalimin e suksesshëm dhe zbulimin e hershëm të mastitë përhapur. Prolechivanie përpiktë patologji gjinekologjike dhe sëmundjet e lidhura extragenital.

Është e rëndësishme për të kryer gjoksin e rregullt e vetë në të cilat vëmendje e veçantë duhet të paguhet për ndryshim të formës së gjirit, në shfaqjen e dhimbjes dhe vulave, të shkarkojë nga nipples, njollat ​​në lëkurë e gjirit. Recommended saktë sytjena përzgjedhjes pa compressing gjoks, mbrojtjen e gjirit nga lëndimi, presionit, shoku. Gjatë laktacionit nuk duhet të parandalojë zhvillimin e nipples plasaritur, mastitit dhe lactostasis. Për të parandaluar mastitë përhapur duhet të përdorin metoda moderne kontraceptive dhe për të parandaluar abortin.

Prania e mastopathy difuze është një contraindication për mamoplastyky uvelychyvayuschey, sauna, banja, përdorni kompresa të nxehtë në zemrat dhe përfundon lokale, cirk në shtretër për rrezitje dhe diell.