Diarre Diarre


  • Etiologji dhe Patogjeneza
  • Diarre Klasifikimi
  • Tiparet klinike të diarresë
  • Diagnoza e diarre
  • Mjekimi i diarresë
  • Parandalimi i diarresë

Diarre është quajtur një herë vetëm, ose jashtëqitje të shpeshtë feces qëndrueshmëri të lëngshme. Diarre është një simptomë që tregon një shkelje të thithjen e zorrëve të ujit dhe elektroliteve.

Normalisht, shuma e stol ndarë për ditën e rritur varion 100-300 gram, në varësi të karakteristikave të dietës (sasisë të dorës së dytë e fibra, dobët substancave të tretshëm, të lëngshme).

Në rast të rritjes lëvizshmëri zorrëve dhe jashtëqitjen mund të bëhet rrallohem më të shpeshta, por sasia është brenda kufijve normale.


Kur sasia e lëngjeve në meshat fekal rrit në 60-90%, atëherë flasim për diarre.

Ka diarre akute (zgjasin jo më shumë se 2-3 javë) dhe kronike. Përveç kësaj, koncepti i diarre kronike merr tendencë për Karrige periodike të bollshme (300 gram në ditë).

Pacientët që vuajnë nga malabsorption e ushqyesve të ndryshme kanë tendencë për të polyexcrements: një sasi të madhe të feces që përmbajnë patrazuar mbetjet e ushqimit.

Etiologji dhe Patogjeneza

Në dehje të rënda në zorrë është sekretimi i tepërt i ujit në lumen e saj të joneve natriumi, e cila kontribuon në lëngëzimin e karrige. Diarre sekretore zhvillon infeksionet e zorrëve (kolera, Enteroviruseve), duke marrë droga të caktuara dhe aditivëve biologjikisht aktive.

Diarre osmolaritet ndodh kur sindromi malabsorption, dështimi tretje e sheqerna, konsumi i tepruar i substancave osmotically aktive (laxatives kripë, sorbitol, antacidet, etj). Mekanizmi i diarresë në raste të tilla është e shoqëruar me rritjen e presionit osmotik në lumenin e zorrëve dhe shpërndarjes së gradient fluide osmotike.

Një faktor i madh kontribuar në zhvillimin e diarresë, dysmotility zorrëve është (hiperkinetike hypokynetycheskaya dhe diarre) dhe ndryshimi që rezulton në normën e tranzitit të përmbajtjes zorrëve. Rritja lëvizshmëri kontribuojë laxatives, kripëra magnez. Shkelja e funksionit motorik (relaksim dhe rritjen e peristaltikës) ndodhin gjatë zhvillimit të sindromi i zorrëve nervoz. Kjo flasim për diarre funksionale.

Inflamacion i mureve të zorrëve është shkaku djersë e proteinave, elektroliteve dhe ujit në lumen të zorrëve nëpërmjet mukozën e dëmtuar. Exudative diarre shoqëruar enterit, enterocolitis i etiologji të ndryshme, tuberkulozi, infeksionet akute të zorrëve (salmonella dizenteri). Shpesh, kjo formë e diarresë është prezent në gjak fron, qelb.

Diarre mund të ndodhë si rezultat i marrë drogë, laxatives, antacids që përmbajnë kripë magnezi, disa grupe të antibiotikëve (ampicillin, lincomycin, cefalosporinat, clindamycin), droga antiarrhythmic (kvindilin, propranol), preparateve Digitalis, kalium, sheqer artificial (sorbitol, mannitol ), kolestiraminë, acid henodezoksiholievaya, sulfonamides, antikoagulante.

Diarre Klasifikimi

Nuk janë llojet e mëposhtme të diarresë, infektive (dizenteri, salmonellosis, amebiasis, helmimit me ushqim dhe entrovirusah), ushqyes (lidhur me trazirat në dietë apo reaksion alergjik ndaj ushqimit), diarre (të shoqëruara me çrregullime të tretjes të shoqëruara me funksion mungesa sekretore Sistemi i tretjes, melcise, pankreasit, stomakut, dhe me sekretimit pamjaftueshme të enzimave në zorrën e hollë), toksik (për helmimin nga arseniku ose mërkurit, uremia), droge (shkak te administrimit drogës, dysbiosis mjekësore), neurogjenik (duke ndryshuar motor për shkak të shkeljes së rregullores nervor të lidhur me përvojat e psiko-emocionale).

Tiparet klinike të diarresë

Në praktikën klinike, të dalluar mes diarre akute dhe kronike.

  • Diarre akute (zgjasin deri në 2-3 javë).

Shkaqet e diarre akute janë shpesh infeksion dhe inflamacion i zorrët, dhe ilaçe. Në diarre stools të shpeshta akute, të lëngshme (i holluar me ujë) mund të përmbajnë mukus dhe streaks përgjakshme. Diarre shoqërohet shpesh me fryrje të barkut, dhimbje, nauze dhe vjellje. Në mënyrë tipike, pacientët ul oreksin, humbje peshe është vërejtur. Diarre rraskapitës promovon humbje e shpejtë të ujit të trupit, me simptomat e dehidrimit: lëkurë të thatë, mukozës, lodhje, dobësi. Infeksionet e zorrëve Diarreja shpesh shoqërohet nga ethe.

Sondazhi shpesh mund të zbulohet përdorimin paraprak të cilësisë së dobët apo ushqim të pazakontë, ilaçe.

Streaks përgjakshme në stol duke folur për ndodhin dëmton mukozën e zorrëve, e cila shpesh është rasti me shigellozës, Campylobacter enteropathogenic infeksionit dhe E. coli. Përveç kësaj, diarre akute të përgjakshme mund të jetë për shkak të sëmundjes Crohn, kolit ulcerative.

  • Diarre kronike.

Vazhdoi mbi 3 javë konsiderohet diarre kronike. Ajo mund të jetë për shkak të patologjive të ndryshme të identifikuar të cilat është objektivi kryesor për të përcaktuar trajtimin. Japin informacion mbi shkaqet e diarresë kronike mund një histori shoqëruese simptomat klinike dhe sindromeve, ekzaminimin fizik.

Vëmendje e veçantë i kushtohet natyrës së karrige, frekuencën e jashtëqitjes, dinamika e përditshme, volumin, cilësi, ngjyra, prania e papastërtitë në stol (gjakut, mukusit, yndyrë). Anketa zbuluar prania ose mungesa e simptomave të lidhura, tenesmus (nxis false të pastroj), dhimbje barku, bloating, të përzier, të vjella.

Patologji të zorrëve të vogla janë stools harlisur holluar me ujë ose me vaj. Për sëmundjet e zorrës së trashë karakterizohet stools më pak të bollshme, masa fekal në të festohet streaks e qelb apo gjak, mukusit. Më diarre në lezione të zorrës së trashë të shoqëruar me dhimbje në bark.

Sëmundjet e rektumit shfaqet stools varfër të shpeshta si rezultat i ndjeshmërisë në rritje për të shtrihet muret e zorrëve, tenesmus.

Diagnoza e diarre

Diarre akute karakterizohet zakonisht nga një humbje të rëndë të feces fluide dhe elektrolite.

On ekzaminimit dhe ekzaminimin fizik, pacienti vërejtur shenja të dehidrimit: të thatë dhe të reduktuar TURGOR lëkurës, normë rritje të zemrës dhe presionit të ulët të gjakut. Në mungesë të theksuar të kalciumit është simptomë pozitiv i "kurriz muskulare" mund të jetë konfiskimet.

Kur diarre është gjithmonë shqyrtohet me kujdes karrige pacientit, përveç kësaj, është e dëshirueshme për të bërë proctology shqyrtim. Zbulimi i fissures anal, fistulat, paraproctitis mund të përballojë për të supozojmë se ekziston sëmundja Crohn.

Në çdo diarre prodhojë një studim të plotë të traktit digjestiv.

Teknikat instrumentale endoskopike (Gastroskopi, colonoscopy, irrigoscopy, sigmoidoscopy) mund të shohin muret e brendshme të gastrointestinal traktit dhe të zorrës së trashë mukozën e sipërme të zbuluar dëme, inflamacion, tumoret, ulcerat, gjakderdhje, etj

Për të diagnostikuar diarre akute është zakonisht të dhëna të mjaftueshme ankesat dhe ekzaminimin fizik i jashtëqitjeve (coprogram). Përveç kësaj, një kërkim i bërë feces mbi vezë krimb zorrësh bërë mbjellje bakteriologjike.

Në diagnozën e diarre kronike pari të gjetur nëse ka një lezione zorrëve parazitare ose bakteriale, prodhojnë ultratinguj të barkut për të zbuluar sëmundjet inflamatore të traktit digjestiv dhe studimin e çrregullimeve funksionale të aktivitetit sekretore të mëlçisë, gjëndrat pankreasit e mukozën e stomakut dhe zorrëve të vogla.

Mikroskopi zbulon përmbajtje të lartë fekal në qelizat e bardha të gjakut dhe qelizat epiteliale, duke sugjeruar praninë e inflamacion të rreshtim së traktit digjestiv. Acidet yndyrore e vërejtura tepërta janë rezultat i përthithjes yndyrë. Së bashku me mbeturinat e fibrave muskulore dhe përmbajtje të lartë koll në meshat fekal steatorrhea është një shenjë e sindromës kequshyeshmërisë. Procesi i fermentimit nga dysbiosis të kontribuojë në ndryshimin e normale ekuilibrin acid-bazë në zorrë. Për të zbuluar shkeljet e tilla të matur pH e zorrëve (normal është 6,0).

Diarre këmbëngulës në kombinim me sekrecion të tepërt të stomakut karakterizohet sindromi Zollinger-Ellison (adenoma ulcerogenic i pankreasit). Përveç kësaj, diarre zgjatur sekretor mund të jetë rezultat i tumoreve hormonprodutsyruyuschyh (p.sh. VIPomy).

Analizat e gjakut laborator kanë për qëllim zbulimin e shenjave të inflamacionit, përçarje e shënuesve biokimike të mëlçisë dhe pankreasit, çrregullime hormonale që mund të shkaktojnë diarre kronike.

Mjekimi i diarresë

Diarre është një simptomë e shumë sëmundjeve, kështu që zgjedhja e taktikave mjekësore luan një rol të madh zbulimin dhe trajtimin e sëmundjeve të mëdha. Varësisht nga lloji i pacientëve diarre referuar për trajtim në një gastroenterologist, infektive ose proctologist.

Kjo është e detyrueshme për të kërkuar kujdes mjekësor, nëse ka diarre që zgjat më shumë se një 4-ditë ose vija në gjak stol të dukshme ose mukusit. Përveç kësaj, simptomat janë injoruar, janë: hezitoni stools, dhimbje barku, ethe.

Edhe në qoftë se ka pasur shenja të diarresë dhe helmim ushqimi ka të ngjarë të duhet më urgjentisht të kërkoni këshilla mjekësore.

Terapia për qëllim eliminimin diarre varet nga lloji i saj. Dhe përfshin komponentët e mëposhtëm: dietë, terapi antibiotik, trajtim pathogenetic (korrigjim i absorbimit në mangësi enzimë, ulur sekretimit stomakut, droga që të normalizuar lëvizshmëri zorrëve, etj), efektet e trajtimit të diarresë zgjatur (rehydration, të rivendosur ekuilibrin electrolyte).

Kur diarre është administruar në dietë e ushqimeve që ndihmojnë për të reduktuar lëvizshmëri, ulur sekretimit të ujit në lumen të zorrëve. Gjithashtu, të marrë parasysh patologjinë themelore që e ka shkaktuar diarre. Komponentet e dietë duhet të takohen shtetin funksional të tretjes. Produktet që nxisin sekrecionet e acidit klorhidrik dhe rrisin shpejtësinë e evakuimit të ushqimit nga zorrë në kohën e dietës akute diarre përjashtuar.

Diarre. Gurry

Etiologji dhe Patogjeneza

Diarre Klasifikimi

Tiparet klinike të diarresë

Diagnoza e diarre

Mjekimi i diarresë