Tumoret beninje të faring


  • Simptomet e tumoreve beninje të faring
  • Diagnoza e tumoreve beninje të faring
  • Trajtimi i tumoreve beninje të faring

Në mesin e tumoreve beninje të formimit faring ndodhin 10 herë më shpesh se malinje. Sipas statistikave në dispozicion të Otolaryngology brendshëm, mjedisi dobrokachestvennymy pacientët me tumore të faring është e dominuar nga burra të moshës 20 deri 45 vjet. Në anën tjetër, tumoret beninje të faring mund të ndodhë në çdo moshë dhe madje periudhë është i lindur.

Faktorët e rrezikut për tumoret beninje të faring përfshijnë ndikimet kronike të jashtme, të ndikojë negativisht në mukozën e faring (pirja e duhanit, futje të shpeshta alkool, Thithja e rregullt e pluhurit, etj), mungesa e higjienës orale, predispozicion gjenetik, i gjatë-ndodhin sëmundje inflamatore hundës (grykët kronike, faringjiti, nasopharyngitis, adenoids). Nga personelit të menduarit Këto faktorë mund të shkaktojnë rritjen e tepërt dhe përhapjen e qelizave që çojnë në formimin e tumoreve beninje të faring.

Simptomet e tumoreve beninje të faring


Simptoma të përbashkëta që në një kohë ose në një tjetër mund të ndodhë në ndonjë nga tumoret beninje të fytit janë: dhimbje të ashpër, ndjesi trup i huaj në fyt, vështirësi në frymëmarrje dhe hundës hundës britmë zë. Në tumoret beninje të fytit mund të shkaktojnë fenomene kataral, skuqje dhe ënjtje e disa harqe Palatine dhe murin posterior faringut. Fotografia klinike e tumoreve beninje të faring ka karakteristikat e veta në varësi të llojit të tumorit.

Papilomat - Tumoret beninje e faring, e cila mund të jetë shkaku i papillomavirus njeriut që shkaktojnë dhe origjinën e lythat, lythat gjenitale dhe papyllo fusha të tjera. Papilomat janë nodules mbuluara shtojca sosochkoobraznymy. Këto tumore beninje e faring vendosur në një këmbë të ngushtë ose të gjerë mund të jenë të shumta dhe të kombinuar me laring papillomamy. Ka papilomat të buta, të cilat janë konsistencë të lirshme dhe papillomavirus të ngurta - Arsimimi ngjyra dendur gri. Papillomavirus Soft kanë tendencë të përsëritet, mund të rrjedh gjak dhe të rriten në inde të vendosura së bashku ndonjëherë zhduken vetë. Lyth Solid zakonisht nuk i japin rifillimi dhe nuk rrjedh gjak. Ndara papillomatosis fyt - disfatë papillomamy faqet e tëra mukozale.

Fibromë në mënyrë tipike kanë një formë të rrumbullakosura, rozë apo ngjyrë të kuqe dhe janë të vendosura në një bazë të gjerë. Sipërfaqja e tyre mund të jetë i qetë apo me gunga, kjo bleeds lehtë kur preku. Duke densitetit Ky lloj i tumoreve beninje të faring mund të arrijnë konsistencën e kërc. Pjesa më e dendur e tumorit është themelimi i saj. Fibroids nivelin mikroskopik janë ind lidhës me shumë fibra elastike dhe të enëve të gjakut.

Edhe pse fibroids janë tumoret dobrokachestvennymy fyt, ato janë karakterizuar nga kursi malinje si shpesh posedojnë rritjen e shpejtë të mbirjes në indet përreth. Një rritje të konsiderueshme në madhësinë e tumorit mund të shkaktojë frymëmarrje të hundës, vështirësi gëlltitjes, frymëmarrjes pamjen stenotycheskoho. Rritja pushtuese e shkatërrimit fibroids e indeve të afërta mund të çojë në gjakderdhje masive. Germinating në tumor zgavër hundës shkakton një shqetësim të nuhaturit, zgavër e orbitës - zhvendosjen e syrit dhe exophthalmos në tub auditory - humbjen e dëgjimit. Infiltrimi i strukturave të kockave të tumorit të çojë në deformim të fytyrës. Shumica e tmerrshme KETO komplikimet e tumoreve beninje të faring është sprouting në strukturën e trurit që çojnë në shfaqjen e meningjitit, goditje, lezione të nervave kraniale dhe ndryshimet patologjike të dytë.

Teratomas - Tumoret beninje e lindura të faring, të cilat janë rezultat i çrregullimeve në zhvillimin embrional. Teratoma më e zakonshme është polip leshtor fyt që duket si një harmonishëm të rritet në një bisht të mbuluar me vellus volosykamy.

Angiomas - Tumoret beninje e faring, e cila rrjedh nga limfatike (chylangioma) ose enëve të gjakut (hemangiomas). Ka mbi bajamet, shije të butë, në gjuhë, në anën apo sipërfaqe e pasme të faring. Angiomas fyt shpesh e karakterizuar nga rritja e shpejtë e mbirjes në indet përreth. Chylangioma kanë një ngjyrë të verdhë dhe e mbushur me Limfoma mund të jetë mnohokamernymy. Hemangiomas tjetër ngjyrë të kuqe ose kaltërosh, janë të prirur për gjakderdhje.

Adenomas - Tumoret beninje të rralla të faring, janë në zonat e saj të ndryshme. Përfaqësojnë nyje logjike xhelatinoz kapsulë të veshura. Njësitë kanë një bazë të gjerë. Madhësia e tyre varion nga 0.5 deri 2 cm. Adenomas janë rozë, gri ose ngjyrë kafe. Këto tumore beninje mikroskopik të përbëra nga gjëndra atipike faringut mukoze në lumenin e cila është e përcaktuar nga mukusit, qelb dhe qelizat desquamated.

Tsillindromy - Një lloj i veçantë i adenomas faring, me origjinë nga gjëndra epiteliale pështymës. Macroscopically Këto tumoret beninje të faring të ngjashme në nyje. Ata nuk kanë gjithmonë formën e saktë dhe shpesh nuk dallohet qartë nga indet ngjitur. Cilindra Size rrallë i kalon 3 cm. Ekzaminim mikroskopik zbuloi të përbëhet nga grimca lamellash dhe qelizat ndajnë shtresë e indeve fijor.

Neurogjenik Edukimi (Neurinoma, neurofibroma) - një tumore shumë të rralla beninje e faring, e lokalizuar zakonisht në anën e saj ose mur mbrapa. Neurinoma faring paraqitur nyjeve inkapsulirovannymy fusiform ose ovale. Ata kanë një sipërfaqe e lëmuar dhe e mbuluar Mukoza ndryshuar. Ulcerat dhe gjakderdhje mungojnë.

Cysts fytin ndarë në mbajtjen dhe dermoidni. Cysts mbajtjes - tumoret beninje të faring, manifestuar klinikisht vetëm kur të keni arritur një madhësi të konsiderueshme, pasi ato mund të shkaktojnë asfiksisë. Ndryshojnë formë sferike dhe muret podatlivymy hollë. Cysts Dermoid janë tumoret lindura dobrokachestvennymy fyt.

Plasmacytoma Extramedullary është tumor kufitare e faring, si raste të vëzhguara natyrisht malinje të metastazë në nyjet limfatike. Duket si njësi të vetme ose të shumëfishta me baza të gjera elastike. Rritja është më shumë se 3 cm në diametër. Në mikroskop ky tumor beninj i faring përbëhet nga infiltrimit polimorfonukleare qelizore, e cila përfshin një numër të madh të qelizave të plazmës.

Diagnoza e tumoreve beninje të faring

Tumoret beninje të praktikantit faring diagnostikuar gjatë farinhoskopii. Për të përjashtuar një natyrës malinje të arsimit Zbulimi onkolog konsultimi më tej të rekomanduar. Për të përcaktuar përhapjen e tumorit në pacientët me tumore të faring dobrokachestvennymy mbajtur rhinoscopy, mikrolarynhoskopiya, otoskop, studimi i dëgjimit (audiometry), konsultimi me një ophthalmoscopy okulist, X-ray dhe CT scan e kafkës, MRI të trurit. Kur zbulimin tumor në strukturën e trurit e nevojshme të konsultoheni me një neurolog dhe neurokirurgu. Në raste të vështira diagnostike biopsi mundur endoskopike e tumoreve beninje të faring. Megjithatë, shumica hulumtim i kryer në materiale histologjike të marra nga heqjen kirurgjikale të tumoreve beninje të faring.

Tumoret beninje të faring dallojnë nga tumoret malinje limfohranulomatoz, aktinomikozës dhe trupave të huaja faringut.

Trajtimi i tumoreve beninje të faring

Sepse tumoreve beninje të faring si plumbi saj të rritjes ndaj dështimit të frymëmarrjes dhe gëlltitjes ajo është e përshtatshme për heqjen e tyre rutinë. Tumoret beninje të faring i vogël qasje vnutrihlotochnym operativ duke përdorur anestezi lokale. Kur fibromë, tumoret neurogjenik ose cysts mbajë të prerë në bazën e tyre nëpër të cilat vyluschuyut tumor me kapsulë. Teratomas fyt hequr pas ligation dhe kalimit këmbët e tyre. Hiq papyllo kryer konhotomiya pastaj thaj bazën halvanoakustikoy tumor. Shumë e mukozale papillomatosis prekur nënshtruar kryovozdeystvyya thellë. Lidhur me sklerozë beninje vaskulare ose fyt aplikojnë diathermocoagulation. Tumoret beninje të faring i madh që rriten në indet përreth, të kërkojnë kirurgji nën anestezi të përgjithshme duke farinhotomiy anësor. Më parë të prodhuar Tracheostomy.