Tumoret beninje të laring


  • Shkaqet e tumoreve beninje të laring
  • Simptomet e tumoreve beninje të laring
  • Diagnoza e tumoreve beninje të laring
  • Trajtimi i tumoreve beninje të laring
  • Moti tumoret beninje të laring

Tumoret beninje të laring origjinën nga strukturat e ndryshme të indeve, enët, mbaresa nervore dhe mbathje, kërc dhe indeve lidhës, komponentet gjëndrave mukozës. Ato mund të jenë të lindur ose të përfshira brenda jetës së pacientit. Tumoret më të shpeshta beninje e mjedisit fyt në Otolaryngology gjetur fibroids, polyps, papilomat dhe angioma. Më vërejtur rrallë chondroma, lipomas, cysts, neurinoma dhe neurofibroma fyt. Është vërejtur se tumoret beninje të laring priren të ndodhin në meshkuj.

Shkaqet e tumoreve beninje të laring

E tumoreve beninje të lindura të laring për shkak të predispozicion gjenetik dhe ekspozimi ndaj faktorëve të ndryshëm frutore teratogjenik. Kjo e fundit i referohet infeksioneve në të nënës gjatë shtatzënisë (rubeolës fruthi, hepatiti, Klamidia, mycoplasmosis, sifilizi, HIV), ekspozimi rrezatimi, që marrin ilaçe paralindjes embrionit.


Shkaqet e tumoreve beninje të laring fituar karakterin e një shkelje të sistemit imunitar, disa sëmundjeve virale (HPV, adenovirus dhe infeksion herpes, gripit, fruthi), sëmundjet kronike inflamatore (pezmatim i fytit kronik dhe faringjit, grykët, adenoids), ekspozimit të zgjatur në irrituese substanca (thithjen e gjobë pluhur, tym, puna në dhomën e nxirë), ndryshimet në sistemin endokrin, zë peshë të rëndë.

Simptomet e tumoreve beninje të laring

Ankesa kryesore e pacientëve me tumore laryngeal dobrokachestvennymy - një ndryshim në zë. Zë bëhet i ngjirur ose ngjirurit e zërit. Për tumoreve beninje të laring, me këmbë të gjata, interspersed ndryshime karakteristike në zë dhe pokashlyvanyy shpeshta. Nëse tumori është i lokalizuar në litarët vokale dhe për të parandaluar mbylljen e tyre, mund të jetë një mungesë e plotë e zë (humbje e zërit). Tumoret beninje të laring mëdha shkaktojnë vështirësi të frymëmarrjes dhe mund të shkaktojë asfiksi, e cila është vërejtur shpesh në fëmijët e vegjël.

Fibromë - Tumoret beninje e origjinës laring lidhës indeve. Kjo sferike zakonisht i vetmuar arsim, e vendosur në buzë të lirë ose në sipërfaqen e sipërme të folds vokale. Madhësia e tyre ndryshon 0,5-1,5 cm. Ngjyrë fibromë laring Have Sir dhe sipërfaqe të qetë mund të jetë në këmbë. Ku struktura fibromë përmban një numër të madh të enëve të gjakut, ajo ka një ngjyrë të kuqe (anhyofybroma). Klinikisht, këto tumore janë ndryshime beninje laryngeal ndryshme ndodhin votë. Kur duke arritur një madhësi të madhe mund të çojë në dështim të frymëmarrjes.

Laring polyps është një lloj i veçantë i fibra, e cila përveç strukturën e fibrave të indeve lidhës janë elemente celulare dhe shumë e lëngjeve. Këto tumoret beninje të laring janë Cilësi më pak i dendur se fibromë, kanë këmbë të trashë ose bazë të gjerë, mund të arrijnë madhësinë e një mjegull. Lokalizuara shpesh para një prej folds vokale. Në mënyrë tipike, vetëm manifestim i polip është ngjirurit e zërit të zërit. Ndryshimet në frymëmarrje ose kollitjes zakonisht nuk respektohen.

Papilomat laring të rriturit janë të vetmuar, rrallë i shumëfishtë, i dendur formë kërpudha rriten me një bazë të gjerë. Ata kanë bardha ose rozë e çelët ngjyrë, me furnizim të dendur të gjakut mund të jenë të kuqe të errët. Në disa raste shpërndarja papyllo në trake mucous. Fëmijët vërejtur papilomat të mitur, të cilat shpesh ndodhin gjatë periudhës nga 1 në 5 vjet. Ky lloj i strukturave beninje laryngeal prirur për zhdukjen spontan gjatë pubertetit fëmijë. Në fëmijëri shpesh zhvillojnë Papilloma shumëfishtë zënë Objektivat e zonave mukozale. Në raste të tilla flasim për papillomatosis. Jashtë këtyre tumoreve beninje të laring ndryshojnë strukturën melkodolchatym dhe ngjajnë një lulelakër. Humbja zakonisht të lokalizuara në folds vokale, por procesi mund të zgjatet në epiglotis, rajoni podskladochnom, cherpalonadhortannoy dele trake. Klinikisht, papillomatosis laryngeal manifestohet në tranzicion afonyyu ngjirurit e zërit. Ndërsa nuk ka shumë plandosem papyllo stenozë kronike laryngeal.

Angiomas - Tumoret beninje e origjinës fyt vaskulare. Zakonisht kanë lindur dhe përfaqësojnë një entitet të vetëm. Hemangiomas (tumor i enëve të gjakut) janë ngjyrë të kuqe, mund të rriten në indet përreth dhe shumë gjakderdhje në lëndim. Chylangioma (tumoret e enëve limfatike) kanë një ngjyrë të verdhë dhe nuk kanë tendencë të rritet.

Cysts e laring mund të zhvillohet nga slits embrionale pritave si rezultat i shkeljeve të embryogenesis. Fëmijët vërejtur edhe cysts mbajtjes se formojnë nga gjëndra e mukozën e okluzion fyt e qumështit nxjerrës. Ata janë vlera rrallë e madhe dhe prandaj praktikisht nuk shkakton asnjë simptomë.

Chondroma - Tumoret beninje të dendura e të laring, që rrjedhin nga kërc. Me kalimin e kohës, mund të pësojë degjenerim malinje e zhvillimit chondrosaroma.

Lipoma - Tumoret beninje të laring dhe formave të verdhë ovoidnoy ngjyrë shpesh kanë një këmbë. Ashtu si të tjera vende, lipomas, lipoma laring përbërë nga indeve dhjamore.

Diagnoza e tumoreve beninje të laring

Tumoret beninje të laring të vogël, mos e parandaluar mbylljen e litarët vokale, asimptomatike dhe mund të zbulohen rastësisht ndërsa shqyrtuar praktikuesin pacientit në lidhje me sëmundjet e tjera. Klinikisht tumoret beninje të dukshme e laring ketë një simptoma mjaft tipike, duke i lejuar ata për të diagnostikuar. Megjithatë, duhet të mbahet diferencimin e organeve beninje laryngeal huaj nga proceset malinje që mund të prodhojë simptoma të ngjashme.

Konfirmimi i diagnozës së tumoreve beninje të laring është bërë sipas mikrolarinhoskopii që lejon një shqyrtim të hollësishëm të pamjen e saj. Vetëm të vendosur llojin e arsimit të mundshme pas studimit të saj histologjike. Histologji tumoret beninje të laring bërë shpesh pas largimit të tij. Në disa raste, biopsi endoscopic tregon arsimin. Funksioni zë studim, shkalla e lëvizshmërisë dhe mbylljen e litarët vokale është kryer duke përdorur fonetohrafiy, dritat strobe, kohë dhe elektrohlottohrafiy maksimalnoyfonatsiy. Për të diagnostikuar përhapjen e tumoreve beninje të laring mund të përdoren radiografi kafkë, ultratinguj, CT ose MRI.

Trajtimi i tumoreve beninje të laring

Në pikëpamje të komplikimeve (shkelje e zërit dhe të frymëmarrjes), dhe për shkak se gjasat e keqdashje e tumoreve beninje të laring nënshtrohen heqjes kirurgjikale. Me fibroids vogla dhe polyps është heqja e tyre Endoscopic i një lak tel apo pincë laryngeal. Në mënyrë të ngjashme izolimi lyth i laring hequr. Cysts vogla excised fyt me guaska e tyre. Me një cysts madhe madhësia e laring Pre kalojnë mprehtë e tyre dhe gjiri ato të vendosura në të lëngshme, pastaj hiqni cist dhe të zbulojë muret e saj. Për të parandaluar përsëritjen e kist pas heqjes prodhojnë bazë krioobrabotku.

Metodë e largimit të tumoreve beninje të origjinës fyt vaskulare varet prevalencën dhe natyrën e rritjes së tumorit. Hemangioma lokal karakterizuar nga rritja exophytic, fshikulloi, dhe pastaj të shpenzojnë antiretsidivnuyu trajtimin e zonës së prekur nga diathermocoagulation, kryovozdeystvyya ose rrezatim lazer. Me natyrën e avancuar dhe endophytic të kësaj specie në rritje e tumoreve beninje e fyt aplikojnë ato sklerozë apo mbyllje të ushqyer anijet e tyre.

Detyra më e vështirë paraqet trajtimin e laryngeal papillomatosis. Operacioni është heqje ndryshuar faqet mukozale. Kjo është kryer duke përdorur një mikroskop kirurgjikale për një përkufizim më të saktë të kufirit të indeve të shëndetshme. Kufizuar zonat papillomatosis mund të hiqet nga diathermocoagulation, lazer ose cryodestruction. Për të parandaluar një përsëritje të operacionit duhet të shoqërohet terapi antivirale dhe immunomodulatory. Për të përmirësuar imunitet në fëmijët me papillomatosis përdorura autovaktsinatsiyu transmetimin trajtim detoxification. Papillomatosis përsëritje pas operacionit dhe një rritje të konsiderueshme papillomnyh rritje është një tregues për drogë kimioterapia citotoksike.

Moti tumoret beninje të laring

Në trajtimin tumoret beninje menjëherë e laring kryesisht kanë një prognozë të favorshme për shërim. Vështirësia kryesore është e lidhur me përsëritje të shpeshtë të disa llojeve të tumoreve. Nga të gjitha tumoreve beninje e laring më të pafavorshme në këtë drejtim është papillomatosis i laring, sidomos në fëmijët e vegjël. Në moshë më të vjetër kthime mbrapa papillomatosis ndodhin rrallë, por në shumë raste një shërim të plotë pas operacionit për të votuar ndodh.