Tumoret beninje e kavitetit nazal


  • Shkaqet e tumoreve beninje të zgavrën e hundës
  • Simptomat e tumoreve beninje të kavitetit nazal
  • Diagnozë të tumoreve beninje e kavitetit nazal
  • Trajtimi i tumoreve beninje e kavitetit nazal
  • Atmosferike tumoret beninje e kavitetit nazal

Ndër tumoret beninje të zgavrën e hundës janë gjetur lyth, angioma gjakderdhje polip, chondroma, osteoma, fibromë, adenoma, hordoma, myxoma, lipoma. Tumoret beninje të zgavrën e hundës në Otolaryngology vërejtur në pacientët e të gjitha moshave. Fëmijët mbizotërojë tumorit natyrën e lindur e lidhur me diferencim të dëmtuar e primordia embrionale dhe ndodhjes së anomalive gjatë zhvillimit të fetusit. Këto përfshijnë angioma, cysts dermoid, Ganglioneuroma, hordomy.

Shkaqet e tumoreve beninje të zgavrën e hundës

Në lidhje me tumoret beninje të lindura të zgavrën e hundës faktorë shkakor janë efekte të ndryshme ekzogjene dhe endogjene teratogjenik për një grua gjatë shtatzënisë. Faktorët këmbëz për shfaqjen e tumoreve beninje të zgavrën e hundës në të rriturit është dukshëm efekt negativ në mukozën e hundës. Ata mund të shoqërohet me praninë e sëmundjes kronike infektive e nasopharynx (rinitit kronike, sinusit, sinusit, nasopharyngitis, adenoids) ose alergji (rinitit alergjik, ethe hay) të origjinës; pluhur ose tym ndërtesë industriale; inhalimi i substancave të ndryshme irrituese (p.sh., punonjësit e kimike ose industrinë farmaceutike); i shpeshtë plagosur hundën e tij dhe mucous.


Simptomat e tumoreve beninje të kavitetit nazal

Tumoret beninje e kavitetit nazal në fillim të zhvillimit të saj ndodh pa simptoma klinike. Simptomat ndodhin kur tumor arrin një madhësi të konsiderueshme dhe fillon të ndërhyjë me rrjedhën e ajrit në pasazhe hundës. Ky pacient përjeton vështirësi në frymëmarrje hundës, e cila është zakonisht një arsye për ankesën e tij drejtuar otolaringolog. Ka gjithashtu një rënie në odors sensibil (hyposmyya), ndjesi trup i huaj në zgavrën e hundës dhe gjakderdhje të hundës, veçanërisht intensive në natyrën enëve të gjakut të tumorit.

Si rezultat i shkeljes së ventilimit nazal shpesh janë të bashkuar infeksion sekondar me zhvillimin e rinitit ose rhinosinusitis. Në të tilla raste, pacientët me tumore beninje e zgavrën e hundës ankohen e mukozës ose Muco-purulent nazale shkarkimit, dhimbje koke dhe dhimbje në sinuseve përflakur.

Disa tumoret beninje të zgavrën e hundës (angioma, chondroma, osteoma) të ketë rritje të infiltrative dhe mund të përhapet në sinuseve, fyt, zgavrën e orbitës, të trurit. Rritja e këtyre tumoreve me lezionet e faring ka një tablo klinike të ngjashme me tumore beninje të fytit dhe kthehet vështirësi gëlltitjes (disfagia) dhe të marrë frymë. Tumor në orbitë është e karakterizuar nga exophthalmos, Diplopia, shtrëngim të fushave vizuale, duke kufizuar lëvizjen e syrit, e reduktuar mprehtësi vizuale. Shpërndarja e tumoreve beninje e kavitetit nazal në strukturën e trurit mund tregojnë rritur koke, njëanshëm shlazhennostyu fish nasolabial, konvulsione çrregullime të nervave kraniale dhe simptomat e tjera.

Chondroma dhe osteoma shpesh rriten në strukturat e kockave që formojnë zgavrën hundës dhe mure paranazale sinus, duke shkaktuar shkatërrimin e tyre. Si rezultat, foto klinik i tumoreve beninje të septum nazal vërejtur shtrembërime dhe deformime të fytyrës.

Diagnozë të tumoreve beninje e kavitetit nazal

Tumoret beninje të zgavrën e hundës diagnostikuar mjek. Një rhinoscopy, e cila i lejon mjeku për të shqyrtuar arsimimin, të dallojnë atë nga një trup të huaj dhe pamjen për të përcaktuar se çfarë lloji i tumorit ajo lidhet. Asimptomatike ndodhin tumoret beninje të zgavrën e hundës fazë e hershme mund të gjendet rastësisht gjatë rhinoscopy në lidhje me një sëmundje. Sofistikuara diagnostike në aspektin e edukimit të zgavrën e hundës është një tregues për konsultuar biopsi oncologist dhe endoskopik.

Shkelja e erë në tumoret beninje e zgavrën e hundës shfaqet gjatë olfaktometrii. Për të studiuar shkallën e tumorit të strukturave ngjitur e zgavrën e hundës është bërë sinuseve radiografi, X-ray dhe CT scan e kafkës, farynhoskopyya, CT dhe MRI të trurit; Konsultimi me një okulist kontrolloni mprehtësi vizuale, ekzoftalmometriey, fusha vizuale përkufizim dhe ophthalmoscopy (kontrolli fundus). Për të zbuluar praninë e infeksionit patogjen të strishoja e grykës është marrë dhe hundë.

Trajtimi i tumoreve beninje e kavitetit nazal

Për shkak të funksionit normal të frymëmarrjes, rrezik i keqdashje dhe përhapjen e tumoreve beninje të zgavrën e hundës është një indikacion për trajtim kirurgjik. Limit të ndërhyrjes kirurgjikale mund të jetë një epokë më të vjetër i durueshëm dhe prania e sëmundjes kronike decompensated (dështimit të zemrës, sëmundje arterie koronare, hipertension të rëndë, dështim të frymëmarrjes, astma, diabeti, dështimi i veshkave, cirozë të mëlçisë, etj).

Metoda e heqjes tumoreve beninje e kavitetit nazal varet nga lloji, madhësinë dhe natyra e rritjes së saj. Fibromë i vogël, adenoma dhe lyth endoscopic hequr nën anestezi lokale duke përdorur lak elektrokoahuliruyuschey. Polyps nazale Krovotochaschyy excised së bashku me një komplot të septum nazal në shtojcën e saj. Për të parandaluar një përsëritje të thaj bazë tumor përmes krioobrabotki ose electrocautery. Tumoret beninje të mëdha zgavrën e hundës excised me një bisturi, thikë radiowave ose me një lazer. Për të qartë diferencimin e qelizave të tumorit nga indet përreth gjatë mikroskop kirurgjikale operacion është përdorur.

Tumoret beninje vaskulare e zgavrën e hundës lazer vogël të hiqen nga electrocautery ose cryodestruction. Heqja Angio të madh lidhur me rrezikun e gjakderdhjes masive, kështu që ata janë hequr pas një ligation mëparshëm karotide. Rishpërndarja angioma thellë në indet përreth është përdorur mbyllje e enëve të gjakut që ushqejnë tumorin ose sklerozë.

Chondroma dhe osteoma që rriten në murin e eshtrave dhe ngjitur në strukturën e hundës, shpesh kanë për të hequr pjesë, duke përdorur jo vetëm i ditës por edhe veprojnë jashtë qasje. Kirurgjisë mund të shoqërohet me heqje të strukturave të kockave dhe një sasi të konsiderueshme të indeve për të formuar defektet e fytyrës që kërkojnë metoda të rindërtimit të kirurgjisë plastike.

Atmosferike tumoret beninje e kavitetit nazal

Shumica e tumoreve beninje e zgavrën e hundës karakterizuar nga rritja e ngadaltë të jo-invazive dhe jo të prirur për keqdashje, duke e bërë atyre prognozë të favorshme për shërim të plotë të pacientit, veçanërisht në qoftë se trajtimi në kohë. Papilomat gjakderdhje dhe polyps nazale shpesh të komplikuara nga recurrences postoperative. Më i pafavorshëm i tumoreve beninje të zgavrën e hundës është chondroma dhe osteoma, me rritjen shkaktojnë shkatërrimin e indeve përreth dhe kanë tendencë për të ozlokachestvlenyyu zhvillimin e osteosarkoma dhe chondrosaroma. Pas heqjes se spines dhe chondrules janë shpesh defekte të mëdha indeve në zgavrën e hundës mund të formohen synechia mund të zhvilluar atresia choanae. Këta faktorë çojnë në shkelje të qëndrueshme të frymëmarrjes hundës dhe humbja totale e erë.