Tumoret beninje të zorrëve të vogla


  • Shkaqet tumoret beninje të zorrëve të vogla
  • Klasifikimi i tumoreve beninje të zorrëve vogël
  • Simptomet e tumoreve beninje të zorrëve të vogla
  • Diagnoza e tumoreve beninje të zorrëve të vogla
  • Trajtimi i tumoreve beninje të zorrëve vogël
  • Moti në tumoret beninje të zorrëve të vogla

Përkundër faktit se zorrë e vogël është dy të tretat gjatësia e sistemit të tretjes, dhe sipërfaqja e saj - 90% e të gjithë tumoreve të traktit gastrointestinal në zorrë të vogla ndodhin shumë më rrallë se sa në pjesë të tjera të traktit digjestiv - vetëm 3-6% të rasteve . Tumoret beninje të zorrëve të vogla shpesh lokalizohet në duodenum dhe çapok. Tumoret e zorrë e vogël zakonisht formohen në moshën 45-50 vjet me frekuencë të barabartë në meshkuj dhe femra.

Shkaqet tumoret beninje të zorrëve të vogla

Pyetjet në lidhje me shkaqet puhlynoutvorennya në zorrë e vogël studiuar sa duhet. Besohet se një ushqyerit rolin, enterit kronik, traumave mukozën e zorrëve të vogla.


Faktorët që rrisin mundësinë e tumoreve beninje të zorrëve vogël janë status imunizuar (për infeksionit HIV, kimioterapia transferuar), sindromat e trashëguara (sindromi Peyttsa-Jeghers), sëmundjet autoimune (artriti rheumatoid, granulomatoza e Wegener, eritematoza lupus sistemik), sëmundja celiac infeksionet e zorrëve Crohn.

Faktorët që pengojnë puhlynoutvorennya, përfshijnë alkaline dhe të gjerë lëvizshmëri zorrë e vogël (tranzit hastrotsekalnyy) që pengojnë rritjen e baktereve, të parandaluar përmbajtjen stagnimi dhe proceset e dekompozimit dhe kalbje e ushqimit. Supozohet se në zorrë e vogël e tanishme antigjenit antitumor dhe enzimat mbrojtëse të aftë për të detoksifikimin blastomohennyh ndryshme.

Klasifikimi i tumoreve beninje të zorrëve vogël

Morfologjia dhe Patogjeneza e tumoreve beninje e zorrë e vogël është e ndryshme, shumica e tumoreve mund të zhvillohet praktikisht çdo indet e murit të zorrëve: epiteliale, muskujve, lidhës, nervor, i qarkullimit të gjakut. (- 35% 30) adenomas dhe polyps (20-22%), hemangioma dhe chylangioma (12%), lipoma (12-15%), fibromë (6%) leiomyoma: Varësisht nga kjo në Gastroenterologjise janë llojet e tumoreve në vijim , shvanomy (3%), etj

Për të tipit epiteliale tumorit përfshijnë villous, adenoma tuba dhe tubulovorsinchatye (polyps adenomatous). Adenoma shikon edukimin polipovydnoho me këmbët hollë dhe një bazë të gjerë. Polyps adenomatous shpesh malihnizuyut.

Tumoret neepitelialnyh tipit të paraqitur leiomyoma, shvanomy, lipoma, tumore vaskulare (hemangiomas chylangioma). Leiomyoma ka një strukturë të pa kapsula nyjave, shpesh rritet në shtresën submucosal. Fijor të mëdha mund të shkaktojë compression zorrë dhe organet fqinje, ulqerim dhe të shkaktojë gjakderdhje masive e zorrëve.

Schwannomas (nevrylemoma) - encapsulated tumor beninje prejardhje nga qelizat nervore.

Lipoma është një tumor i indit dhjamor, kapsulë qartë othranychennuyu; formuar dhe rritet submucosa në arritjen e madhe mund të shkaktojë pengim zorrëve. Në raste të rralla mund të zhvillojnë zorrë lipomatoz.

Tumoret vaskulare e zorrëve (hemangiomas kapilare dhe shpella, chylangioma) zakonisht është e lindur, shpesh të shumëfishta në natyrë. Hemangiomas e përbashkëta dhe të shumta ndodhin në të vogël angiodysplasia zorrëve kongjenitale - sindromi Parkes-Veber, dhe Klippelya rant Osler-Weber (telangiektazisë i trashëguar). Tumoret vaskulare e zorrëve zhvillimit të vogël të rrezikshme të zorrëve gjakderdhje.

Gjithashtu gjenden në gamartomy vogël zorrëve, kartsynoyda heterotopyy dhe organeve të dytë (p.sh., Endometrioza).

Rritja e tumoreve në lidhje lumenin e zorrës vogël mund të jetë exophytic (në lumenin e organit) ose endophytic (në murin e zorrëve dhe indeve përreth). Në kushtet e zhvillimit të tumoreve tumoret e zorrëve të vogla janë të dy njëjës dhe në shumës.

Simptomet e tumoreve beninje të zorrëve të vogla

Varësisht nga implikimet klinike për tumoret beninje të zorrëve të vogla sekretojnë periudhë latente (pa simptoma), periudhë prodromal (dmth, simptome jo-specifike individuale) dhe gjatë simptoma të rënda që lidhen me zhvillimin e komplikimeve.

Tumoret beninje të zorrëve të vogla në një periudhë latente që ndodhin pa manifestime klinike, rastësisht zbuluan gjatë endoskopisë sipërme apo radiografi.

Në fazën prodromal mund të përjetojnë belching, të përzier, të vjella, bloating, humbje oreksi, kapsllëk ose diarre, dobësi, humbje peshe. Dhimbje në tumoret beninje të zorrëve të vogla zakonisht veshin karakterin qëndrueshme në tumoret jejunum lokalizuara në rajonin e kërthizës apo anën e majtë të barkut, me lezione të çapok përcaktohet dhimbje në rajonin e duhur çapokor. Tumoret e vendosur në të mëdha duodenale ulçerë duodenale papilla 12 mund të parë të manifestuar veten në zhvillimin e verdhëzës obstruktive.

Në periudhën e manifestimeve të rënda mund të ndodhin gjakderdhje të zorrëve, vrimë, pengim zorrëve. Gjakderdhje hemangiomas më të komplikuara, leiomiomes, adenomas. Intensiteti i gjakderdhjes mund të ndryshojnë nga reagimi pozitiv fekal gjakut okult në terren. Gjakderdhje i fshehur dhe i hapur nga zorrë e vogël që çon në anemi.

Polyps zorrë të vogla shpesh shkaktojnë pengesë të lartë apo të ulët e zorrëve për shkak të intussusception. Kur lipoma pengim zorrë për shkak të mbyllje tumorit të lumenin e zorrës së hollë. Pengimi zorrëve karakterizohet nga dhimbje barku, bloating, të vjella ("kalovoy" pengim të zorrëve me të vjella zorrës së trashë skajshme).

Në disa tumoreve mund të ndodhë simptoma extraintestinal. Polipoza zorrëve mund të shoqërohet me hyperpigmentation e lëkurës dhe mukozës membranave (sindromi Peyttsa-Dzhihersa), alopecia, atrofi e pjatë gozhdë (sindromi Cronkite-Kanada). Me formimin e qelizave heterotopik pankreatik mund të zhvillojnë simptoma të hyperinsulinism, manifestohet nga sulmet e dobësisë, urisë, të ulet e glukozës në gjak dhe t. E.

Shëndetin e përgjithshëm në tumore beninje e zorrë e vogël vuan rralla. Marramendje, dobësi, lëkurë të zbehtë, hipotension shpesh tregojnë praninë e zorrëve gjakderdhje.

Diagnoza e tumoreve beninje të zorrëve të vogla

Një ekzaminim objektiv i pacientëve në disa raste mund të prek tumorin përmes murit të barkut mëparshëm, tumoret e zorrëve të vogla janë të përcaktuara në kërthizë apo majtas e tij, tumoreve të çapok - në rajonin e duhur çapokor. Tumoret beninje të zorrëve skajor të vogël të njohur në ekzaminimin gjinekologjik zorrës së trashë apo bimanual. Tumor i dukshëm ndjerë si të qetë, kodrina Arsimin në bark. Kur stenozyrovanyy tumorit lumen të zorrëve mund të dëgjoni splashing dhe ndodhin lëvizjet e dukshme peristaltic të zorrëve.

Anemia dhe rezultatet pozitive të gjakut okult fekal zbuluar vetëm në tumore të ndërlikuara gjakderdhje të fshehur ose te shprehur. Diagnozë më të saktë e tumoreve të zorrëve të vogla stroytsYa përdorur një X-ray, ultratinguj, një hetim endoskopik integruar.

Nga studimet e përdorur radiopaque kalimin radiografi barium nëpër zorrët e vogla, Probe enterohrafii, irrigoscopy. X-ray foto e tumoreve beninje e zorrë e vogël e karakterizuar nga prezenca e rrumbullakuar ose ovale defekt mbushje me konturet e qarta të qetë, ngushtim i zorrëve, lehtësim tendosje mukozale lumen zorrëve suprastenoticheskim zgjerimin e pranisë së të lëngshme dhe të ajrit.

Enteroskopiya - Ekzaminimi Endoscopic e zorrëve sipërme e vogël (eyunoskopiya) është kryer duke përdorur një fibrohastroduodenoskopiya modifikuar; Pjesë terminal të zorrëve të vogla (ileoskopiya) ekzaminohet përmes fibrokolonoskopiya. Me lokalizimin e tumorit në këto seksione mund të kryhen biopsi endoskopike kryhen dhe tumoret e verifikimit morfologjike.

Metodat moderne të diagnostikimit të përfshijnë enteroskopiya endoskopik kapsulë. Metodë është inspektim vizual të zorrëve të vogla nëpërmjet pacienti gëlltit një kapsulë të vogël që përmban një kamera video dhe transmetues.

Përveç radiografi dhe endoskopisë përdorur ultratinguj të barkut, CT, scintigraphy, laparoscopy, veçanërisht nëse diagnoza e nevojshme diferencial i tumoreve të tumoreve të vogla zorrë të zorrës së trashë, mitrës apo vezoreve; specifik - tuberkulozi dhe sifilizi dhe proceset jo-specifike - apendiksit, sëmundja Crohn, një trupave të huaj dystopiya kist veshkave i pankreasit.

Trajtimi i tumoreve beninje të zorrëve vogël

Revealed tumoret beninje e zorrë e vogël, pavarësisht nga vendndodhja e tyre dhe i nënshtrohen heqjes kirurgjikale. Arsimi Polypoid e vendosur brenda zorrëve dispozicion për enteroskopiy mund të hiqet nga electrocautery endoscopic gjatë endoskopisë sipërme, eyunoskopiy, ileoskopiy.

Kur madhësive të tumoreve më të vogla mbështeten në heqje të tyre pykë, me tumore të mëdha apo lezione të zorrës së trashë vazhdueshme mbajtur operim segmental i zorrëve të vogla ose enterokoloanastamoza imponim enteroenteroanastomoza. Pas heqjes së tumorit, të vendosura në papilla madh duodenale, i kryer implantimin e mëtejshëm të biliare të përbashkët dhe kanalet pankreatik në 12 duodenum.

Në tumoret beninje të zorrëve, të ndërlikuara nga pengimi zorrëve apo gjakderdhje, mbajti ndërhyrjen emergjente.

Moti në tumoret beninje të zorrëve të vogla

Heqja e strukturave të vetmuar shoqërohen otdalennymy rezultate të kënaqshme. Tumoret e shumëfishta kanë tendencë për rikthim, cila prognozë kryesisht më keq.

Tumoret e zorrë e vogël pa Remote për ndonjë arsye, kanë tendencë të shkaktojë komplikime: gjakderdhje, pengimin e zorrëve, degjenerim malinje të kancerit të zorrëve të vogla. Më i rrezikshëm kundër adenoma keqdashje, leiomyoma, kartsynoyda.