Tumoret beninje të uretrës


  • Shkaqet e tumoreve beninje të uretrës
  • Klasifikimi i Urethral beninje
  • Simptomet e Urethral beninje
  • Diagnoza e Urethral beninje
  • Trajtimi i Urethral beninje
  • Parandalimi dhe prognozë e tumoreve beninje të uretrës

Në mesin e tumoreve të uretrës urogjenital tumorit janë 3-4%. Në tumoret beninje Urologji kanal mocheyspuskatelnomu më të zakonshme në gratë për shkak të karakteristika anatomike dhe morfologjike të strukturës së uretrës femërore. Uretrës në gratë - gjatësi të shkurtër me tuba trupi i 3-5 cm, e cila përbëhet nga 3 divizione - proksimal, të mesme dhe skajor. Segment proksimal i uretrës femërore veshur me epitelit tranzicionale dhe i gjëndrave; Medium - epiteli kryesisht me luspa; skajor - urotelyya përzier. Më të uretrës tumor të vendosura në anën e pasme e hapjes jashtëm të uretrës. Në shumicën e rasteve, tumoret zhvillohet në uretrës moshës 50-70 vjet.

Shkaqet e tumoreve beninje të uretrës

Etiologji e tumoreve Urethral kuptuar sa duhet. Megjithatë, vërehet se shumica e tumoreve të paraprirë nga një kurs të gjatë të urethritis kronike, mosfunksionim ovarian, anormale belyamy acarim urethral në coleitis dhe cervicitin, vaskularizim shkelje muret e uretrës në trauma të lindjes, kapsllëk, dëmtimin e uretrës, etj


Në mesin e rolit të veçantë të klamidia IST, trichomoniasis, ureaplasmosis, gonorre, mycoplasmosis, herpes gjenital. Në zhvillimin e lythat dhe papyllo uretrës faktor etiologjik në infeksion virus favor të transmetueshme përmes kontaktit seksual.

Incidenca e kancerit të rritet uretrës në proporcion me moshën, si ndodhin në ndryshimet e menopauzës hormonale shpesh kontribuojnë në zhvillimin e proceseve hyperplastic në organet urinare.

Klasifikimi i Urethral beninje

Të gjitha tumoret beninje e uretrës mund të ndahet në epiteliale (urethral) me origjinë nga mukozën urethral dhe gjëndra të saj dhe neepitelialni (parauretralnye), zakonisht nga muskujve dhe fibrave lidhës indeve.

Për të tumoreve epiteliale Urethral përfshijnë papilomat, lythat, polyps, karunkulov; të neepitelialnyh - fibroids, fibroids, fibroids, angioma, neurofibromas, etj

Papilomat uretrës - Formacionet sosochkovidnymi të vetme ose të shumëfishta që ngrihen mbi mukozën. Ka squamous, kalimtare-qelizë dhe multi-rreshtuan epiteli multilayered uretrës papillomatoznye tumor. Papilomat mund të jetë me bazë të gjerë dhe madhësive të gjata këmbë - deri në 0,5-1 cm sipërfaqe Papyllo është e qetë, cilësi butë, formë -. Rrumbullakët ose i zgjatur, ngjyrë - nga gri-e bardhë në rozë apo të kuqe të errët. Në formimin e konglomerate Papilloma ngjajnë lythat me shumë outgrowths të grimcuar ose villous. Papilomat uretrës vendosur kryesisht në hapjen e jashtëm të uretrës në murin mbrapa dhe rritet në drejtimin e distancuar ose afert.

Mocheyspuskatelnomu Lythat channel - rritje konusovydnoe ose forma mastoid, shpesh ndodhet rreth hapjen e jashtme unazor të uretrës. Duke ndërtuar leze ndryshme dhe lythat kapilar. Ish kanë një bardha-gri ose të verdhë ngjyra, bazë të gjerë, cilësi të dendura. Lloji i dytë i lythat konsistencë ndryshme butë, baza e ngushtë, e kuqe. Kapilar urethral tumor rrjedh gjak lehtë mbi kontaktin, shpesh i shoqëruar nga shkarkimi, duke çuar në ulcerat dhe mukozale matseratsyey.

Polyps channel mocheyspuskatelnomu - butë vascularized uretral tumor në këmbë, i mbuluar me epitelin squamous. Polyps janë formë të rrumbullakët apo lot, ngjyrë të kuqe të ndritshme, sipërfaqe të qetë, nganjëherë me arna e ulceration. Polyps janë proksimal të skajor ose hapja e jashtme e uretrës (në meshkuj prostatic) dhe shpesh mbulojnë lumen e uretrës.

Një shumëllojshmëri e polyps të uretrës është karunkulov - tumor i vogël në të rrjedhin e ngjyra të ndritshme të kuqe, cilësi të butë, me një sipërfaqe të grooved. Për shkak të vaskularizim të rënda karunkulov prirur për gjakderdhje; ata janë të vendosura në pjesën e pasme e afërt hapjen e jashtëm të uretrës.

Tumoret Neepitelialnyh uretrës (fibroids, fibroids, fibroids, etj) janë të rralla dhe zakonisht kanë një strukturë të përzier. Vendndodhjen e tyre - submucosa midis mureve të uretrës dhe të vaginës, sipërfaqe të qetë, madhësive - nga qershia në vezë.

Angiomas uretrës - tumoreve të vogla të enëve të gjakut ngjyrë kaltërosh-kuqe, të vendosura në afërsi të hapjes jashtëm të kanalit. Angiomas plagosur lehtë dhe gjakderdhje.

Simptomet e Urethral beninje

Tumoret beninje të uretrës, në varësi të madhësisë, lokacionit, struktura histologjike, mund të prodhojnë një shumëllojshmëri të simptomeve.

Shumica e uretrës tumor rritet ngadalë dhe për një kohë të gjatë nuk shkaktojnë asnjë shqetësime. Nga shenjat e hershme të tumoreve dhe në mënyrë tipike përfshijnë djegien uretral dhe kruarje në uretrës, siklet gjatë urinimit.

Çrregullime Dizuricheskie mund të paraqesin imperativ, ndarje apo refuzojë urinës lumë (burra - llak avionëve), mosmbajtjeje pjesshëm. Në rast të Uretriti ose cystitis rritje urinimit bëhet e gjallërohen, i shoqëruar rezyamy gjenetikisht nga uretrës. Polyps lyth uretrës dhe fshikëzës prizë pengim mund të shkaktojë mbajtjen e plotë të urinës.

Tumoret beninje të uretrës prirur për gjakderdhje - atë shkarkimin e vogël e kontaktit në uretrorrahiy të bollshme dhe të vazhdueshme. Femrat shpesh shënuar dhimbje gjatë marrëdhënieve seksuale. Burrat të zhvilluar funksionin e dëmtuar seksuale - gemospermiya, spermatoreya, derdhje e parakohshme, erections spontane, etj

Nëse Lythat uretrës shënuar shkarkimin e harlisur, duke shkaktuar tretje e lëkurës dhe mucous organet gjenitale bigëzim.

Diagnoza e Urethral beninje

Për shuma të vogla të uretrës tumorale, e cila nuk shkakton simptoma, diagnozë është jashtëzakonisht i rrallë. Adresa në urolog dhe ekzaminim Urological i kryer në shënjestër në zhvillimin e ankesave të përbashkëta. Në procesin e diagnostikimit urethral tumor rënie dallojnë nga kanali mocheyspuskatelnomu, kanceri i uretrës, tumoret vaginë dhe vulvë, organet e huaja dhe gurë mocheyspuskatelnomu kanal.

Duke pasur parasysh mundësinë e natyrës infektuese të uretrës tumorit, kryhet ndot bakteriologjike nga uretrës, PCR diagnoza e infeksioneve gjenitale shpifjeve nga uretrës, printime studimore tumoreve. On fizike provimit kryhet prekje uretrës tumorale, ekzaminim vaginal me vlerësimin e madhësisë, sipërfaqe këmbët ashpërsi ose gjerësia e tumoreve bazë.

Nëse uretrës tumor nuk është përcaktuar në vendpushimin jashtëm të provimit për ureteroscopy dhe uretrohrafyyu. Në uretrohrammah deformim është zakonisht një kanal mocheyspuskatelnomu dashuri. Me ureteroscopy paaftë për të shqyrtuar uretrës tumorit, vlerësojnë madhësinë e saj, biopsi.

Verifikimi përfundimtar i diagnozës është bërë duke përdorur studimet citologjike dhe morfologjike e uretrës biopsi tumorit.

Trajtimi i Urethral beninje

Futja në praktikën e trajtimeve urologjike endoskopike kryhen tumoret minimalisht invazive uretral.

Lythat Urethral mund të jetë subjekt i solkodermom kimike degradimi, heqje kirurgjikale, metodë radiowave heqjen duke përdorur një lazer, likuid koagulimit plazma azot ose electrocautery.

Heqja e tumoreve uretral vendosura skajor të hapjes jashtëm është kryer nëpërmjet kanalit transurethral uretroskopa. Në këto raste zakonisht bëhet tsyrkulyarnoe ose formë pykë-prerje e urethral tumor brenda indeve të shëndetshme. Tumoret e vogla janë hequr nga elektroekstsyziyi. Në periudhën postoperative është bërë gjatë (3-4 ditë) catheterization fshikëzës. Në rrezik e urethral ngushtim kryer bouginage saj.

Parandalimi dhe prognozë e tumoreve beninje të uretrës

Largimi i tumoreve beninje të uretrës për të parandaluar keqdashje e tyre të mundshme. Prerje radikal i tumoreve të përjashtojë uretral përsëritje. Megjithatë, në rastin e trajtimit të tumorit viral duhet të plotësohet kurs të terapisë konservatore.

Për të parandaluar zhvillimin e kancerit të uretrës rëndësishme ekzaminimet parandaluese gjinekologu dhe urolog, përjashtimin e infeksioneve gjenitale dhe kanal plagosje mocheyspuskatelnomu.