Dyfishtë mjekër


  • Shkaqet e mjekër të dyfishtë
  • Metodat e korrigjimin e mjekër të dyfishtë

I dytë (i dyfishtë) formojnë një yndyrë mjekër dhe lëkurë folds nën buzë të ulët nofulla dhe qafë. Shfaqja e mjekër të dyfishtë në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon atraktivitetin e personit që bënë profilin unaesthetic, vizualisht shton paund shtesë dhe vite, kështu që ajo duket Fituesit dëshirë të madhe për të hequr qafe e këtij defekti sa më shpejt të jetë e mundur.

Personi - një kartë personi që unë mund të vlerësojnë shëndetin e tij, humor, karakter dhe mjekrën e tij mbi të - një pjesë e rëndësishme dhe e dukshme. Shumë vepra letrare, lexues të njohur me pamjen e heroit të tij, shkrimtarë zakonisht udelyaly disa fjalë që përshkruajnë mjekrën e tij për një portret më të saktë të karakterit. Correct, karakteristika proporcionale e mjekër chiseled qenë gjithmonë e konsideruar si një manifestim i bukurisë dhe harmonisë, në të cilën ëndërr dy burrat dhe gratë.

Një nga të pakëndshme metat estetike pamjen është prania e mjekër të dyfishtë, të cilët mund të shfaqet qysh në moshën njëzet.


Shkaqet e mjekër të dyfishtë

Predispozicion gjenetik (trashëgim) shkakton karakteristikat individuale të lëkurës dhe metabolizmit. Njerëzit të prirur për formimin e mjekër të dyfishtë është zakonisht shënohet biosintezën e ngadaltë të proteinave, kështu rivendosjen e kolagjenit është më pak intensive.

Të jesh mbi peshë (trashje) i kombinuar me kequshqyerjes dhe mënyrë jetese i ulur gjithashtu kontribuon në yndyrë në mjekër dhe cheeks.

Shkelja e sjellje për shkak të muskujve të dobët mbrapa apo zakonet e gabuara (të ulët të ulin kokën e tij kur duke ecur, duke lexuar, duke fjetur në një jastëk të lartë, sutulytsya etj) krijon një barrë shtesë mbi kolagjenit dhe fibrave elastin ul aftësinë e tyre për të mbështetur nënlëkurës yndyrë dhe elasticitet lëkurës. Në anën tjetër, një zakon Vetëm mbani kokën tuaj dhe fle në një jastëk të ulët ofron bukurinë dhe qafën zgjuarsi.

Përveç kësaj, formimi i "tepricë" të lëkurës dhe lëkurë folds në mjekër të sjellë humbje peshe dramatike, si muskujt e dobët e fytyrës lejojë sagging ind dhjamor nënlëkurës.

Age (pas 45 - 50 vjeç) ulje e elasticitetit të lëkurës së fytyrës është një rezultat i rigjenerimit natyror dhe procesin e ngadalshëm në lëkurë trofik dhe indet. Lëkura bëhet e thatë, më i butë, i rrudhosur, shtrembëruar formën e fytyrës.

Metodat e korrigjimin e mjekër të dyfishtë

Për të pasur një rezultat të qëndrueshme, "luftë" me mjekër të dytë duhet të përfshijë përveç efekteve kozmetike dhe stërvitje, ndryshimet e jetesës (të ushqyerit, të kontrollit peshë, sjellje, lëvizjet aktive). Këtu ka një mjekër të dyfishtë mund të përpiqet për të hequr qafe një gjimnastikë të veçanta. Përveç kësaj, personat (përfshirë mjekër dhe zonën e qafës) duhet të paguhen duhet të kujdesen: duke përdorur toner, hidratues dhe ushqyes mjet heqjen krem, duke tërhequr maska, serums. Me përdorim të rregullt dhe të duhur të këtyre fondeve është shumë efektive. Ju mund të përdorë procedurat kozmetike: myostymulyatsyy, heqjen, Mezoterapia, përtëritje, terapi ozoni, masazh vakum. Përshkruara trajtim rreptësisht individualisht, program kozmetike duhet të plotësojnë karakteristikat specifike të lëkurës së pacientit, treguesit e shëndetit.

Nëse mjekër është e shprehur në mënyrë të qartë, ndryshimet e nënkuptuara të lidhura me moshën (në personat më të vjetër se 40 vjet), dhe nuk e ndihmoj asnjë mjet, ne mund të zgjidhur këtë problem me kirurgji plastike.

Hiq ind yndyror tepërt në nofulla mund miniliposaktsiy metodë. Kjo është bërë përmes minirazrezy (më pak se 0,5 cm) lë dhëmbëza postoperative. Muskujt e dobësuar qafën për uljen më të mirë dhe korrigjimin e një fytyrë ovale forcuar heqjen pe (implantimin e neallerhennyh veçantë, temat absorbable). Ky bllok shtesë hequr cheeks.

Së bashku me eliminimin e mjekër të dyfishtë korrigjimit të mundshëm kirurgjik të mjekrës - mentoplastiky (dmth reduktim ose rritje në mjekër metodat e ndryshme të kirurgjisë plastike). Mentoplastika bën të mundur për të përmirësuar profilin dhe përmasa e fytyrës, jo vetëm për të eliminuar mjekër të dyfishtë dhe sagging lëkurës në qafë, por edhe rinovimin zonën e qafës, të krijojë një skicë të mirë të fytyrës. Mjekër plastike të kombinuara ndonjëherë me rhinoplasty, rritja në zonën e faqet dhe mollëzat, duke arritur efekt më të madh rinovimin.  

Në kryerjen e kockave shartim vetvete podborodochnaya korrigjim ekspozuar kockave. Prerje janë kryer në gojë për shkak të mbetjeve mbresë postoperative.

Rregullo formën e fytyrës duke përdorur implante silikoni fytyrës bërë e materialeve Biocompatible dhe të sigurta. Madhësia dhe forma e implantet zgjedhur individualisht mjekun. Operacioni është kryer nën anestezi lokale ose intravenoz, kohëzgjatjen - 1,5-2 orë. Të prerje janë kryer në folds natyrore ose në gojë, dhe pastaj qepje janë nezametnymy.

Cheekbones plastike dhe zona mjekër mund të bëhet duke hyrë në qelizat e indit dhjamor të pacientit (lipofilynh).

Mjekër plastike rekomanduar pas formimit të kockave, jo më herët se 23 - 25 vjeç.