Duodenitis


 • Duodenitis Klasifikimi
 • Etiologji dhe Patogjeneza e duodenitis
 • Simptomat duodenitis
 • Diagnoza duodenitis
 • Trajtimi duodenitis
 • Parandalimi dhe prognozë të duodeno

Duodenitis - një sëmundje inflamatore e membranën mukoze e kishiky mur duodenale (KDP). Ka forma akute dhe kronike. Duodenitis akute karakterizohet nga simptoma të rënda të inflamacionit akut që është plotësisht largohem pas terapisë dhe të lënë ndryshime të dukshme strukturore në mukozën. Kronike duodenitis - kurs i vazhdueshëm i përsëritur i sëmundjes karakterizohet nga zhvillimi i vatrave inflamatore në mukozën me riorganizimin mëvonshëm patologjike të strukturës së saj.

Duodenitis - sëmundja më e zakonshme e duodenum. 94% e inflamacionit në duodenum bërë kurs kronik. Duodenitis kronike më shumë se dy herë më shumë gjasa të ndodhin në meshkuj se në femra.

Duodenitis Klasifikimi


Duodenitis kronike klasifikohen sipas disa kritereve.

 • Origjina (primar dhe sekondar);
 • lokalizimin e vatrave të inflamacionit (bulbar, postbulbarnye, lokal apo shpërndarë)
 • nga foto endoscopic (eritematoze, hemorragjike, atrofik, erozive, nyjë)
 • shkalla e ndryshimeve strukturore (sipërfaqe, intersticiale, atrofik)
 • Forma të veçanta (duodenitis specifik, tuberkulozi, sëmundja Whipple-së, i mungesës së imunitetit, fungale, në zorrë amiloidosis, sëmundje Crohn, etj).

Klasifikimi klinik

 • zhardhokët kronike atsidopepticheskoho janë të kombinuara zakonisht me gastrit tipit B;
 • duodenitis kronik i kombinuar me enterit dhe lloje të ndryshme të enteropatia;
 • duodenitis si një duodenostasis rezultat;
 • Duodenitis lokal (diverticulitis okolososochkovyh, një inflamacion i papilla).

Etiologji dhe Patogjeneza e duodenitis

Shkaqet e duodenitis fillore janë:

 • çrregullime të hahet, hahet ushqime që irritojë traktit digjestiv (acid, i tymosur, me aromë, skuqur)
 • alkoolit, pirja e duhanit, abuzimi i kafesë;

Mekanizmi i inflamacionit duodenale shoqëruar me dëmtimin e mukozës të murit zorres vjen nga lëng giperatsidnom stomak. Rritja e aciditetit e kombinuar me një rënie në vetitë mbrojtëse të murit të çojë në acarim duodenum dhe pastaj inflamacion. Nëse inflamacioni akut ndodh pa simptoma të theksuara, ai zhvillon në një proces kronik bëhet përsëritura ciklike në murin e zorrëve të fillojnë proceset degjeneruese dhe atrophic.

Raste klinike të duodenitis primar janë shumë më pak të zakonshme se duodenitis mesëm (të zhvilluara si pasojë e një tjetër sëmundje).

Shkaqet e duodenitis të mesëm:

 • duodenum infeksion Helicobacter Pylori,
 • kronik gastrit etiologji të ndryshme;
 • sëmundje duodenale ulçerë;
 • çrregullime të qarkullimit të gjakut ulçerë duodenale, Përkeqësimi ushqyese, innervation dhe frymëmarrjes në murin e zorrëve;
 • organet kronik intestinal dhe tretjes: melcise, pankreasit (koliti, hepatitis dhe cirroza, pankreatitit akute dhe kronike të etiologjisë ndryshme, sëmundjet inflamatore ripples, etj);

Në rastin e duodenitis mesëm kryesore linkun pathogenetic e sëmundjes është duodenostasis - një pasojë e çrregullimeve funksionale ndihmon tretjen e ushqimit, mungesa e peristaltikës, proceset commissural pengim compressive duodenum.

Sëmundje kronike të mëlçisë, tëmthit fshikëz dhe pankreasit prishin ekuilibrin e enzimë që shkakton ndryshime në homeostasis zorrëve të mjedisit të brendshëm, uljen vetitë mbrojtëse të epitelit mukozale. Rezultati është inflamacion kronik.

Inflamacion dudenalnoho papilla është zakonisht rezultat i proceseve patologjike në kanalet biliare.

Simptomat duodenitis

Simptomet e duodenitis kronike të ndryshme për forma të ndryshme klinike të sëmundjes.

Atsidopepticheskoho duodenitis lidhur me gastrit antral shpesh shoqëron Ulçera duodenale ulçerë bakterial dhe, kështu praninë yazvopodobnoho sindromi - dhimbje të forta epigastrike në një stomak bosh, gjatë natës ose disa orë pas ngrënies.

Duodenitis, e kombinuar me enterit manifestuar simptoma kryesisht zorrëve (dispepsi, diarre sindrom, sindromi malabsorption).

Kur duodenostasis Sindromi dhimbje karakteristike - spazmatik, arching dhe gjarpërues natyrën, dhimbje epigastrike, apo në bark e duhur, ndjenjë e bloating, rumbling në stomak, belching hidhur, të përzier dhe të vjella e biliare.

Kur duodeno lokal shqetësuar rrjedhën e biliare, rezultati është diskinezi simptomatike tëmth. Dhimbje në projektimin e duodenum mund të rrezatojë në të djathtë apo të majtë e sipërme sektor, të marrë karakter Tinea. Tiparet karakteristike të zhvillimit të verdhëzës, lëkurë të lehta të verdhë (verdhëz cholestatic për hije tipike ngjyrë kafe) dhe sclera, ndriçuan bardhë (e plotë mbyllje tëmth trakt) karrige. Në gjak - bilirubinemia.

Për afatgjatë duodenitis kronike shqetësimit karakteristike e sintezës së secretin, enkephalins enzime të mirë hastrointerstitsialnyh. Kjo është për shkak të një rënie në pronat mukozale epiteliale sekretore si rezultat i kequshqyerjes. Këto peptides janë jashtëzakonisht të rëndësishme në aktivitetet e ndihmon tretjen e ushqimit, dështimi kryesor i tyre për të frustrimit të thellë jo vetëm e sistemit të tretjes, por sistemet e tjera, madje edhe për çrregullime të sistemit nervor autonom dhe qendror.

Format klinike

 1. Yazvennopodobnaya ("natë" dhe "i uritur" ose dhimbje epigastrike në projektimin e duodenum tërheq karakter pa radiacioni. Ankorua ngrënies dhe duke marrë antacids dhe hastroprotektorov. Shpesh urth dhe belching hidhur.).
 2. Forma Hastritopodobnaya (dhimbje gati 15-20 minuta pas hahet, pesimist sindromi - nauze, vjellje, belching, rumbling në bark, diarre, fryrje, anoreksi).
 3. Holetsistopodobnaya dhe formë pankreatopodobnaya (dhimbje akute e shprehur, është në të djathtë apo të majtë kuadratin e sipërm, e ekspozuar në rrezatim, rrjedh nga lloji i dhimbje barku në tëmth, ka shenja të cholestasis, dispepsi).
 4. Formë neuro-vegjetativ (në çrregullime astenonevrotychni autonome sindromi i dukshëm Depinh - Hetimi mangësi duodenale hormon).
 5. Formulari i përzier (kombinon tiparet e formave të ndryshme klinike të duodenitis).
 6. Asimptomatike (zakonisht në të moshuarit - është në metodat funksionale diagnostikuese në anketën mbi patologji të tjera).

Diagnoza duodenitis

Duodenitis mund të bëj diagnozë të bazuar në foto endoscopic në gastroscopy. Metodat shtesë të diagnozës janë:

 • X-rreze e stomakut dhe duodenum;
 • Studimi i lëng stomakut - përcaktimin e biokimike dhe pH;
 • intubation duodenale;
 • Teste biokimike të gjakut;
 • coprogram.

Nëse dyshoni se zonat e prekura ozlokachestvlenye mukozale kërkime sjellje biopsi.

Trajtimi duodenitis

Trajtimi i duodenitis kronike ndryshon në varësi të formës klinike.

Atsidopepticheskoho duodenitis kronike

Trajtimi përfshin veprime të plotë në tri fronte:

 • çrrënjosja e Helicobacter;
 • Mbrojtja mukozale: reduktimin e sekretimit të acidit klorhidrik (proton pompë blockers, blockers H2, antacidet) dhe hastroprotektsiya (enveloping drogë);
 • Tretje shërim duke përdorur përgatitjet enzimë.

Duodenitis me enterit

Trajtimi i mprehje qëllim kryesisht në dietën e eliminimit me ushqime që janë të tretur dobët (sidomos qumësht, drithëra), përdorimi i përgatitjeve enzimë për të rivendosur funksionin e zorrëve ndihmon tretjen e ushqimit, normalizimin e florës zorrëve. Në periudha lehtësimi dietë të përshtatshme të ekuilibruar.

Masat terapeutike dhe parandaluese duhet të marrë parasysh variantin klinike të duodenitis kronike dhe natyrën e comorbidities.

Duodenitis në duodenostasis sfond

Trajtimi duodenostasis synuar gjithmonë në eliminimin shkakton pengimin e duodenum.

Duodenostasis funksional trajtohen konservative - ushqime të shpeshta në pjesë të vogla me përjashtim të produkteve që nxisin sekrecionet e biliare, droga që lidhin ilaçe biliare që kontribuojnë në rregullimin e lëvizshmëri të zorrëve. Intubation mënyrë efektive duodenale me larje duodenum.

Në rastet e pengimit të vazhdueshme për shkak të mbështjelljes shprehura, barrierat mekanike, si dhe pengesave funksionale, nepoddayuscheysya trajtimit terapeutik, kirurgji është treguar. Trajtimi i pengesave duodenale është kryer gjithmonë në një spital, për të parandaluar ndërlikimet e mundshme serioze.

Parandalimi dhe prognozë të duodeno

Parandalimi duodenitis primar - një ushqim i ekuilibruar, ndërprerja e duhur pirja e duhanit dhe moderimi në konsumin e alkoolit. Zbulimin dhe trajtimin e sëmundjeve të traktit gastrointestinal herët, përdorimi i drogave është rreptësisht me takim.

Parandalimi i rikthim në pacientët me duodenitis kronike është monitorimi i rregullt dhe provim vjetor ambulator, trajtim spa.

Prognoza për monitorimin e rregullt dhe trajtimin në kohë të favorshme, duodeno, shkaktoi duodenostasis ndjekur masat që synojnë eliminimin e ngjeshur, nuk stuhanie simptomat inflamatore dhe zakonisht trajtim.