Ezofag


 • Ezofahitov Klasifikimi
 • Etiologji dhe Patogjeneza
 • Simptomet e ezofag akute
 • Simptomet e ezofag kronike
 • Komplikimet e ezofag
 • Diagnoza e ezofag
 • Trajtimi i ezofag akute
 • Trajtimi i ezofag kronike
 • Prognoza e ezofag
 • Ezofag Parandalimi

Ezofag - një sëmundje inflamatore akute esophageal mur ose kurs kronike. Kur inflamacioni ezofagitis zhvillohet në mukozës brendshëm të ezofagut dhe mund ndikojnë progresit në shtresat e thellë. Ndër sëmundjet e ezofag ezofag është më e zakonshme në 30-40% të rasteve sëmundja mund të ndodhë pa simptoma të rënda.

Ezofag mund të rezultojë nga lloje të ndryshme të lëndimit esophageal mukozale apo zhvillohet si pasojë e lezioneve infektive, gastrit, të hedhura lëng stomakut (nganjëherë biliare) nga stomaku. Ezofag për shkak të zbaticë (braktisjen) e përmbajtjes stomakut të lëshuar si një sëmundje të vetme - sëmundje zbaticë gastroesophageal.

Ezofahitov Klasifikimi


Ezofag në drejtim të rrymës mund të jetë akute, subakut apo kronik.

Natyra e inflamacionit dhe ashpërsinë e saj të dalluar kataral, fryrë, erozive, pseudomembranous, hemorragjike, exfoliative, absces nekrotike dhe ezofag.

Kataral dhe ezofag edematous (forma më e zakonshme) kongjestion i kufizuar dhe edemë saj mukozës. Në procesin akute infektive dhe kimike dhe djegie termike të ezofagut mund të zhvillojë erozionit të mukozën (ezofag erozive). Në infeksionet e rënda shpesh është zhvillimi i formës nekrotike. Ezofag hemorragjike shoqëruar nga gjakderdhje në murin e ezofagut. Nëse formulari pseudomembranous exudate fijor jo te perziera me indet submucosal, ndryshe nga ezofag exfoliative. Phlegmon ezofag zakonisht zhvillohet në dëmtuara esophageal murin e trupit të huaj.

Për lokalizimin dhe përhapjen e inflamacionit të dalluar të skajshme, të afërt dhe ezofag totale.

Klasifikimi i shkallës së lezioneve ezofag është e ndryshme për sëmundje akute dhe kronike. Ezofag akute dhe esophageal djegiet janë të ndarë në tre nivele:

 1. Lezionet sipërfaqësore pa erozionet dhe ulcerat;
 2. mposhtur të gjithë trashësinë e mukozës së ulçerë dhe nekroza;
 3. Lezioni shtrihet në shtresat submucosal formohen defekte të thella me mundësinë e vrimë të murit ezofag, gjakderdhje. Pas shërimit, formimi i kufizimeve mbresë.

Ashpërsia kronike ezofag e lezioneve në mur është e ndarë në 4 faza Sipas klasifikimit të Savary dhe Miller (klasifikimi i shenjave endoskopike të ezofag kronike):

 1. kongjestion pa defekte erozive në skajor;
 2. të shpërndara defekte të vogla erozive mukozale;
 3. Erozioni shkrihen me njëri-tjetrin;
 4. lezione ulcerative stenozë.

Etiologji dhe Patogjeneza

Ezofag akute zhvillohet si pasojë e faktorit të dëmshme të veprimeve afatshkurtra:

 • infeksion akut (influenza, fungale, difteria, etj);
 • dëmtim fizik (djeg plagosje kur hyjnë dëme hetim ndaj një trupave të huaja)
 • kimike djeg (dëm kimikateve kaustike);
 • reaksion alergjik ndaj ushqimit (zakonisht kombinohet me shenja të tjera të alergjisë).

Dëmi më i rëndë në ezofag janë pas djegiet.

Në patogjenezën e ezofag infektive faktor kryesor në zhvillimin e inflamacionit besohet të reduktojë pronat imunitar të organizmit.

Shkaqet e ezofahitov kronike ndryshme gjithashtu:

 • ezofag ushqyese (përdorim shumë të nxehtë, ushqim me erëza, shpirtërore);
 • Ezofag profesional (punë e lidhur me inhalimi i avujve kimike të ashpra);
 • ezofag ndenjur (acarim i mbetjeve ushqimore të akumuluara në funksion të ndryshme vështirësi evakuimit të ezofagut);
 • ezofag alergjik (zhvillon për shkak të alergjive ushqimore);
 • ezofag dismetabolic (lidhur me metabolizmin e dëmtuar - mangësi vitaminë, mungesa e micronutrients dhe hypoxia indeve, trupit dehje të gjatë, etj);
 • ezofag ultseroznyy idiopatike (një formë e veçantë e inflamacion kronik të ezofagut e etiologji të panjohur, morfologjikisht të ngjashme me kolit ulcerative dhe granulomatoza ezofag (ezofag stenosing një rajonal jo-specifike).

Në një sëmundje release peptycheskyy ose zbaticë ezofag veçantë. Ai zhvillon si rezultat i zbaticë gastroesophageal (hedhur e përmbajtjes stomakut në ezofag). Ndonjëherë kombinime të zbaticë duodenogastric. Zbaticë nga stomaku në ezofag mund të lindi për arsyet e mëposhtme: dështimin e Cardia (NSS) hernie hiatalnaya (hernie dhjamë) gjatësi të pamjaftueshëm të ezofagut.

Simptomet e ezofag akute

Ashpërsia e simptomave në ezofag akute është drejtpërdrejt e varur nga shkalla e inflamacionit në rreshtim të ezofagut.

Në formën e kataral ezofag mund të ndodhë pa simptoma klinike, vetëm herë pas here shfaqeshin hypersensitivity esophageal ndaj ushqimeve të nxehtë apo të ftohtë.

Format e rënda të simptomeve ezofag shfaqen dhimbje të forta (të rënda, djegie dhimbje akute, gjoksit që mund të rrezatojë në qafë dhe mbrapa), gëlltitjes çrregullime (disfagia) me dhimbje të fortë, urth, rritje jargëzim.

Në raste shumë të rënda - të vjella të përgjakshme deri në shok. Është ezofag vështirë ndodh një javë mund të ndryshojë periudhën e mirëqenies mendore (simptomat stuhanie mprehtë mund të përdorni edhe ushqim të fortë), por pa trajtim adekuat brenda disa javësh (3 muaj) shëruese defekte të rënda pyschevodnoe mur mund të çojë në formimin e plagët përafërt dhe stenozë duke çuar në progresion të disfagia dhe regurgitation e ushqimit.

Simptomet e ezofag kronike

Kur zbaticë ezofag manifestimet kryesore klinike janë urth (ndjesi në gjoks dhe epigastrike djegie). Në mënyrë tipike, urth zgjeruara pas marrjes yndyror, ushqimet pikante, kafe, pije të gazuara. Overeating gjithashtu kontribuon në zhvillimin e simptomeve. Simptoma të tjera të mundshme mund të përfshijnë: regurgitation (ajror, i lagësht, Gorky përzier me biliare) regurgitation mund të ndodhë gjatë natës. I shpeshtë çrregullime të frymëmarrjes aderimit, laryngospasm, astma, pneumoni të shpeshta. Simptomet e dështimit të frymëmarrjes janë zakonisht natën, në pozicion horizontal të trupit.

Ezofag kronik mund të ndodhë me dhimbje prapa procesin xiphoid kafaz i kraharorit në zonë, radiating në shpinë dhe qafën. Për ezofag kronik karakterizohet nga ashpërsia e moderuar e simptomave dhimbje.

Në foshnjat mangësi esophageal muskul unazor mund të diagnostikohet nga regurgitation përsëritur butë menjëherë pas të ushqyerit horizontale. Nëse regurgitation këmbëngulës mund të zhvillojnë simptoma të kequshqyerjes.

Komplikimet e ezofag

Komplikacionet mund të ezofahitov vijim sëmundjeve dhe kushteve:

 • ulcera peptike i ezofagut (shpesh zhvilluar sëmundjen Barrett) karakterizuar nga formimin e murit thellë defekt i ezofagut mund të çojë në dhëmbëza rëndë dhe shkurtimit të ezofagut;
 • ngushtimi (stenozë) të lumen të ezofagut (që çon në shkeljen e kalimit të ushqimit në stomak, humbje peshe);
 • mur probodenyem i ezofagut (përforimit) - komplikime, të rrezikshme për jetën, që kërkon kirurgji emergjente;
 • komplikimet septike e ezofag - abscesi, celuliti (zakonisht një rezultat i dëmtimit të trupit të huaj ezofag);
 • Sëmundje Barrett (vazhdoi në zbaticë ezofag pa trajtim adekuat të zhvillimit esophageal epitelit degjenerim - metaplazi). Ezofag Barret - një kusht precancerous.

Diagnoza e ezofag

Nëse ezofag akute manifestuar simptoma klinike, diagnoza e sëmundjes zakonisht nuk është një problem - lokalizimi i simptomave dhimbje është shumë specifike dhe karakteristike. Sondazhi zbulon shkaktarit të mundshëm të ezofag. Për të konfirmuar endoskopisė diagnoza e ezofagut (Esophagoscopy), që tregon ndryshimet në mukozën, ashpërsia e tyre. Ekzaminimi endoskopik i ezofagut bëhet jo më herët se ditën e gjashtë pas fillimit të foto të rëndë klinike. Indikacionet për ekzaminim endoskopik zbuluar individualisht. Nëse është e nevojshme, të marrë biopsi endoskopik dhe ekzaminuar histologjikisht.

Shkelja e funksionit motorike të ezofagut janë duke përdorur ezofahomanometrii.

Radiografi esophageal zbulon ndryshimin konturet e ezofagut, ulcerat, ënjtje mur dhe akumulimin e mukusit.

Trajtimi i ezofag akute

Ezofag akute shkak të djegiet kimike kërkojnë Lavage menjëhershëm gastrik te hequr agjent kimik.

Për trajtimin e pacientëve të butë ezofahitov akute rekomanduar që të përmbahen nga ngrënies për 1-2 ditë, mjekim administrohet antacids dhe droga e famotidine. Pasi ju filloni të hahet produktet ekskluzive që mund të dëmtojë rreshtim (alkool, kafe, e nxehtë, me erëza, ushqim i trashë) dhe ushqim, aktivizimin e prodhimit të lëngut të stomakut (çokollatë, ushqime yndyrore). Të gjithë pacientët ezofag rekomanduar ndërprerjen e duhanit.

Në rrjedhën rëndë të sëmundjes - ushqim Berezhnyi deri refuzimin e Enteral ushqyerit, enveloping dhe xhel antacids. Në dehje të rënda - terapisë infuzion me zgjidhje detoxification. Për të shtypur e infeksionit - antibiotik.

Në ezofag ulcerative me dhimbje të forta dhe simptomë shkruar Pain Chat Lavage është i kundërindikuar.

Me dështimin e trajtimit masiv foci antibiotike e inflamacionit purulent (cellulitis, abscesi) - rehabilitim kirurgjikale.

Edhe indikacion për trajtim kirurgjik të ezofag është zhvillimi i strukturës së rëndë të ezofagut, e cila nuk i nënshtrohet zgjerim.

Trajtimi i ezofag kronike

Ne trajtimin e rëndësisë akut ezofagitis primar eshte faktor eliminimi i shfaqjes saj. Pjesa më e rëndësishme e trajtimit është një dietë të rreptë dhe dietë dhe mënyrën e jetesës.

Rekomandime për dietë gjatë manifestimeve akute klinike: përdorni moderim ushqime të buta pure në temperaturë dhome. Përjashtimi nga produktet dietë që ofrojnë një efekt stimulues në mukoza - pikante, yndyrore, skuqur, e butë, produkteve alkoholesoderzhaschie. Gjithashtu të eliminuar ushqimet që përmbajnë sasi të mëdha të fibra.

Pacientët ezofag duhet të ndalojë pirjen e duhanit dhe të merrni ilaçe që ndikojnë në tonin e muskul unazor të ezofagut (qetësuesve, qetësuesit, theophylline, prostaglandinet, dhe kështu me radhë. N.).

Ju gjithashtu duhet të heqin dorë nga ushqimet të paktën gjysmën në dy orë para gjumit, nuk do të marrë një pozicion horizontal pas një vakt, nuk shpenzojnë shumë kohë bending. Gjumi është e rekomanduar për ballë krevati ngritur. Nuk thith bel.

Terapia e barnave për ezofag kronike:

 • droga që zvogëlojnë aciditetin e stomakut (antacids - është zgjidhja më e mirë e antacids anestezisë xhel, frenuesit proton pompë, receptorëve H2-histamine);
 • droga që rrisin tonin e Cardia (muskul unazor ulët esophageal dhe përshpejtojnë avancimin e bolus ushqimit nga stomaku në duodenum (bllokuesit e receptorëve të Dov dhe cholinomimetics).

Trajtim Fizioterapia:

 • në zbaticë ezofag rezultate të mira amplipulse;
 • të zvogëlojë dhimbje Ganglioplegic electrophoresis;
 • terapi baltë dhe Balneotherapy.

Në ezofag rënda zbaticë me ngushtim, ulceration dhe terapi fizike stenozë është i kundërindikuar.

Operacionet stenozë e ezofagut janë si kufizimet autopsi endoskopike, zgjerimin ose ezofag bouginage. Sipas dëshmisë operoj dhe plastike ezofag.

Prognoza e ezofag

Në mungesë të komplikimeve (stenozë, vrimë, gjakderdhje, inflamacion mediastinum, etj) koha është e favorshme. Një faktor i rëndësishëm në shërimin afatgjatë të ezofag është respektimin rigoroz të dietë dhe mënyrën e jetesës rekomandime për dietë.

Ezofag Parandalimi

Mendja Parandalimi ezofahitov për të shmangur shkaqet e zhvillimit - djegiet nga ushqimi të nxehtë, kimike, dëmtimit të një trupave të huaja dhe kështu me radhë P..

Parandalimi i ezofag kronike - punishte barnash në spital rregullt inspektuese dhe një gastroenterologist nëse është e nevojshme - trajtim. Pacientët me kronike parandalimin ezofag rikthim si trajtim treguar spa.