Ekzemë


  • Ekzemë Vërtetë
  • Ekzemë Microbial
  • Ekzemë seborrheic
  • Ekzemë profesional
  • Parimet e trajtimin e ekzemë

Ekzemë - një sëmundje kronike inflamatore e lëkurës të një natyrës alergjike, etiologjisë dhe patogjenezën e sëmundjes nuk është kuptuar plotësisht, por prania e ekzemë në të afërmve sëmundje alergjik në histori, ndikimi i faktorëve endogjene dhe ekzogjene në shkaqet e shfaqjes së melkopuzyrkovoy nxituar ekzemnoy të vijë më parë. Psiko-vegjetative, neuroendocrine dhe imunologjike çrregullime mund të shkaktojnë ekzemë.

Ekzemë Vërtetë

Manifestimet vërteta ekzemë: Kjo është një ekzemë kronike me relapses të shpeshta dhe duket fushat simetrike e inflamacion në lëkurën e ekspozuar. Në të vërtetë ndezjen e zjarrit ekzemë mbushur plot, fryrë, atje sipërfaqe lagështi. Brenda grupeve të fokusit janë fshikëza të vogla me përmbajtje të lëngshëm. Pas fshikëza ia plas, ata largohen mikroerozii tipike ekzemë. Për të vërteta ekzemë sindromi karakteristike "puset i lëngshëm" Kur erozovanyy pikat sipërfaqësore të opalestsyuyucha fluide, kujtoj vesë.


Në periferi të ekzemë vatër vërejtur skuqje të lëkurës të vetme më të madhe dhe blisters. Me kalimin e kohës, numri i sapo dalin flluska uljet dhe mikroerozii zsyhayutsya një tape, e cila vazhdon pas shërimit sipërfaqe pityriasis me luspa.

Ekzemë theksuar polymorphism të të gjitha elementeve në lëkurë të prekur mund të zbuluar zonat përflakur dhe fazat e ndryshme të miratimit. Shumica e pacientëve me ekzemë ankohen për kruajtje. Përveç lezione kryesore mund të jetë i nxituar përhapur në pjesë të ndryshme të lëkurës, por pa thith. Pacientët diagnostikuar me ekzemë kanë vënë në dukje gjatë një shtyer ndenjur e lëkurës, hyperpigmentation dhe infiltrimit pas trokitur rikthim me kalimin e kohës lëkura bëhet foto të ndritshme e theksuar.

Diagnoza vërteta ekzemë, ekzemë Vërtetë diagnostikuar nga fillimi akute dhe manifestimet klinike, lezione simetrik dhe lezione natyrës melkopappuleznyy, e kombinuar me elemente të theksuara polymorphism dhe një histori të sëmundjeve alergjike dhe mund të lejojë kohët e fundit Shtyhet diagnozën e stresit "Vërtetë ekzemë."

Ekzemë Microbial

Manifestimet e ekzemë mikrobike: në patogjenezën e ekzemë mikrobike vijnë sindromi i parë shumëllojshmëri variçe, trauma të përsëritura dhe të lëkurës infeksion fungale. Qelizat plagë microbial ekzemë asimetrik dhe gjendet kryesisht në gjymtyrë të ulëta, lokalizimi i preferuar - Projektim varices lëkurën e prekur. Shfaqja e lezioneve microbial ekzemë në folds e lëkurës për shkak të djersitje dhe shkelje të higjienës personale. Kufijtë patches eczematous lëkurës pabarabartë ngjitur është i infiltruar, një ngjyrë kaltërosh-kuqe. Lagështi dhe kongjestion purulent i pranishëm në të gjitha zonat e prekura në periferi ka më pak papules dhe papulovezikuly. Ekzemë Microbial ostyofollykulyt komplikuar dhe crusts impetihinoznymy. Ekzemë Microbial ndarë në mikoticheskuyu, variçe dhe paratravmaticheskaya.

Diagnoza e ekzemë mikrobike: Diagnoza është e bazuar në simptomat klinike, një histori e infeksioneve fungale pacientit, venat me variçe të ekstremiteteve të ulëta ndryshimet dhe lëndimeve të shpeshta. Në mikroskopi mund të identifikojnë qelizat mikoticheskie ekzaminimin bakteriologjike e përdorur për të identifikuar llojin e saktë të mikozë veç e veç dhe për të përcaktuar ndjeshmërinë ndaj drogës.

Ekzaminim histologjik i ënjtje karakteristike e dermis e epidermik flluska e vendndodhjes, infiltrimi masiv i limfoid dominimin plazmotsytarnoyi elemente nëse ekzema microbial është i gjatë, ajo e shënuar ndryshime sklerotizues në dermis.

Ekzemë seborrheic

Manifestimet e ekzemë seborrheic, veçori seborrheic ekzemë është shfaqja e lezioneve në lëkurë e kokës, në xhepa shtese vendosura në folds natyrore të lëkurës në fytyrë, rreth kërthizë, me veshët dhe sipërfaqet flexor. Në lëkurë e kokës për zonat e përflakur e skuqje të shënuar, lëkurë të thatë dhe kruarje në krehje peshore gri pityriasis ndarë. Kufizimet lezione duhet të formësuar. Në disa raste, ekzemë seborrheic shoqëruar nga djersë, atëherë ka crusts i lëngshëm dhe seropozitivët-purulent, të cilat, pas largimit zbulojnë sipërfaqe erozovanyy lagësht. Nëse zjarr ndodhin në vendet e folds natyrore, pastaj ditët e tyre ju mund të shihni të çara të thella të dhimbshme, ënjtje dhe infiltrimin e theksuar dhe lezione periferike janë thekon të vogla pak gri-të verdhë dhe me luspa kore. Qendrat ekzemë seborrheic e gjymtyrëve të ulëta dhe trungu kanë të barabartë dhe rruzaren jashtë buzë dhe duken si lëvozhgë të verdhë dhe të kuq në qendër të cili është një karakter i nxituar melkouzelkovoho.

Diagnoza ekzemë seborrheic, ekzemë asnjë klasifikim i saktë, por për shkak të profesionistët nuk e njohin ekzemë seborrheic, një lloj i ekzemë, duke konsideruar atë një pezmatim i lëkurës seborrheic modifikuar ose ekzemë vërtetë, komplikime në formën e seborrhea.

Por ndryshimet histologjike në ekzemë seborrheic tjetër se ndryshimet në seborrhea dhe ekzemë vërtetë. Epidermal rritet zgjatur, vasodilatation theksuar e dermis, të cilat kumulyuyutsya glycosaminoglycans. Histologjikisht janë gjithashtu specifike për kushtet e lëkurës tjetër ndryshim, në mesin e tyre dobësimin e enzimeve të frymëmarrjes dermis, kolagjenit stroma loosening dhe të fibrave elastike trashë. Të dallojnë nga ekzema vërtetë mikrobike mund të jetë gjithashtu praninë coccal flora dhe bollëkun e lipideve në shtresat sipërfaqësore të epidermë.

Ekzemë profesional

Manifestimet ekzemë profesional, ekzemë Professional - një afat-gjatë, vyalotekuschee sëmundje e lëkurës natyrore alergjik kronike që ndodh në përgjigje të kontakt të vazhdueshëm me substanca irrituese. Në patogjenezën e ekzemë në punë janë ndikimi i vazhdueshëm i faktorëve të prodhimit (të pluhurit, agresion kimike, të ajrit të thatë ose me lagështi, shpesh mikroskopike, etj), shkelja e sistemit nervor autonom, shkelje e pėrshkueshmėrisė dhe brishtësisë së enëve të gjakut. Si rezultat i kombinimit të këtyre faktorëve në zhvillim organizmit sensibilizim ndaj rrezikut në punë.

Ekzemë klinikisht profesional të ngjashme me të vërteta, por faktor nxitje është kontakti i vazhdueshëm me ngacmues. Skuqje e madhësive të ndryshme të vendosura në të gjithë trupin, por kryesisht në fushat e kontaktit me agjentin sensibilizuese. Manifestimet klinike ndodhin pas ekspozimit ndaj alergeneve ose lëkurë të përsëritur menjëherë me reaktivitet ndryshuar para. Së pari, ka ënjtje dhe mbipopullim fusha, të cilat vazhdojnë të formuar vezikulave të vogla në shumës.

Diagnoza e ekzemë në punë: Në një studim të pacientëve zbuloi se ka rreziqe në punë ose në shtëpi, dhe shprehje e drejtpërdrejtë u rrit pas kontakt të drejtpërdrejtë me stimulit dhe çdo kontakt pasues rrit simptomat e ekzemë. Në mungesë të ndikimit të rreziqeve profesionale, të tilla si pushime, klinikisht të shëndetshme në kërkim të lëkurës.

Parimet e trajtimin e ekzemë

Pas diagnozën e ekzemë, është e nevojshme për të eliminuar ose zvogëluar ndikimin e faktorëve provokimin: mbingarkesë neuropsikiatrike, administrimit të drogës, ekspozimit ndaj alergeneve dhe substancave korrozive, për të trajtuar fungale dhe bakteriale të lëkurës sëmundjeve.

Holding hyposensybylyzyruyuschaya trajtim mjekësor me qetësuesve dhe antihistamines treguara në çdo formë ekzemë, plasmapheresis dhe metodave të tjera të hemokorrektsii jashtëtrupor të ndikojë pozitivisht gjendjen e pacientit. Terapi vitaminë si aktivizon brendshme dhe lokale rigjenerimin e qelizave.

Nëse ekzemë është rëndim akute, është e përgjithësuar natyrën ose nuk arrin të arrestojë përsëritjen me terapi konvencionale, përdorimi i kortikosteroideve është treguar brenda dhe vendin dozë minimale të efektshme pas dozë e përmirësimit hormonet reduktuar gradualisht. Por disa pacientë me ekzema, e cila merr karakterin sistematik undulating, duke marrë kortikosteroidet dhe antihistamines treguar çdo ditë në mirëmbajtjen Doza intramuskulare injektuar vitamina B dhe C.

Lokalisht retinolovoho përdorimit ointments përdorur aplikacionet e ointments dhe xhel, zotërojnë keratolytic pronë sigurojë efekt proivozudnyy dhe përmbajnë komponente anti-inflamator dhe antiseptik. Terapi lokal i ekzemë në një tjetër flluska të pazgjidhura është aplikimi neutral i ointments, pluhurat dhe boltushek. Drogës për trajtimin aktuale është prodhuar në mënyrë individuale dhe të përshkruara nga mjeku për një recetë.

Trajtimi i zonave të prekura me ujë, vaj dhe zgjidhjen korrozive dezinfektues është rreptësisht e ndaluar. Zonat e prekura duhet të mbrohen nga ngrica, era, ndikimi diellor rrezatimi, nëse ekzema person, qelizat mbulohen fashë pa mikrobe prekur.

Trajtim të shumta Fizioterapia e ekzemë. Këto përfshijnë: terapi ozoni, terapi magnetike, trajtim me lazer. Mbante Cryotherapy prekur nga lëkurës ekzemë. Pas lehtësim të fazës akute, pacientët me ekzemë tregon rrezatim me trajtimin dritë ultravjollcë, baltë dhe banjot. Përzgjedhja individual i terapisë komplekse fizike për pacientët me ekzemë mbart mjek, terapist fizik. Personat diagnostikuar si ekzemë, ju duhet të ndjekin dietë hypoallergenic, të heqë dorë alkoolin dhe duhanin. Rëndësi e madhe i duhet kushtuar higjienës personale, përdorni sapun dhe nearomatyzovanoho krem ​​me bazë uji mund të zvogëlojë rrezikun e përsëritje e ekzemë.