Emfizemë


 • Shkaqet dhe mekanizëm i emfizemë
 • Klasifikimi i emfizemë
 • Simptomet e emfizemë
 • Komplikimet e emfizemë
 • Diagnoza e emfizemë
 • Trajtimi i emfizemë
 • Prognoza e emfizemë pulmonare
 • Parandalimi i emfizemë

Emfizemë (nga greqishtja. Emfizemë - ënjtje) - Ndryshimet patologjike e indeve të mushkërive që karakterizohet me lehtësi e saj të lartë për shkak të zgjerimit të alveole dhe shkatërrimin e mureve alveolare.

Emfizemë zbuluar në 4% të pacientëve dhe në meshkuj ndodh në 2 herë më shpesh sesa femrat. Rreziku i zhvillimit emfizemë lartë në pacientët me sëmundje kronike obstruktive pulmonare, sidomos pas 60 vjet.

Shkaqet dhe mekanizëm i emfizemë


Çdo arsye që të çojë në inflamacion kronik të mushkëror, të stimulojë zhvillimin e ndryshimeve emphysematous. Gjasat e emfizemë rrit në prani të faktorëve të mëposhtëm:

 • kongjenitale √ -1 antitrypsin mangësi, e cila çon në shkatërrimin e enzimet proteolitike të indeve të mushkërive alveolar;
 • Thithja e tymit të duhanit, substancave toksike dhe ndotësve;
 • çrregullime të gjakut në indet e mushkërive;
 • astma dhe sëmundjet obstruktive kronike pulmonare;
 • inflamacion i bronke frymëmarrjes dhe mushkëror;
 • përmban aktivitetet profesionale të lidhura me rritjen e vazhdueshme në presionin e ajrit në inde bronke dhe alveolare.

Nën ndikimin e këtyre faktorëve është dëmtimi ind elastik i mushkërive, dhe për të zvogëluar humbjen e aftësisë së saj për të vozduhonapolnennymi dhe spadenyyu. Ajër të mbushur me njerëz mushkëritë çojnë në clumping te bronkeve të vogla gjatë kalimit dhe çrregullime të ventilimit të mushkërive në llojin obstruktive. Formimi i mekanizmit valvul në emfizemë mushkërive shkakton ënjtje dhe pereroztyazhennya formimin e indeve dhe cysts ajrore të mushkërive - Bull. Boshllëqet dema mund të shkaktojë episode të pneumatoraks korrente spontan.

Emfizemë shoqëruar me një rritje të konsiderueshme në madhësi të mushkërive që janë të macroscopically ngjashme me krupnoporystoho sfungjer. Në studimin e indeve të mushkërive emphysematous nën një mikroskop ka shkatërrimi i mureve alveolare.

Klasifikimi i emfizemë

Emfizemë ndarë në zhvillimin primar ose të lindura si një patologji të pavarur, dhe i mesëm i formuar në sfondin e sëmundjeve të tjera të mushkërive (bronkit shpesh me sindromin obstruktive).

Me përhapjen e indeve të mushkërive të izoluara forma të lokalizuara dhe të shpërndara të emfizemë.

Shkalla e përfshirjes në procesin e acinus patologjike (njësi strukturore dhe funksionale të mushkërive, i cili siguron shkëmbimin e gazit, dhe përbëhet nga terminali bronchioles razvetvlenyyu e pasazheve alveolare, çanta dhe alveole alveolare) dallojnë këto lloje të emfizemë:

 • panlobulyarnuyu (panatsynarna) - me humbjen e të gjithë acinus;
 • tsentrilobulyarno (tsentriatsinarnuyu) - me lezione respiratore alveolare në pjesën qendrore të acinus;
 • perilobulyarnuyu (periatsinarnuyu) - me lezione acinus skajor;
 • okolorubtsovoy (parregullt ose i pabarabartë)
 • bulleznuyu (nëse demave).

Thekson lindur pjesshëm (lobarna) dhe sindromi emfizemë McLeod - emfizemë e etiologji të panjohur, goditëse një mushkërive.

Simptomet e emfizemë

Simptomë kryesor i emfizemë është dyspnea vështirë espirator me tym të ajrit. Gulçim është prohressyruyusche natyra, nuk është fillimisht nën peshë, dhe pastaj në pjesën tjetër, dhe varet nga shkalla e dështimit të frymëmarrjes. Pacientët me emfizemë e nxjerr frymë nëpërmjet buzët të mbyllura, ndërsa defekt cheeks (si "i fryrë"). Gulçim shoqëruar me kollë me këlbazë pakët mukozës.

Rreth shkallë të theksuar të dështimit të frymëmarrjes sugjerojnë cianozë, edemë e një personi, ënjtje e venave të qafës.

Pacientët me emfizemë në mënyrë të konsiderueshme të humbur peshë, kanë pamje kahektychnyh. Humbja e peshës trupore me emfizemë shkak të një energji të madhe kaluar në punë gjerë të muskujve të frymëmarrjes.

Në formën bulloz e emfizemë mushkërive ndodhin episode të përsëritura të pneumatoraks spontan.

Komplikimet e emfizemë

Progresiv Shkaku kurs emfizemë e ndryshimeve të pakthyeshme pathophysiological në sistemin kardio-pulmonar.

Zbritëse bronchioles vogla nxjerr frymë epërsinë në shkelje të ventilimit të mushkërive në llojin obstruktive.

Shkatërrimi i mushkëror shkakton një rënie të funksionit të mushkërive dhe sipërfaqësore dukurive të dështimit të rëndë të frymëmarrjes.

Rrjeti Reduktimi i capillaries në mushkëri çon në zhvillimin e hipertensionit pulmonar dhe rritjen e ngarkesës në zemër të drejtë. Me rritjen dështimin e duhur ventrikular ndodhin edemë e gjymtyrëve të ulëta, ascites, hepatomegaly.

Kushtet e urgjencës me emfizemë është zhvillimi i pneumatoraks spontane kërkon kullimit të pleural zgavër dhe ajrit aspiratën.

Diagnoza e emfizemë

Në pacientët me një histori të emfizemë vërejtur përvojë të madhe të duhanit, ekspozimet në punë, sëmundje kronike të mushkërive ose i trashëguar.

Në ekzaminim, pacientët me shënime emfizemë rritur fuçi (cilindrike) gjoks, hapësira avancuar ndër brinjëve dhe kënd epigastrike (shurdhër), zgjatje supraclavicular fossa, frymëmarrje të cekët me ndihmën e muskujve ndihmëse të frymëmarrjes. Trokitje vendosur kompensuar kufij më të ulët pulmonar 1-2 buzë poshtë, tinguj boxed mbi të gjithë sipërfaqen e gjoksit.

Dëgjim me emfizemë degjo dobësuar vezikular ("i mbushur me tegela") i frymëmarrjes, të shurdhër kardiak ton.

Gjaku në dështim të rëndë të frymëmarrjes duket policitemia dhe rritjen e hemoglobinës.

Në X-ray e mushkërive është përcaktuar rritjen e transparencës e fushave të mushkërive, varfëruar model të enëve të gjakut, të kufizuar diafragmë kube lëvizshmëri dhe vendndodhjen e saj të ulët (e përparme nën brinjë VI), pozita pothuajse horizontale të brinjëve, ngushtimi i zgjerimit hije zemra hapësirë ​​retrosternal. Me praninë rafinuar CT të mushkërive dhe lokacioni i bullae në emfizemë bulloz.

Highly kur studim emfizemë e funksionit të mushkërive, spirometry, rrjedhin pik metria etj Në fazat e hershme të emfizemë mushkërive zbuluar pengim segmente skajshme e rrugëve të frymëmarrjes. Testi i aerosolet, bronchodilators tregon karakteristikë të pakthyeshëm pengimin e emfizemë. Gjithashtu në ERF përcaktohet ulje të kapacitetit vital dhe mostër Tiffno.

Analiza e gazit të gjakut tregon hypoxemia dhe hypercapnia, analiza klinike - policitemia (rritur Hb, qelizat e kuqe të gjakut, viskoziteti i gjakut).

Plani duhet të përfshijë një analizë të anketës për? Inhibitor -1-trypsin.

Trajtimi i emfizemë

Trajtim specifik i emfizemë dispozicion. Kryesor është për të eliminuar faktorët predraspolahayuscheho emfizemë (pirja e duhanit, Thithja e gazrave, substanca toksike, të trajtimit të sëmundjeve kronike të frymëmarrjes).

Terapia e barnave për emfizemë simptomatike pulmonare. Duke treguar përdorimin jetës së bronchodilators thithur dhe tableta (salbutamol, berotek, teopek, etj) dhe glukokortikoideve (budesonidoma, prednisolon).

Në terapi kardiak dhe respirator me oksigjen dështim bartjes, përshkruajnë diuretics. Trajtimi i emfizemë përfshijnë ushtrime të frymëmarrjes.

Trajtimi kirurgjik i emfizemë është për të kryer operacione për të zvogëluar volumin e mushkërive (bullektomiy thoracoscopic). Metoda e redukton me heqje të zonave periferike të indeve të mushkërive, duke shkaktuar "decompression" pjesën tjetër të mushkërive. Monitorimi i pacientëve pas kryerjes bullektomiy tregojnë përmirësimin e parametrave të funksionit të mushkërive. Pacientët me transplantim emfizemë mushkërive është treguar.

Prognoza e emfizemë pulmonare

Mungesa e trajtimit adekuat të çojë emfizemë për progresin e sëmundjes, paaftësisë dhe aftësisë së kufizuar të hershëm, si rezultat i dështimit të frymëmarrjes dhe të zemrës.

Përkundër faktit se proceset e pakthyeshme emfizemë mushkërive, cilësinë e jetës së pacientëve mund të rritet vazhdimisht duke aplikuar drogë thithur. Trajtimi kirurgjik i procesit stabilizues disa emfizemë bulloz dhe privon pacientët e pneumatoraks korrente spontan.

Parandalimi i emfizemë

Pika thelbësore është parandalimi i propagandës emfizemë antismoking për qëllim parandalimin dhe luftimin e duhanit. Gjithashtu nevojitet zbulimin e hershëm dhe trajtimin e pacientëve me bronkit kronike obstruktive. Pacientët që vuajnë nga COPD, pulmonar të monitorohet.