Endometritis endometritis kronike


 • Endometritis akute
 • Endometritis kronike
 • Simptomet e endometritis akute
 • Simptomet e endometritis kronike
 • Rreziku i endometritis
 • Diagnoza e endometritis
 • Trajtimi i endometritis akute
 • Trajtimi i endometritis kronike
 • Komplikimet dhe parandalimi i endometritis

Endometritis - inflamacion i shtresës mukozës të brendshme mitrës - endometrium. Shpesh kombinuar me inflamacion i shtresës muskulare të mitrës - endomyometritis. Endometrium është rreshtim e brendshme e mitrës funksionale, duke ndryshuar strukturën e saj për të protYazhenyy ciklit menstrual. Çdo cikël ajo rritet dhe maturohet përsëri në përgatitje për bashkëngjitje të një vezë pllenohet, dhe refuzohet në qoftë se nuk ka shtatzënisë. Normalisht, mitra, endometrium është i veshur, të mbrojtur kundër depërtimit të infeksionit. Megjithatë, nën kushte të caktuara, agjentët infektive lehtë të bien në mitër dhe të shkaktojë inflamacion të shtresën e brendshme - endometritis.

Natyra e kursit të dalluar endometritis akute dhe kronike.

Endometritis akute


Herët endometritis akute shpesh i paraprijnë lindjes, abort ose curettage mynyabortov diagnostike mitrës, hysteroscopy dhe manipulimit të tjera intrauterine. Heqja jo e plotë e mbeturinat e vezes, akumulimin placentar e mpiksjen e lëngshme e gjakut dhe për të nxitur zhvillimin e infeksioneve dhe inflamacion akut të sipërfaqen e brendshme të mitrës.

Manifestimi më e zakonshme e infektimit lehonisë është Postpartum endometritis. Kjo ndodh në 4% në 20% të rasteve pas lindjes natyrale dhe 40% - pas cezariane. Kjo është për shkak të hormonal dhe ristrukturimin imunitar në shtatzënë, reduktuar imunitetin e përgjithshëm dhe rezistencën ndaj infeksioneve.

Endometritis mund të shkaktohet nga patogjene të ndryshme: bakteret, viruset, kërpudhave, parazitëve, të florës e përziera. Varësisht nga natyra e origjinës dalluar endometritis specifik dhe jospecifik.

Specifike përfshijnë infeksionin (virale, chlamydial, bakteriale, protozoal, fungale) dhe endometritis parazitare. Ato mund të shkaktojnë patogjene të tilla si herpes virus simplex, citomegalovirus, Klamidia, tuberkulozi Mycobacterium, toksoplazmën, Mycoplasma, candida, kërpudhave Rrezatues, gonococci, etj

Në zhvillimin e endometritis imunitetit të rëndësishme, endokrine dhe sistemet nervor janë shpesh sëmundje të rëndë.

Kur endometritis nonspecific florës patogjene në barkun e nënës, nuk është gjetur. Formë jo-specifike të endometritis mund të shkaktohet nga vaginosis bakteriale dhe infeksionit HIV, prania e pajisjes intrauterine, duke marrë kontraceptivë hormonal.

Endometritis kronike

Endometritis kronike është shpesh rezultat i nedolikovanoho akute endometritis që u ngrit pas lindjes, abortit, manipulimeve intrauterine për shkak të pranisë së trupave të huaja të mitrës. Në 80-90% të rasteve të mjedisit kronike endometritis takon gratë e periudhës riprodhuese dhe ka tendenca në rritje, për shkak të mbizotërimit intrauterine kontraceptive, rritjen e numrit të aborteve, procedurat intrauterine diagnostike dhe terapeutike. Endometritis kronike është ndër shkaqet më të zakonshme të infertilitetit, abort, dështoi në përpjekjet vitro fertilizimit, komplikimet e shtatzënisë, lindjes dhe periudhës pas lindjes.

Për të identifikuar agjent infektive në endometritis përdorur kronike diagnozën vysokotochnayay immunotsitohimicheskaya. Endometritis kronike shpesh i veshur kurs klinik pa shenja të theksuara të infeksionit microbial. Nuk ka trashje e endometrium, hemorragji i lëngshëm pllakatë, mbështjelljes fijor, që çon në përçarje të funksionimit normal të endometrium.

Simptomet e endometritis akute

Endometritis akute zakonisht zhvillohet 3-4 ditë pas infeksionit dhe manifestohet me ethe, dhimbje barku, shkarkimin nga trakti gjenital me një erë të pakëndshme, urinim të dhimbshme, e rritur normën e zemrës, ethe.

Veçanërisht rrjedhjen e rëndë dhe të shpejtë të ketë endometritis akute në gratë me spirale intrauterine. Prandaj, shenjat e para të endometritis akute është shkak për kalimin e menjëhershëm të konsultoheni me një gjinekolog.

Ekzaminim gjinekologjik përcaktohet zgjeruar moderuar dhe sanious dhimbshme mitrës ose sero-purulent shkarkimit. Faza akute zgjat nga një javë deri dhjetë ditë dhe përfundon me trajtimin e kurë efektive, ndryshe - bëhet endometritis kronik.

Simptomet e endometritis kronike

Ashpërsia e endometritis kronike të shkaktuara nga thellësia dhe kohëzgjatja e ekzistencës së ndryshimeve strukturore në endometrium.

Manifestimet kryesore janë Endometrioza kronik cikël menstrual (të pakta ose të bollshme çdo muaj), gjakderdhje mitrës, jonormal sero-qelb ose gjakderdhje, dhemb dhimbje në bark të ulët, marrëdhënie të dhimbshme seksuale. Në një ekzaminim me dy duar gjinekologjike zbuloi ngjeshjen të lehtë dhe rritje në madhësinë e mitrës.

Ndryshimet strukturore të endometrium në endometritis kronike mund të shkaktojnë formimin dhe rritjen e polyps dhe cysts. Endometritis kronik në 10% të rasteve shkaku i infertilitetit në 60% - dështim.

Në proçesin inflamator përfshirë shpesh dhe shtresa e muskujve të mitrës - atje mioendometrit.

Rreziku i endometritis

Në rast të endometritis rolin e veçantë që luan ulja e mekanizmave të mbrojtjes pengesë që pengojnë depërtimin e infeksionit në organet e brendshme. Kjo mund të shkaktohet nga arsyet e mëposhtme:

 • lindjes trauma nënë

Mangësitë perineum, vaginë, qafën e mitrës gjatë punës të kontribuojë në infeksion në traktin gjenital dhe përpjetës së tij në mitër.

 • mekanike, kimike, faktorët termike duke dëmtuar Mukoza e vaginës

Shkelja e higjienës gjenitale, douching shpeshta, mjetet vaginale përdorimit Spermicidi dhe kështu me radhë. D. kryesorë të ndryshimeve në microflora normale vaginale dhe vetitë e saj mbrojtëse.

 • menstruacioneve, lindjes, aborti

Gjakderdhje epërsinë në kullimin qafën e mitrës të fshehtë, mjedisin vaginë acid oshchelachivanie dhe të reduktuar pronat e saj antibacterial. Në këto rrethana, patogjene depërtojnë lirisht nga mjedisi dhe në mënyrë aktive të përhapur mbi sipërfaqen e mitrës plagë.

 • kontraceptive intrauterine

Për një kohë të gjatë janë në mitër spiralet intrauterine janë një burim potencial i inflamacion, të nxitur infiltrimin duke u ngritur temat e infeksionit në të marinës. Nëse ka pasur endometritis, është e nevojshme për të hequr DIU.

 • përdorimi i swabs vaginale

Duke tërhequr tamponin diktim mjedis optimal për infeksionin. Tamponin duhet të ndryshohet çdo 4-6 orë, nuk i përdorin ato gjatë natës, para ose pas menstruacioneve, në klimat e nxehtë. Tamponin përdorimit të gabuar mund të çojë në sindromit të shokut toksik.

 • stresi kronik, punë jashtë orarit dhe higjiena joadekuate.

Këta faktorë dobësojnë trupin dhe e bëjnë të prirur ndaj rrezikut të infeksionit.

Diagnoza e endometritis

Diagnoza e endometritis akute stroytsYa në historinë e kuvendit të sëmundjes, ankesat e pacientit, simptomat, provimit legenit, Smears klinike të gjakut dhe bacterioscopic.

Gratë me Endometrioza trajtohen formë akute të palëvizshme, t. K. A është një rrezik potencial i komplikimeve të rënda septike (parametrit, pelvioperitonit, peritonit).

Në diagnozën e formës kronike endometritis përveç sqaroj simptomet klinike dhe historinë e sëmundjes, një rol i veçantë kryhet për qëllime diagnostike scraping rreshtim mitrës. Studim histologjik i endometrial ndryshuar lejon diagnozën e endometritis kronike. Metodë e rëndësishme diagnostike është ultratingull (US) dhe endoscopy (hysteroscopy) Studimet tregojnë ndryshime strukturore të endometrium.

Trajtimi i endometritis akute

Në fazën akute të pacientëve Endometrioza tregoi kujdes të pacientit në përputhje me pjesën tjetër krevat, pjesa tjetër mendor dhe fizik, dietë të lehtë tretshëm të plotë, të regjimit të pijshëm.

Baza e trajtimit mjekësor të endometritis akute është terapia me antibiotikë në bazë të ndjeshmërisë (Amoxicillin, ampicillin, clindamycin, gentamicin, kanamycin, lincomycin, etj). Kur përzier flora mikrobiale tregon një kombinim të disa antibiotikëve. Duke pasur parasysh të shpeshta bashkuar skemës trajtimin anaerobe e endometritis akute përfshijnë Metronidazole.

Për të hequr administratën dehje intravenoz të kripës dhe proteinave zgjidhje për 2-2,5 litra në ditë. Është e këshillueshme për të përfshirë në skemën e trajtimit të multivitamina akute endometritis, antihistamines, immunomodulators, probiotics, agjentët antifungal.

Me analgjezik, anti-inflamator dhe rendi hemostatic për të aplikuar të ftohtë në bark (02:00 - ftohtë, 30 minuta - një pushim).

Kur simptomat stihanii akute emëruar fizioterapi, hirudotherapy (shushunjat mjekësore).

Trajtimi i endometritis kronike

Në trajtimin e endometritis kronik gjinekologjisë moderne aplikohet një qasje të integruar, duke përfshirë antimicrobial, immunomodulatory, jetëdhënës, trajtim terapi fizike.

Trajtimi kryhet në faza. Hapi i parë është për të eleminuar agjentët infektive, e ndjekur nga një kurs që synon rivendosjen endometrium. E përdorur zakonisht antibiotikët gjerë, spektri (sparfloxacin, doxycycline, etj). Shkalla shërim i bazuar në një kombinim të hormonit (divihel plus Utrozhestan) dhe terapi metabolik (aktovegin riboksin, acid Askorbik, vitaminë E, Wobenzym).

Medikamente mund të injektohet direkt në rreshtim të mitrës, duke krijuar përqendrimin e tyre të lartë drejtpërdrejt në inflamacion dhe ofron një efekt të lartë terapeutik.

Relief i mitrës gjakderdhje emërimi është bërë hormonet apo zgjidhje aminocaproic acid (intravenoze ose intrauterin).

Një rol të rëndësishëm në trajtimin e kronike endometritis dhënë fizioterapi: UHF, elektroforeza e bakrit, zinkut, lidasa, jod, terapi me ultratinguj impuls, terapi magnetike. Trajtim Fizioterapia redukton ënjtje inflamatore e endometrium, aktivizon qarkullimin e gjakut dhe stimulon reaksion imunologjik. Pacientët me endometritis kronike e treguar Kurortoterapyya (terapi baltë, hidroterapi).

Endometritis. Endometritis kronike

 • Endometritis akute
 • Endometritis kronike

Simptomet e endometritis akute

Simptomet e endometritis kronike

Rreziku i endometritis

Diagnoza e endometritis

Trajtimi i endometritis akute