Enterit


  • Shkaqet e enterit
  • Enterit Klasifikimi
  • Enterit Klinike
  • Diagnoza enterit
  • Diferencial Diagnoza
  • Trajtimi i enterit akute
  • Trajtimi i enterit kronik
  • Enterit Parandalimi
  • Prognoza e enterit akute
  • Kurs dhe Prognoza e enterit kronik

Enterit - eshte nje grup i sëmundjeve inflamatore të membranës mukoze së zorrëve të vogël.

Enterit shpesh zhvillohet si pasojë e infeksionit me bakteret e zorrëve, parazitët protozoare, worms, agjentëve kimikë korrozive, çrregullime ushqyese. Enterit i ndryshëm në lëvizje karakter me akute dhe kronike. Në shumicën e rasteve, enterit kronik është pasojë nelechennoho lechennoho apo jo enterit akute. Përveç zorrëve mur faktorëve të bezdisshëm në patogjenezën e inflamacionit të zorrëve të vogla mund të luajë një rol të çrregullimeve të ndryshme funksionale të sistemit të tretjes dhe shkeljen e sistemit enzimatik, sëmundje metabolike dhe kushtet autoimune.

Shkaqet e enterit


Shkaqet e enterit akute mund enterike infeksion është origjina bakterial ose viral (kolera, salmonellosis, ethet tifoide), helmim substanca toksike (arsenik, klorid mercuric) ose produktet toksike (phalloides Amanita, organet kostochkovymy frutash dhe pjesë të ndonjë peshk, Nes ' Manaferrat edobnymy dhe t. e.) Overeating të mprehtë, me erëza, ushqime të yndyrshëm, shpirtrat të pijshëm), alergji të ushqimeve apo drogës.

Enterit kronik mund të zhvillohet si rezultat i zgjidhjes së protozoa zorrëve ose nematodikeve, zakone të këqija të hahet (tendencë të përafërt, ushqime pikante, alkoolit), kronike helmimit me metale të rënda, substancave kaustike. Enterit mund të jetë rezultat i mjekimit afatgjatë, të zhvilluar me sëmundje rrezatimi.

Faktorët që kontribuojnë në shfaqjen e enterit, është pirja e duhanit, dështimi i veshkave, atherosclerosis, sensibilitet për alergjitë, proceset autoimune enzymopathies, inflamacion i enët e gjakut ripples.

Enterit mund të bashkohet me një sëmundje të traktit gastrointestinal, të jetë rezultat i përcaktuar gjenetikisht kirurgjisë çrregullime thithje në stomakun dhe zorrët.

Enterit Klasifikimi

Në dritën e të dalluar infektive, parazitare, toksike, mjekësore, ushqyese, postoperative, enterit rrezatimit, enterit me anomalitë kongjenitale të zorrëve apo enzymopathies, dështimin e papilla madhe duodenale dhe valvula ileocecal, enterit mesme.

Lokalizimi dalluar inflamacion të zorrëve të vogla (eyunit) dhe çapok (ileitis) dhe enterit totale lirimin kur inflamacion i ka prekur të gjitha departamentet.

Varësisht nga natyra e ndryshimeve morfologjike të dalluar enterit pa atrofi, atrofi të moderuar të pjesshme villous dhe Nëntotali.

Enterit mund të ndodhë në të butë, ashpërsi të moderuar dhe në të rënda, gastrit kronik mund të jenë shpenzimet përkeqësimin ose shuarjen.

Gjithashtu vini re natyrën e çrregullimeve funksionale të zorrëve të vogla: praninë e sindromi malabsorption, tretje, sëmundje enterike, enteropatia exudative.

Nëse procesi i përfshirë Mukoza e zorrëve të mëdha, atëherë flasim për enterit me kolit shoqërues. Gjithashtu vini re sëmundjen lidhur extraintestinal.

Enterit Klinike

Enterit akute zakonisht fillon diarre, nauze dhe të vjella, dhimbje barkut shfaqjes. Nuk mund të ketë ethe, dhimbje koke. Karrige është 10-15 herë në ditë, i holluar me ujë të bollshme. Gjendja e përgjithshme e dobësisë, zbehje, lëkurë të thatë, arna të bardha në gjuhë. Stomak bloating, nuk është rumbling në zorrë.

Diarre zgjatur zhvillon dehidratim klinike në raste të rënda deri në një sindrom muskujve pamjen gjykatë të shpërndahet koagulimit intravaskular.

Mund të përjetojnë simptoma të diatez hemorragjike (rritje e gjakderdhje, një tendencë për trombozë).

Enterit kronik karakterizohet Enteral dhe vnekishechnymy tregon.

Nga simptomat e zorrëve të përfshijnë diarre, bloating, cramping karakter dhimbje në bark e sipërme, rreth kërthizë, rumbling, seething dhimbje. Simptomat zakonisht më i theksuar në periudhën e aktivitetit më të madh të sistemit të tretjes - në pasdite.

Karrige kronike lëngshme enterit apo i butë, përmban mbetjet e ushqimit të patrazuar, me një frekuencë prej rreth 5 herë në ditë, lëvizjeve të zorrëve, zakonisht i shoqëruar nga pamja e dobësi, lodhje. Vuri në dukje më pas një rënie të mprehtë të tensionit të gjakut, takikardi, marramendje, dridhje të ekstremiteteve (deri në zhvillimin e rënies).

Ndonjëherë nuk janë të dhimbshme, shoqëruar ziente dhe dhimbje barku barkut kërkojmë që të pastroj, duke theksuar fron gjelbër i holluar me ujë të varfër.

Ajo enterit në film rrethuar bardhë, edges janë dhëmbë të dukshme Prerjet. Bark cecum barkut prekje përgjigjet zhurma dhe spërkatje (simptomë shembullor).

Manifestimet Extraintestinal e enterit kronik i lidhur me zhvillimin e sindromës kequshyeshmërisë - malabsorption e ushqyesve në zorrë e vogël. Mungesa jetëgjatë i substancave që hyjnë në trup çon në mangësi të shumta vitaminë, mungesa e komponentëve minerale (hekuri mangësi anemi, osteoporozën për shkak të mangësi kalciumi, etj), mangësi e proteinave. Përparimi humbje peshe, kequshqyerja.

Diagnoza enterit

Një studim i plotë dhe historinë mjekësore të pacientit jep gastroenterologist informata të mjaftueshme për vendosjen e diagnozës fillestare, konfirmim shtesë është inspektimi i përgjithshëm tuaj, prekje dhe trokitje e murit të barkut.

Si laboratorike metodat diagnostike përdoret coprogram, studimi vuri në dukje cilësi macroscopically, ngjyra dhe erë. Ekzaminim mikroskopik tregon praninë e sasive të mëdha të fibrave muskulore (kreatoreja), niseshte (amylorrhea), yndyrë (steatorrhea). Zakonisht ndryshuar tregues acid-bazë.

Testet funksionale për diagnozën e absorbimit në zorrë e vogël (teste thithjen): përcaktimi i gjakut, urinës, pështymë substanca të mirë karbohidrate marra para analizës (mostër të D-xylose, jod-kaliumi).

Metodat eyunoperfuziy ndihmon në identifikimin e shkeljeve të tretje zorrëve në nivel qelizor dhe molekulare.

Ekzaminimi bakteriologjik i feces të kryera për të identifikuar dysbiosis, apo infeksion zorrëve. Shenjat tregojnë gjak të anemisë (hekur, B12-mangësi, të përziera), leukocytosis, ndonjëherë - neutrophilia, përshpejtuar ESR.

Analiza biokimike të gjakut rrjedhin enterit kronik afatgjatë lejon duke vënë në dukje shenjat e sindromës kequshyeshmërisë.

Endoskopisė e zorrë e vogël është shumë e vështirë. Accessibility për futjen e endoscope është i kufizuar departamentet Terminali postbulbarnaya të duodenum dhe çapok zonën Rajonal. Në endoscopic sondazh biopsi mostrave të bëjë mukusit për analizë histologjike. Në mënyrë tipike, vuri në dukje efektet degjeneruese dhe atrophic të qelizave epiteliale dhe Villi zorrëve.

X-ray ekzaminim i zorrëve me medium kontrast ju lejon për të shënuar ndryshimi i strukturave të palosur zbulojë lezione segmental dhe formimin e tumorit, ulçerë. Ajo është gjithashtu e mundur për të vlerësuar gjendjen e funksionit motorike të zorrëve.

Diferencial Diagnoza

Në sjelljes enterit kronik diagnozën diferenciale e sëmundjeve që ndodhin me diarre të vazhdueshme dhe duke çuar në lodhje. Sëmundjet endokrine me foto klinik, hyperthyroidism, diabeti, sëmundje dhe Simmonds të ngjashme Addison-së.

Gjithashtu diarre rezistente mund lindur në patologjive tjera zorrët: ulcerative kur semundja e Crohn-it, onkologji dhe amyloidosis intestinal. Ajo është gjithashtu e nevojshme për të përjashtuar sindromi i barkut në furnizim të pamjaftueshëm të gjakut në mesentery e zorrë e vogël (ishemi). Prishin tretjen në zorrë të vogla mund të hormonprodutsiruyuschey patologjinë e tumorit të stomakut, mëlçisë dhe pankreasit.

Trajtimi i enterit akute

Enterit akute trajtohen në spital. Enterit akute toksike trajtohen në Departamentin e Gastroenterology, enterit Infektive është një tregues për hospitalizim në boks infektive.

Pacientët e përshkruara tjetër krevat, dietë (kufizimi mekanikisht dhe kimikisht ushqim i butë në karbohidratet dhe yndyrnat), të pijshëm tepruar (nëse masat e nevojshme terapi hidratatsionnoy), trajtim simptomatik dhe tonik.

Me zhvillimin e dysbiosis rënda prodhojnë terapi farmakologjike të florës zorrëve, diarre qethur shkurt astringents. Në rast të shkeljes së metabolizmit të proteinave të prodhuar zgjidhje polipeptid i input.

Trajtimi i enterit akut zakonisht merr rreth një javë, një deklaratë nga spitali kryer pas simptome akute ulur.

Pacientët me enterit rënda dhe enterit origjinës toksike (gjatë që përcaktojnë më tej orët e para të sëmundjes së vështirë) kërkohet shtrimin në spital. Pacientët me enterit infektive pranuar për infeksionet spitalore.

Trajtimi i enterit kronik

Rëndim i enterit kronik këshillueshme trajtuar në spital. Pacientët caktuar pushim shtrat dhe ushqim dietë (dietë numrin 4).

Në fazën akute të ushqimit duhet të jetë aq i pasur me proteina, yndyrna dhe karbohidratet mjaft të kufizuara. Ju duhet të heqë dorë ushqim i fortë, të nxehtë, kosi, nga produktet mund të dëmtojë rreshtim të traktit digjestiv. Eliminimi ushqime që përmbajnë sasi të mëdha të yndyrës, qumësht. Numri i yndyrave dhe karbohidratet rritur gradualisht.

Në faljen e rekomanduar dietë të ekuilibruar që përmban të gjitha substanca të nevojshme, vitamina dhe minerale në sasi të mjaftueshme.

Mangësi Korrigjimi i enzimeve ndihmon tretjen e ushqimit është kryer duke përdorur përgatitjet enzimë: pancreatin, pantsitrat, i gëzueshëm. Stimulimi absorbimin e barnave që përmbajnë nitrate, mundësisht gjatë vepruar (sustak, nitronh). Pajisjet mbrojtëse (Essenciale, Kars) për të ndihmuar në rivendosjen e membranave qelizore të epitelit të zorrëve.

Imodium është projektuar për të shtypur lëvizshmëri e tepërt shtytës zorrëve.

Pacientët me astringents diarre e rëndë të rekomanduara, enveloping dhe agjentët adsorbent, antiseptics. Ju mund të aplikoni për këto qëllime Phytotherapy (zierje e kamomil, i urtë, Wort Shën Gjonit, qershi të egra dhe fruta boronicë, kone Alder).

Dysbacteriosis rregullohen duke përdorur probiotics dhe eubiotics. Infuzion intravenoz i zgjidhjeve të aminoacideve të parashikuara për shkeljet e rënda të heqjes së mangësi të rënda proteinave.

Kur simptomat e enterit në sfondin e tumoreve zorrë të vogla (polyps, diverticula), heqja e tyre kirurgjik është i nevojshëm.

Enterit Parandalimi

Parandalimi i inflamacion të zorrëve të vogla përfshin ushqimin, udhëzuesit e pajtueshmërisë higjiena e përpunimit të plotë të ushqimit, të shmangur të hahet produktet e mundshme toksike (kërpudha ushqimor, manaferrat), mjekim i kujdesshëm tregohet në mënyrë rigoroze. Kryetarët e komunave të parandaloni enterit është zbulimin e hershëm dhe trajtimin e sëmundjeve të traktit gastrointestinal, çrregullime metabolike, çrregullime endokrine.

Prognoza e enterit akute

Ashpërsia e lehtë dhe intermedius me masa të përshtatshme terapeutike skadojnë kurë për disa ditë. RËNDË, trajtohen keq, mund të çojë në zhvillimin e komplikimeve (gjakderdhje, vrimë, dehidratim të rënda, shfaqjen e fushave të nekrozë), duke kërkuar marrjen e masave emergjente.

Kurs dhe Prognoza e enterit kronik

Enterit kronik ndodh me rotacion periudhat e acarimit dhe faljen, gradualisht duke përparuar (rritjet inflamacion, shtrihet përgjatë traktit gastrointestinal, duke rritur shenja të malabsorption). Në mungesë të masave të përshtatshme terapeutike gjatë kurs i mbushur me enterit fatal shkeljeve të rënda të homeostasis brendshëm dhe lodhje. Gjithashtu enterit paperpunuar kronik kërcënon zhvillimin e rrezikshme për jetën komplikacione, bashkuar infeksionet.

Në të butë dhe të moderuar enterit performancës ruhet zakonisht, vështirësia është e rëndë dhe ushtrim i shpeshtë stresi psiko-emocional. Çon të rënda të bjerë dhe të paaftësisë.