Enterocolitis


 • Klasifikim
 • Simptomet e enterocolitis
 • Diagnoza enterocolitis
 • Trajtimi i enterocolitis akute
 • Trajtimi i enterocolitis kronike
 • Enterocolitis Parandalimi
 • Moti në enterocolitis

Enterocolitis akute shpesh e kombinuar me gastrit akut (Gastroenterocolitis) dhe ndryshon në origjinën e saj në enterocolitis infektive dhe jo infektive. Ndonjëherë inflamacion të zorrëve mund të ketë një etiologji alergjik, dhe përveç kësaj, helmet dhe drogat mund të shërbejë si shkak i enterocolitis akute të.

Në rast të enterocolitis akute (në krahasim me kronike) inflamacion i mukozës është i kufizuar dhe nuk ndikon shtresat më të thella.

Enterocolitis kronike është shpesh rezultat i lechennoho keq inflamacionit akut të zorrëve. Kjo sëmundje është e zgjatur, me periudhat e acarimit dhe faljen, përfundimisht zhvillimin ndryshime shkatërruese të mukozale dhe submucosal shtresa admiroj murin e zorrëve. Enterocolitis i zgjatur kronike çon në shkelje racks funksionalitetin e zorrëve, dispepsi.


Klasifikim

Enterocolitis vlerësohet shkaqe:

 • bakterial (specifik - infeksion i baktereve që shkaktojnë infeksionet e zorrëve, të tilla si: salmonellozave, shigellozës, dizenteri, të paspecifikuar - lindin pas shtypjen e infeksioneve bakteriale);
 • parazitare (si rezultat i kolonizimit intestinale parazitëve Nonbacterial - worms, amoebas, Trichomonas)
 • toksike (të dëmtuara agjentët mucous toksike të natyrave të ndryshme - droga, helmet, kimikate kaustike)
 • ushqimore (enterocolitis për shkak të kequshqyerjes);
 • mekanike (janë rezultat i kapsllëk të shpeshta dhe të zgjatur)
 • sekondar (zhvillim si nje komplikim te semundjeve te tjera te sistemit të tretjes).

Simptomet e enterocolitis

Enterocolitis akute fillon papritmas me simptoma të rënda akute klinike: dhimbje, dhimbje bezdisur, bloating, të përzier dhe të vjella mund të jenë. Gjuha touch rrethuar, prekje zbuloi ëmbëlsi të barkut. Në mënyrë tipike, sëmundje shoqërohet me diarre. Në rastet e një enterocolitis infektive natyrës në mukusit stol është zbuluar, nganjëherë gjak. Përveç enterocolitis infektive karakterizohet nga ethe dhe simptoma të dehje akute (dobësi, dhimbje koke, dhimbje të muskujve).

Enterocolitis kronik ndodh si malovyrazhennymy e simptomave klinike në fazat e hershme të sëmundjes, dhe i vështirë, me zhvillimin e komplikimeve të rrezikshme për jetën.

Rëndim më karakteristike e enterocolitis vijim karakteristika kronike:

 1. Dhimbje barkut, zakonisht në zonën e kërthizë, por mund të jetë derdhur. Ashpërsia e dhimbjes varet nga ashpërsia e procesit. Një karakteristikë e dhimbjes në pasdite, por ndoshta dhimbje më herët dhe. Nëse lokalizuara favorizuese inflamacion në zorrë e vogël dhimbje mjaft e shurdhër, të moderuar. Inflamacion të zorrëve të mëdha manifestohet me dhimbje të forta. Dhimbje Rritja është një çift i orëve pasi të hahet para se një lëvizje zorrë, gjatë ushtrimit, ecje të shpejtë, vrapim, duke kërcyer.
 2. Jashtëqitje çrregullim - kapsllëk ose diarre, alternuara.
 3. Fryrje - bloating. Nuk është si rezultat i formimit të tepruar të gazit për shkak të dispepsi.
 4. Sindromi pesimist. Shkelja e tretjes në zorrë nga fermentimi, hnylostnomu apo lloji të përzier.
 5. Sindromi Asthenovegetative. Rezultojnë zgjati për enterocolitis rezultuar shkelje të metabolizmit indeve (dobësi, letargji, lodhje, një tendencë ndaj apatisë dhe vëmendje çrregullimeve).
 6. Pesha humbje. Karakteristikë e pacientëve, që kryesisht ndikon në zorrë e vogël. Në njerëzit që vuajnë nga kolit kryesisht, humbje peshe dështimit të mundshëm të ushqimit, si rezultat i frikës nga progresion dhimbje dhe sëmundje.

Diagnoza enterocolitis

Enterocolitis akute diagnostikuar fare thjesht në bazë të historisë epidemiologjike, simptomat karakteristike të gjalla dhe të dhënave coprogram, ekzaminim bakteriologjik e feces. Nëse është e nevojshme, mund të kryejë Rectoscopy.

Enterocolitis kronike është diagnostikuar në bazë të të dhënave anamnestike, anketat, ekzaminim fizik, laboratorike dhe rezultatet e diagnostifikimit instrumentale. Metoda më informativ i diagnozës së plagë enterocolitis primar i zorrës së trashë është colonoscopy. Në kryerjen e këtij studimi tregojnë praninë e inflamacionit nga zonat e prekura të erozionet mukozale, ulcerat, shkatërrimit mukozale, dhe në qoftë se ju doni të bëni një mostër gardh bioptaticheskoy.

X-ray studim zbulon ndryshimin e zorrë, natyrën e palosur defekt strukturë mur.

Në një laborator nivelet e studimit tregojnë një model karakteristik për dispepsi, anemi, disproteinemitë, dislepidemiya, bilanc abuse jon, stol me një përmbajtje të lartë të mukusit, qelizat e bardha të gjakut, mund të steatorrhea, amylorrhea, kreatoreja.

Diagnoza diferenciale e enterocolitis kronik shpenzojnë me dizenteri të zgjatur, fermentopathy kongjenitale.

Trajtimi i enterocolitis akute

Pacientët me ujë akute enterocolitis dhe teas përshkruar dietë. Nëse është e nevojshme - larë stomak. Në diarre të rëndë dhe të vjella - të kontrollojë sasinë e lëngjeve në hyrje (terapi hidratatsiyna). Ju mund të hani qull oriz supë dhe ujë. Pain lehtësimin e simptomave antispasmodics, nëse është e nevojshme, të kryer terapi detoxification infuzion. Kur enterocolitis infektive në terapi të përfshijnë antibiotikët dhe përgatitjet sulfanilamide. Si një masë paraprake përshkruesit dysbiosis, rivendosjen e florës normale të zorrëve (laktobakterin. Bifidum, etj).

Trajtimi i enterocolitis kronike

Në trajtimin e enterocolitis kronik rëndësie të madhe është eliminimi i shkaqeve etiologjik të zhvillimit të saj. Për ta bërë këtë, përdorni hapat e mëposhtëm:

 • Regjimi normalizimi dhe natyra e pushtetit;
 • anulimi i barnave që kontribuojnë në shkelje të zorrëve;
 • trajtimin e infeksionit bakterial ose parazite;
 • Trajtimi i sëmundjeve të traktit gastrointestinal (gastrit, duodenitis, dhe kështu me radhë. n.).

Pas eliminimit të shkaqeve të drejtpërdrejta të enterocolitis zbatojnë masat në trajtimin e çrregullimeve të tretjes, aftësitë motorike, dysbiosis.

Të gjithë pacientët me enterocolitis kronike treguar dietë. Jo të emëruar Keqësimi Tabela numër 2 për enterocolitis me kapsllëk mbizotërues - numri tabelë 3, prevalenca e diarresë - Tabela e numrave 4.

Në mostretje rënda kufizojnë përdorimin e produkteve, me putrefactive mostretje - produktet e qumështit, proteina komplekse dhe fibër bruto, fermentimi me mostretje - qumësht të tërë, bukë thekre, lakër, ushqime që përmbajnë sheqer.

Nëse inflamacioni lokalizuar favorizuese në zorrë të vogla rekomanduar të pasura me proteina, vitamina dhe elementët gjurmë dietë të lartë në kalcium, janë të përjashtuar nga dietë të irritojë komponentët (erëza, i kripur, i lagësht, skuqur).

Terapia medikamentoze:

 • agjentët antibacterial për të shtypur florën patologjike (furazolidone, enterofurin)
 • fermentosoderzhaschie do të thotë për të rivendosur tretje normale (pantsintrat, Creon);
 • pro, probiotics (bifidobacteria, lakto-, enterbakteriy, media kulturë për zhvillim);
 • do të thotë për të normalizuar peristaltikės (trimebutin, Loperamide, mebeverin).

Për trajtim aktuale e inflamacionit mund të përdoren microclysters me herbs. Kur diarre prezanton leh Infusions lisi, Wort Shën Gjonit, qershi të egra, tendenca për kapsllëk - vaj buckthorn detit, fryrje - kamomil supë.

Për shërimin e gërryerjet dhe ulcerat, ndalesa gjakderdhje vinilin përdorur.

Pacientët me enterocolitis kronike në një gjendje depresion e mendjes mund të rekomandohet në trajtimin terapist.

Në enterocolitis kronike rekomanduar që të konsultoheni me një fizioterapisti përzgjedhje të plotë të terapisë fizike, të cilat mund të përfshijnë: SMT, trajtime të zorrëve spastrimit, lloje të ndryshme të akupunkturë, magnetike, etj

Turizmi mjekësor në vendpushimin balneological në faljen jep rezultate të mira në drejtim të përmirësimit të gjendjes së përgjithshme, konsolidimin e faljen dhe përmirësuar cilësinë e jetës.

Aktiviteti fizik gjatë acarimit duhet të reduktohet. Por në kohët e simptomave klinike stuhaniya rekomanduar terapi të rregullt ushtrim, terapi fizike, ecje, gjimnastikë. Një mënyrë jetese aktive ndihmon për të normalizuar tretje dhe të gjitha funksionet e trupit, për të përmirësuar statusin e psikologjike. Duhet të shmangin sportive ku një probabilitet të lartë për të plagosë në stomak.

Ushtrime për muskujt e barkut jo vetëm forcimin e murit të barkut, por edhe rregullojnë presionin në bark, promovimin normalizimin e zorrëve.

Enterocolitis Parandalimi

Parandalimin e sëmundjeve zorrë është për të shmangur faktorët që promovojnë zhvillimin e enterocolitis, trajtimi i hershëm i infeksioneve dhe sëmundjeve parazitare përputhje me një dietë të shëndetshme të ekuilibruar, plotësim tregohet në mënyrë rigoroze, pa abuzim, masa adekuate të trajtimit të sëmundjeve të traktit gastrointestinal.

Moti në enterocolitis

Enterocolitis në kohë dhe të trajtohen në mënyrë adekuate akute shëruar plotësisht dhe nuk lë pasoja për organizmin. Pas 3-6 javë pas zorrë infektive enterocolitis plotësisht rimëkëmbet punën e saj.

Kursi i enterocolitis kronike varet nga zbulimin në kohë, duke eliminuar shkaqeve-origjinë dhe masa të pajtueshmërisë për përmirësimin e dietën dhe mënyrën e jetesës.