Encefalit


 • Encefalit Klasifikimi
 • Encefalit primar
 • Encefalit i mesëm
 • Trajtimi i encefalit
 • Encefalit Parandalimi

Encefaliti - inflamacion i substancës trurit. Termi "encefalit" treguar alergjik dëme ngjitëse, infektive,-alergjik dhe toksike të trurit.

Encefalit Klasifikimi

Encefalit Klasifikimi reflekton faktorët etiologjikë të lidhur karakteristika klinike dhe veçoritë. Në kushtet e dalluar encefalit primare (viral, rickettsial dhe microbial) dhe encefalit mesme (postekzantemnye, pas vaksinimit, bakteriale dhe parazitare, demyelinating). Për zhvillimin Tepui dhe rrjedhën e sëmundjes - nadhostre, akute, subakut, kronike, relapsing. Lokalizimi shkatërrim - KS, rrjedhin basal, me lezionet e tru i vogël. Prevalenca - leykoentsefality (me lezione të bardhë çështje) polientsefalit (me lezione gri çështje) dhe panentsefalit. Tiparet morfologjike - nekrotizues dhe hemorragjike. Nga ashpërsia e sëmundjes - të moderuar, të rëndë dhe shumë të rëndë. Për komplikime të mundshme - ënjtje të trurit, dislokimi i trurit, koma cerebrale, sindromi epileptik, kistoz. Dhe rezultatet e mundshme të sëmundjes - shërim, shtetërore vegjetativ, simptoma të rënda fokale. Përveç kësaj, në varësi të encefalit mbizotërues lokalizimit ndarë në rrjedhin, tru i vogël, dhe mezentsefalnye Diencephalic.


Encefalit primar

Sëmundja shkakton encefalit neurotropic virus filtër. Bartës të virusit dhe rezervuarit të saj në natyrë - ixodid ticks. Pasi në trup nëpërmjet një pickim ose shënoni ushqimor (të hahet qumësht të kontaminuar parë e lopë dhe dhi), virusi hyn në sistemin nervor haematogenously. Kohëzgjatja e periudhës së inkubacionit të sëmundjes, zhvilluar nga kafshimit shënoni është prej 1 deri 30 ditësh (në disa raste deri në 60 ditë) në rastin e infeksionit ushqimore - nga 4 dite deri ne 1 jave. Në mikroskopi membranat e trurit shfaqin bllokimet e tyre, depërtimin e mononuclear dhe poli-qelizave, mesodermal dhe reagim hlioznyh. Lokalizimi i ndryshimeve inflamatore dhe degjenerative në berthamat neuronal bie kryesisht mbi oblongata palcë, qoshet e përparme të qafës së mitrës segmenteve palcës kurrizore, qytete korteksin e trurit të trurit. Për foto klinik të të gjitha formave të akut encefalit debutimin tipike, manifestohet si rritje të temperaturës së trupit në 39-40 gradë, lomyaschey dhimbje prapa, viç. Tashmë në ditët e para të sëmundjes karakterizohet nga një simptomat shqiptuar zahalnomozkovi (të vjella, dhimbje koke), ndërgjegjes dëmtuar, në disa raste ka pasur çrregullime mendore (iluzionet, hallucinations auditory dhe të shëndoshë, depresioni). Ka disa forma klinike të tik-tak-përballohen encefalit: Poliomieliticheskaya, meningeal, entsefaliticheskaya, me temperaturë, poliradykulonevrotychniy dhe dy-valë Meningoencefaliti viral. Ndryshimi i tyre qëndron në Prevalenca dhe ashpërsia e simptomave të caktuara neurologjike. Për të diagnostikuar encefalit i rëndësishëm janë histori të dhëna (Qëndro në fokus endemike, pickim shënoni, qumësht pushtimit pacientit përdorni dhie ose djathë). Vini re se vetëm 0,5-5,0% e të gjithë rriqrat janë bartës të virusit, sepse jo çdo sëmundje që u ngrit pas kafshimit shënoni - encefalit. Verifikimi i diagnozës "encefalit Tick-përballohen" Reagimet kryer duke përdorur fiksimit të komplementit, neutralizimin dhe hemagglutination inhibimin. Disa Rëndësia diagnostike e derdhje virale në gjak dhe lëngun cerebrospinal; Blood rritje të përcaktuara në ESR, leukocytosis, dhe studimi i CSF - pleocytosis lymphocytic dhe rritur proteina 1 g / l. Tik-tak-përballohen encefalit duhet të dallohet nga tifoja, forma të ndryshme të meningjitit i lëngshëm, poliomielitit akute.

Sëmundja shkaktohet nga neurotropic mushkonja virus vektoriale të cilat janë të afta të transmetimit transovarian. Periudha e inkubacionit zgjat prej 5 deri 14 ditë. Japanese debutim encefalit mushkonjë papritmas, me një rritje të mprehtë në temperaturën e trupit (deri në 39-40 gradë), të vjella, dhimbje koke intensive. Përveç foto klinike e tipike mushkonjë japoneze encefalit ashpërsia konsiderueshme e përgjithshëm të simptomeve infektive (takikardi, bradycardia, t'i shtyer të fytyrës, eruptions herpetike, gjuhë e thatë). Ka disa forma të mushkonjë japoneze encefalit, meningeal, Sudorozhnaya, bulbarnaya, hemyparetycheskoy, Hyperkynetycheskaya dhe i përgjumur. Dallimi i tyre është dominimi i një sindrom. Kusht është zakonisht i vështirë. Gjatë 3-5 ditëve të para ka një rritje të simptomeve, temperaturën e trupit të lartë vazhdon për 10-14 ditë dhe të reduktuar politikisht. Rezultati vdekjeprurës më shpesh (70%) është vërejtur në javën e parë të sëmundjes. Vdekja dhe ndoshta në një sëmundje të mëvonshëm datë si rezultat u bashkuan komplikime (edemë p.sh., pulmonar). Vlerë e madhe për diagnozën e mushkonjës japoneze encefalit Keni sezonalitetit të sëmundjes dhe të dhënave epidemiologjike. Diagnoza verifikim është kryer duke përdorur reagim i fiksimit të komplementit dhe antitrupat neutralizues janë të përcaktuara nga javën e dytë të sëmundjes.

Sëmundjet malokontahiozny, tani në formë tipike nuk është gjetur. Agjent shkaktar i epidemisë encefalit Economo kjo ditë nuk është i njohur. Sëmundje klinikisht dhe Patomorfolohychesky mund të ndahet në dy faza - të mprehtë, të paturit e kalit, dhe kronike, e cila është tipike për kurs progresiv degjenerative. Klasike Economo encefalit formularin epidemi në debutimin akute fazë me rritjen e temperaturës së trupit në 39 gradë, dhimbje koke, të vjella të moderuar, ndjenja e dobësisë së përgjithshme. Ethet zgjat rreth dy javë. Në këtë kohë ka simptoma neurologjike, sleepiness patologjike (të paktën - çrregullime të tjera të gjumit), lezione të bërthamave oculomotor nervore (nganjëherë ptosis). Simptomat Extrapyramidal tipike e kronike epidemike encefalit fazë Economo, shpesh vërehet në fazën akute të sëmundjes. Ata mund të shfaqet si hyperkinesis (athetosis, pamje ngërç, choreoathetosis) dhe sindromi akinetiko-ngurtë (amymyya, akinesia, ngurtësi). Në disa raste faza akute e epidemi encefalit Economo mund të shoqërohet me çrregullime të rënda Psikogjenike (halucinacione pamore dhe / ose auditory, ndryshime në perceptimin e ngjyrë dhe formë mjedisit të saj). Në fazën akute të sëmundjes në lëngun cerebrospinal e shumicës së pacientëve të treguar pleocytosis (kryesisht lymphocytic), një rritje të lehtë në glukozë dhe proteina; gjakut - ngritur nivelet e limfocitet, eozinofileve. Faza akute epidemi encefalit Economo mund të zgjasë nga 3-4 ditë për 4 muaj, pas së cilës shërim të plotë është e mundur. Në 40-50% të rasteve të fazës akute bëhet ruajtjen kronike e simptomave të mbetura (pagjumësi të vazhdueshme, depresioni, ptosis lehtë, konvergjenca pamjaftueshmërinë). Manifestimet kryesore klinike të fazës kronike epidemike encefalit është sindromi parkinsonizmi Economo, së bashku me të cilat mund të zhvillojnë çrregullime endokrine (infantilism, diabeti insipidus, çrregullime menstruale, cachexia, trashje). Diagnoza e epidemisë encefalit në fazën akute mjaft e vështirë. Në këtë periudhë të diagnozës mund të bazohet vetëm në format e ndryshme të çrregullimeve të gjumit përfshijnë çrregullime psyhosensorni, dhe simptomat e berthamat e nervit oculomotor. Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet shfaqjes së simptomave të mësipërme kundër temperaturë të lartë. Diagnoza e kronike epidemike encefalit fazë Economo më pak i rëndë dhe është i bazuar në sindromin parkinsonizmi tipik, çrregullime endokrine me origjinë qendrore, ndryshime mendore.

Encefalit i mesëm

Të sëmundje që shkaktojnë viruset A1, A2, A3 dhe B. Ka një komplikacion i gripit. Mekanizmat Pathogenetic e encefalit gripit - fenomene të qarkullimit të gjakut në tru dhe neyrotoksikoz. Humbja e sistemit nervor janë të pashmangshme në çdo formë e gripit, kur ata shfaqen si dhimbje koke, dhimbje të muskujve, të qenët i përgjumur, adinamii etj Megjithatë, në rastin e shëndetësisë influencës encefalit pacientit përkeqësohet, ka zahalnomozkovi simptomat (marrje mendsh, të vjella). Në CSF tregojnë një rritje të moderuar të proteinave dhe pleocytosis vogël (gjatë mesit shpuese CSF rrjedh nën presion të lartë). Në disa raste, faza akute e encefalit gripit zhvillohen lezione të rënda në formën e encefalit gripit hemorragjike, e cila debuts rritje të mprehtë në temperaturën e trupit, ethe dhe vetëdijen dëmtohet (edhe për pika e). Në lëngun cerebrospinal zbuluar gjurmë të gjakut. Për këtë formë të encefalit gripit është jashtëzakonisht e vështirë, sepse rezultati vdekjeprurës ndodh shpesh, dhe në rastin e një rezultat pozitiv të sëmundjes mbetet e çrregullimeve të ndryshme neurologjike.

Referohet encefalit infektive dhe alergjike. Ne zhvillimin akute për 4-5 ditë pas njolla duket në korteksin kur temperatura e trupit është zakonisht tashmë normalizuar, thonë rritjen e saj të ri Sharp në 39-40 gradë. Në shumicën e rasteve, ka çrregullime të dallueshme, hallucinations, psikomotor agjitacion, konfiskimet përgjithësuara, çrregullime koordinatornye, hyperkinesis, parezë e ekstremiteteve dhe mosfunksionim të organeve të legenit. Në studim përcaktohet një proteine ​​CSF rritje, pleocytosis. Për lopët encefalit jashtëzakonisht i vështirë, vdekshmëria arrin 25%.

Mund të zhvillohet pas vaksinat TD dhe DTP, vaksinimit tërbimit, dhe pas fruthit vaksinës (zakonisht). Sëmundja zhvillon debyutuyuchy akute me një rritje të mprehtë në temperaturën e trupit (40 gradë), të vjella, dhimbje koke, trazirat e ndërgjegjes dhe konfiskimet e pergjithshme. Humbjen sistem extrapyramidal shoqërohet me hyperkinesis dhe koordinuese motor çrregullime. Në studimin e lëngut cerebrospinal (rrjedh nën presion të lartë) të përcaktojë cytosis vogël lymphocytic dhe një rritje të lehtë në proteina dhe glukozë. Feature vakcinimi aktuale egërsi me encefalit - sëmundjet poetike si эntsefalomyelopolyradykulonevryt akute, ndonjëherë duke përparuar shpejt, mund të çojë në vdekje për shkak të çrregullimeve bulbar.

Trajtimi i encefalit

Për trajtimin e encefalit, neurologë të përshkruajnë disa lloje të terapive.

Terapi Pathogenetic përfshin disa fusha:

 • dehidratim dhe edemë të trurit luftimet (10-20% mannitol zgjidhje intravenoz në 1-1,5 g / kg furosemide vena ose intramuskulare 20-40 mg e acetazolamide)
 • desensitization (Chloropyramine, klemastin, diphenhydramine);
 • Terapi Hormone - siguron dehydratyruyutsya, anti-inflamator, desensitizing efekt dhe pengon lëvore veshkave nga shterjen funksional (prednisone 10 mg / kg / dite nga terapia pulsi për 4-5 dite, dexamethasone intravenoz ose intramuskulare 16 mg / ditë për 4 mg çdo 6 orë);
 • përmirësimi i gjakut (isotonic dekstran [. ml peshë 30-40.000] intravenoz;
 • antihypoxants (suksinati etilmetilhidroksipiridina, etj);
 • mirëmbajtja e homeostasis dhe ekuilibrit fluide dhe electrolyte (parenteral dhe të ushqyerit enteral, dekstrozë, dekstran, klorid kaliumi);
 • Anhioprotektory (Heksobendyn + + etamivan etofillin, Vinpocetine, pentoksifellin, etj);
 • trajtimi i crregullimeve kardiovaskulare (glycosides kardiake, vasopressors, kamfor, sulfokamfokayn, glukokortikoide);
 • Normalizimi i frymëmarrjes (udhë ajrore kursimit, terapi oksigjeni hyperbaric, terapi oksigjeni, nëse Tracheostomy e kërkuar ose intubacion, ventilim mekanik;
 • shërim i metabolizmit të trurit (vitamina, polypeptides bagëtinë lëvore, piracetam, etj);
 • droga anti-inflamator (salicilatet, ibuprofen, etj)

Terapi shkakor përfshin përdorimin e barnave antivirale - nukleazave, duke vonuar riprodhimin e virusit. Caktojini interferon alfa 2, në raste të rënda, në kombinim me ribavirin. Kur ARN dhe ADN-encefalit viral aplikimit efektiv Tilorone. Kortikosteroidet (metypred) duke përdorur metoda të terapisë pulsi në 10 mg / kg per intravenoz 3 ditë.

Terapi simptomatike nga ana e tij përfshin disa fusha:

 1. Terapi Antikonvulsantnoy. Për lehtësim të epilepticus status diazepam përdorur (5-10 mg intravenoz në dekstrozë), zgjidhje 1% e thiopental natriumi vena, phenobarbital, primidone, anestezi thithur.
 2. Terapi Antypiretychnu. Për të reduktuar temperaturën e trupit duke përdorur përzierje litik, 2 ml solucion 50% e sodiumit metamizol, droperidol, ibuprofen.
 3. Terapia sindromi kllapi. Është sulfate përshtatshme destinacion magnez, acetazolamide, përzierjet litik. Për të normalizuar vetëdijen metabolike duke përdorur drogë, stimulators, për normalizimin e mendjes - ilaqet kundër depresionit, qetësuesit.

Terapi zëvendësimi gjithashtu përfshin disa komponentë:

 • Trajtim Parkinson (përgatitjet levodopa, antikolinergjike, Relaxants muskujve, kirurgji Stereotactic tregohet vetëm kur rritja ngurtësi dhe joefikasiteti i trajtimit mjekësor);
 • Trajtimi i hyperkinesis (droga metabolike, antipsikotikët, qetësuesit);
 • trajtim kozhevnikovskoy e epilepsisë (Anticonvulsants, antipsikotikët, qetësuesit);
 • Trajtimi i parezë (enerhokorrektory, droga që nxisin metabolizmin në trurit dhe muskujve indeve, fizioterapi, terapi fizike, masazh);
 • Trajtimi i çrregullimeve neuroendocrine (drogës metabolike, qetësuesit, agjentët desensitizing, antipsikotikët).

Encefalit Parandalimi

Kryetarët parandaluese të afta të jetë e mundur për të parandaluar infeksionin dhe shënoni-përballohen mushkonjë encefalit është vaksinim parandalues ​​i njerëzve që jetojnë dhe / ose punojnë në fushat e kontaminimit të mundshëm.

Parandalimi i encefalit të mesme do të thotë diagnoza në kohë dhe terapinë e duhur të sëmundjeve infektive.