Thonjtë atlet


  • Simptomat thonjtë atlet
  • Thonjtë Diagnoza atlet
  • Thonjtë trajtim atlet

Së bashku me versicolor pityriasis, trichophytosis, favusom, microspores, dhe koktsydiomikoz rubromikozom thonjtë atlet i referohet sëmundjet fungale të lëkurës dhe shtojca e saj. Kjo është një nga infeksionet më të zakonshme fungale. Patogjen thonjtë atlet - mentagrophytes Trichophyton - gjithashtu mund të shkaktojë atlet ijë dhe lëkurës lezione këmbët. Nail Infeksioni ndodh nëpërmjet kontaktit nëpërmjet çorape, këpucë, rugs dhe dush t. N. Infeksioni më i zakonshëm ndodh në banjot, pishina, palestra.

Sëmundjet e thonjve atlet festohet mjedis kryesisht të rritur. Rastet e zhvillimit në fëmijët deri në 15 vjet në dermatologji vërejtur rrallë. Në mesin e popullsisë urbane gjendja është më e zakonshme se mjediset rurale.

Simptomat thonjtë atlet


Thonjtë Manifestimet atlet të fillojnë në fund të lirë të gozhdë ku ka vija dhe pika të verdhë. Me kalimin e kohës, ata rriten në madhësi dhe u përhap në shumicën e pjatë gozhdë. Nëse procesi është shoqëruar me një trashje e gozhdë, shtrembërim të saj dhe rritjen e brishtësinë, atëherë flasim për hypertrophic thonjtë variant atlet. Pjatë fungale gozhdë në këtë rast fillon të zbehet dhe të shkërmoqet, në fund të saj të lirë është e kafshuar, kur ai vërejti akumulimin e masave me brirë - hyperkeratosis subungual. Në raste të tjera, mund të ketë një i hedh lëng i pjatë gozhdë dhe refuzimi i tij i mëvonshëm - oniholiticheskiy opsion thonjtë atlet.

Më të kërpudhat ndikon pjatë gozhdë e I dhe V gishtërinjtë. Disa autorë mendojnë se kjo lokalizimi është i lidhur me një dëmtim të lartë, ndërsa në këmbë vetëm pjatë gozhdë gishtat ekstreme. Një tipar dallues i atlet është manikyrin e thonjve paprekur në duar. Sëmundja karakterizohet me kronike dhe afat-gjatë (10 vjet ose më shumë) kurs. Rëndim më vërejtur shpesh në stinën e nxehtë të verës.

Përafërsisht një e treta e pacientëve të thonjve atlet vëzhguara në sfondin e këmbë atleti, të karakterizuar nga të kuqe, i fryrë, lezione shelushaschymysya në lëkurë, në disa raste - rash puzyrkovymy.

Thonjtë Diagnoza atlet

Nëse vëreni yellowing dhe deformim gozhdë pjatë pacient duhet të konsultoheni me një dermatolog, MIKOLOGJIA ose Podoloh. Ndryshimet karakteristike gozhdë dhe vendndodhjen e tyre, si dhe mungesa e disfatës në brushat e pjatë gozhdë lejojnë mjekët të diagnostikojnë menjëherë thonjtë atleti.

Për të konfirmuar origjinën e sëmundjes fungale është e nevojshme për ekzaminim mikroskopik scraping marrë nga pjatë e prekur gozhdë. Kur thonjtë atlet scraping peshore nën mikroskop janë trashësi të ndryshme bronkial temat e miceli, herë pas here bien në debat katror ose harmonishëm.

Thonjtë trajtim atlet

Kur diagnostikimin thonjtë atlet zakonisht një vendim për heqjen e pllakës infektuar gozhdë. Pas operacionit, shtrat gozhdë largët i përpunuar ngjyra anilinë (fukartsinom, e gjelbër shkëlqyer) dhe agjentët këpurdhëvrasës (të lëngshme ose Castellani Krichevsky, nytrofunhyn). FA SHAT me ointments antifungal ("mikoseptin", "Kanesten", "mykozolon" krem ​​Wilkinson), dhe në rastin e hyperkeratosis - me përgatitjet keratolytic.