Infeksion mikotik i këmbës


  • Shkaqet këmbë atleti
  • Simptomet e këmbë atleti
  • Diagnoza atlet këmbë
  • Trajtimi i këmbës atlet

Këmbë atletike është një sëmundje fungale është e zakonshme, e përhapur në të gjithë botën. Sipas disa vlerësimeve rreth 10% e popullsisë botërore ka këmbët atlet. Deri në 80% të pacientëve janë të kategorive të caktuara profesionale të njerëzve: punonjësit banja dhe dyqanet e nxehtë, atletët, minatorë dhe t N. Rastet e mjedisit këmbë atleti karakterizohen kryesisht të rriturit, dhe në më shumë se zonat rurale..

Shkaqet këmbë atleti

Shfaqja e infeksionit kërpudhat këmbë atleti shkaktuar nga Trichophyton mentagrophytes, i cili është edhe agjent në thonjtë atlet atlet dhe ijë. Transferimi kërpudha nga njerëz të sëmurë të shëndetshme është nga kontakti përmes objekteve të përdorimit të përbashkët në publik banja, pishina, sauna, palestra dhe dush. Sporet e kërpudhat dhe miceli saj janë vidsharuvalysya shkallët shtresa me brirë e epidermë, pacienti bëhet me bollëk cila këmbët atlet. Kapur në këtë mënyrë në thembra të këpucëve, rugs dushe, sponges apo kërpudhat është në gjendje të bartin mbajtur atje për një kohë të gjatë, sidomos në klimë të ngrohtë dhe të lagësht.


Infeksioni nga kërpudhat Trichophyton mentagrophytes jo të gjithë njerëzit të ngrihen në këmbë atleti. Zhvillimi i sëmundjes kontribuojë për çrregullime të ndryshme trofike të ekstremiteteve të ulëta, të cilat mund të ndodhin në diabet, venat me variçe në pamjaftueshmërisë kronike deje, arteriosklerozës dhe sëmundjeve trombozë të thellë periferike vaskulare, polyneuropathy, mosfunksionim vegjetativ-vaskulare. Jepni kontributin tuaj për atlet mund të ndalet këmbët tepruar djersitje, ngushtuar interdigital, këmbët banesë, djersë alkaline.

Simptomet e këmbë atleti

Dermatologji Modern Klinike identifikon pesë opsione atlet ndaluar: squamous, intertriginoznoy, dishidroticheskuyu, fshirë dhe thonjtë atleti. Këto forma mund te kombinohet me njëri-tjetrin ose lëvizin njëri tjetrin. Ndara të ashtuquajturin epidermofitidy - skuqje të lëkurës alergjik të shkaktuar nga sensibilizimin për antigjenet e kërpudhat mentagrophytes të Trichophyton.

Këmbë pamja manifest atleti squamous-së e lëkurës së harkut këmbë apo sipërfaqeve anësore të papules sheshtë apo pllakave kuqërremtë ngjyra me shkallë të bardhë dhe gri. Lezione të ketë kufij të qartë dhe mund të ngjajnë pllaka tipike e psoriasis. Në periferi janë të rrethuar nga një kufi të epidermë peels off me një flluska të vetme të vogla. Shpesh lëkurë elemente të kombinuara me simptomat e hyperkeratosis në formën e çara të verdhë omozolelostey që i ngjajnë shenja të dermatit traumatike. Kruarje karakteristike dhe të qëndrueshëm moderuar.

Këmbë Intertriginoznoy atleti shpesh ndikon interdigital III dhe IV, IV dhe V gishtat mund të lëviz sipërfaqen e tyre flexor. Manifestuar zjarret skuqje, ënjtje dhe thith tretje lëkurës dhe fissures, erozioni pamjen. Pacientët tregohet lezionet itchy dhe dhimbje në formimin e gërryerjet.

Këmbë Dishidroticheskaya atleti karakterizohet me shfaqjen e skuqje të lëkurës të vogla flluskë. Më i shpeshtë vendndodhjen e tyre - hark, megjithatë, mund të pyes veten thembra lëkure, gishtat dhe folds interdigital. Bubbles rritet bashkohen dhe të formojnë një multi blisters pas hapjes në lëkurë të cilat janë të erozionit të kuqe dhe rozë. Është vërejtur dhimbje dhe kruarje. Kur komponenti inflamator ndodh ënjtje dhe skuqje të lëkurës që e bëjnë një foto klinike e ngjashme me ekzemë atlet ndaluar dishidroticheskoy.

Këmbë atleti i veshur është vështirë se simptoma të dukshme në formën e çara të vogla apo vatrave lëkurë të vendosura në boshllëk interdigital.

Atlet manifestuar thonjtë e tyre të verdhë, thickened, e brishtë, apo refuzimin e pjatë gozhdë. Më i zakonshëm i prekur thonjtë I dhe V gishtat.

Lagështi, erozioni dhe lëkurë të plasaritur që shpesh ndodhin me këmbë atleti, lehtësojnë depërtimin në lëkurë infeksionit streptokoksike me streptoderma zhvillimin, erizipela, thrombophlebitis, phlebitis, ose lymphadenitis limfangita.

Diagnoza atlet këmbë

Diagnoza është bërë mikologë ose dermatolog. Në mënyrë tipike, kjo është një përmbledhje e lezioneve duke përdorur dermatoscopy, që mbante një llambë fluoreshente diagnozë Wood, të përcaktojë pH e lëkurës. Mikroskopi scraping e lëkurës dhe thonjve prekur pjatë është bërë për të identifikuar fillesat e miceli ose fungale spore të cilat duhet të dallohet nga rrjetë ose struktura të loop-formë kërpudhat muzikore, e cila është e produkteve ndarje e kolesterolit në lëkurë.

Studim mikroskopike nuk i përgjigjet në pyetjen se çfarë lloj i kërpudhat është agjent shkaktar. Për diagnozën diferenciale të patogjenëve Trichophyton mentagrophytes sëmundjet tjera fungale (trihofitii, rubromikozom, candidiasis, psoriasis, koktsydiomikoz etj) gjithashtu mori gërryerjet e kryera mbi media lëndë ushqyese.

Sëmundjet atlet Diagnoza e lidhur këmbë mund të kërkojë Podoloh shtesë konsultimit, ortopedike, kirurg vaskular, endokrinolog ose fleboloha.

Trajtimi i këmbës atlet

Këmbë terapi atlet është mbajtur në 2 faza. Në fazën pergatitore në formën e sëmundjes squamous është hequr shkallët dhe shtresa hiperkeraticheskih në intertriginoznoy dishidroticheskoy dhe atleti këmbë - heqjen e inflamacionit akut. Në rastin e parë të përdorur mjete keratolytycheskye (laktik dhe acid salicilik, vaske sapun-sode për të ndaluar), e dyta - anti-inflamator dhe antihistamine. Kur thonjtë atlet mbajtur heqjen kirurgjikale të kërpudhat gozhdë prekur.

Kryesor trajtim këmbë atleti fazë është trajtimi i zonave të prekura të lëkurës dhe / ose shtratin e pjatë gozhdë hequr agjentët antifungal (nirofunhin, Castellani lëngshme, vaj "mykozolon", "mikoseptin", etj). Kur këmbëngulës dhe vazhdoi për këmbë atleti, infeksione të shoqëruara gozhdë treguar marrjes agjentët sistematike antifungal: Orungal, Diflucan, trebinafina, Nizoral, etj