Sigurisht epiteliale coccygeal


  • Shkaqet e coccygeal epiteliale
  • Klasifikimi i coccygeal epiteliale
  • Simptomet e coccygeal epiteliale
  • Diagnoza e coccygeal epiteliale
  • Diferencial Diagnoza
  • Trajtimi i coccygeal epiteliale
  • Komplikime të mundshme të refuzimit të trajtimit radikale
  • Prognoza natyrisht epiteliale coccygeal

Sigurisht epiteliale coccygeal është një defekt lindjeje (zgavër të ngushtë me tuba) në indet rajon sacrococcygeal. Ndonjëherë EKH quajtur coccyx dermoid kist, pilonidalnym sinus fishkëllimë coccyx.

Sigurisht Primar epiteliale coccygeal hap lëkurën e mollaqe (në mezh'yahodichnoy rrudhë) një ose më shumë vrima të vogla, ajo mbaron në anën tjetër të indit nënlëkuror dhe nuk ka asnjë lidhje me kryqe ose tailbone.

Periodikisht përmes fistula coccygeal nxjerr në pah produktet e mbeturinave të rreshtim epitelit të saj. Përveç kësaj, nëpër vrima në pëlhurë mund të merrni një infeksion.


Epiteliale coccygeal sigurisht një kohë të gjatë nuk shihet klinikisht. Pacientët të shkojnë në proctologist zakonisht në inflamacion EKH.

Kur vrima fillore mbyllje kurs është i kënaqur i ndenjur, që çon në përhapjen e mikroorganizmave dhe inflamacion purulent. Veprim epiteliale të zgjerojë muret e saj i nënshtrohen bashkim purulent dhe infeksion shkon në yndyrë nënlëkurës. Abscesi i madh zakonisht zbulohet nëpërmjet lëkurës dhe formimin e një vrimë e mesme EKH.

Shkaqet e coccygeal epiteliale

Epiteliale coccygeal formuar kurs gjatë periudhës embrionale. Në zhvillimin e fetusit nuk arrin nën lëkurë dhe në gluteal folds kurs është i veshur brenda epitelit. Ky është një defekt mjaft e zakonshme lindjes. Jashtë vendit, ajo është quajtur shpesh një cist vet, siç është supozimi se shkaku i EKH është rritja e flokëve i gabuar dhe në rritje e tyre në lëkurë.

Klasifikimi i coccygeal epiteliale

Klasifikimi klinik i coccygeal epiteliale e dallon atë pakomplikuar (kurs ekzistues pa shenja të inflamacionit dhe ankesave), inflamacion akut dhe inflamacion kronik EKH.

Inflamacion coccygeal dallojmë fazat: infiltrative (dhe në inflamacion akut dhe kronik të fazat e para në formimin e abscesit) dhe abstsedyruyuschaya (në rastin e inflamacionit kronik - abscesi përsëritura Stage). Inflamacion kronik gjithashtu prodhojnë purulent fazë gyp.

Simptomet e coccygeal epiteliale

Në vitet e para të jetës epiteliale coccygeal Sigurisht nuk zbulohet. Gjatë pubertetit në rritjen e flokëve fillon, alokimi i rreshtim jashtëqitjet epiteliale (dhjamor gjëndra djerse,). Kjo mund të përjetojnë kruarje, të shkarkojë nga të gjithë lagështi EKH. Zona Vendndodhja dalje epiteliale coccygeal afër anusit, lagështia në mezh'yahodichnoy dele, aktivizmi i nxitur clogging e gjëndra të lëkurës shkojnë dhe përmbajtja e stagnimit nxit infeksionin. Faktorët që kontribuojnë në procesin inflamator në rrjedhën coccygeal janë: rritur trup zonë flokët e vrimave fillore, rregulla jo higjienike, plagosje, kruarje.

Inflamacion karakterizohet nga dhimbje në kryqe EKH, ndonjëherë sanious ose purulent shkarkimit. Shumica e pacientëve sugjerojnë se simptomat janë rezultat i traumës.

Fillimisht i zhvilluar infiltrat inflamator akut formuar, dhe pastaj - absces purulent. Nëse në këtë pikë pacienti kthehet te mjeku bërë veprimet e nevojshme korrigjuese për të hequr EKH, shërim ndodh. Nëse qasja në një mjeku nuk ishte ndjekur në kohë, hapja shpesh spontan i abscesit në lëkurë. Pastaj nuk është zakonisht lehtësim dhimbje, por fokusi mbetet shpesh infektive, që çon në inflamacion kronik. Formuar gyp purulent lidh zgavrën e abscesit me sëmundje të lëkurës ndodh në valë, acarohet rikthim. Inflamacion kronik ekzistues gradualisht mbulon zona në rritje rrit dehje.

Diagnoza e coccygeal epiteliale

Epiteliale coccygeal Sigurisht nuk është e vështirë për të diagnostikuar, zbulimi i saj zakonisht është e mjaftueshme për të identifikuar vrima fillore në mezh'yahodichnoy rrudhë. Kur ekzistues inflamacion, abscesi, shkarkimin purulent diagnostikuar "të komplikuar kurs epiteliale coccygeal."

Pas zbulimit të sëmundjes tregon më shumë hulumtime si masa të përjashtuar patologjitë e tjera të mundshme.

Masa të tilla përfshijnë të detyrueshëm anusit studim gisht prekje e coccyx dhe rruaza sakrale. Me mekanik pajisje rectoromanoscopy e përcaktuar për të përjashtuar sëmundje të rektumit, dhe nëse simptomat të paqarta - colonoscopy.

Megjithatë, pavarësisht nga rinia e tij, më shpesh pacientët përdorë masa të gjera diagnostikuese nuk është e nevojshme.

Në raste të rralla, nevoja për diferencimin e coccygeal epiteliale të sëmundjeve të tjera të prodhojnë fistulography.

Diferencial Diagnoza

Diagnoza diferenciale e epiteliale coccygeal prodhojnë një gyp zorrës së trashë në paraproctitis, kockave coccygeal, përsëri meninhotsele, coccyx dhe kryqe osteomielit, teratoma presakralnoyi.

Të dhënat për diferencim të marra nga folds mezh'yahodichnoy e ekzaminimit, hulumtimit dixhitale zorrës së trashë ndjerë fistula dhe fistulography.

Gyp rektal në probing nuk është drejt coccyx, dhe rektumit dhe në fistulography festuar prodhimin e saj të dytë në një nga crypts morhanievyh.

Kist epidermoide është zakonisht coccygeal pa dhimbje dhe dallueshėm si vulë të luajtshme nën lëkurë, por ajo mund të simulojnë ekzemë klinikë epiteliale të shkojnë. Megjithatë, shqyrtimi gjetur asnjë vrima primare.

Meninhotsele pasme dukshëm formimin si pothuajse reale ovale nën lëkurë të shtrënguar qëndrueshmëri elastike dhe pa dhimbje. As nuk ka vrima primare. Në historinë e shënuar patologjinë funksionale legenit shpesh - urinim i pavullnetshëm. Dyshohet meninhotsele një tregues për radiografi e kryqe dhe konsultohuni me një neurokirurgu.

Sigurisht embrional, hapje në lëkurë afër anusit mund të jetë teratomas një shenjë presakralnoyi. Ndonjëherë vrimë është shumë e ngjashme me epiteliale kurs coccygeal, në teratomas shtese mund të shkaktojnë inflamacion purulent në zonën sacrococcygeal. Teratoma zbuluar nga kërkimet manual mes murit mbrapa dhe mollaqe pryamokyshechnoy, tumoret i prekshëm si të dendura. Metodat shtesë të diferencimit mund të jetë me ultratinguj dhe fistulography.

Zbulimi i osteomielit e kryqe dhe coccyx është bërë edhe me prekje rruaza përmes murit mbrapa të rektumit. Kështu mund të ketë eshtra abnormale lëvizshmërisë shpërthejnë testovataya qëndrueshmëri. Prania e dyshuar e osteomielit është një tregues për radiografi e pelvisit.

Trajtimi i coccygeal epiteliale

Progres epiteliale coccygeal trajtohen vetëm nga operacioni. Kirurgjia nënkupton një heqjen radikal të hapjeve fillore kanal patologjike. Në rast të komplikimeve epiteliale go vysikayutsya dhe indeve përreth patologjik, purulent gyp.

Trajtim postoperative përfshin një kurs të terapisë me antibiotikë (antibiotikët gjera spektrit për 5-7 ditë), dhe teknikat fizike terapi që nxisin shërimin e shpejtë të plagëve.

Si masa parandaluese e përsëritje postoperative shpenzojnë hequr flokët përreth plagës, dhe pastaj rreth mbresë.

Përsëritje postoperative e inflamacionit mund të tregojnë një mungesë të heqjen e plotë të lezioneve infektive, purulent qelb, vrima primar fistula. Pavarësisht nga teknikë të thjeshtë të operacionit, vuri në dukje një normë më të lartë e përsëritje postoperative në trajtimin e repartet kirurgjike përgjithësues si të kundërta të njësive të specializuara proctology. Pacientët e trajtuar në një degë të vogël të rrezikut të përsëritje sëmundje ana e mbi dhjetë herë më shumë.

Lexo më shumë përvojë, njohuri nuanca strukturë anatomike zonë adrectal, ekspertëve koloproktolohicheskih zyrat për një trajtim më të mirë në coccygeal epiteliale komplikuar.

Komplikime të mundshme të refuzimit të trajtimit radikale

Operacion për të hequr coccygeal epiteliale dhe pacientit jo-emergjente mund të shtyjë atë ose plotësisht braktisin trajtim radikal, kullimit të kufizuar të dëmtimit të dhëmbëve purulent. Megjithatë, kursi i gjatë i inflamacion purulent promovon atë në indet përreth, formimi i abscese të reja, fistulous pasazhe strukturë komplekse me daljet në lëkurën e perineum, folds inguinale. Ajo shpesh zhvillon pyoderma, bashkohet aktinomikozës, përkeqësohet ndjeshëm gjendjen e pacientit. Trajtimi me shumë më e komplikuar dhe kërkon shumë kohë, operacioni është kryer në një nivel më të lartë, të periudhës më të rënda postoperative dhe një probabilitet të lartë të përsëritjes.

Prognoza natyrisht epiteliale coccygeal

Me heqjen shkallë të plotë radikal të kursit epiteliale dhe prognozë të indeve të prekura shërim të favorshme vjen.

Pas operacionit, pacientët nën mbikëqyrjen e një specialisti për të përfunduar shërimin e plagës.

Si masa parandaluese, skajet e rruajtje plagë flokëve në masën e regrowth, rroba janë të lirë nga pëlhura natyrore breathable. Ne duhet me kujdes të vëzhgojnë rekomandime higjienës, të kryer zonë të rregullt higjienike perianal, hapësirë ​​mezh'yahodichnoy.