Epithelioma


  • Shkaqet e epithelioma
  • Simptomat epithelioma
  • Diagnoza epithelioma
  • Trajtim dhe prognozë epithelioma

Në dermatologji moderne, shumica autorët i referohen epithelioma tumoreve të lëkurës në vijim: Bazaliia (qelizë basal epiteliale), tumor squamous qelizave (spinotsellyulyarnuyu epiteli) dhe trihoepiteliomu (epiteli adenoid cistike). Përpjekjet e disa studiuesve për të identifikuar kancerin e lëkurës epiteliale të duket jopraktike sepse ka mjedisor lëkurën beninje epiteliale vetëm rrallë preterpevayuschye transformimit malinje.

Shumica e pacientëve epiteli ndodh në të pjekur dhe të vjetër. Më e zakonshme është epithelioma bazalioma, e cila është përgjegjëse për 60-70% të të gjitha rasteve.

Shkaqet e epithelioma


Epithelioma të çojë në zhvillimin e faktorëve të ndryshëm negative kronike ndikojnë në lëkurë dhe shpesh janë të lidhura me aktivitetet profesionale. Këto përfshijnë: rritjen e rrezatimit diellor, ekspozimi rrezatimi, ekspozimi ndaj kimikateve, trauma të përhershme dhe inflamacion të lëkurës në të. Për shkak të këtyre ndodhitë e mundshme nga epithelioma me dermatit kronike diellore, rrezatimi dermatit, ekzemë profesionist, dermatit traumatike, vendin e mbresë pas vuajtur djegiet.

Simptomat epithelioma

Epithelioma klinik, si dhe lokalizimi i saj varet nga lloji i tumorit.

Epithelioma qelizë basal shpesh ndodh në fytyrë dhe qafë. Shumëllojshmëri të ndryshme të formave klinike, shumica e të cilave fillojnë me edukimin e nodules të vogla në lëkurë. Epithelioma qelizë basal konsiderohet formë malinje, sepse ajo është rritja invazive, jo vetëm pushton dermis dhe indet nënlëkurës, por edhe të jenë të indeve të muskujve dhe strukturat kockëmadh. Megjithatë, kjo nuk është e prirur për të dhënë metastaza.

Format e rralla bazaliomy përfshijnë epithelioma samorubtsuyuschayasya dhe kalcifikim Malherbe epithelioma. Samorubtsuyuschayasya epithelioma karakterizohet nga shembja e një nodules tipike bazaliomnoho për të formuar ulçerë. Më tej ka një rritje të ngadaltë në madhësinë e ulcerat, i shoqëruar nga dhëmbëza pjesët e saj individuale. Në disa raste, shkon në tumor qelizë squamous.

Malherbe epithelioma kalcifikim - një tumor beninj që shfaqet në fëmijëri me qelizat e gjëndra dhjamor. Manifestuar në formimin e fytyrë, qafë, lëkurë e kokës dhe njësi rrip sup është shumë i dendur, duke lëvizur nodules në rritje ngadalë madhësi 0,5-5 cm.

Spinotsellyulyarnaya epithelioma zhvillohet nga qelizat shtresa e vështirë të epidermë dhe ka një kurs malinje të metastazë. Lokalizimi i preferuar - lëkurë e rajonit perianal dhe organet gjenitale, kufiri i kuq i buzën e poshtme. Mund të ndodhë me formimin e pozitën, pllaka ose ulcerat. Karakterizuar nga rritja e shpejtë si në periferi dhe në indet.

Adenoydnaya epithelioma cistike është më shumë i zakonshëm në gratë pas pubertetit. Në shumicën e rasteve, ajo është e përfaqësuar nga të shumëfishtë madhësisë bezboleznennymy tumorit me arra të mëdha. Subjektet ngjyra mund të jetë kaltërosh ose të verdhë. Herë pas here ngjyra e bardha, ku elementet epithelioma mund të ngjajnë aknet. Në disa raste shfaqja e një tumori të vetëm që është madhësia e lajthi. Elementet e lokalizimit tipik - veshët dhe fytyrë, rrallë ndikon kokës, jo më pak - janë shpatull, bark dhe gjymtyrët. Karakteristike dashamirës dhe përparimi i ngadalshëm. Vetëm në raste të rralla transformim Bazaliia.

Diagnoza epithelioma

Shumëllojshmëri e formave klinike të epithelioma disi komplikon diagnozën e saj. Prandaj, zhvillimin e anketave, dermatolog duke u përpjekur për të lidhur të gjitha metodat e mundshme: dermatoscopy, ultratinguj çdo të arsimit ulcerat shkarkimit bakposev. Megjithatë, diagnoza përfundimtare e formës klinik të përkufizimit sëmundjes, pastërtinë apo keqdashje të saj, vetëm për të vendosur studimin histologjik përftuar duke hequr epithelioma apo biopsi të lëkurës materiale.

Diagnoza diferenciale kryhet qere banesë, psoriasis, sëmundje Bowen, erythematosus lupus sistemik, scleroderma, keratosis seborrheic, sëmundje Keira dhe të tjera adenoydnaya cistike epithelioma kërkon diferencimin e Kirurgjisë, xanthelasma, squamous qelizë kanceri i lëkurës, lythat normale.

Trajtim dhe prognozë epithelioma

Metoda kryesore për trajtimin e epithelioma, pavarësisht nga forma e tij klinike - është arsimi kirurgjikale prerje. Kur tumoreve të shumta të vogla mund të përdorin cryodestruction, heqjen lazer, electrocautery ose curettage. Me mbirjes thellë dhe prania e kirurgjisë metastazë mund të jetë lehtësues në natyrë. Tumoret malinje të natyrës është një tregues për trajtim kirurgjik me renthenoradioterapiey kombinim, terapi photodynamic, ose kimioterapia totale të huaj.

Në natyrës beninje e sëmundjes, largimi me kohë dhe i plotë i prognozës tumorit është e favorshme. Basal spinotsellyulyarnaya epithelioma qelizë dhe të prirur për përsëritje të shpeshtë postoperative për zbulimin e hershëm të cilat duhet dermatoonkoloha konstante mbikëqyrjes. Më të pafavorshme në aspektin e prognozë është spinotsellyulyarnaya formë e sëmundjes, veçanërisht në metastazë e tumoreve.