Eryzypeloyidu


  • Shkaqet eryzypeloyidu
  • Simptomat eryzypeloyidu
  • Diagnoza eryzypeloyidu
  • Trajtimi eryzypeloyidu

Eryzypeloyidu herë të parë si një sëmundje është e përshkruar në 1873. Në 1882, Louis Pasteur identifikuar patogjen eryzypeloyidu dhe i dhe emrin "erizipelë derrit". Eryzypeloyidu është zoonoznoy (transmetohet nga kafshët) infeksioni. Ajo është më i zakonshëm që gjenden në mesin e njerëzve të lidhur në mënyrë profesionale me përpunimin e mishit të kafshëve ose peshk. Ajo meshtarë, bagëti, gatuan, peshkatarët, gjuetarët, veterinerët, amvise. Nuk është në rritje incidenca eryzypeloyidu verë dhe vjeshtë.

Shkaqet eryzypeloyidu

Agjent shkaktar është eryzypeloyidu Corynebacterium Erysipelothrix rhusiopathiae, e cila ka 2 lloje - mouse dhe derrat. Shpërndarë parë kafshë të egra mjedisit, të dytë - mjedis në shtëpi. Infeksioni i njerëzve ndodh nëpërmjet kontaktit nëpërmjet tokës, sanë, ujit, lëkurë apo mish të infektuar me një kafshë të sëmurë që e dallon bakteret patogjene në urinë dhe ysprazhnenyyu. Njeri i durueshëm eryzypeloyidu nuk mund të shkaktojë infeksionin e të tjerëve.


Depërtimi i patogjen eryzypeloyidu lëkura është e mundur në shkelje të integritetit të saj, gërvishtjet, kafshimet e kafshëve, scratches ose dermatoses itchy (ekzemë, dermatit atopic, dermatit herpetiformis Duhring, prurigo, rozë liken dërdëllitje, etj), chafing dhe fërkim me dermatologists traumatike. Më Infeksioni ndodh nëpërmjet brushat plagosur lëkurës, ku në zhvillim proces inflamator që mund të kapni nyje interphalangeal. Eryzypeloyidu shpërndarje përmes gjakut dhe limfatike enëve për zhvillimin e një formë të përgjithësuar të sëmundjes ndodh rrallë.

Simptomat eryzypeloyidu

Periudha e inkubacionit zgjat një eryzypeloyidu mesatare 1-3 ditë, por mund të zgjasë deri në një javë. Manifestimet klinike të sëmundjes shpesh fillojnë të shfaqen në lëkurën e gishtit apo të prapme të dorës. Në varësi të natyrës së tyre Dermatologji dallon katër forma themelore eryzypeloyidu: lëkurës, lëkurës dhe nyjeve, anginale dhe përgjithësuar.

Formë lëkurës eryzypeloyidu është gjetur më shpesh. Ndodhin kundër sfondit shenja të zbehta e dehjes, subfebrile, rraskapitje të lehtë, të dridhura, etj .. Disa pacientë me ethe eryzypeloyidu u vërejtur. Fillimin e albumit e ndjesi djegie dhe kruarje në vendin e hyrjes së patogjen. Pas një kohë të shkurtër në këtë vend ka shënuar skuqje (eritemë) dhe ënjtje të lëkurës. Skuqje bëhet ngjyrë më të purpurt dhe të shpërndahen në periferi, drejtimi më proksimal. Procesi mund të shoqërohet me lymphangitis rajonal dhe lymphadenitis.

Që të filloni të eryzypeloyidu leje tipike eritemë nga qendra e saj, i cili është fillimisht ngjyrë kaltërosh, pastaj zbehet në britmë blu lëkurës pothuajse të pandryshuar. Kështu periferi të zonës së prekur, ndërsa ende vazhdon skuqje dhe ënjtje, e cila i jep një lloj të veçantë të saucers. Brenda pak ditësh, zbehet skuqje dhe skajet zbutur, ënjtje e tyre subsides. Eritemë është duke lënë pas një lëkurë të përkohshëm të vogël. Gjithë procesi ne formen e eryzypeloyidu lëkurës zakonisht nuk merr më shumë se 10 ditë.

Skin-kyçeve formë eryzypeloyidu ndodh me inflamatore nyje plagë interphalangeal. Në sfondin e eritemë vërejtur dhimbje dhe ënjtje e nyjave në lëvizjet gishtat në to janë të kufizuara. Në mënyrë tipike, sëmundja zgjat rreth 14 ditë. Në disa raste, kjo formë eryzypeloyidu mund të marrë një kurs kronike me zhvillimin e artritit interphalangeal përbashkët.

Forma anginale eryzypeloyidu zhvillon në disa raste, përdorimi i kontaminuar patogjen ushqimit. Ajo karakterizohet nga një kombinim i manifestimeve lëkurore të simptomave klinike të anginë.

Formulari i përgjithësuar eryzypeloyidu vërejtur rrallë. Manifestimet lëkurore në formën e arna të skuqur duket diffusely në të gjithë trupin dhe mund të lokalizuara në çdo pjesë të lëkurës. Ata janë të shoqëruar nga një sindrom të theksuar dehje përgjithësi, zgjerimi i mëlçisë dhe shpretkës. Ka artrit dhe shkatërrimi i organeve të brendshme me zhvillimin e pneumoni, endokardit, meningjiti, pielonefrit. Komplikime të rënda eryzypeloyidu Kjo formë është infektim i përgjithshëm. 

Diagnoza eryzypeloyidu

Duke pasur parasysh manifestimet lëkurore, pacientët e trajtuar me eryzypiloyid zakonisht një takim me një dermatolog. Anketa gjen mjek me Ne trajtimin e sëmundjeve me mish ose peshk. Ekzaminim dermatologjikisht zbulon simptomat tipike eryzypeloyidu dhe disponueshmërinë pamjen mikroskopike të eritemë në këtë faqe interneti. Diagnoza konfirmohet poshtërim i një mostër e indeve të marra nga biopsia e zonës skuqur lëkurës.

Pacientët me formë të përgjithësuar eryzypeloyidu poshtërim të kryera nga gjaku bakposeva. Në rastin e vatrave të mesëm infektive eryzypeloyidu organet e brendshme mund të kenë nevojë pulmonologist këshilla, nephrologist, kardiolog, neurolog, x-ray e mushkërive, ultratinguj e veshkave, EKG dhe Echo EG, mesit birë dhe MRI të trurit.

Eryzypeloyidu dallojnë nga dermatit kontakti thjeshtë, erizipela, dermatit atopic, kriminel, eritemë multiforme exudative.

Trajtimi eryzypeloyidu

Eryzypeloyidu shkakor terapi mbajtur për 7-10 ditë dhe do të bazohet në sensibilitet. Aplikimi i antibiotikëve penicilinë, cephalosporin, seri tetraciklinave. Sipas antibiotik plotësuar aktivitetet detoksifikimi që marrin drogë anti-inflamator ose antihistamine, trajtim simptomatik të lezioneve të organeve të brendshme. Me metodat e terapisë fizike në eryzypeloyidu UHF efektiv, UV, terapi magnetike, electrophoresis, mahnitolazeroterapiya.