Erozioni i qafës


 • Linjat e erozionit të qafës së mitrës
 • Shkaqet dhe mekanizëm i erozionit qafës së mitrës
 • Diagnoza e erozionit dhe pseudo qafën e mitrës
 • Erozioni trajtim dhe pseudo qafën e mitrës

Termi "Erozioni i qafës së mitrës" i referohet defekt, shkelje të integritetit të epitelit të segmentit vaginale të qafës së mitrës. Erozioni i qafës i sëmundjes më të zakonshme gjinekologjike dhe ndodh në 15% të femrave.

Mitrës është pjesa e poshtme e uterusit i dalë në vaginë, brenda cila është një cervikale (mitres), kanali i ngushtë. Pjesa e sipërme e kanalit cervikal brendshme përfundon faring, pjesë më e ulët - gjojë jashtë. Nofullat e jashtme hapen në pjesën vaginale të qafës së mitrës dhe është formuar çara tërthor në gratë që kanë lindur dhe rrumbullakuar formë - çfarë nulliparous. Dëmtimi shtresuar epiteli squamous rreth os jashtme vaginale të qafës së mitrës manifeston si erozioni i qafës së mitrës.

Duke folur në vaginë, qafën e mitrës është e ekspozuar ndaj infeksionit, dëmtim gjatë seksit dhe procedurave mjekësore. Ekzistenca e vazhdueshme e erozionit të qafës së mitrës mund të çojë në ndryshime në qelizat epiteliale dhe shfaqjen e tumoreve beninje (polyps qafës së mitrës) dhe malignancies (të kancerit të qafës së mitrës).


Shkaqet e erozionit të qafës së mitrës mund të jenë të ndryshme. Ndryshimet në rreshtim të mitrës mund të zhvillohet pas lindjes, përfundimet e shtatzënisë, që rezulton në sëmundje inflamatore e mitrës, çrregullime hormonale. Shpesh shkaku i erozionit qafës së mitrës janë infeksione gjenitale - klamidia, gardnerellez, ureaplasmosis, Trichomoniasis, etj, agjentët që depërtojnë mukozën e dëmtuar, duke shkaktuar inflamacion në të. Erozioni i qafës mund të ngritën gjatë adoleshencës dhe në gratë nulliparous.

Linjat e erozionit të qafës së mitrës

Erozioni i qafës janë llojet e mëposhtme:

 • i vërtetë;
 • pseudo;
 • kongjenitale.

Erozioni i vërtetë i qafës së mitrës

Quajtur me të vërtetë erozioni i qafës së mitrës, e formuar si rezultat i dëmtimit dhe sluschyvanyya epitelit squamous rreth os jashtme vaginale e mitrës. Për erozionit vërtetë cervikal karakterizohet nga formimi i sipërfaqes plagë me shenja të inflamacionit. Shkaku më i zakonshëm i erozionit të vërtetë të qafës së mitrës është acarim i sekrecioneve mukozale kanalit patologjike të qafës së mitrës në endoservicitis. Erozioni i vërtetë është zakonisht i kuq i ndritshëm, të rrumbullakosura të çrregullt, gjakderdhje e lehtë në kontakt. Kur colposcopy ekzaminim dhe mikroskopi erozovanyy sipërfaqe enët e gjakut të dukshme, ënjtje, infiltrimi, gjurmët e fibrinë, gjak, mukoza-purulent shkarkimit. Pas 1-2 javësh të erozionit të vërtetë kthehet në fazën e shërimit - pseudo.

I falsifikuar

Gjatë procesit të shërimit të zëvendësimit defekt cilindrike epitelit, e cila vlen për sipërfaqe erozive të kanalit cervikal. Qelizat e epitelit të ketë një ngjyrë më të gjallë në krahasim me qelizat squamous shtresuar epiteliale dhe sipërfaqe erozive është e kuqe të ndritshme.

Zëvendësim fazë qelizat epiteliale cilindrike banesë - faza e parë e shërimit të vërtetë të erozionit të qafës së mitrës. Zakonisht në këtë fazë erozioni i qafës së mitrës diagnostikuar gjinekolog.

Rritja e epitelit kolone është jo vetëm në erozioni sipërfaqësor, por edhe në thellësi me formimin e lëvizjeve degëzuar gjëndrave. Në erozionit gjëndra sekretuar dhe të akumuluar sekret në dalje vështirësi që i formuar cysts - janë më të vogël - të dukshme me anë të inspektimit vizual dhe kolposkopisë. Ndonjëherë cysts të mëdha të vendosura në afërsi të os jashtme, ngjajnë polyps qafës së mitrës. Cysts të shumta të çojë në trashje (Hipertrofi) të qafës së mitrës.

Nuk janë pseudo:

 • folikulare (gjëndrave) - kanë shprehur cysts formë të gjëndrrave dhe ecje;
 • Papilare - me rritje papilare në sipërfaqe me shenja të inflamacionit;
 • Papilare-i gjëndrave ose të përzier - kombinuar dy lloje e para të shenjave.

Pseudo patrajtuar mund të vazhdojnë për disa muaj apo vite deri në eliminimin e shkaqeve të zhvillimit të saj dhe ekzistencës. Vetvete pseudo është një burim i inflamacionit ne mitrës shkak të praninë e infeksionit në gjendrave erozioni.

Kur inflamacion stihanii vetë ose si rezultat i procesit të trajtimit është e kundërt zëvendësimi epiteli banesë, dmth restaurimin e epitelit normale sipërfaqësore të qafës së mitrës - faza e dytë e shërimit erozionit. Në vend të shëruar erozionit janë shpesh cysts vogla (cysts nabotovyh), që rezultojnë nga bllokimi i gjëndra kanalet e erozionit.

Psevdoeroziy gjatë rrjedhjes dhe inflamacion të lidhur mund të çojë në ndryshime patologjike të qelizave epiteliale - atypia dhe dysplasia. Erozioni i qafës i pranisë epiteliale dysplasia konsiderohet si sëmundje precancerous.

Pseudo mund të jetë i vogël në madhësi (3 deri në 5 mm) ose kapur një segment të rëndësishëm të qafës së mitrës vaginale. Lokalizimi preferencial - rreth os jashtëm ose buzë e pasme (lip) të qafës së mitrës. Pseudo janë ndryshuar zonën mukozale e formë të parregullt, me një ngjyrë të kuqe të ndritshme, kadifeje apo sipërfaqe të ashpër, i mbuluar me sekrecionet mukoze ose hnoevidnym. Skajet e zonave të dukshme të pseudo-shëruese epitelit squamous zbehtë rozë dhe cist nabotovyh.

Pseudo, veçanërisht papilare, rrjedh gjak lehtë gjatë marrëdhënieve seksuale dhe studime instrumentale. Gjithashtu rritje gjakderdhje të re në dysplasia dhe pseudo gjatë shtatzënisë.

Shërimi pseudo konsiderohet i plotë nëse erozioni refuzohet gjëndra dhe epiteli epitelin squamous dhe rivendosjen e të gjithë defekt sipërfaqe.

Erozioni kongjenitale qafës së mitrës

Arsimimi kongjenitale erozioni i qafës së mitrës ndodh në një kufijve të thella të epitelit kolone rreshtim kanali i qafës së mitrës, përtej. Zhvendosje (ectopia) epiteli është ende në periudhën e paralindjes e zhvillimit të fetusit, të tilla si erozioni konsiderohet i lindur.

Erozioni kongjenitale qafës së mitrës zakonisht zë një sipërfaqe të vogël përgjatë vijave të të os jashtme, ka një ngjyrë të ndritshme të kuqe, sipërfaqe të sheshtë. Një studim objektiv (në pasqyra ose kolposkopisë) sekretimit Patologjike nga kanali dhe simptomat e inflamacionit të qafës së mitrës mungojnë.

Erozioni i lindur i qafës së mitrës gjenden në fëmijëri dhe adoleshencë, shpesh shërohet vetë. Kur ju të ruaj një erozion kongjenitale në periudhë të pjekur, është e mundur infeksion, inflamacion, dhe amendamentet pasuese. Nëse në sfondin e erozionit lindura të qafës së mitrës në zhvillim lythat banesë, natyrë malinje erozioni kongjenitale janë vërejtur.

Shkaqet dhe mekanizëm i erozionit qafës së mitrës

Në pyetjen e shkaqeve dhe mekanizmin e erozionit qafës së mitrës rol në teorinë inflamatore të sëmundjes kryesor. Endoservicitis dhe cervicitin, i shoqëruar nga sekrecion jo normale e kanalit cervikal dhe të mitrës, duke çuar në stimulimin e fletës epiteliale në os jashtme dhe refuzimit të mëvonshëm të epitelit. Formuar erozionin e vërtetë, e cila banon microflora e vaginës dhe mitrës.

Teoria DISGORMONAL vënë përpara si shkak i ndryshimit të qafës së mitrës erozionit në hormoneve, steroid. Vëzhgimet klinike tregojnë shfaqjen e erozionit qafës së mitrës gjatë shtatzënisë dhe periudhës pas lindjes regres në stabilizimin e niveleve hormonale.

Erozioni formuar edhe gjatë ectropion (eversion) mukozës kanalit cervikal gjatë trauma të lindjes.

Erozioni i qafës (pseudo - folikulare, papilare, të përziera), karakterizohet nga të gjatë, të vazhdueshme, relapsing natyrisht, jo e përshtatshme për t'u terapi konservative, me shenja mikroskopike e dysplasia, të prirur për të kontaktuar gjakderdhje të konsiderohet si zabolevnaiya jemi të turpshëm.

Diagnoza e erozionit dhe pseudo qafën e mitrës

Diagnoza e erozionit qafës së mitrës është shpesh i vështirë për shkak të mungesës së pacientëve specifike ankesave apo sëmundje asimptomatike. Ndryshimet në gjendjen subjektive zakonisht të shkaktuara nga sëmundje, zyrtarët e të shkaktojë të erozionit.

Prandaj, metoda kryesore e diagnozës është një inspektim vizual i qafës së mitrës në pasqyrë dhe kolposkopisë, e cila lejon një shqyrtim të hollësishëm të fokus patologjike në rritje të shumëfishtë.

Metoda e përdorur në ozlokachestvlenye zgjatur kolposkopisë dyshuar erozionin qafës së mitrës. Zona Erozioni është trajtuar me 5% tretësirë ​​alkoolike jodit dhe ekzaminohen nën një colposcope. Erozioni i pranishëm (pseudo) ka një zonë të lehta rozë dysplasia - të verdhë, atipike Foci - bardhë.

Në identifikimin e fushave të erozionit, e diskutueshme në aspektin e dysplasia, të kryer biopsi të indeve të qafës së mitrës marra analiza histologjike.

Erozioni trajtim dhe pseudo qafën e mitrës

Në trajtimin e erozionit qafës së mitrës Gjinekologjisë Praktik respektojnë rregullat e mëposhtme:

 • Vëzhgimi erozionet lindura, nuk ka nevojë për të trajtuar ato;
 • Erozioni i vërtetë dhe pseudo trajtohen në të njëjtën kohë me sfond të sëmundjeve të shkaktuara ose mbështetur ato;
 • me shenja të inflamacionit të terapisë duhet të përqëndrohet në agjentë infektivë (trihoionady, klamidia, gonococci, etj);
 • Erozioni në fazën aktive të inflamacionit trajtuar me metoda të butë (swabs vaginale e naftës detit buckthorn, vaj peshku, vaj solkoserilovoy sintomitsinovoy llak emulsioni që përmban antibiotikët - levovinizol, Olazol etj).

Mënyra aktuale e trajtimit të mekanizmit të qafës së mitrës erozionit të bazuar në përdorimin e cilindrike shkatërrimit të qelizave epiteli, refuzimit të tyre dhe restaurimin e mëvonshëm të epitelit mbi pseudo sipërfaqësore.

Për këtë qëllim, metodat e përdorura diathermocoagulation, lazerovaporizatsiy, cryodestruction, metodë radiowave.

Diathermocoagulation një metodë e djegur ndikimin izmenennnoy leckë e një rrymë të alternuara elektrike të frekuencave të larta, duke shkaktuar ngrohje të konsiderueshme të indeve. Koagulimit nuk aplikojnë në pacientët nulliparous për shkak të rrezikut të dhëmbëza që pengojnë hapjen e qafës së mitrës gjatë punës. Trauma metodë, refuzimi i sipërfaqes koaguluar nekrozë mund të shoqërohet me gjakderdhje. Shërimi i plotë pas diathermocoagulation ndodh brenda 1,5-3 muaj. Pas diathermocoagulation shpesh zhvillojnë Endometrioza shkak të procedurës këshillueshme për të planifikuar për fazën e dytë të ciklit menstrual.

Lazerovaporizatsiya ose "djegurit" erozioni cervikale lazer rreze është mbajtur në 5-7 ditë të ciklit menstrual. Para pacient lazerovaporizatsiey kaluar nëpër një rehabilitim të plotë të vaginës dhe mitrës. Procedura është pa dhimbje, nuk ka lënë një mbresë në qafën e mitrës, dhe për këtë arsye nuk u komplikuar shpërndarjen. Shkatërrimi Laser i indeve të ndryshuar shkakton nekrozë të shpejtë band refuzim, rigjenerim të plotë epithelization herët dhe sipërfaqe plagë në një muaj.

Cryodestruction (kriokoahulyatsiya) i bazuar në ngrirje, shkatërrimit të ftohtë e indet e erozionit qafës së mitrës me nitrogjen të lëngët apo oksid azotuar. Krahasuar me diathermocoagulation, kriokoahulyatsiya pa dhimbje, pa gjak, nuk ka sjellë pasoja ngushtim cicatricial e kanalit cervikal, të karakterizuar nga epithelialization relativisht të shpejtë të sipërfaqes plagë pas refuzimit nekrozë. Dita e parë pas cryodestruction vërejtur ndarje të rënda të lëngshme, ënjtje të qafës së mitrës. Epithelization i plotë i defektit është për shkak të 1-1,5 muaj.

Trajtim Radiowave e makinës qafës së mitrës erozioni Surgitron është ndikimi mbi patologjike fokus elektromagnetike luhatjet e frekuencave të larta - valët e radios që një person ndihet fizikisht. Procedura zgjat më pak se një minutë, nuk kërkon anestezi dhe trajtim post-operativ të mëvonshëm. Metodë valë radio në trajtimin e erozionit qafës së mitrës rekomanduar para se të femrave nulliparous sepse ajo nuk çon në formimin e djegiet dhe plagët, duke e bërë të lindjes vështirë.

Diathermocoagulation, lazerovaporizatsiya, cryosurgery, metodë trajtimi radiowave është kryer pas kolposkopisë zgjatur dhe biopsi për të përjashtuar onkoprotsesu. Kur dyshohet degjenerim i keq i erozionit qafës së mitrës treguar operacioni radikal.

Edhe pas trajtimit të erozionit qafës së mitrës njërën prej këtyre metodave, gruaja duhet të jetë në vëzhgim punishte barnash në spital dhe një gjinekolog.