Esheryhiozy


  • Karakteristikat e patogjen
  • Esherihiozov Klasifikimi
  • Simptomat esheryhiozu
  • Komplikimet esheryhiozu
  • Diagnoza esheryhiozu
  • Trajtimi esheryhiozu
  • Moti në esheryhiozu
  • Esheryhiozu Parandalimi

Esheryhiozy (para infektimit) -, infeksionet kryesisht zorrëve akute shkaktuara nga bakteriet caktuara serovar Escherichia coli. Esheryhiozy duket si enterit dhe enterocolitis mund të ndodhë me simptoma pergjithshme dhe extraintestinal.

Karakteristikat e patogjen

Coli Escherichia (E. coli) është një Gram-negative shufra në formë bakteret shkurtër polimorfike, shtamet patogjene janë të pranishme si pjesë e florës normale të zorrëve. Esherihioz shkaktojë diareehennymi serovar mëposhtëm grupe: enteropathogenic (EPKP) enterotoksyhenni (ETKP) enteroinvazivnye (EIKP) enterohemorrahicheskie (EHKP) enteroadhezivnye (EAKP). Escherichia i qëndrueshëm në mjedis mund të mbetet e qëndrueshme në tokë, ujë dhe fekaleve për disa muaj. Në ushqime (sidomos të qumështit) shumohen, duke formuar koloni të shumta lehtë tolerojë tharje. E. coli janë vrarë nga valë dhe veprim i disinfectants.


Rezervuar dhe burim i infeksionit është bartës të sëmurë ose të shëndetshme. Rëndësia më epidemiologjike në përhapjen e patogjen duhet një esheryhiozu sëmurë personi, vyzvannymy llojet EPKP dhe EIKP, grupet e tjera të baktereve janë më pak të rrezikshme. Pacientët esheryhiozu shkaktuar nga ETKP infeksionit dhe EHKP ngjitëse vetëm në ditët e para të sëmundjes, ndërsa EIKP dhe EPKP e E. coli pacientëve nga 1-2 (nganjëherë 3) javë. Izolimi i virusit mund të marrë një kohë të gjatë, sidomos tek fëmijët.

Mekanizmi i transmetimit të E. coli - fekal-orale, rrugë shpesh zbatohet ushqim i infeksionit për ETKP dhe EIKP dhe shtëpi të EPKP. Përveç kësaj, infeksioni mund të kryhet nga uji. Kontaminimi i ushqimit ndodh kryesisht në përdorimin e produkteve të qumështit, mishit, pijeve (kvas, fruta) dhe sallatë me perime gatuar. Në grupet e fëmijëve dhe njerëzve të mjedisit që e shpërfillin rregullat e higjienës, përhapja e mundshme e E. coli nëpërmjet kontaktit të përditshëm dhe përmes duarve të kontaminuara, objekteve dhe lodra. Infeksioni nga patogjene të EHPK shpesh ndodh si rezultat i përdorimit të pamjaftueshëm të mishit të kuzhinës përpunuara, qumështit të papërpunuar pasterizuar. Shpërthime të raportuara esherihiozov shkaktuar duke ngrënë hamburger.

Zbatimi i kontaminimit ujor aktualisht nuk është i përhapur, ndotja e ujit nga E. coli zakonisht ndodh kur shkarkimit të ujrave të zeza pa para-neutralizimin.

Sensibilitet të natyrshme për esheryhiozu të lartë, e formuar pas bartjes së infeksionit imunitetit paqëndrueshme hruppospetsificheskih.

Grupet e Escherichia EPKP - kryesisht shkaktojnë esheryhiozy te fëmijët, veçanërisht në vitin e parë të jetës. Shperthimet e shkaktuara nga ky grup i E. coli zakonisht ndodhin në çerdhe, kopshte, departamentet lindjes së spitaleve. Infeksioni zakonisht ndodh përmes kontakt-familje.

Infeksionet e shkaktuara nga shkopinj të zorrëve të EIKP shkaktojnë enterocolitis, që ndodhin në llojin e dizenteria në fëmijët më të vjetër se një vit dhe të rriturit, infektim ndodh nëpër ujë dhe ushqim, nuk është e verës dhe vjeshtës stinët. Kryesisht e zakonshme në vendet në zhvillim.

ETKP shkaktojë infeksione holeropodobnoho rrymat e infektuar fëmijë nga dy vjeç dhe të rriturit, incidenca është e lartë në vendet me klimë të nxehtë dhe të kulturës së dobët higjienike. Infeksioni ndodh nëpërmjet ushqimit dhe ujit.

Të dhënat epidemiologjike mbi infeksionet që rezultojnë nga shkatërrimi i agjentit EHKP, është aktualisht i pamjaftueshëm për specifikimeve të detajuara.

Në esherihiozov Epidemiologjisë i rëndësisë primare që luan masave higjienike, të dy karakter të përgjithshëm dhe individual.

Esherihiozov Klasifikimi

Esheryhiozy klasifikuar nga baza etiologjik në varësi të grupit patogjen (enteropathogenic, enterotoksicheskie, enteroinvazivnye dhe enterohemorrahicheskie). Përveç kësaj, ekziston klasifikimi klinik dallon hastroentericheskie, enterokoliticheskiy, hastroenterokoliticheskom dhe formën përgjithësuar e sëmundjes. Formulari i përgjithësuar mund të dorëzohet edhe një sepsë ose Escherichia coli humbjes së organeve të ndryshme dhe sistemeve (meningjiti, Meningoencefaliti, pielonefrit, etj). Esherihioz mund të ndodhë në të butë, të moderuar dhe të rëndë.

Simptomat esheryhiozu

EPKP klasë unë zakonisht zhvillohet në fëmijët e vegjël, periudha e inkubacionit e disa ditë, manifestohet kryesisht nga të vjella, stools lirshme, dehje të rënda dhe dehidratim. Nuk është një mundësi e një formë të përgjithësuar septik. Të rriturit që vuajnë klasë EPKP II, sëmundje është lloji i salmonelës.

Për të mposhtur EIKP tipik për dizenteria, ose shigelloza napodobyy. Periudha e inkubacionit zgjat nga një deri tre ditë, duke filluar me erëza, tregoi dehje të moderuar (dhimbje koke, dobësi), temperaturë duke filluar nga subfebrile të vlerave të larta, të dridhura. Pastaj ka dhimbje të barkut (zakonisht rreth kërthizë), diarre (nganjëherë mbuluar me vija me e gjakut, mukusit). Butësi barkut prekje vërejtur përgjatë dy pika. Shpesh esherihioz kjo specie ndodh në një formë të lehtë dhe të qartë, mund të ketë ashpërsia intermedius. Në mënyrë tipike, kohëzgjatja sëmundje nuk i kalon disa ditë.

Humbjen ETKP mund të manifestuar simptoma klinike të ngjashme me ato në salmonellozave, helmimit me ushqim apo ngjajnë një formë të butë të kolerës. Periudha e inkubacionit është 1-2 ditë, dehje butë, temperatura zakonisht nuk rritet, nuk është përsëritur vjella, diarre dorëlëshuar enteritnogo rritur gradualisht dehidratim, ka oliguria. Ka pasur një dhimbje në rajonin epigastrike, janë colicky në natyrë.

Ky infeksion është quajtur shpesh "sëmundje udhëtarët", sepse ajo shpesh prek njerëzit që janë të udhëtojnë apo me pushime në vendet me klimat tropikale. Kushtet klimatike favorizojnë shfaqjen e etheve të rënda me të dridhura dhe simptomat intoksikatsionnymy intensivisht hydrated.

EHKP zhvillon më shpesh tek fëmijët. Dehje me temperaturë trupi i moderuar ulët-grade. Nuk ka të përzier dhe të vjella, stools lirshme përlotur. Në të rënda për 3-4 ditë, sëmundja shfaqet rënda dhimbje të barkut karakter cramping, diarre, rritje në ysprazhnenyyu që humbasin karakterin fekal mund të shënuar përzierje të gjakut dhe qelb. Shumica sëmundje është në mënyrë të pavarur një javë, por në qoftë se (fëmijët e sidomos të rinj) të rënda në 7-10 ditë pas zhdukjen e diarre, shanset e sindromi hemolitik uremic (një kombinim të anemisë hemolitike, trombocitopenia dhe dështimi akut i veshkave). Rregullimi i shpeshtë cerebrovaskulare, gjymtyrët cramping, ngurtësi muskujve, vetëdija i paaftë derisa gjumë i rëndë dhe gjendje kome. Vdekshmëria e pacientëve me simptoma Ky zhvillim është 5%.

Komplikimet esheryhiozu

Zakonisht nuk esheryhiozy prirur për komplikime. Nëse infeksioni provokuar nga agjenti i EHKP eshte gjasat e komplikacioneve te traktit urinar, anemi hemolitike, çrregullime cerebrale.

Diagnoza esheryhiozu

Për të diagnostikuar esheryhiozu prodhuar poshtërim e feces dhe të vjellat në rastet e përgjithësim - me gjak, urinë, biliare ose lëngun cerebrospinal. I ndjekur nga ekzaminimi bakteriologjik, u ul në media.

Për shkak të ngjashmërisë antigjenike esheryhiozu patogjenët bakteret që janë pjesë normotsinoza zorrë serologjike maloynformatyvna diagnoza.

Për laborator diagnozë të infeksioneve të shkaktuara EHKP mund të përdoret për të zbuluar pacientët toksinave bakteriale ysprazhnenyyu. Me këtë lloj esherihiozov në gjak mund të shënohen simptomat e anemisë hemolitike, rrit përqendrimet e ure dhe kreatininës.

Urinalysis zakonisht tregon proteinuria, hematuria dhe leucocyturia.

Trajtimi esheryhiozu

Trajtim kryesisht shtrimin në spital pacient i jashtëm për të qenë të sëmurë me rrezik të rëndë dhe të lartë të komplikimeve. Pacientët rekomanduar dietë. Për periudhën e manifestimeve klinike akute (diarre) - Tabela numër 4, pas pezullimit - numri tabelën 13.

Dehidratim i butë është korrigjuar marrja e lëngjeve dhe përzierje e rehidrimit nga goja, me një rritje në shkallën e dehidratim dhe sjelljes rënda zgjidhje infuzion intravenoz. Trajtimi patogjenike zgjedhur në varësi të llojit të agjentit.

Si terapi antimicrobial zakonisht përshkruesit nitrofuran (furazolidone), ose (nëse infeksion i rëndë i shkaktuar EIKP) fluoroquinolones (Ciprofloxacin). Droga përshkruara për 5-7 ditë. Fëmijët trajtim esherihiozov EPKP do të financohet përmes kotrimaksazola dhe terapi me antibiotikë. Forma të përgjithësuara trajtohen Cephalosporins të dyta dhe të treta breza.

Në trajtimin e sëmundjes së zgjatur të normalizuar tretje dhe rivendosur komunitetin e zorrëve ekologjike përfshijnë enzimat dhe eubiotics.

Udhëzimet aktuale të trajtimit esherihiozov të provokuara nga bakteret e EHKP përfshijnë përdorimin e ndërhyrjeve antitoksik terapeutike (serum extracorporeal adsorption i antitrupave).

Moti në esheryhiozu

Moti për të rriturit dhe fëmijët më të vjetër - të favorshme, rastet më pak të rënda vërejtur vetë-shërim. Fëmijët e vegjël mund të vuajnë esheryhiozu në të rënda, përkeqësimin prognozë.

Gjithashtu i dukshëm është e vështirë për të rimarrë në rast të komplikimeve dhe përgjithësim. Disa esherihiozov veçanërisht i rëndë mund të pa kujdes të duhur mjekësor të rezultojë në vdekje.

Esheryhiozu Parandalimi

Esheryhiozy - Sëmundjet e lidhura me kulturën e dobët të higjienës. Parandalimi personal i këtyre infeksioneve është duke kaluar standardet higjienike, veçanërisht kur kanë të bëjnë me fëmijët, larjen e duarve, ushqim, lodra dhe sende shtëpiake. Parandalimi i përgjithshëm ka për qëllim monitorimin e pajtueshmërisë me trajtimin higjienik në institucione, industria ushqimore, shërbimet mjekësore, dhe të kontrollit balotazh dhe kanalizimit si burimet e ujit.

Pacientët esheryhiozu lëshuar pas transferimit nga spitali pas shërimit klinik, si dhe rezultatet e testeve bakteriologjike trefish.

Pranimi në grupin e fëmijëve që kishin kontakt me pacientin, bëhet edhe pas diagnozës bakteriologjike dhe konfirmimit të mungesës së poshtërim. Personat të dalluar bakterie Escherichia, subjekt i izolimit për të gjithë periudhën e contagiousness.

Industria Punëtorët Ushqim ekspozuar provimit të rregullt në drejtim të agjentit të përzgjedhjes në rast të një test pozitiv - suspenduar nga puna.