Eustachitis


  • Shkaqet eustachitis
  • Mekanizmi i eustachitis
  • Simptomat eustachitis
  • Diagnoza eustachitis
  • Trajtimi eustachitis
  • Parashikim dhe parandalimi eustachitis

Auditory (Eustachian) tub lidh zgavrën tympanic e veshit të mesëm me nasopharynx. Ajo shërben si një kanal përmes cilin presioni uravnoveshyvanyem brenda në përputhje tympanic zgavër me presion atmosferik jashtëm. Presion normal në zgavrën tympanic është parakusht për zvukoprovidnohoaparatu funksionimit të veshit të mesëm, membrana tympanic dhe zinxhir ossicular. 

Gjerësia e tubit auditory është rreth 2 mm. Me një diametër të tillë të vogël edhe ënjtje mure të vogla tub auditory, si rezultat i inflamacionit të shkelin qenët i qartë e saj të zhvillimit eustachitis. Më vonë kjo rrjedha e ajrit ndalon të faring në zgavrën e veshit të mesëm dhe aty zhvillon rrufë. Nëpërmjet plagë kombinuar inflamatore të tub auditory dhe eustachitis veshit të mesëm i quajtur gjithashtu tubootitis, tubotimpanitom, salpinhootitom. Natyra e kursit të dalluar eustachitis akute dhe kronike.

Shkaqet eustachitis


Shkaku është eustachitis akute të infeksionit nga trakti nasopharynx dhe e sipërm respirator të gojës dhe faringut tub Mukoza auditory. Kjo mund të ndodhë me SARS, gripi, dhimbje fyti, fyt strep, dhe rinitit, fruth i keq, mononucleosis infektive, leh, kollës së mirë. Agjentët Infektive eustachitis kështu janë zakonisht viruset stafilo-dhe streptokokeve te fëmijët - Pneumokokut. Në raste të rralla eustachitis mund të shkaktohet nga infeksion fungale apo një microflora specifik (Mycobacterium tuberculosis, sifilizi, klamidia). Dukuri e eustachitis akute është i lidhur me ënjtje tub auditory për shkak të sëmundjes alergjike (riniti alergjik, ethe hay). Eustachitis i tamponade akute mund të jetë i komplikuar hundë Provodimaya për të ndaluar gjakderdhje të hundës.

Eustachitis kronike zhvillohet me proceset kronike inflamatore në nasopharynx, grykët, adenoids, rinitit kronike dhe sinusit. Shkaku i saj mund të jetë një sëmundje në të cilën e prish qarkullimin normal të ajrit nëpër rrugët e frymëmarrjes: lakim e mur ndarës hundës, tumoret beninje e zgavrën e hundës dhe tumoreve të faringut, atresia choanae, ndryshimet Hypertrophic e turbinate më të ulët.

Në një formë eustachitis Otolaryngology tub auditory mosfunksionim të veçantë dhe shumë të rrallë atributet ndryshimet e papritura në presion atmosferik. Rënia e shpejtë ose rritja e presionit të jashtëm nuk transmetohet me kohë në tub auditory në zgavrën tympanic. Si rezultat i rënies së presionit në zhvillim është compression nga goja e tub Eustachian dhe Lindjen e traumave strukturat e veshit të zhvillimit të aerootita.

Mekanizmi i eustachitis

Të qenët i qartë i plotë ose i pjesshëm i paaftë të tubit auditory në të çojë eustachitis të reduktuar rrjedhjen e ajrit në zgavrën tympanic ose ndërprerjen e plotë të ventilimit. Ky ajër i mbetur në zgavrën tympanic është zhytur gradualisht, ajo redukton presionin që shfaqet përgënjeshtrim e membranës tympanic. Reduktuara vypotivannyu shkaku presion në transudate tympanic zgavër që përmbajnë proteina dhe fibrinë, dhe në fazat e mëvonshme të neutrofileve dhe limfociteve - qelizat e përfshira në reaksione inflamatore. Kataral Developed otitis formë të medias. Rezultuar eustachitis afatgjatë i supozuar ventilimit zgavër tympanic, veçanërisht në njerëzit me sistemet imun të dobësuar, mund të shkaktojë inflamacion në purulent kataral tranzicionit dhe zhvillimin e mbështjelljes me daljen e mediave ngjitës otitis.

Simptomat eustachitis

Manifestimet Tipike eustachitis është veshët zihet fryma, dëgjimi humbje, trishtim në kokë, tringëllimë në veshët dhe autofonyya - ndjenja rezonancë e zërit të saj në vesh. Shumë pacientë me eustachitis me kthyeshëm dhe kreu anim shënim shimmering ndjesi në lëngun e veshit. Në disa raste, pacientët eustachitis pas gëlltitjes pështymë ose zevanyy përmirësimin e dëgjimit për shkak të zgjerimit të lumen të tubit auditory nga prerja muskujt. Këto simptome mund të ndodhin eustachitis vetëm në një vesh ose është i dyanshëm.

Dhimbje në vesh, zakonisht vërejtur në eustachitis, shkaktoi një rënie të presionit të ajrit. Sepse është karakterizuar edhe nga një ndjenjë e plotësi dhe presionit në vesh. Ndryshimet në gjendjen e përgjithshme të pacientit në ndodh eustachitis, temperatura e trupit mbetet normal. Rritja e temperaturës dhe pamja e përgjithshme e simptomave kundër eustachitis që tregojnë zhvillimin e purulent otitis.

Simptomet e eustachitis akute shpesh lindin kundër infeksionit respirator ose fazën e rimëkëmbjes pas saj. Me disponueshmërinë në foci nasopharynx e infeksioneve kronike, tumoret, ndryshimet anatomike që përshkallëzojnë abuzojnë ventilim auditory tub, eustachitis akute merr një kurs të zgjatur dhe mund të shkojnë në kronike. Eustachitis kronik karakterizohet me acarimin e përsëritura të simptomave të rënda akute eustachitis dhe periudha lehtësimi, të cilat mund të ruhen në një tringëllimë të vogël dhe humbjen e dëgjimit. Me kalimin e kohës, duke zhvilluar një reduktim të qëndrueshëm në diametri i tubit auditory dhe aderimin e mureve të saj që të çojnë në natyrën e përhershëm të simptomat eustachitis.

Diagnoza eustachitis

Mjeku Eustachitis diagnostikuar në bazë të ankesave të pacientit, me anamnezë (i sëmundjes pas ose gjatë infeksioneve respiratore, kundër frymëmarrje dëmtuar hundës) dhe studime të tjera. Diagnoza eustachitis përdorur otoskop dhe mikrootoskopiya, audiometry, dëgjimit studim pirun akordim, përkufizimin e tub Eustachian kryq, impedancemetry akustike, manometry vesh.

Gjatë otoskop përfshira në eustachitis eardrums përcaktuara me i dalë ashpër çekan kockave, deformim apo zhdukjen e kon lehta. Në disa raste, nuk eustachitis enët injeksion daulle e veshit. Audiometry dhe dëgjimit kërkime duke përdorur një pirun akordim në pacientët me eustachitis ekspozitës humbjen e dëgjimit të moderuar (20-30 dB) mundësisht në rangun e frekuencave të ulëta për shkak të zvukoprovedeniya shkelje.

Diagnoza e tub auditory mund të bëhet në eustachitis subjektiv dhe metodat objektive. Ish përfshijnë: testin me fyt bosh, test Toynbee, test Valsalva. Në mostrën e bosh fytin e pacientit kërkuar për të gllënjkë të zgjeruara në provë Toynbee gjatë gëlltitjes pacient duhet çikë hunda. Testi Valsalva është kryer pas një frymëmarrje të thellë; Pacienti mbyll hundën clamped gojën dhe mundohet për të bërë tym. Rezultatet e mostrave të vlerësohen në bazë të ndjenjave të pacientit. Të qenët i qartë i mirë i tubit auditory karakterizohet me shfaqjen e "patate të skuqura", në veshët gjatë testit. Kur tuba edemë, por duke ruajtur një shkallë të shënimeve të pacientit të qenët i qartë bubbling, shpëtim apo fenomene të tjera në vesh të prekur. Studim objektiv i të qenët i qartë auditory tub në eustachitis bërë nga defekt atë, pasi që duke përdorur audiometry dhe otoscopy përcaktojnë rezultatin. Përmirësimi i dëgjuar dhe për të zvogëluar përfshirjen e membranës tympanic pas defekt tregojnë lidhjen e sëmundjeve me tub kryq auditory.

Zbulimi i një të natyrës dhe eustachitis përkufizim infektive antybiotykochutlyvosti shkaktuar microflora i saj i kryer ekzaminimin mikroskopik dhe bakteriologjike të strishoja e grykës. Për të identifikuar sëmundjet e sfondit të nasopharynx, e cila mund të shkaktojë eustachitis, mbajtur rhinoscopy, farynhoskopyya, CT dhe X-ray sinuseve paranasal. Nëse dyshoni se një eustachitis alergjike natyrës kryejnë teste alergjike.

Trajtimi eustachitis

Kur eustachitis masat terapeutike synon në rehabilitimin e nasopharynx, heqjen ënjtje, lehtësimin inflamacion apo reaksion alergjik. Për të reduktuar ënjtje tub auditory në eustachitis emëruar vasoconstrictor hundë pika (nazyvyn, Nazol, Tyzyn, sanoryn, vybrotsyl), antihistamines orale (Claritin, suprastin, desloratadine). Të qenët i qartë i përmirësuar i catheterization auditory tub të kontribuojë në zgjidhjen e tij me hydrokartyzon futjen apo adrenalin. Efekti i mirë në eustachitis jep daulle e veshit pneumomassage. Në mënyrë që të hollimit të formuar nga eustachitis transudate zgavrën tympanic është përdorur për të hyrë ajo enzimat proteolitike manipulim kryer nga catheterization përmes tub auditory.

Për shkak të rrezikut maligns mukusit infektuar nga fyt përmes tubit auditory në zgavrën e veshit të mesëm në akute eustachitis nuk e leverdishme i spastruar nga Polittseru. Për këtë arsye, një pacient me eustachitis duhet të shmangin defekt hundën shumë. Ajo duhet të pastrohen çdo të kthehet hunda pa stres të panevojshëm.

Në trajtimin e eustachitis terapisë Fizike teknika janë përdorur: UHF, terapi mikrovalë, terapi lazer, rrezatim ultravjollcë, tkurrje të muskujve elektrike e cila shtrihet në lumen e tubit auditory.

Trajtimi eustachitis domosdoshmërisht të përfshijë heqjen e shkakut të shfaqjes së tij. Nëse riorganizimi i nevojshëm bëhet vatra e infeksionit kronik: heqjen e adenoids, heqje e bajameve, terapi sistemike antibiotikë; Rivendosja e frymëmarrjes hundës dhe të ventilimit udhë ajrore të hundës, kirurgji korrigjuese mbi mur ndarës hundës, të hequr një tumor beninje e hundë ose fyt, heqje e turbinate inferiore e kështu me radhë.

Parashikim dhe parandalimi eustachitis

Në mënyrë tipike, kur trajtimi i përshtatshëm është eustachitis akute për disa ditë. Megjithatë, sëmundjet shoqëruese që mund të dëmtojnë ventilimit tub auditory ajo mund të transformohet në eustachitis kronike ose otitis ngjitës trajtim më të vështirë e të cilit.

Parandalimi Eustachitis është trajtimi në kohë i sëmundjeve infektive dhe alergjike decongestants nazale anë të aplikimit (vasoconstrictor hundës pika, antihistamines) me sëmundje të rrugëve të frymëmarrjes të shoqëruara me kongjestion nazal.