Sëmundje Zhovchnokamyana


 • Shkaqet e gurëve
 • Llojet e gurëve të tëmthit
 • Klasifikimi i cholelithiasis
 • Manifestimet klinike GSD
 • Diagnoza e gurëve të tëmthit
 • Komplikimet e gurëve të tëmthit
 • Trajtimi i sëmundjes gur tëmthi
 • Parashikimi dhe parandalimi i sëmundjeve gur tëmthi

Sëmundje tëmthi - një sëmundje karakterizohet nga sinteza çrregullim dhe qarkullimin e biliare në sistemin hepatobiliary si rezultat i shkeljes së kolesterolit ose bilirubin metabolizmit, e cila si pasojë e formuar guri (gur) në kanalet biliare dhe fshikëz e tëmthit. Sëmundje tëmthi është një zhvillim i rrezikshëm i komplikacione të rënda që kanë një probabilitet të lartë të vdekjes.

Faktorët e rrezikut për sëmundje gur tëmthi janë: mosha moshuarit dhe senile, medikamente që ndërhyjnë me metabolizmin e kolesterolit dhe bilirubin (fibrate estrogjenit në menopauzë, ceftriakson, okreotid), faktorët gjenetik (amtare cholelithiasis), çrregullime të hahet ( obeziteti, humbje peshe papritur, pangrënë, kolesteroli lartë dhe densitet të lartë të gjakut hipertrihlitserinemiya lipoprotein), shtatzaninë shumefishte, semundje metabolike (diabeti, fermentopathy, sindroma metabolike), sëmundjeve të traktit gastrointestinal (semundja Crohn, diverticula duodenale dhe biliare kanal, infeksion tëmth trakt), shtet postoperative (pas heqje stomakut, rrjedhin vahoektomiy).

Cholelithiasis shumë më shumë gjasa për të zhvilluar në femra.


Shkaqet e gurëve

Në rast të shkeljes së masës së komponenteve të biliare në trup është formimi i strukturave të ngurta (fetëzave), të cilat në rrjedhën e sëmundjes rritet dhe të bashkojë në gur. Cholelithiasis më e zakonshme në kolesterolit metabolike (përmbajtja e saj në biliare të tepërta). Kolesterolit supersaturated bile quajtur lithogenic.

Kolesteroli i tepërt është i formuar nga faktorët e mëposhtëm:

 • trashje dhe përdorimi i një pjesë të madhe të produkteve numër holesterinsoderzhaschih;
 • duke reduktuar sasinë e acideve biliare që hyjnë në biliare (reduktuar sekretimit në depozitë estrogjenit në fshikëz e tëmthit, pamjaftueshmërinë hepatike funksionale);
 • duke reduktuar sasinë e fosfolipide që janë acidet biliare të ngjashme nuk i japin kolesterolit dhe bilirubin hyn gjendjen solide dhe të vendosen;
 • Stanjacioni në sistemin e qarkullimit të biliare (biliare trashje për shkak të absorbimit të ujit në fshikëz e tëmthit dhe biliare acide).

Stanjacioni i biliare nga ana e tij mund të ketë karakter mekanike dhe funksionale. Kur kongjestion është një rrjedhje mekanik pengesë e biliare nga fshikëza (tumoret, ngjitet, rrudha, një rritje prej organeve ngjitur dhe nyjet limfatike, dhëmbëza, inflamacion me ënjtje ngushtim mur). Crregullimet funksionale të shoqëruara me çrregullime në motilitetin e tëmthit dhe kanalet biliare (diskinezi biliar në llojin hypokinetic).

Gjithashtu, zhvillimi i gurëve të tëmthit mund të çojë infeksion, inflamacion të sistemit biliar, alergji, kusht autoimune.

Llojet e gurëve të tëmthit

Gurët e tëmthit janë të ndryshme në madhësi, formë, mund të ketë një numër i ndryshëm (nga një deri në qindra konkrementa), por ata janë të ndarë nga komponenti i tyre preferenciale në kolesterolit dhe pigment (bilirubin).

Gurët e kolesterolit nerastvorennom verdhë përbërë nga kolesterolit me papastërtitë të ndryshme (mineralet, bilirubin). Në praktikë shumica e gurëve kanë origjinën e kolesterolit (80%).

Gurë Pigment deri ngjyrë kafe të errët në ngjyrë të zezë e formuar me një të madhe se bilirubin në biliare që vjen me çrregullime funksionale të mëlçisë, pjesë e hemolizës, sëmundjeve infektive të traktit biliar.

Klasifikimi i cholelithiasis

Klasifikimi aktual i sëmundjes gur tëmthi është i ndarë në tri faza:

 • Faza fillestare fiziko (dokamennaya, e karakterizuar nga ndryshimet në përbërjen e biliare) klinikisht të dukshme, mund të identifikohen me analiza biokimike e biliare;
 • Formimi fazë e gurëve (kamnenosytelstvo latent) dhe asimptomatik, por metodat instrumentale diagnostike mund të zbulojë concretions në fshikëz e tëmthit;
 • organizojnë manifestime klinike të karakterizuar nga zhvillimi i cholecystitis calculous akute ose kronike.

Ndonjëherë identifikuar një fazë të katërt - zhvillimin e komplikimeve.

Manifestimet klinike GSD

Simptomat e gurëve të tëmthit duket në varësi të vendndodhjes së gurëve dhe të madhësisë së tyre. Varësisht nga shkalla e inflamacionit dhe prania e çrregullimeve funksionale ndryshon ashpërsinë e shenjave dhe sëmundjes.

Një simptomë tipike është dhimbja në GSD - mëlçisë ose dhimbje barku vrerit - dhimbje akute të rënda papritmas u paraqitur në të djathtë buzë prerja, thikat karakter. Një çift i orëve të dhimbjeve të përqendruara më në fund në projektimin e fshikëz e tëmthit. Ajo mund të rrezatojë në pjesën e prapme, nën shpatullën e djathtë, qafës, kofshën e djathtë. Ndonjëherë rrezatim në rajonin e zemrës mund të shkaktojë pectoris.

Dhimbje shpesh ndodh pasi të hahet nxehtë,, të skuqura, ushqime të yndyrshëm pikante, alkoolit, stresit, stërvitje të rënda, të punës të zgjatur në një pozicion të pjerrët. Shkaqet e dhimbje - vrull muskujve të tëmthit dhe kanalet si një reagim refleks ndaj concrements mur stimulim dhe si rezultat pereroztyazhennya biliare të fshikëzës, në prani të një tejkalimi i pengesave në traktin biliar. Mbyllje Global cholestasis e kanal biliare, kanalet biliare të mëlçisë zgjerohet, trupin rritur në masën që kujton reagimit dhimbje hyperinflate kapsulë. Kjo dhimbje është karakter konstante e shurdhër, shpesh i shoqëruar nga një ndjenjë e shurdhim në kuadratin e djathtë e sipërme.

Shoqërohet simptomat - të përzier (deri në të vjella, e cila nuk sjell lehtësim). Të vjella ndodh si përgjigje refleks të stimulimit okolososochkovyh zonë duodenum. Nëse inflamacioni kapur indeve pankreatik, të vjella mund të jenë të shpeshta, bile, i papërmbajtshëm.

Varësisht nga ashpërsia e intoksikimit me ethe të subfebrile shifrat në ethe të rënda. Kur mbyllje konkrementom bile zakonshme kanal pengim dhe muskul unazor i Oddi vërejtur verdhëz obstruktive dhe njollë e feces.

Diagnoza e gurëve të tëmthit

Nëse ju të zbuluar simptomat e pacientëve hepatike dhimbje barku dërguar për gastroenterologist konsultimit. Ekzaminimi fizik zbulon një pacienti tipik për praninë e concretions në simptomat vrer fshikëz: Zakharyin, Ortner, Murphy. Gjithashtu përcaktohet dhëmbje e tendosje të muskujve të lëkurës dhe murit të barkut në projektimin e fshikëz e tëmthit. Shënim ksantemy lëkurës, verdhëz karakteristikë lëkurë obstruktive të verdhë-kafe dhe sclera.

Gjaku i plotë gjatë acarimit klinike tregon shenja të inflamacionit jospecifik - leukocytosis moderuar dhe rritjes ESR. Teste biokimike të gjakut mund të zbulojë hiperkolesterolemia dhe hyperbilirubinemia, rritjen e aktivitetit të fosfatazes alkaline.

Kur cholecystography tëmthit zgjeruar duhet të përfshihen në mure të gëlqeres, të dukshme brenda guri ekzistues me gëlqere.

Metoda maksimal informativ dhe më të përdorur gjerësisht e kërkimit në subjektin e sëmundjes fshikëz e tëmthit gur tëmthi janë ultratinguj barkut. Ajo thjesht tregon subjektet prania ehonepronitsaemyh - gurë, deformim i parregullt i mureve të fshikëzës, duke ndryshuar lëvizshmëri saj. On ultrazërit qartë shenja të dukshme të cholecystitis.

Gjithashtu kujtoj fshikëz e tëmthit dhe kanalet lejon MRI dhe CT traktit biliar. Informative në identifikimin e shkeljeve qarkullimin e sistemit bile stsintiohrafiya tëmth dhe ERCP (cholangiopancreatography endoscopic reaksionar).

Komplikimet e gurëve të tëmthit

Komplikimi më i zakonshëm është inflamacion GSD tëmthit (akute dhe kronike) dhe pengim i kanalet biliare concretions. Bllokim i lumen të kanalet biliare në pankreas mund të shkaktojë pancreatitis akute tëmth. Gjithashtu një ndërlikim i shpeshtë i sëmundjes gur tëmthi është një inflamacion i ducts tëmth - kolangiti.

Trajtimi i sëmundjes gur tëmthi

Zbulimin e pranisë së gurëve të tëmthit pa komplikime të sëmundjes gur tëmthi zakonisht nuk kërkon trajtim të veçantë - të përdorë të ashtuquajturin menaxhimin shtatzënë. Nëse ju të zhvilloni cholecystitis calculous akute ose kronike, heqja fshikëz e tëmthit është treguar si burim i gurit. Kirurgjisë (holetsystotomyyu) të barkut apo laparoskopike në varësi të gjendjes së trupit, ndryshimet patologjike në muret e fshikëzës dhe indet përreth, me madhësinë e gur. Cholecystectomy me minidostupu gjithmonë të përkthehen në operacionin e hapur e barkut në rast nevoje teknike.

Ka metoda të shpërbërjes së gur duke përdorur drogë dhe acide ursodezoksiholievoy henodezoksiholievoy (ursosan, henofalk), por ky lloj i terapisë nuk çon në trajtimin e gurëve të tëmthit dhe eventualisht formimin e gurëve të reja. Një tjetër mënyrë për të gurëve të shkatërrimit janë shok-valë lithotripsy - përdoren vetëm në prani të një konkrementa vetme në pacientët që vuajnë inflamacion akut i fshikëz e tëmthit apo kanalet.

Parashikimi dhe parandalimi i sëmundjeve gur tëmthi

Parandalimi i sëmundjes gur tëmthi është për të shmangur faktorët kontribuar në rritjen e holesterynemyy dhe bylyrubynemyy, stagnimit të biliare.

Një dietë e ekuilibruar, normalizimi i peshës trupore, mënyrën e jetesës aktiv me aktivitet të rregullt fizik për të shmangur çrregullimet metabolike, dhe zbulimin e hershëm dhe trajtimin e anomalive të sistemit biliar (diskinezia, pengim, sëmundjet inflamatore) mund të zvogëlojë gjasat e biliare pezëm dhe beftë në fshikëz e tëmthit. Veçanti metabolizmin vëmendje kolesterol dhe vrerit shtet sistem duhet të jepet për individët të cilët kanë një predispozitë gjenetike të formimit të gurit.

Në praninë e gurëve të tëmthit parandalimi i vrerit dhimbje barku i sulmeve do të respektojë një dietë të rreptë (përjashtimin nga dieta e yndyrore, ushqime të skuqura, ëmbëlsira, krem ​​pastë, ëmbëlsirat, alkoolit, pijeve të gazuara, etj), normalizimin e peshës trupore, duke pirë sasi të mjaftueshme të lëngjeve. Për të zvogëluar lëvizjen probabilitet gur nga kanalet tëmthit nuk janë të rekomanduara për punën që lidhet me bateri në një pozicion të pjerrët.

Parashikimi për sëmundje gur tëmthi varet nga shkalla e formimit të gurit, madhësia dhe lëvizshmërisë së tyre. Në shumicën e rasteve, prania e gurëve të tëmthit çon në zhvillimin e komplikimeve. Nëse largimi i suksesshëm kirurgjik i fshikëz e tëmthit - trajtim pa efekte të shënuara në cilësinë e jetës së pacientëve.