Abscesi Retropharyngeal


 • Shkaqet e abscesit retropharyngeal
 • Abscesi Klasifikimi retropharyngeal
 • Simptomat abscesi retropharyngeal
 • Komplikimet abscesi retropharyngeal
 • Diagnoza abscesi retropharyngeal
 • Trajtimi abscesi retropharyngeal
 • Parashikimi dhe parandalimi i abscesit retropharyngeal

Tendenca më e madhe për të formuar abscesi retropharyngeal Kanë fëmijët deri në 4 vjet. Kjo është në dispozicion në këto karakteristika strukturore zahlotochnoho hapësirë: një shkrifje i madh ind dhe prania në limfatike saj nyjet se pas 6 vjet atrofizuar krejtësisht. Incidenca më e lartë e abscesit retropharyngeal vërejtur në mesin e fëmijëve nga 2 muaj deri në 1 vit. Në moshën e rritur Zakovtuvalnyy abscesi është mjaft e rrallë dhe zakonisht rezultat i lëndimeve traumatike të faring. Megjithatë, Otolaryngology modern vëren një rritje të incidencës së abscesit retropharyngeal në të rriturit.

Shkaqet e abscesit retropharyngeal

Shkaku i abscesit retropharyngeal në fëmijëri shpesh infeksion. Fokusi primar i infeksionit mund të jetë otitis purulent, mastoiditi, e cila ishte e komplikuar shyta, faringjit, rinitit, sinusit, grykët. Përhapja e infeksionit në hapësirën retropharyngeal është lezione limfatike e nyjet limfatike retropharyngeal. Jepni kontributin tuaj për këtë faktor është kusht dobësuar e fëmijës, ulur imunitetin, disponueshmërinë diatez ose rakit. Fëmijët Zakovtuvalnyy abscesi mund të zhvillohet në sfondin e sëmundjeve akute infektive, SARS, fruthi, fruth i keq, difterisë, gripit. Në raste të rralla, kjo është një adenotomy komplikacion ose heqje e bajameve.


Në moshën e rritur në shkaqet e para mjedisore vend të abscesit retropharyngeal shkon faktor traumatike. Dëmtimi në fyt mund të ndodhë kockave peshk, ushqim të trashë, objekte. Trauma faring mundur gjatë gastroscopy, bronchoscopy, instalimin tub nasogastric dhe anestezi endotracheal. Abscesi Retropharyngeal në të rriturit mund të ngrit si një komplikacion i pectoris rëndë. Në disa raste, ai është quajtur microflora specifik dhe është rezultat i tuberkulozi ose sifilizi ndodhin me lezionet e shpinë qafës së mitrës. Në raste të tilla flasim për "ftohtë" absces zahlotochnoho. Rreziku i abscesit retropharyngeal është rritur në pacientët me sëmundje kronike, dhe të reduktuar imunitetin, diabet, kancere, HIV.

Abscesi Klasifikimi retropharyngeal

Abscesi Retropharyngeal është klasifikuar në varësi të vendndodhjes. Ka disa lloje të abscesit retropharyngeal:

 • epifarinhealnyy - të vendosura më lart perdet qëellzore;
 • mezofarinhealnyy - lokalizuar ndërmjet rrënjë të gjuhës dhe të tokës qiellëz perde;
 • hipofarinhealnyy - nën rrënjë të gjuhës;
 • përzier - zënë disa fusha anatomike.

Simptomat abscesi retropharyngeal

Abscesi Retropharyngeal karakterizohet nga fillimi akute të etheve në 39-40 ° C dhe shkelje të kushteve të përgjithshme. Zhvillimi i abscesit retropharyngeal në sfondin e një infeksioni ekzistues manifestohet nga një përkeqësim të mprehtë të pacientit dhe shfaqjen e simptomave të reja. Fëmijët bëhen të mbytur në lot dhe bespokoynymy, është çrregullim gjumi, karakterizohet nga refuzimi për të ngrënë, dhe në foshnjat - një shkelje e gjiri.

Një nga shenjat e para të formimit retropharyngeal abscesi është një dhimbje të fytit. Pacientët raportojnë dhimbje në rritje gjatë gëlltitjes, vështirësi gëlltitjes ushqim. Dhimbje të fytit është shpesh i shprehur aq fort që pacientët të refuzojë për të ngrënë. Kur vend i abscesit retropharyngeal në fyt sipërme ka shkelje të frymëmarrjes hundës në të rriturit dhe fëmijët më të vjetër atje rrufitje zëra. Nëse Zakovtuvalnyy abscesi lokalizuar në mesin e fushës, apo më të ulët pjesë e faring, atëherë nuk është ngjirurit e zërit të zërit dhe vështirësi frymëmarrje, astma mund të origjinën. Ka dyspnea me frymëmarrje të vështirë (inspiratory). Në vertikal pacientit forcimit të vërejtur të marrë frymë përmes drenuese qelb poshtë dhe përputhen ato lumen trakeale. Kjo mund të duket fyt ankohem se shpesh ndodh gjatë gjumit.

Abscesi Retropharyngeal lymphadenitis shoqëruar nyjet limfatike regjionale. Verhnesheynye Side dhe nyjet limfatike zverku janë pripuhlymy dhe të dhimbshme. Detyruar pozicionin e parazgjedhur e pacientit: kokën prapa dhe zaprokynutom përballet rrugën e gabuar, ku është Zakovtuvalnyy abscesi. Në shumë raste, pala abscesi retropharyngeal shënuar ënjtje të zonën e qafës, e vendosur prapa kënd të mandibulat.

Komplikimet abscesi retropharyngeal

Përhapja e infeksionit me absces retropharyngeal në traktin e sipërm respirator mund të shkaktojë pneumoni. Shkelja e funksionit të frymëmarrjes kontribuon në zhvillimin e pneumonisë congestive. Më rrallë vërejtur përhapjes hematogjene e infeksionit në zgavrën e kafkës me shfaqjen e absces i trurit apo purulent meningjitit. Në disa raste, zahlotochnoho abscesi mund të ndodhë arrestimin refleks kardiak.

Abscesi i tmerrshëm retropharyngeal është një ndërlikim i asfiksisë - asfiksi për shkak të mbivendosjes lumen udhë ajrore. Asfiksia mund të ndodhin nga edemë të laring ose në absces autopsisë retropharyngeal spontanisht me rrjedhje në lumen të laring numrit të madh të purulent masë. Kur hapjen e një absces në plehut organik retropharyngeal hapësirë ​​në indet e lirshme shtrihet në enët e mëdha të qafës apo rrjedhjet në mediastinum. Lezionet vaskulare mund të shkaktojë arrozivnoho gjakderdhje, trombozë ose phlebitis venë qafës. Infeksion në mediastinum është zhvillimi i purulent medyastynyt që shpejt të çojë në shfaqjen e sepsë.

Diagnoza abscesi retropharyngeal

Abscesi Retropharyngeal mjek i diagnostikuar në bazë të të dhënave të marra gjatë shqyrtimit të pacientit dhe të farinhoskopii. Në provim i detyruar i rëndësishëm pozicionin e kokës së pacientit, ënjtje lokale në qafë, nyjet limfatike ënjtur dhe ëmbëlsi e tyre. Farynhoskopyya tregon infiltrimin lokale në anën e pasme të fytit dhe ënjtje opuholevydnuyu formë sferike. Studimi Finger identifikon hidhërim fyt dhe ënjtje në vendin e luhatjeve të simptomeve, duke treguar se arsimi është një akumulim i plehut organik të lëngshme.

Analiza klinik i gjakut tregon praninë e inflamacionit:. E leukocytosis dhe rritjen e eritrociteve sedimentimit normë prej 40 mm / h mikroskopi dhe ekzaminimin bakteriologjike të strishoja e grykës mund të përcaktojë llojin e patogjen, e cila shkaktoi absces retropharyngeal. Shpesh kjo Streptokoket hemolitike, Staphylococcus aureus, Klebsiella, anaerobe dhe epidermik staphylococci, E. coli. Shansi i tuberkuloz ose sifilitik absces etiologji. Në këtë drejtim, kryerjen e PCR diagnozë të sifilisit dhe tuberkulozit, RPR-test, analizë e pështymë Mycobacterium tuberculosis.

Për të identifikuar comorbidities veshin dhe nasopharynx, të cilat mund të kenë çuar në formimin e abscesit retropharyngeal mund të kenë nevojë otoscopy, rhinoscopy, ultratinguj dhe X-ray sinus paranazale radiografi në shpinë qafës së mitrës.

Trajtimi abscesi retropharyngeal

Zakovtuvalnyy të zbulohet kullimit abscesi dhe autopsi kirurgjikale. Në vend të abscesit më fryrë të prerë me një bisturi ose gërshërë ostrokonechnymy. Në seksionin futur elektricheskoho tip thithje dhe thith qelb. Është e rëndësishme menjëherë pas hapjes retropharyngeal thithje qelb abscesi të mbajë të shpejtë për të shtie në atë të goditur rrugët e frymëmarrjes. Për të parandaluar rrjedhjen e qelb në rrugët ajrore në kohën e hapjes së absces, disa autorë të rekomandojë për të bërë birë e tij dhe thith qelb. Në disa raste, pas hapjes absces retropharyngeal prodhuar prerë teh rrinë së bashku, atëherë ata mbështeten për të ri-larg duke përdorur një sondë melodik apo pincë Hartman.

Abscese e ulëta shoqërohen me qelb qelb në qafë, duke zbuluar nëpërmjet aksesit të jashtëm kirurgjikale. Prerje është kryer nga para-anë e qafës paralele në buzë të muskujve kafaz i kraharorit-heqësit-mastoid.

Kur simptomat e compression të udhë ajrore me tub frymëmarrjes prezantimi i frymëmarrjes dështim (intubation) është i kundërindikuar. Në të tilla raste ndihma emergjente për të rivendosur funksion i frymëmarrjes është për të kryer krikotomiy - prerë në pjesën e përparme të qafës në formimin e vrimave në kërc e laring, e cila është kryer përmes frymëmarrjes. Për të eliminuar hypoxia, ka pasur një shkelje të oksigjenit frymëmarrjes treguar gjithashtu.

Hapja abscesi retropharyngeal natyra frëngjyzak ose tuberkuloz nuk kryhet për shkak të rrezikut të infeksionit sekondar. Trajtimi i abscese është birë i tyre përsëritet me futjen e barnave anti-TB dhe protyvosyfylytycheskyh drejtpërdrejt të abscesit. Në të njëjtën kohë i emëruar terapi të përgjithshme antituberkulare dhe protyvosyfylytycheskoy.

Trajtimi kirurgjik i abscesit retropharyngeal kryer në lidhje me terapi sistemike antibiotike dhe rehabilitimin e ekzistuese në nasopharynx ose veshit vatrave të infeksionit. Emërohet si droga antipiretik dhe anti-inflamator (paracetamol, Nurofen, nimesulid) dhe droga hyposensitizing (Aerius, loratadine, erespal) multivitamin. Para dhe pas hapjes pacientin abscesi duhet të jetë fyt zgjidhje me kujdes vypoliskuvaty antiseptik.

Parashikimi dhe parandalimi i abscesit retropharyngeal

Zbulimi me kohë dhe zbulimi i abscesit retropharyngeal në shumicën e rasteve është çelësi për një rezultat pozitiv të sëmundjes. Me zhvillimin e komplikimeve prognozë varr. Pacienti mund të vdesin nga asfiksia, arrest kardiak, sepsë, gjakderdhje arrozivnoho. Megjithatë, zhvillimi i mjekësisë moderne raste të tilla janë tepër të rralla.

Parandalimi më i mirë i abscesit retropharyngeal është diagnostikimi i hershëm dhe trajtimi korrekt i sëmundjeve Ent, kirurgjike lezioneve në kohë purulent rehabilitimi. Po aq i rëndësishëm në parandalimin e origjinës traumatik absces retropharyngeal ka procedurat e duhura diagnostike dhe terapeutike në lidhje me futjen e endoscope në fyt apo tub frymëmarrjes; Largimi i saktë i organeve fyt huaj; një kirurgji të kujdesshëm teknikë në strukturat e hundës (heqja e tumoreve të faring dhe adenoidectomy, heqje e bajameve).