Çrregullim menstrual


 • Karakteristikat e ciklit menstrual
 • Menstruacioneve vonuar dhe shtatzënia
 • Arsye të tjera për vonesë menstruacioneve
 • Ekzaminimi në një menstruacioneve vonesë

Çrregullim menstrual është konsideruar si një dështim në ciklin menstrual, në të cilën gjakderdhje menstrual nuk ndodhin në kohëzgjatjen e pritshme. Çrregullim menstrual, më pak se 5-7 ditë, nuk konsiderohet si patologjike. Variantet e vonesave të tilla janë cikli menstrual mujor, si oligomenorrhea dhe amenorrhea opsomenorrhea, manifestohet ngadalësimin gjakderdhje menstrual.

Çrregullim menstrual mund të ndodhin në periudha të ndryshme të moshës e një gruaje të jetës: pubertetit, fazën riprodhues në premenopausal dhe quajtur shkaqet fiziologjike ose patologjike.

Eestestvennymy, arsye fiziologjike shpjegoi vonesën mujore në pubertet gjatë formimit të ciklit menstrual, kur menstruacionet për 1-1,5 vjet mund të është i parregullt. Në gratë e riprodhues vonesë moshë menstruacioneve natyrisht në shtatzënisë dhe laktacionit. Në periudhën primenopauzal e dim funksionit menstrual, ka një ndryshim të ritmit, kohëzgjatjen e menstruacioneve, i vonuar menstruacioneve dhe Smenyayutsya plotë të ndaluar ata.


Të gjitha opsionet e tjera janë të vonuar menstruacioneve të kalojë 5-7 ditë, nuk shpjegohet nga fenomenet natyrore raste të tilla duhet gjinekologu urgjente këshilla. Cikli menstrual i grave është një mekanizëm delikate që mbështet pjellorisë dhe pasqyron luhatje në gjendjen e shëndetit të përgjithshëm. Prandaj, për të kuptuar më mirë shkaqet dhe mekanizmat e vonuar menstruacioneve, duhet të jetë e qartë se norma e devijimit në karakteristikat e ciklit menstrual.

Karakteristikat e ciklit menstrual

Funksionimi i grave të moshës riprodhuese duhet modelet e ciklike. Gjakderdhje mujore është faza e fundit e ciklit menstrual. Shkarkimi menstrual tregojnë se fekondimi dhe shtatzënia ka ndodhur. Përveç kësaj, menstruacionet i rregullt tregon se trupi i gruas është duke funksionuar pa probleme. Çrregullim menstrual, megjithatë, sugjeron disa dështime Proyzoshedshyy.

Fillimin e menarche zakonisht ndodh në mes 11-15 vjet. Gjakderdhje pari Menstrual mund të vijë në mënyrë të parregullt, i vonuar menstruacioneve është normale gjatë kësaj periudhe, por pas 12-18 muajsh cikli menstrual ka formuar më në fund.

Duke filluar menstruacionet para 11 vjetësh dhe pas 17 vitesh mungese është patologji. Fillimin vonuar i menstruacioneve për 18-20 vjet tregon proceset e dukshme patologjike: vonesë e përgjithshme në zhvillimin fizik, mosfunksionim hipofizës, vezoret prapambetjes, hypoplasia mitrës, etj

Në menstruacione normale të vijnë dhe do të përfundojë në kohë të caktuara. Në 60% të ciklit të femrave është 28 ditë, ose 4 javë, korresponduese muaj hënor. Përafërsisht 30% e ciklit të femrave zgjat 21 ditë, dhe rreth 10% e grave kanë ciklin menstrual të 30-35 ditëve. On gjakderdhje mesatare menstrual zgjat 3-7 ditë dhe humbja e gjakut të lejueshme për periudhë menstruale është 50-150 ml. Ndërprerje të tërësishme të menstruacioneve ndodh pas 45-50 vjetësh dhe shënon fillimin e menopauzës.

Parregullsitë dhe variacione në gjatësinë e ciklit menstrual, vonesë hënor sistematik të më shumë se 5-10 ditë, të alternuara gjakderdhje menstrual ligët dhe të rënda, të flasim për devijime serioze në shëndetin e grave.

Në mënyrë për të kontrolluar përparimin ose vonojë menstruacioneve, çdo grua duhet të mbajë një kalendar menstruale, duke vënë në dukje ditën e menstruacioneve të ardhshëm. Në këtë rast, vonesa e menstruacioneve menjëherë të dukshme.

Menstruacioneve vonuar dhe shtatzënia

Shtatzënia është shkaku më i zakonshëm i vonuar menstruacioneve të grave të moshës riprodhuese. Në mundshëm shfaqjes së shtatzënisë, përveç çrregullimit menstrual sugjerojnë ndryshime Sensations gustatory dhe nuhatjes e oreksit, të përzier dhe të vjella në mëngjes, të qenët i përgjumur, dhimbje në gji. Për të mohuar mundësia e shtatzënisë nuk mund të jetë edhe në rastet kur ka pasur një tërheqje, marrëdhënia seksuale gjatë menstruacioneve, në ditët e "sigurt" ose duke përdorur një prezervativ, nëse pajisje intrauterine, duke marrë kontraceptivëve oral dhe t. E., Sa asnjë metodë kontraceptive nuk është 100% efekt krahasohen kontraceptiv.

Nëse ka pasur një vonesë në menstruacioneve, dhe në muajin e fundit të grave ishin gjinia, shtatzënia mund të përcaktojë me anë të testeve të veçanta.

Parimi i funksionimit të të gjitha testet e shtatzënisë (strips provë, tabletë ose jet) është i njëjtë: ata të përcaktuar praninë e urinar Gonadotrophin njeriut chorionic (hCG ose hCG), e cila fillon prodhimin në trup 7 ditë pas fekondimit. Përqendrimi i hCG në urinë rritet gradualisht, dhe sot, madje edhe testet më të ndjeshme janë në gjendje të identifikojë atë vetëm pas një menstruacioneve vonesë dhe jo më herët se 12-14 ditë pas ndodhi konceptim. "Lexo" rezultati i analizës duhet në para 5-10 minutave. Shfaqja në këtë periudhë kohore edhe shirit të fikët e dytë sugjeron një rezultat pozitiv dhe praninë e shtatzënisë. Nëse të dytë zhvesh mëvonshme të dukshme, një rezultat i tillë nuk është i rëndësishëm. Në një menstruacioneve vonesë për provë të besueshme e shtatzënisë është e rekomanduar për të përsëritet dy herë në intervale prej 2-3 ditësh.

Mbani në mend se ne jetojmë seksualitetin, një grua gjithmonë mund të merrni shtatzënë, kështu që të jemi të ndërgjegjshëm e ciklit menstrual dhe i kushtoj vëmendje për periudhën e vonesës.

Megjithatë, i vonuar menstruacioneve mund të shkaktohet jo vetëm shtatzëninë, por edhe një numër shumë i dytë, ndonjëherë shumë serioze dhe e rrezikshme për arsye shëndetësore.

Arsye të tjera për vonesë menstruacioneve

Të gjitha shkaqet e vonesës menstruacioneve, gjinekologji kushtimisht të ndarë në dy grupe: arsye fiziologjike dhe patologjike për periudhën vonesë.

Në disa raste, vonesa është shkaktuar nga perehodnymy veçantë mujore, përshtatjen në gjendjen e trupit, dhe zakonisht jo më shumë se 5-7 ditë. Megjithatë, disa nga këto shtete është pohranichnymy, dhe kur ata mund të forcojë origjinën çrregullime organike, duke çuar për të vonuar menstruacionet si një manifestim i një sëmundje të veçantë. A është për shkak të faktorëve fiziologjike mund të konsiderohen:

 • Çrregullim menstrual shkaktohet nga stresi emocional ose fizik të fortë: stres, rrit atletike ngarkesës, akademik ose ngarkesa në punë;
 • muaj vonesë për shkak të ndryshimeve të pazakonta në stilin e jetës: në ndryshim të natyrës së punës, ndryshimet klimatike papritur;
 • muaj vonesë për shkak të kequshqyerjes dhe aderimin në një dietë të rreptë;
 • Menstrual çrregullim gjatë periudhave të ndryshimeve hormonale, pubertetit apo menopauzës;
 • Çrregullim menstrual si kusht pas anulimit të metodave hormonale të kontrollit të lindjes shkaktuar një hipertormozheniem përkohshëm të hormoneve ovarian pas marrjes vazhdoi jashtë. Nëse ka një menstruacioneve vonesë për 2-3 cikle duhet të vizitoni një gjinekolog.
 • Çrregullim menstrual pas kontracepsionit trajtim të Emergjencave ("Eskapel", "Postinor", etj) përmbajnë një dozë të lartë të hormoneve;
 • Çrregullim menstrual në periudhën pas lindjes lidhur me prodhimin e hormoneve Hormoni hipofizës, i cili është përgjegjës për sekretimin e qumështit dhe të funksionit të madh ovarian ciklike. Nëse femrat nuk gji, atëherë menstruacioneve duhet të mbulojë përafërsisht 2 muaj pas lindjes. Në zbatim të gji menstruacionet rifilloi pas ndan fëmijën nga gjiri. Megjithatë, në qoftë se vonesa është vit më hënor pas lindjes, ju duhet të konsultoheni me një gjinekolog.
 • Çrregullim menstrual shkaktohet nga ftohjet (SARS, gripi), sëmundjet kronike, gastrit, mosfunksionim tiroide, diabeti, sëmundje të veshkave dhe shumë të tjerë. etj, dhe duke marrë medikamente të caktuara.

Në të gjitha rastet (përveç kur menstruacionet vonesë e shkaktuar nga ndryshimet hormonale të lidhura me moshën apo laktacionit), vonesë kohë nuk duhet të kalojë 5-7 ditë, ndryshe, të jetë i sigurt për të vizituar gjinekologun për të mos lejuar zhvillimin e sëmundjeve të rënda.

Nga shkaqe patologjike për vonesë menstruacioneve lidhen kryesisht sëmundje gjenitale. Ky grup shkakton lirimin:

 • Çrregullim menstrual shkaktohet nga pezmatimi (adnexitis, oophoritis) dhe opuholevymy (fibroids mitrës) sëmundjet gjenitale. Proceset inflamatore në organet gjenitale, përveç çrregullimit menstrual mund të manifestojë shkarkimin abnormale dhe dhimbje në bark. Këto shtete kërkojnë trajtim urgjent, sepse ata mund të çojë në komplikacione të rënda dhe infertilitetit;
 • Çrregullim menstrual, shkaktuar nga ovarian polycystic dhe çrregullimeve të tij të lidhur hormonale. Gjithashtu me vezore polycystic, përveç për të vonuar menstruacionet, një rritje të peshës trupore, pamjen e me vaj dhe puçrra fytyre, rritja e tepruar e flokëve;
 • Çrregullim menstrual shkaktohet nga ovarian kist Korpus luteum formuar si rezultat i çrregullimeve hormonale. Për resorption corpus luteum kist dhe rivendosjen e ciklit normal mujor, mjeku juaj i emëruar kurs të terapisë hormoneve;
 • vonojë menstruacioneve pas abortit, e cila, edhe pse mjaft të zakonshme, por jo normë. Arsyeja për vonesë menstruacioneve pas abortit nuk mund të jetë vetëm një ndryshim drastik në statusin hormonal, por lëndimi mekanik shkaktuar gjatë curettage të mitrës;
 • Çrregullim menstrual, si rezultat i të humbura ose ektopike shtatzënisë, abort në fazat e para që kërkojnë ndërhyrje urgjente mjekësore;
 • Çrregullim menstrual shkaktuar grup kritik të shëndetit apo humbje peshe. Për gratë që vuajnë nga anoreksia, i vonuar menstruacioneve mund të kthehet në ndërprerjen e plotë të tyre.

Kështu, çfarëdo arsye, vonesa është baza e vizitës mujore te gjinekologu menjëherë.

Ekzaminimi në një menstruacioneve vonesë

Të krijojë arsyet e menstruacioneve vonesë mund të kërkojnë ekzaminim, ekzaminim gjinekologjik plotësuese:

 • dimension dhe kujtoj ndryshimet në temperaturën e trupit basal, duke i lejuar për të konstatuar nëse janë apo jo komisioni i ovulacionit;
 • të përcaktuar nivelet e hCG, hormonet ovarian, hipofizë gjëndra të mirë;
 • Ultratinguj legenit për shtatzëninë (mitrës, ektopike), lezionet e tumorit të mitrës, vezoreve dhe shkaqet e tjera të vonesë menstruacioneve;
 • CT dhe MRI të trurit për të sunduar nga tumoret e hipofizës dhe vezoreve.

Kur zbulimin e sëmundjeve që lidhen vonesë menstruacioneve, i emëruar konsultohet tjetër mjekësore specialistë, endokrinolog, mjek diete, terapist, etj D.

Duke përmbledhur më sipër, duhet theksuar se menstruacioneve vonesë, çfarëdo rrethana ajo mund të quhet, nuk duhet lënë gratë pambikëqyrur. Çrregullim menstrual mund të shkaktojë një ndryshim të parëndësishëm në mot, apo pritje të gëzueshme e amësisë dhe sëmundje të rëndë. Në rast të vonuar menstruacioneve konsultimit në kohë të lirimit të brengave të panevojshme dhe emocionet që mund të përkeqësohet ndjeshëm këtë kusht. Në familjet ku vajzat rriten, ata kanë nevojë për të kryer edukimin seksual kompetent, shpjeguar, duke përfshirë faktin se vonesa menstruacioneve është një problem që duhet zgjidhur së bashku me nënën e saj dhe mjekut.