Karcinoma granular qelizë e veshkës


  • Shkaqe karcinoma qelizore granular te veshkave
  • Klasifikimi fazat tumor kanzeroz qelizë grimcuar e veshkave
  • Simptomat tumor qelizë grimcuar e veshkave
  • Diagnoza tumor qelizë grimcuar e veshkave
  • Trajtim tumor qelizë grimcuar e veshkave
  • Moti në karcinoma qelizore granular te veshkave

Tumor kanzeroz qelizë grimcuar e veshkave (tumor kanzeroz qelizë të grimcuar) në urologji ndodh në 7-12% të të gjitha rasteve të kancerit të qelizave renale. Macroscopically tumor qelizë grimcuar duhet kafe ngjyrë për shkak të akumulimit të komplekseve fosfolipidit në Mitochondria shumta, duke mbushur qelizat e kancerit. Ekzaminimi mikroskopik i qelizave tumor grimcuar përfaqësuar nga qeliza poligonale me citoplazmë grimcuar gjerë, shkallë të atypia celular dhe polymorphism, zonat obshirnymy e hemorragji dhe nekrozë të ndryshme. Një tipar dallues i tumor kanzeroz qelizë grimcuar është një sensibilitet tumor të pushtimit veshkave venë.

Shkaqe karcinoma qelizore granular te veshkave

Gjyqtari nga arsyet për kancerin e qelizave të grimcuar të veshkave nuk është e mundur. Aktualisht i zgjedhur Parashikimet e rrezikut të mundshëm, duke rritur gjasat e zhvillimit të kancerit të veshkave në përgjithësi.


Është vënë re se pik incidenca vërejtur në moshën 50-70 vjet, dhe kanceri i veshkave është 2-3 herë më shpesh në meshkujt. Rreziku i kancerit të veshkave është më e lartë në përfaqësuesit zezaket.

Faktor kryesor predispozues besohet pirjen e duhanit, e cila rrit gjasat e kancerit të veshkave 2 herë. Ndër të tjera shkaqet e mundshme të predispozicion gjenetik të izoluar, disa sëmundjeve të trashëgueshme, mangësi imune, efekt trashje e rrezatim të pacientit jonizues në hemodializë afatgjatë, etj

Klasifikimi fazat tumor kanzeroz qelizë grimcuar e veshkave

Prevalenca e kancerit të veshkave është vlerësuar në sistemin e TMN:

  • T1 - karcinoma e vendosur në qendër të parenchyma veshkave, jo dukshëm dhe është gjetur vetëm radiographically.
  • T2 - definuar palpyruemaya tumor kanzeroz pa rritjen mestnoinvazivnoho dëshmi.
  • T3 N1-tumor pushton venë veshkave apo indet përreth ose një metastazë të vetëm në nyjeve limfatike regjionale.
  • T4 N1 (N2) M0 (M1) - metastases shumta në nyjet limfatike, sprouting në organet e afërta, prania e metastazë e largët.

Metastazat e kancerit të veshkave eshte nepermjet sistemit gjakut dhe limfatik. Metastases rajonale dhe të largët janë më shumë se gjysmën e kohës. Zonat janë metastazë paraaortalni rajonal dhe nyjet limfatike parakavalni; metastases otdalennymy shpesh prek mushkëritë, legen, shpinë, brez shpatull, kupën e kafkës, brinjë. Pushtimi lokal i kancerit të veshkave të vërejtur në indin perirenal, mbresë postoperative, muskujve dhe yndyrë nënlëkurës të murit të barkut mëparshëm.

Simptomat tumor qelizë grimcuar e veshkave

Foto klinike përbëhet nga karcinomës së veshkave dhe manifestimet e veshkave extrarenal. Për të vënë renale treshe klasike e simptomave - praninë e tumorit dukshëm, hematuria dhe dhimbje. Zakonisht ka 1 ose 2 i treshja e simptomave, por ata zakonisht kanë prova për keqdashje përhapur.

Hematuria në tumor kanzeroz qelizë grimcuar e veshkave është vërejtur në 50-60% të rasteve. Kur kanceri i veshkave hematuria intensive zhvillon papritmas dhe shpesh shoqërohet me dhimbje. Sulm akut dhimbje mund te zhvillohet pas ndërprerjes së hematuria, pengimit ureteral në një mpiksje gjaku. Në dëmit jo-neoplastike veshkave ndodh me hematuria (hydronephrosis, nephrolithiasis), dhimbje zakonisht paraprin pamjen e gjakut në urinë. Në rastin e kancerit të veshkave është hematuria natyra me ndërprerje, me intervale midis gjakderdhje shkurtuar gradualisht. Dhimbje në rajonin e mesit gjetur në pothuajse gjysmën e pacientëve; palpovana tumor - 30-40%.

Ekstrarenalnuyu (pozanyrkovoho) Simptomat zakonisht përfshijnë provokuese ethe, përkeqësim të shëndetit, humbje e oreksit, dobësi, anemi, humbje peshe. Në 5-10% të pacientëve me veshkë blastomatoznye proceset e zhvillimit të hipertensionit. Burrat kanë një simptomë e rëndësishme e karcinomës veshkave është zhvillimi i varicocele, e cila mund të jetë për shkak të pushtimit të tumorit ose ngjeshje të venë renale, një nga trombozës venë yaichkovuyu ose Cava inferior vena.

Metastases në mushkërive karcinomës së veshkave mund të duket rastësisht gjetur në gjoks X-ray ose të gjejnë veten peshtyn gjak. Lezioni skeletik metastatic ndodh me dhimbje të forta të vazhdueshme, nuk kupyruyuschymysya mjete narkoticheskimy. Me përfshirjen e eshtrave të gjata (kërci, humerus) mund të zhvillojnë fraktura patologjike, në interes të shtyllës kurrizore - paraplegji, përçarje e organeve pelvike.

Diagnoza tumor qelizë grimcuar e veshkave

Vizualisht dhe me prekje mund të zbulohet vetëm formën e braktisur e kancerit të veshkave. Në ekzaminim, urolog ose nephrologist mund Njoftim varicocele, bibliotekat në gjymtyrë të ulëta, zgjerimi i venave nënlëkurës në murin e barkut mëparshëm. Prekje e tumorit dhe shkalla e lëvizshmërisë për të gjykuar rastet e procesit të kancerit.

Me diagnostifikimit laboratorike testeve të përdorura në urinalysis sondazh (erytrotsyturiya, leucocyturia, proteinuria) dhe gjakut (anemi, rritur me normë sedimentimit të eritrociteve), hulumtime biokimike, por gjërat po ndryshojnë ata është nespetsifichnymy. Shenjë patognomonike e karcinomës renale janë ndryshimet në metabolizmin e proteinave të serumit (transferina, feritinë, albumina), të cilat janë zbuluar nga analiza immunodiffuznoho.

Një hap i rëndësishëm është ultratingull onkourologicheskih ekzaminimi i veshkave, përmes të cilit mund të zbulohet shtigjet deformim parenchyma për trombozë anije tumor, Nyjet e rritura limfatike rajonale dhe t. E. Ultrasonografi ndihmon të dallojnë tumor kanzeroz e hydronephrosis, Pyonefroz, sëmundje polycystic veshkave, cysts veshkave solytarnoy.

Ekzaminim X-ray të fillojë të zbatojë Përmbledhje urography, për të gjykuar rikonfigurimin e veshkave. Mbajtur më tej urography nxjerrës, e cila ofron informacion në lidhje me statusin morfologjik dhe funksional të veshkave të prekura dhe të shëndetshme.

Për të vlerësuar interesin e enëve renale dhe shkallën e turistik vaskularizim tumor të performancës UZDG dhe angiografia veshkave; në rastet e dyshuara trombo tumorit - kavohrafiy më të ulët dhe venography veshkave.

Në mënyrë blastomatoznoho procesit skenë magnetoresonance përdorura, tomography llogaritur, nefrostsyntyhrafyy. Një biopsi e veshkave për shkak të rrezikut të tumoreve dispersionit përdorur rrallë.

Në mënyrë për të zbuluar metastaza të largëta tregojnë të mushkërive dhe eshtrave radiografi, ekografi e barkut.

Trajtim tumor qelizë grimcuar e veshkave

Kur identifikimin tumor në përdorim të veshkave tregon taktikat kirurgjikale. Operacioni është kryer në veshka, edhe në rast të metastazë vetmuar sepse kjo ju mundëson për të zgjatur jetën e pacientit.

Me diagnostikimin e hershëm të karcinomës mund të kryejnë nephrectomy të pjesshme, por shpesh bëhet një nephrectomy totale, shpesh me adrenalectomy njëanshme dhe heqjen e nyjeve limfatike regjionale, të tumorit clots ekstrakt të gjakut nga vena renale dhe Vena inferiore.

Duke radioterapi emërimin, kimioterapia apo mjetin terapi hormon në kancerin e veshkave neoperabelnosty. Rezultati mirë është arritur immunotherapy PROGNOSTIK mbajtjen me alfa interferon, 5-fluorouracil, interleukin-2, i cili mund të rritet termat mbijetesës.

Moti në karcinoma qelizore granular te veshkave

Prognozë afatgjatë është përcaktuar kryesisht nga disfatës blastomatoznoho fazë. Për tumor kanzeroz qelizë grimcuar e veshkave në shumicën e rasteve jo të favorshme; moti përkeqësohet gjatë tumorit në vena renale, praninë e largët metastazës.

Parandalimi i kancerit të veshkave kërkon ndërprerjen e duhanit, përjashtimin dhe efekte negative kimike në yonyzyruyuschem trupit.