Rrudhat rreth syve


  • Shkaqet e rrudhave rreth syve
  • Llojet e rrudhave
  • Rrudhat Zgjidhja rreth syve

Rrudhave rreth syve - folds e lëkurës të vogla dhe grooves që janë formuar si rezultat i moshës lidhur me ndryshimet e lëkurës dhe të indeve të buta, stresi e tyre aktive dhe të shpeshtë apo efektet negative mbi zonën peryorbytalnoy.

Age procesi plakjes së lëkurës zakonisht fillon me shfaqjen e rrudhave rreth syve. Kjo është për shkak të faktit se veshje e guaskës në sy është shumë e hollë - rreth 0,5 mm, 4 herë më e hollë se lëkura e fytyrës. Gjithashtu kamera Syri praktikisht djerse dhe gjëndra dhjamor, yndyrë nënlëkurës, enët e gjakut dhe pak e muskujve. Fibrave kolagjenit që ofrojnë elasticitet dhe qëndrueshmëri të lëkurës në zonën që ka një strukturë të rrjetit të lëngshme, kështu që mosha lëkurë të shtrirë aq lehtë. Loose shtresë e indeve nënlëkurës krijon një tendencë për edemë. Përveç kësaj, zona sy është në dinamikë të vazhdueshme: Sytë hmuryatsya, hedh një sy, injoroj, qaj, "qesh".

Në lëkurën rreth syve me ngarkesën e tmerrshme. Edhe pas 25 vjet të lëkurës përreth syve humbet freskinë e saj, dhe tregon linjat e bukura dhe ënjtje. Gradualisht, lëkura bëhet më pak elastike dhe rrudhat rreth syve më të dukshme.


Shkaqet e rrudhave rreth syve

Shfaqja e rrudhave rreth syve para se të shkojnë në gratë me lëkurë të thatë. E rrudhat e hershme rreth syve, këmbët ashtuquajtura anët e syve, gjithashtu kontribuon në rritjen e aktivitetit të imituar. Negativisht ndikojnë në lëkurën rreth syve mungesës së gjumit, dietë të varfër, lodhje kronike, dielli, stresi, konsum të alkoolit, pirja e duhanit, kapërcim të përmbajtjes së lejueshme të ndotësve në ajër dhe ujë.

Shkakton rrudhat e parakohshme rreth syve mund të është e pasigurt ose jo të destinuara për këtë zonë fytyrës kozmetikë, bojë për vetulla aplikimit intensive dhe hijet në Makeup, fërkim në periorbitale zonës krem, maska ​​dhe scrubs.

Rrudhat rreth syve mund të kontribuojnë në punën e kompjuterit të lidhur me tendosje të tepruar të syve. Fibrave hollë muskujve, çmendurisht Reduktimi, duke paralizuar qarkullimin dhe metabolizmin, që rezulton në shfaqjen e rrudhave gjobë në zonën e syve.

Në shfaqjen e hershme të rrudhave rreth syve të ndikojë sidomos anatomike strukturën fytyrën: sagging qepallat e sipërme, vetullat mosveprim, çanta, sytë të thellë të caktuar. Trashëgim transmetohet nga të afërmit, gjenetik shkakton shfaqjen e rrudhave.

Së fundi, një, faktor i madh i pashmangshëm në shfaqjen e rrudhave rreth syve janë proceset e plakjes moshën e lëkurës. Procesi i lëkurës des fillon pothuajse menjëherë pas pubertetit. Një nga manifestimet e para të kohës padëshiruar pa mëshirë është në rrudhat tona të fytyrës rreth syve.

Llojet e rrudhave

Pavarësisht nga shkaqet e rrudhave, Ka dy lloj: statike dhe imitator (dinamik).

Shfaqja e rrudhave statike për shkak të proceseve që ndodhin direkt në lëkurë, fibrave dëmtim të lëkurës, dobësuar strukturën e moshës të lëkurës, etj

Shkaku i rrudhave të fytyrës rreth syve është aktivitet i përhershëm muskujve Kjo zonë, në të cilën wrinkling alternuara e lëkurës duke reduktuar muskujt dhe zbutjes - me relaksim të tyre. Gradualisht sy formuar një rrjet të rrudhave gjobë, e cila është shënuar edhe nga 30 vjet.

Ajo u formua për herë të parë e rrudhave rreth syve. Ata kanë më shumë gjasa të njerëzve emocionale dhe pacientët që vuajnë nga miopi dhe sytë shpesh prymruzhuye. Rrudhat imitoj nuk janë të përshtatshme për korrigjimin duke përdorur kozmetikë.

Rrudhat janë në dukje vetëm "çelës e ajsbergut", sepse mekanizmat e vërteta të shfaqjes lidhen me ndryshimet në shtresat e thella të lëkurës. Kozmetikë dhe receta e mjekësisë tradicionale mund të ngadalësojë vetëm poshtë kohën e zhvillimit për rrudhat ose fsheh ato, por për të eliminuar ndryshimet e lidhura me moshën e lëkurës që nevojitet mënyra më efektive.

Rrudhat Zgjidhja rreth syve

Ndër metodat më efektive për të ndihmuar luftën e rrudhave rreth syve përfshijnë injeksione Botox, Mezoterapia, kontur dhe blepharoplasty.

Përgatitja për injeksione Botox përbërë nga proteinat natyrore - botulina neurotoxins pastruar tipit A. Hyrje Botox nën zonat e problemit të lëkurës bllokuar innervation nervore ushtrimit muskujt e fytyrës, duke hequr shkakun e rrudhave të fytyrës rreth syve.

Në kryerjen e procedurave kozmetike kryhet Mezoterapia administrimin nënlëkurës të kokteje farmakologjike, përfshirë ilaçe homeopatik, minerale, vitamina, ekstrakte bimore. Përbërja terapeutik është futur duke përdorur gjilpërat mirën në një thellësi prej disa milimetra.

Performance contouring me rrudhat rreth syve përfshin injektimin intradermal e xhel implantet futjen e origjinës natyrore, bazuar në acidit Hyaluronic.

Blepharoplasty ose qepallë është një metodë kirurgjike i korrigjimit të rrudhave rreth syve. Gjatë operacionit blepharoplasty heq lëkurën e tepërt e qepallat e sipërme dhe të poshtme, të cilat jo vetëm që në mënyrë efektive heq rrudhat rreth syve, sagging qepallat e sipërme dhe çanta nën sytë, por gjithashtu ju lejon për të arritur efekt të dukshëm rinovimin.