Reduktuar libido


  • Arsyet për të zvogëluar epsh
  • Simptomet e ulur epsh
  • Diagnoza dhe trajtimi i ulur epsh

Reduktuar libido - çrregullim funksion seksual i karakterizuar dëshirën unexpressed seksuale. Dëshira e reduktuara seksual mund të shkaktohet nga sëmundje të përgjithshme të trupit, çrregullime neurotike, çrregullime endokrine, efekt anësor i disa medikamente, çrregullime të lindura, mospërdorimit të zgjatur seksuale, etj Çon në shkelje të jetës së rregullt seksual të stagnimit në organet pelvike, depresion dhe probleme serioze psikologjike.

Libido ose dëshira seksuale varet nga shumë faktorë, humor, fizike, atmosferë emocionale sfond gjatë akt seksual, etj Disa njerëz mund të përjetojnë ulur epsh, në varësi të sezonit, statusi social dhe ekspozimet profesionale mund të ndikojnë dëshirën seksuale.

Arsyet për të zvogëluar epsh


Kardiovaskulare kronik dhe akut, sistemin e tretjes, veshkave dhe patologji të mushkërive mund të shkaktojë rënie të përkohshme ose të përhershme në epsh. Megjithatë, shkaqet më të shpeshta të ulur epsh andrology modern konsideron faktorë negative psikologjike. Pra depresioni, humor depresion, stres, stres mendor dhe fizik, intrapersonal dhe familjare problemet janë shkaku më i zakonshëm i ulur epsh të qëndrueshme sesa sëmundja.

Kur droga administruar nga grupi i kundër depresionit, neuroleptike, dhe hormone tjera femër ulur libido mund të ndodhë si një efekt anësor. Pas anulimit ose të zëvendësimit të drogave dëshira seksuale kthehet në normale. Endokrine dhe çrregullime hormonale që të çojë në një rënie në testosterone mund të shkaktojë një mungesë të plotë të dëshirës seksuale në meshkuj.

Zgjatur maturi nga seksi, abuzimit të alkoolit, pirja e duhanit dhe kequshqyerja veçanërisht në kombinim me faktorë të tjerë të rritur gjasat e ulur epsh. Në anomalive kongjenitale të trupit nuk e ekspozuar në një rënie të qëndrueshme në terapi epsh.

Epsh, si të gjitha funksionet seksuale, të kontrolluara nga sistemi endokrin (nivelet normale të testosteronit në serum). Testosterone është prodhuar në testise, puna e të cilëve është për të kontrolluar sistemin hypothalamic-hipofizë. Ereksionit dhe derdhje rregulluar si edhe sistemit nervor qendror dhe periferik. Që është, mosfunksionim i këtyre pjesëve ka një rënie në epsh.

Simptomet e ulur epsh

Çrregullime hormonale, udhëheqës për të ulur epsh në meshkuj apo mungesa e saj i plotë shpesh shkaktojnë mosfunksionim ngrerë dhe derdhje, dhe në raste ekstreme shkaktojnë neveri ndaj seksit. Shpesh njerëzit e ndryshuar katran zë për një më të lartë, nuk ka rritje mashkull e flokëve model, yndyrë është depozituar në mollaqe dhe kofshët. Ndonjëherë në koncentrim të ulët të hormoneve mashkullore mund të formojnë tërheqje seksuale ndaj individëve të të njëjtit seks. Me këtë foto klinike për të gjetur arsyet e përqendrimit të ulët të hormoneve mashkullore.

Shkaqet psikologjike të tilla si stresi të zgjatur të përsëritura, ankthi, depresioni, ndjenja përmes dështimit seksual mund të çojë në rënie e dëshirës seksuale ose aspak dëshirën seksuale. Edukimi i gabuar i djemve, në bazë të ashpërsia e tepruar, mund të shkaktojë libido të ulët janë si të rriturit. Dhe duke parë ulur epsh, burrat fillojnë të shikoni për shkakun në partnerin e tyre të përhershëm, duke besuar atë seksualisht të shëmtuar, duke krijuar kështu probleme psikologjike në të. Ndonjëherë stalla mbajtur simpati platonike dhe vizuale, duke lejuar çiftet për të mbajtur marrëdhënie të mira në fushat e tjera të jetës.

Kjo është, për ndonjë arsye ulur epsh, njeriu bie në një rreth vicioz. Rënia fillestare në epsh të çon në një reduktim të takimeve seksuale duke i dhënë fund në rajon ndenjur urogjenital dhe shkakton ulje të mesëm në prodhimin e hormoneve, depresioni sekondar lidhur dhe nervozizëm.

Diagnoza dhe trajtimi i ulur epsh

Kur simptomat e ulur dëshirën seksuale, ju duhet të konsultoheni seksolog i njohur dhe të pyetjes të plotë hormonal. Lidhja është për të përcaktuar nivelin e testosteronit, Hormoni dhe detyrues globulin testosterone lirë. Indeksi mesatar ulur epsh është rënie testosterone të vlerave më pak se 11 nmol / L dhe testosterone lirë nën 0,255 nmol / l.

Efektiviteti i trajtimit varet nga gjetja e shkaqeve reale të ulur epsh dhe mbajtjen trajtim regjim që është individualisht në çdo rast. Trajtim individualitet për shkak të faktit se dëshira seksuale oreks të ngjashme me që varet jo vetëm nga cilësia e ushqimit të gatuar, por edhe shijet e njerëzve. Kjo është, ulur epsh mund të jetë për shkak të pritjeve të larta nga marrëdhëniet seksuale, shpesh duke pritur është mbi fryrë. Ndërsa qëllimi i terapisë është pritjet normalizimit.

Shumë çifte të martuara jetojnë së bashku për një kohë të gjatë, ka humbur interesin në seks, ashtu siç ishte për ta detyrë monoton dhe shpesh të rëndë. Kthejeni dëshirën seksuale mund të jenë duke ndryshuar situatën në dhomë gjumi, me një ritëm dhe pozitë të ndryshme gjatë marrëdhënieve ose i kushtuar më shumë vëmendje dashuri gjatë foreplay.

Është e rëndësishme për t'u bërë partner me një rënie në epsh mbajtur dëshirën dhe aftësinë për të shprehur emocione fizikisht, për të bindur partnerin që hiri nuk është këmbëngulja dhe bisedë të përbashkët, i kryer në formën e një dialogu, për të ndihmuar më mirë të kuptojnë njëri-tjetrin dhe zgjidhni taktikat e ato.

Ajo duhet të fillojë të vogla, me goditje, puthje të lehta dhe demonstrata të tjera të vëmendjes. Gjatë kësaj periudhe, fle partnerët më të mirë në dhoma të ndryshme, si nganjëherë rënë epsh për shkak të faktit që njerëzit thjesht nuk kanë kohë për të humbasë për kontakt trupit. Kjo vetëdije se puthjeve dhe favore të tjera janë manifestimet e para të simpatisë, e jo një sinjal për seks, të ndihmojë në eliminimin e ankthit. Lexuar literaturë në mbrëmjen e seksit ose të tjera erotike ndihmë literaturë të akorduar në mënyrë korrekte, duke qenë në dhomë gjumi. Shpesh librat dhe filmat e kësaj ndihme zhanër për të përballuar me epsh të reduktuar, të stimuluar dëshirën seksuale.

Ju lutem shtoni romancë dhe higjienës në banjo. I parë. Banjo duhet të jetë të rehatshme dhe të rehatshme, detergjenteve duhet të jenë të zgjedhur me shtimin e vajrave thelbësore. Ide e mirë për të marrë një dush së bashku, përveç qirinj dhe paralelisht me secilin sfungjer tjetër duke bërë masazh.

Masturbim moment i rëndësishëm në luftën me ulur epsh. Është e rëndësishme që të ndjehen sërish dëshirën, dhe duke dhënë një kënaqësi sensuale veten, ju e dini trupin tuaj përsëri. Në atë masturbim mund të ndahet për të ndihmuar më mirë të kuptojnë nevojat dhe dëshirat e njëri-tjetrit. Ju nuk duhet të supozojmë se ky lloj seksi është e ndyrë dhe i padenjë, çdo veprim që nuk janë natyra e paligjshme, të sjellë kënaqësi seksuale është i përshtatshëm për t'u kthyer përsëri e dëshirës seksuale.

Nëse droga ju jeni duke marrë, reduktuar dëshirën seksuale, atëherë pyesni doktorin tuaj për të zëvendësuar të ngjashme, por nuk kanë efekte anësore. Apati, jeta në shtëpi, e cila është perceptuar si një barrë, shkaku stresit. Megjithatë, asnjë nga arsyet e mësipërme nuk duhet të qëndrojë në rrugën e një jetë të shëndetshme seksit, dhe asnjë nga këto probleme janë të lejuara të vështirë. Duhet të gjejnë një qasje të ndryshme ndaj gjërave që më parë ishin parë si një detyrë, të tilla si kontrolluar detyrat e shtëpisë në fëmijët apo punët e shtëpisë. Psikologe, duke qenë një palë e tretë, në gjendje të më tregoni se si për të marrë nga një situatë me humbje minimale.

Shpesh, si pasojë e akteve të tilla përsëri çift më afër së bashku, duke ndihmuar ata për të përcaktuar shkakun e vërtetë të ulur epsh: përvojat për fëmijët më të vegjël, nevojën për rritje profesionale dhe arsye të tjera. Pas marrëdhëniet harmonizimin duke u themeluar jetën seksuale pa përdorimin e drogës. Në disa raste, njerëzit e treguar duke marrë doza të vogla të testosterone.