Otitis externa


  • Shkaqet e externa otitis
  • Externa Kufizuar otitis
  • Shperndare externa otitis
  • Parandalimi i externa otitis

Veshit jashtme është pjesë e sistemit periferik auditory e njeriut. Ajo përbëhet nga kanalit veshit, e cila është pjesë e kërcit dhe kockave, dhe veshit. Kjo zgavër veshit të mesëm zyrat e veshit të jashtëm daulle e veshit. Me inflamacion lokal të kanalit të veshit të flasim rreth otitis kufizuar jashtëm. Kjo është një inflamacion qelbëzuese në gjëndër e flokëve - vlim. Inflamacion derdhur i kanalit të veshit, duke mbuluar kërc e tij dhe pjesën e kockave në Otolaryngology quhet externa përhapur otitis. Shperndare externa otit është e karakterizuar nga ndryshimet inflamatore në lëkurë dhe indin nënlëkuror dhjamor në kanalin e veshit mund të shoqërohet me inflamacion të membranës tympanic.

Shkaqet e externa otitis

Arsyeja për otitis jashtëm është infeksion i lëkurës së kanalit të veshit. Dëshirore kufizuar otit i jashtëm është shpesh staphylococci piogjen. Shperndare externa otit mund të shkaktohet nga staphylococci, Haemophilus influenzae, Streptococcus pneumoniae, Klebsiella, Pseudomonas aeruginosa, morakselloy, kërpudhave e gjini Candida, etj Më shpesh domethënie infeksion në kanalin e veshit me zhvillimin e externa otitis ndodh në daulle e veshit gjenetikisht shpuar në media qelbëzues akute dhe kronike otitis , labyryntyte purulent.


Depërtimi i patogjen në lëkurë rreshtim kanalit të jashtëm auditory është kryer në terren dhe microtraumas dëmit. Nga ana tjetër, plagosje veshi kanalit të lëkurës mund të traumave veshët, prania e një trupi të huaj, duke marrë kimikate agresive kryerjen siç duhet veshët higjienës përpjekje të pavarur për nxjerrjen priza squfurit, vesh kur krehje dermatoses itchy (ekzemë, urtikarie, dermatit atopic, alergjik dermatologji) dhe diabetit.

Shfaqja e externa otitis kontribuon vazhdueshëm kanalin e veshit Humidification merr ujë në të, e cila uli funksionin pengesë e lëkurës. Sfond të favorshme për zhvillimin e externa otitis është mbrojtëse edhe më të ulëta të përgjithshme që vërejtura në beriberi, mungesës së imunitetit (p.sh. HIV), infeksionet kronike (tuberkulozi, sifilizi, grykët kronike, pielonefrit kronike), lodhje të rënda (sindromi i lodhjes kronike ).

Externa Kufizuar otitis

Në zhvillimin e saj externa kufizuar otitis është faza e njëjtë si çiban në sipërfaqe të lëkurës. Megjithatë, një hapësirë ​​të mbyllur dhe innervation bollshme të kanalit të veshit, e cila pret vlim me otitis të jashtëm, duke shkaktuar disa karakteristika e foto të saj klinike. Externa zakonisht i kufizuar otitis fillon me një ndjenjë të fortë të kruarje në kanalin e veshit, i cili më pas kthehet në dhimbje. Rritjen e madhësisë së vlon në procesin e plumbit infiltrimit të compression të receptorët nervore dhe rritje të shpejtë dhimbje.

Dhimbje në vesh me otitis të kufizuar të jashtëm në intensitet të dhimbjes së tyre superiore të vërejtur në media akute otitis. Ata radiating në kokë, qafë, sipërme dhe të poshtme nofullës, duke marrë përsipër gjithë gjysmës së kreut të veshit të pacientit. Ka përforcim i dhimbjes kur përtypet, e cila në disa raste shkakton një pacient me otitis externa heqin dorë hahet. Është rritje të konsiderueshme në intensitetin e dhimbjes gjatë natës, dhe për këtë arsye është një shkelje e gjumit. Infiltrimi me otitis të kufizuar të jashtëm mund të arrijnë një sasi të konsiderueshme. Ky vlim krejtësisht mbulon pastrimin e kanalit të veshit dhe të çojë në humbjen e dëgjimit (humbjen e dëgjimit).

Hapja vlim për otitis jashtëm i shoqëruar nga fundi qelb i veshit dhe një rënie të mprehtë në dhimbje. Megjithatë, seksion është shpesh vlon ndotje e flokëve follicles kanalin e veshit të dytë për të formuar të shumta vlon vlon dhe zhvillim, e karakterizuar nga rrjedhjen e vazhdueshme dhe rezistencës ndaj trajtimit. Multiple vlon në plumb otitis të jashtëm për të përfunduar pengim të kanalit auditory dhe rritur simptoma klinike. Zhvillimi lymphadenitis rajonal. Nuk mund të ketë ënjtje në zonë dhe ottopyrivanie BTE veshit, i cili kërkon dallim otitis externa këtu mastoiditi.

Para së gjithash otolaringolog është duke shqyrtuar veshin dhe otoskop. Gjatë ekzaminimit doktori bën një përpjekje për të shtyrë veshin se kur otit i jashtëm rritet për dhimbje të forta në vesh. Shfaqja e një dhimbje kur ju shtypni vesh tragus sugjeron lokalizimin e otitis kufizuar të jashtëm në murin e parë të kanalit të veshit. Prerje ëmbëlsi në vesh dëshmon për faktin se vlim të vendosura në mur pasmë të kanalit të sipërme të veshit. Otit i jashtëm në mur të ulët ashpër prekje e dhimbshme e kënd mandibular.

Otoskop me otitis kufizuar jashtëm zbulon vlim në kanalin e veshit. Në fillestare otitis externa fazë çiban duket si një të kuqe të fryrë. Vlim pjekur pothuajse përputhet kanalin e veshit pas otoskop saj hapja zbulon praninë e qelb dhe krateroobraznoy vrimat në krye të infiltrimit.

Audiometry dhe dëgjimit studim pirun tuning në pacientët me otitis të kufizuar të jashtëm përcakton llojin e humbjes së dëgjimit është zvukoprovedeniya përçueshëm dhe lateralization drejt veshit të prekur. Për të përcaktuar patogjen bakteriologjik i kryer mori qelb nga çiban.

Dallojnë externa otit të kufizuar duhet këtu është otitis dytë specieve, shytave, mastoidit, kanalin e veshit ekzemë.

Në procesin e infiltrimit otitis kufizuara jashtme shpenzojnë veshin WC e jashtme dhe përpunimin zonën e prekur e nitrat argjendi. Në kanalin e veshit është injektuar me turundas antibiotik melhem (tselestoderm, triderm, flutsinar). Ear fut pika veshit që përmbajnë një antibiotik (neomycin, ofloxacin, etj). Për lehtësimin dhimbje analgesics përcaktuara dhe drogës anti-inflamator. Aplikimi i terapisë UHF. Vlim pjekur mund të zbulohen duke përdorur prerë. Pas hapjes kanali i saj i jashtëm auditory larë me një zgjidhje të antibiotikëve dhe antiseptics.

Otitis shumëfish i jashtëm vlon treguar antibiotik. Në konfirmimin e natyrës streptokoksike otitis përdorur vaksinën antistaphylococcal ose toksoid. Për të përmirësuar imunitetit rekomandohet vitaminë, trajtim immunocorrective apo procedurë UFOK VLOK, autohaemotherapy.

Shperndare externa otitis

Formë Shperndare e otitis jashtëm fillon me një ndjenjë e plotësi, kruajtje dhe ethe në kanalin e veshit. Shumë shpejt ka dhimbje, i shoqëruar nga dhimbje radiating në të gjithë gjysmën e kokës dhe rritjen e saj të rëndësishëm gjatë përtypjes. Dhimbje të forta në difuze çojë otitis jashtëm të fle çrregullime dhe anoreksi. Ënjtje e konsiderueshme e mureve përflakur të kanalit të veshit ngushton lumen e saj dhe të shkaktojë humbjen e dëgjimit. Shperndare externa otit është shoqëruar me një sasi të vogël të shkarkimit nga të veshit, i cili në fillim janë natyra i lëngshëm, dhe të bëhet purulent. Ka një rritje në nyjet limfatike regjionale. Në rastet e rënda mund të përhapet inflamacion në vesh dhe të indeve të buta të rajonit pranë veshit.

Përhapur akute otitis externa periudhë prej 2-3 javësh. Pastaj, në sfondin e trajtimit ose në mënyrë spontane mund të zvogëlojë simptomat dhe rikthim të plotë e pacientit. Gjithashtu externa përhapur otitis mund të marrë një kurs të zgjatur dhe të kalojë kronike. Externa kronike otitis shoqërohet me formimin e plagët, duke ulur lumen e kanalit të veshit dhe mund të shkaktojë humbjen e dëgjimit të qëndrueshme.

Dhimbje të forta kur shtypur në tragus, duke vonuar veshit, prekje zonë BTE dhe kënd e nofullës së sipërme tregon inflamacion derdhur të kanalit të veshit. Otoskop me otitis jashtëm difuze tregon skuqje totale dhe ënjtje të lëkurës rreshtim kanalin e veshit, prania e erozionet me shkarkim i lëngshëm. Në periudhën e mëvonshme të jashtëm otitis mbyllje kanalit të veshit shfaqet edemë nëpër muret e saj, tregon plagë dhe të çara që lëshojnë një qelb gjelbër-verdhë. Audiometry tregon praninë e humbjen e dëgjimit përçueshëm në lloj. Lateralization i shëndoshë është që të veshin e pacientit. Studim bakteriologjik i shkarkimit nga veshit lejon patogjen për të verifikuar dhe për të vendosur ndjeshmërinë e saj për të barnave kryesore antibacterial.

Diagnoza diferenciale e externa difuze otitis shpenzojnë me median qelbëzues otitis, erizipela, ekzemë akute dhe vlon kanalin e veshit.

Terapia otit i jashtëm përhapur kryer antibiotikëve sistemike, antihistamines dhe multivitamin. Nëse është e nevojshme, kryhet trajtim immunocorrective. Trajtimi lokal i externa difuze otitis është për të mbajtur turundas kanalin e veshit melhem verdhë zhiva, shpimit të lëngshme, ointments antibacterial dhe hormonale, veshi i bie instalacioni i antibiotikëve. Shkarkesë purulent nga karakteri veshit është një tregues për t'i shtyer zgjidhjen vesh kanalit antibiotik.

Otitis externa trajtohen etiologjinë fungale të drogës sistemike antifungal dhe aplikimet aktuale.

Parandalimi i externa otitis

Për të parandaluar infeksionin e lëkurës së zhvillimit të kanalit të veshit të externa otitis për të shmangur kruarje të veshit, lëndime vesh dhe u godit nga trupat e huaja. Kur banje duhet të mbrojtur veshët nga të qenit të goditur nga uji. Në asnjë rast nuk mund të jetë në mënyrë të pavarur të përpiqet për të hequr një vesh të trupit të huaj si ajo shpesh çon në dëmtim të lëkurës kanalit të veshit. Mos e pastroni veshin e prednaznachennymy squfurit për këtë objekt, pin, kruese dhëmbësh, ndeshjet, clip dhe kështu me radhë. N. tualet duhet të bëhet një të veçantë shkop veshit veshit në një thellësi prej jo më shumë se 0,5-1 cm nga fillimi i kanalit të veshit.