Yersiniosis


  • Karakteristikat e patogjen
  • Yersiniosis Klasifikimi
  • Simptomet e yersiniosis
  • Komplikimet yersiniosis
  • Diagnoza e yersiniosis
  • Trajtimi yersiniosis
  • Prognozë për yersiniosis
  • Yersiniosis Parandalimi

Yersiniosis - antropozoonoznoyi infeksion akut intestinal, i shoqëruar nga reagimi toksik-alergjik karakterizohet multiochahovostyu.

Karakteristikat e patogjen

Yersiniosis shkaktuar nga bakter Yersinia enterocolitica - kodrina gram-negative fakultativ bacilare anaerobe.


Iersiniy mirë të tolerojë temperatura më të ulëta në frigorifer në 4-6 ° C nuk mund të ruhet vetëm, por edhe shumohen në ushqim. (Shpesh yersiniosis quajtur "frigoriferë sëmundje"). Bakteret lehtë mund të tolerojë ngrirjen dhe shpërbërjen e mëvonshme, gjatë të mbeten në ujë, tokë, por të ndjeshme ndaj diellit, tharje, të valë dhe dezynfektantom kimike. Iersiniy prodhojnë enterotoksinë, cytotoxins dhe Endotoksina.

Rezervuar dhe burim i yersiniosis është kryesisht kafshët: brejtësve të ndryshme, bagëti (kryesisht derra), qentë. Njerëzit mund të përhapin infeksionin, por infeksioni i njerëzve është e rrallë. Në qytetet e infeksionit është e përhapur kryesisht nga brejtësve, ajo është formë vilet e tyre të epidemisë vatrave të infeksionit gjatë shpërthimit.

Yersiniosis transmetohet me anë të mekanizmit fekal-orale të ushqimit dhe ujit përmes.

Ushqim me origjinë shtazore nuk përpunohet termikisht, burimet e ujit të kontaminuar me feces të kafshëve të sëmura, dhe promovon infeksion të traktit. Në raste të rralla, e kuptoi apo transmetimit të ujit (zakonisht të shoqëruara me arsim të ulët të higjienës).

Sensibilitet të natyrshme për yersiniosis njerëzore - të ulët. Njerëz të shëndetshëm infektuar me pothuajse asnjë forma klinike të infeksionit. Kursi i rëndë dhe i qartë tipike për fëmijët, njerëzit që vuajnë nga shtetet mungesës së imunitetit, sëmundjet kronike që kontributin e theksuar dobësimin vetitë mbrojtëse të organizmit.

Shpërthime Yersiniosis janë relativisht të rralla dhe më shpesh ndodhin kur konsumi në masë i perimeve të kontaminuar me mikrobe.

Yersiniosis Klasifikimi

Yersiniosis ndarë në hastroyntestynalnuyu, dhe së dyti formë përgjithësuar-qelizë.

Për të përfshijnë formën gastrointestinal e gastroenterit, dhe ileitis akute iyersynioznoho termik apendiksit. Forma përgjithësuar mund të ndodhë në formën e sepsis, hepatitit, meningjit, pielonefrit, pneumoni, dhe në formë të përzier.

Formulari i mesëm-qelizë ndahet në iyersynioznoho artriti, miokardit, enterocolitis, eritemë me gunga dhe sindromi Reiter së.

Yersiniosis mund të ndodhë në të butë, të moderuar dhe të rëndë, të marrë një kurs të mprehtë ciklike, kronike dhe relapsing.

Simptomet e yersiniosis

Periudha e inkubacionit e yersiniosis zorrëve është 1-6 ditë, foto klinik përfaqësohet zakonisht nga disa sindrome.

Sindromi zahalnotoksychnu më të njohur manifestohet si ethe arrin 38-40 ° C, ethe, dhimbje koke, dobësi të përgjithshme, dhimbje në muskuj dhe nyje. Ulur oreksin, nëse i rëndë mund të shënohen çrregullime të aktivitetit nervor qendror. Periudha febrile zakonisht fundit 7-10 ditë (shumë zgjatjen në rastin e yersiniosis përgjithësuar).

Në formën gastrointestinal të dehjes zakonisht shoqëron mostretje (të përzier, të vjella, diarre, dhimbje të barkut).

Në raste të rralla, skuqje yersiniosis duket. Papular njolla njolla ,, Punctulata ose krupnopyatnystaya (nganjëherë unazë), shfaqen në fusha të ndryshme të lëkurës, zakonisht në më të ulët gjymtyrë (Simptomë "çorape" dhe "doreza"). I nxituar mund të shoqërohet me një ndjesi djegie në duart tuaja, duke lënë pas fushat e lëkurë.

Në disa forma të yersiniosis shënuar sindromi artropaticheskiy (arthralgia). Nyjet e ekstremiteteve (duart, këmbët, bërryla dhe gjunjë) janë të dhimbshme, i fryrë, lëvizje në joints prekur janë të kufizuara.

Ndërsa nuk mund të përgjithësohen yersiniosis hepatolienalnyysyndrom (zgjeruar mëlçisë dhe shpretkë).

Në praktikën klinike është më e zakonshme gastrointestinal formë yersiniosis. Sëmundja ndodh lezione napodobyy dytë infektive dhe toksike të zorrëve, karakterizohen kryesisht nga shenjat e dehjes dhe (gjysma e kohës) mostretje. Dehje zakonisht paraprin, por mund të zhvillohet në të njëjtën kohë me mostretje. Ndonjëherë ky lloj i infeksionit është shoqëruar me një skuqje të lëkurës, kataral apo sindromi psoriatic. Dehje të rënda mund të nxisë hepatosplenomegaly, dhe nganjëherë ka polilimfoadenopatiya moderuar (nyjet limfatike zgjeruar, por pa dhimbje dhe nuk e humbasin lëvizshmërinë).

Varësisht nga ashpërsia, kohëzgjatja e sëmundjes shkonin nga 2-3 ditë deri në dy javë ose më shumë. Gjatë rrjedhin yersiniosis zorrëve bëhet model dredha-dredha, ka shenja të dehidrimit.

Apendiksit akute ose ileitis terminal me lezione padallueshëm iersiniyamy në drejtim të rrymës nga këto patologji të shkaktuara nga florës jospecifike. Këto kushte mund të zhvillojnë të dy në mënyrë të pavarur dhe të ketë një karakter të mesme, si rezultat i përparimit të formës gastrointestinal ose tjetër të infeksionit.

Në formën e përgjithësuar shënuar shumëllojshmëri të simptomeve. Zahalnotoksychnu sindromi ethe të forta arrin numra kritike. Në shumicën e rasteve (80%) e shprehur artralhichnyy sindromi, shënoi kataral (dhimbje të fytit, rinitit, kollë), 2-3 ditë mund të ketë një skuqje të lëkurës në shuplaka dhe shputa (rrallë në vende të tjera). Simptomat pesimist fillimisht mund të shfaq rrallë të ruajtura në mes të sëmundjes. Gjysma e pacientëve tregohet dhimbje barku (zakonisht në pjesën e poshtme në të djathtë), i katërt - të përzier, të vjella dhe diarre.

Me përparimin e infeksionit rritur mëlçisë dhe shpretkë, për onde dhe mund të bëhet periodik.

Simptoma të tilla mund soprovozhda formë të përzier yersiniosis.

Në rast të baktereminë zgjatur dhe kolonizimit nga ana e mikroorganizmave të organeve dhe sistemeve të ndryshme mund të tregojnë shenja të hepatitit mesme, pneumoni, pielonefrit, meningjiti i lëngshëm dhe (shumë rrallë) sepsë. Kjo simptome fillestare mund ajet, ose ruhen dhe përparim.

Formulari i mesëm-qelizë mund të shkaktohet nga ndonjë nga format e mësipërme të infeksionit, ajo zakonisht zhvillon 2-3 javë pas fillimit ose në një datë të mëvonshme. Kjo formë shoqerohet me formimin e reaktivitet patologjike autoimune dhe të organeve dhe indeve të sëmura. Në raste të rralla ndodh pa klinikën e shprehur. Iyersynioznoho më e zakonshme artrit reaktiv. Prekur zakonisht nyjet e ekstremiteteve (këmbët, duart), shpesh në mënyrë asimetrike. Monoartrit rralla (më pak se një e katërta e kohës). Nyjeve ënjtje, skuqje të lëkurës mbi to mungon. Për artriti mund të bëhet kronike ose i zgjatur, kohëzgjatja mesatare për 2-3 muaj.

Në 10-20% të rasteve të yersiniosis ndodh si eritemë me gunga. Nodules nënlëkurës janë formuar në këmbët, hips dhe mollaqe, të dhimbshme, të mëdha. Numri mund të shkojnë nga disa pjesë në dy duzinë apo më shumë. Pas 2-3 javësh nodules vendosmërinë.

Sindromi Reiter - një conjunctivitis gjithëpërfshirës, ​​Uretriti dhe artrit. Iyersynioznoho miokardit shpesh të zgjasë për disa muaj, por zakonisht në formën e beninje dështimit jo të rënda, kardiovaskulare nuk do të zhvillohet.

Forma sekondar-qelizë mund të ndodhë në formën e enterocolitis (zakonisht zhvillohet në njerëz me infeksione zorrëve në histori). Humbja e lokalizuar kryesisht në zorrë e sipërme, shpesh e kombinuar me të tjera opsionet infeksioneve (artrit, skuqje të lëkurës, sindromi kataral) mund të shoqërohet simptome asthenic dhe ethe të subfebrile shifra.

Nga simptoma të rralla të yersiniosis përfshijnë limfadenopatia ndryshme, pyoderma, osteomielit.

Tipari i përbashkët reaktive patologji të shumta të organeve në yersiniosis është një kurs undulating dhe predispozicion për çrregullime të enëve të gjakut.

Komplikimet yersiniosis

Komplikimet yersiniosis dhënë tregon polymorfnosty dhe sensibilitet të reagimeve autoimune formimin mjaft e larmishme. Kjo mund të jetë semundja inflamatore (miokardit, hepatitis, kolecistit, pankreatitit), patologjisë kirurgjikale (sëmundja ngjitëse, obstruksioni intestinal, apendiksit, vrimë e murit intestinal dhe peritonit), sëmundje të sistemit nervor (Meningoencefaliti), urinare (glomerulonefriti) dhe musculoskeletal ( artrit, osteomielit) e sistemit.

Diagnoza e yersiniosis

Poshtërim i mundur me feces, gjakut biliare, urina, lëngu cerebrospinal të pacientëve, në Përveç kësaj, mund të bëhet swabs bakposev nga mukusit fyt, pështymë.

Patogjen gjendet në objekte të shtyer nga mjedisi, artikuj të ushqimit. Megjithatë, diagnoza bakteriologjike kërkon kohë të konsiderueshme (shpesh 30 ditë). Si provë e shpejtë është përdorur për të përcaktuar reagimin e antigjenet patogjene në lëngjet biologjike (me RSA, RLA, RNIF, ELISA).

Ndjeshmëria pKa rrit në proces të rëndë dhe kronike. Nga 6-7 sëmundjes ditë janë pozitive RA dhe Riga 5-7 ditë për të përsëritur kënaqësinë e titrit të antitrupave.

Pacientët me yersiniosis mund të kenë nevojë për të konsultoheni me një gastroenterologist, kardiolog, nephrologist apo neurolog. Me zhvillimin e komplikimeve shfaqet EKG, Echo-kg, ultratinguj të barkut, etj

Trajtimi yersiniosis

Në praktikë yersiniosis pacienti trajtohet klinik, përshkruajnë etiotropic zgjatur do të thotë edhe më e lehta të sëmundjes. Kjo taktikë është shkaktuar nga infeksioni kronik dhe frekuencën e natyrës korrente të rrjedhës.

Terapi shkakor përfshin një kurs të antibiotikëve dhe fluoroquinolones, për të gjithë kohëzgjatjen e periudhës febrile dhe 10-12 ditë. Më vonë recetat (pas 3 ditësh të simptomave klinike) nuk garanton parandalimin e komplikimeve dhe infeksionit kronik.

Forma të përgjithësuara e trajtimit kompleks (të përshkruajnë grupet e ndryshme të agjentëve parenterale antibacterial) për të parandaluar një përsëritje të shpenzojnë ndryshimin në antibiotikët protYazhenyy kurs.

Terapitë komplekse jospecifik i zgjedhur në varësi të pacientit dhe të sëmundjes. Sipas dëshmive të përshkruara zgjidhjeve detoxification (reopolyglukine gemodez, përzierje crystalloid), antihistamines, grup anti-inflamator steroid do të thotë, nëse është e nevojshme - prednisolon (shpesh përdoret drogë hormonale anti-inflamator për përdorim i ditës).

Pacientët mund të tregohet vitaminë, enzimat e tretjes, probiotics për korrigjimin e komunitetit zorrëve ekologjike, si dhe mjetet për të rritur sistemin imunitar (immunomodulators, imunoglobulinave njerëzor).

Prognozë për yersiniosis

Pavarësisht nga forma të ndryshme dhe komplikime të sëmundjes, yersynyozov zakonisht beninje kurs, vdekja është shumë e rrallë. Prognoza ndryshon sepsë të iyersynioznoho, e cila përfundon në vdekje në gjysmën e kohës.

Yersiniosis Parandalimi

Yersiniosis Parandalimi ofron higjienën personale, duke përfshirë higjienë të ushqimit dhe institucionet sanitare dhe të kontrollit epidemik të kujdesit shëndetësor dhe hotelieri dhe industri ushqimore. Masa më e rëndësishme është kontrolli i burimeve ujore.

Një nga masat parandaluese janë vendbanime disinfestation dhe tokë bujqësore.