Infarkt miokardi


 • Shkaqet e infarkt miokardi
 • Klasifikimi i infarkt miokardi
 • Simptomet e sulmit në zemër
 • Komplikimet e infarkt miokardi
 • Diagnoza e infarkt miokardi
 • Trajtimi i infarkt miokardi
 • Prognoza e infarkt miokardi
 • Parandalimi i infarkt miokardi

Infarkt miokardi - zjarr nekrozë ishemike e muskulit të zemrës që zhvillohet si pasojë e çrregullimeve të mprehta të qarkullimit koronare. Zhhuschimy klinikisht evident, szhimayuschimy shtyp apo dhimbje prapa gjoksit që i jep krahun e majtë, klavikul, sup, nofulla, gulçim, ndjenjë frikë, djerse të ftohtë. Infarkt miokardi i zhvilluar është një tregues për hospitalizimin emergjente në kujdesin intensiv kardiologjisë. Nëse dështimi për të ofruar ndihmë në kohë vdekjen e mundshme.

Në moshën 40-60 vjet infarkt miokardi e vjetër është 3-5 herë më shpesh në meshkujt në më të hershme (10 vjet më parë se femrat) zhvillimin e arteriosklerozës. Pas 55-60 vitesh, mjedisi incidenca dy gjinitë rreth njëjtë. Normat e vdekshmërisë të infarkt miokardi është 30-35%. Statistikisht 15-20% e vdekjeve të papritura të shkaktuara nga infarkt miokardi.

Shkelja e miokardit perfuzionit 15-20 minuta ose më shumë të çojë në zhvillimin e ndryshimeve të pakthyeshme në muskujt e zemrës dhe çrregullime kardiake. Ishemi akute shkakton vdekjen e qelizave funksionale e muskujve (nekroza) dhe fibrat e tyre të mëvonshme zëvendësimin e indeve lidhës që postinfarction formimin mbresë.


Në rrjedhën klinik të infarkt miokardi janë pesë periudha:

 • Periudha e 1 - Peredinfarktnomu (prodromal): Rritja dhe forcimi goditje, mund të marrë orë disa, ditë, javë;
 • Periudha 2 - Mprehta, nga pamja e ishemi në nekrozë të miokardit, zgjat nga 20 minuta deri në 2 orë;
 • 3 herë - Sharp nga formimi i nekrozes në myomalyatsyy (enzimatik shkrin indet e muskujve necrotic), kohëzgjatja 2 deri ne 14 ditë;
 • Periudha 4 - Subacute: Procesi fillestar i zhvillimit Rumen e indeve granulimi në vend nekrotike, kohëzgjatja e 4-8 javë;
 • Periudhë 5 - Postinfarction: pjekuria mbresë, adaptim miokardit në kushte të reja operative.

Shkaqet e infarkt miokardi

Infarkt miokardi është forma akute e sëmundjes së arteries koronare. Në 97-98% të bazës për zhvillimin e infarkt miokardi është lezione aterosklerotike të arterieve koronare, duke shkaktuar ngushtimin e lumen. Shpesh arterie atherosclerosis bashkohet trombozë akute të anijeve zonën e prekur, duke shkaktuar ndërprerje të pjesshme ose të plotë të rrjedhjes së gjakut në zonën përkatëse të muskulit të zemrës. Trombozë kontribuon në rritjen e viskozitetit të gjakut, e cila është vërejtur në pacientët me sëmundje arterie koronare. Në disa raste, infarkt miokardi ndodh në një ambient të degëve vrull të arterieve koronare.

I infarkt miokardi promovuar sëmundje hipertoniches diabet, trashje, stresi mendor, kapjen e alkoolit, pirja e duhanit. Stresi mprehtë fizik ose emocional në sëmundje koronare të zemrës dhe sfond angina mund të shkaktojnë zhvillimin e infarktit të miokardit. Shumica zhvillimin infarkt miokardi e barkushe të majtë.

Klasifikimi i infarkt miokardi

Në përputhje me madhësi lezione fokale e infarkt miokardi e muskujve të zemrës izoluar:

 • krupnoochagovy
 • finely

Pjesa e llogarive të imët miokardit për rreth 20% të rasteve klinike, por shpesh vatrave të vogël të nekroza në muskujve kardiak mund të transformohet në infarkt miokardi krupnoochagovy (30% e pacientëve). Ndryshe krupnoochagovy, në aneurysm imët të miokardit dhe jo të paturit e një sulmi në zemër në kuadër të kaluarën rrallë komplikuar nga dështimi i zemrës, dridhje ventricular, thromboembolism.

Varësisht nga thellësi prej lezioneve necrotic i izoluar kardiak infarkt muskujve:

 • transmural - me nekrozë të tërë murin muskulare të zemrës (më krupnoochagovy)
 • i brendshëm - me nekrozë në trashësi të miokardit
 • çekuilibër në subendo- - me nekrozë të miokardit në zonën ngjitur me endokardit
 • subepikardialnyy - me nekrozë të miokardit në zonën ngjitur me epicardium

Sa për ndryshimet e regjistruara EKG, dallohen:

 • «Q-infarkt", - formimi i valës patologjike Q, nganjëherë ventricular QS kompleks (krupnoochagovy infarkt miokardi më shumë transmural)
 • "Mos Q-infarkt" - nuk është i shoqëruar me valë Q, manifestohet negativisht T-dhëmbë (infarkt miokardi zakonisht imët)

Për topografi dhe në varësi të shkatërrimit të degëve të caktuara të arterieve koronare infarkt miokardi është i ndarë në:

 • ventricular e drejtë
 • ventricular majtë: front, anë dhe muret e pasme, mur ndarës interventricular

Për të shumëllojshmërisë së shfaqjes të dalluar infarkt miokardi:

 • fillor
 • korrente (të zhvilluara në periudhën pas 8 javëve të para)
 • i dytë (zhvillon brenda 8 javëve para)

Për zhvillimin e komplikimeve infarkt miokardial është e ndarë në:

 • i ndërlikuar
 • pakomplikuar

Për disponueshmërinë dhe lokalizimin e dhimbjes Forma të izoluara të infarkt miokardi:

 1. dhimbje gjoksi Lokalizim ose zonë prekardialnoy - parazgjedhje
 2. atipike - me manifestime atipike bolevogo:
 • periferik: levolopatochnaya, levoruchnaya, laryngeal, faringut, mandibular, verhnepozvonochnaya, Hastralhichnoyu (barkut)
 • pa dhimbje: kollaptoidnyh, astma, i fryrë, aritmicheskaya, cerebrale
 • malosimptomno (shuar)
 • i kombinuar

Në përputhje me periudhën dhe dinamikën i lirimit të miokardit infarkt:

 • Faza e ishemi (periudha akute)
 • Faza e nekrozë (faza akute)
 • Faza e (periudha subakut)
 • dhëmbëza faza (periudha postinfarction)

Simptomet e sulmit në zemër

Peredinfarktnomu (prodromal) Periudha

Rreth 43% e pacientëve vërejtur një zhvillim të papritur të infarktit të miokardit në shumë prej të njëjtave pacientëve kanë periudha të ndryshme kohëzgjatjen e prohressyruyusche paqëndrueshme angina.

Periudha më kritike

Rastet tipike të infarkt miokardi të karakterizuar nga sindromi lokalizuar dhimbje dhimbje jashtëzakonisht intensive gjoks dhe radiating në të majtë sup, qafë, dhëmbët, veshët, kockave jakë, nofulla, zonë teh. Natyra e dhimbjes mund të jetë constricting, duke shpërthyer, të ngutshme, të ngutshme, të mprehta ("thikat"). Zona më e madhe e lëndimit të miokardit, më të rënda dhimbje.

Sulm dhimbje ndodh në valë (ajo bëhet më e fortë, dobësuar) zgjat nga 30 minuta në disa orë, dhe nganjëherë ditë, nuk u ankorua nitroglycerin ripranimit. Dhimbje të lidhur me dobësi të rënda, eksitim, frika, gulçim.

Sigurisht mundur atipike e periudhës miokardi akute infarkt.

Në pacientët kanë lëkurë të mprehtë zbehtë, djersën ftohtë dhe i lagësht, të ftohtë acrocyanosis, ankthi. Presioni i gjakut është rritur gjatë sulmit, atëherë moderuar ose shumë të reduktuara në krahasim me bazë (systolic 80 mmHg. Century. Pulsovoe 30mm mm Hg. Në.) Otmechaetsja takikardia, aritmi.

Gjatë kësaj periudhe mund të zhvillojë dështim akute e ventrikulit të majtë (astmë kardiake, edemë pulmonare).

Periudha akute

Në periudhën e dhimbjes akute miokardit zakonisht zhduket. Ruajtja dhimbje është shkaktuar nga shkalla rëndë të zonës ishemi okoloinfarktnoy ose të pranimit perikardit.

Si rezultat i proceseve të nekrozë, myomalyatsyy dhe inflamacion perifocal zhvillon ethe (3-5 në 10 ditë ose më gjatë). Gjatësia dhe lartësia e rritjes të temperaturës në një temperaturë varet nga zona e nekrozë. Hipotension dhe shenjat e dështimit të zemrës mbeten dhe të rritet.

Periudha subakut

Mungon dhimbje, gjendja e pacientit përmirëson, temperatura normale e trupit. Simptomet e dështimit akut të zemrës janë më pak të theksuara. Zhduket takikardia, systolic shushurimë.

Periudha Postinfarction

Në periudhën postinfarction ka manifestime klinike, laboratorike dhe të dhënat fizike me pak ose aspak ndryshim.

Format atipike te infarkt miokardi

Ndonjëherë ka një kurs atipike e lokalizimit miokardit infarkt e dhimbjes në vende atipike (në fyt, gishtat e dorës së tij të majtë, në zonën e shpatull majtë dhe shpinë qafës së mitrës-kraharorit, epigastrike, nofulla e ulët) ose forme pa dhimbje, simptomat kryesore të cilat mund të përfshijnë kollitjes dhe i rëndë astma, kolaps, bibliotekat, aritmia, marramendje dhe konfuzion.

Forma atipike të infarktit të miokardit janë më të zakonshme në pacientët e moshuar me simptoma të rënda cardiosclerosis, dështimi i zemrës, në mes infarkt miokardi të përsëritura.

Por zakonisht ndodh vetëm periudhën atipike akute, zhvillimi i mëtejshëm i infarkt miokardi është tipik.

Erase për infarkt miokardi është pa dhimbje dhe aksidentalisht kthehet në EKG.

Komplikimet e infarkt miokardi

Shpesh ndodhin komplikime në orët e para dhe ditëve të infarkt miokardi, rënduar kursin e saj.

Shumica e pacientëve në tre ditët e para ka lloje të ndryshme të aritmisë: extrasystoles, takikardia sinus ose dridhje atrial paroksizmal, bllokadën e plotë vnutryzheludochkovaya. Dridhje më i rrezikshëm ventricular, të cilat mund të shkojnë në dridhje dhe të çojë në vdekjen e pacientit.

Majtas dështim të zemrës ventricular karakterizohet wheezing zastoynymy, simptomat e astmës kardiak, edemë pulmonare, dhe shpesh zhvillon në periudhën akute të infarktit të miokardit. Shkallë jashtëzakonisht e rëndë e dështimit la ventricular shok kardiogjenik është duke zhvilluar një sulm të madh në zemër dhe është zakonisht fatal. Shenjat e shok kardiogjenik është rënia e tensionit sistolik të gjakut nën 80 mm Hg. c., ndërgjegje të dëmtuar, takikardi, cianozë, rënie në prodhimit të urinës.

Këputje e fibrave muskulore në fushën e nekroza mund të shkaktojë tamponade kardiak - gjakderdhje në zgavrën rreth zemrës.

Në 2-3% të pacientëve infarkt miokardi komplikuar nga sistemi pulmonar thromboembolism (mund të shkaktojë infarkt pulmonar apo vdekje e papritur) apo qarkullimin sistemik.

Pacientët me infarkt miokardi të gjerë transmural në 10 ditët e para mund të vdesin nga këputje ventricular për shkak të ndërprerjes akute të qarkullimit të gjakut.

Me një infarkt miokardi i madh origjinën dështim mund të lë mbresë ind, ajo shpërthen me zhvillimin e aneurysm akute të zemrës. Aneurysm akute mund të transformohet në një kronike, që çon në dështim të zemrës.

Vidkladennyafibrynu mbi muret e plumbit endocardial për zhvillimin e tromboendokardita muri, mundësinë të rrezikshme të enëve pulmonare emboli, trurin, veshkat meshat otorvavshymysya trombotike.

Në periudhën e mëvonshme mund të zhvillojnë sindrom postinfarction, manifestohet perikardit, pleurit, arthralgia, eosinophilia.

Diagnoza e infarkt miokardi

Ndër kriteret diagnostike për infarkt miokardi është historia më e rëndësishme e sëmundjes, ndryshime karakteristike në parametrat EKG e veprimtarisë enzimë të serumit të gjakut.

Ankesat në pacientët infarkt miokardi varet nga forma sëmundjes (tipike apo atipike) dhe shkatërrimit të gjerë të muskulit të zemrës. Infarkt miokardi duhet të dyshohet në pacientët me (më shumë se 30-60 minuta) të rënda dhe të zgjatura sulmon retrosternal anomalitë i gjendjes dhimbje dhe arrhythmias, dështim akute të zemrës.

Ndryshimet tipike EKG janë një valë negative T (në imët çekuilibër në subendo- apo infarkt miokardi i brendshëm), ose QRS parregullt kompleks Q valë (në krupnoochagovogo infarkt miokardi transmural).

Në 4-6 orët e para të niveleve sulm dhimbje përcaktuar rritjen Myoglobin - një proteine ​​që mbart transportin e oksigjenit në qeliza.

Rritja e aktivitetit të phosphokinase kreatinë (Cpk) në gjakun e më shumë se 50% është vërejtur pas 8-10 orë e zhvillimit të infarktit të miokardit dhe të reduktuar në normale pas dy ditësh. Përcaktimin e nivelit të Cpk bëhet çdo 6-8 orë. Infarkt miokardi është eliminuar me tre rezultate negative.

Për diagnozën e infarktit të miokardit në një datë të mëvonshme të kalojë në përcaktimin e enzimë kripë e acidit laktik dehidrogjenazës (LDH) veprimtarinë cila rritje Cpk më vonë - pas 1-2 ditësh pas formimit të nekroza dhe vjen në normale në 7-14 ditë.

Highly specifik për infarkt miokardi është në rritje të miokardit isoforms proteina shtrëngohet të Troponin - Troponin T dhe Troponin-1, në rritje edhe në anginë jostabile.

Gjaku është përcaktuar nga rritja e eritrociteve normë sedimentation, qelizat e bardha të gjakut, aktivitet i aminotransferase aspartate (AST) dhe aminotransferase alanine (ALT).

Kur echocardiography zbuluar shkelje në nivel lokal ventricular contractility, hedh lëng i murit.

Angiografia koronare (Angiografia koronare) për të vendosur mbyllje trombotike të arterieve koronare dhe për të zvogëluar tkurrshmërisë ventrikular dhe të vlerësuar mundësinë e kirurgjisë koronare të anashkalojë ose angioplasty - operacione të cilat kontribuojnë në restaurimin e rrjedhjes së gjakut në zemër.

Trajtimi i infarkt miokardi

Infarkt miokardi është treguar në spital emergjente në kujdesin intensiv kardiologjisë. Në periudhën e pacientit akute është ofruar pjesën tjetër krevat dhe paqen mendore, i pjesshëm, i kufizuar në shtrirje dhe futje kalori. Në periudhën subakut pacienti është transferuar nga njësia e kujdesit intensiv në Departamentin e Kardiologji, e cila vazhdon të trajtuar infarkt miokardi dhe morën me mënyrën graduale zgjerim.

Lehtësim i dhimbjes është kryer nga analgesics një kombinim narkotike (fentanilit) me neuroleptikët (droperidol), nitroglycerin intravenoz.

Terapia në infarkt miokardi për qëllim parandalimin dhe eliminimin arrhythmias, dështimi i zemrës, shok kardiogjenik. Cakto antiarrhythmics (lidocaine) -?. Blockers (Atenolol), thrombolytics (heparin, aspirina), antohonisty Ca (verapamil), magnez, nitrateve, antispasmodics, dhe kështu me radhë D.

Në 24 orët e para pas zhvillimit të miokardit shërimit infarkt perfuzionit mund të bëhet nga thrombolysis apo tullumbace emergjente angioplasty koronare.

Prognoza e infarkt miokardi

Infarkt miokardi është e vështirë, komplikime të rrezikshme të lidhura me këtë sëmundje. Shumica e vdekjeve në zhvillimin ditët e para pas infarktit të miokardit. Pompimin aftësinë e zemrës të lidhur me të vendndodhjes dhe volumin e zonës infarktike. Nëse dëmi është më shumë se 50% të miokardit, zakonisht zemra nuk mund të funksionojë, duke shkaktuar shok kardiogjenik dhe vdekjen e pacientit. Edhe me më pak dëme të mëdha të zemrës nuk është gjithmonë përballuar ngarkesat, duke rezultuar në dështim të zemrës zhvillon.

Në fund të periudhës akute të rimëkëmbjes prognozë është e mirë. Perspektivat negative në pacientët me infarkt miokardi anormale.

Parandalimi i infarkt miokardi

Parandalimi kushtet e nevojshme të infarkt miokardi është një mënyrë jetese të shëndetshme dhe aktive, duke shmangur alkoolit dhe duhanit, dietë të ekuilibruar, përjashtimin fizike dhe tendosje nervor, kontrollin e presionit të gjakut dhe kolesterolit në gjak.