Mononukleoza infektive


  • Karakteristikat e patogjen
  • Patogjeneza e mononucleosis infektive
  • Simptomet e mononucleosis infektive
  • Diagnoza e mononucleosis infektive
  • Komplikimet e mononucleosis infektive
  • Trajtimi i mononucleosis infektive
  • Prognoza e mononucleosis infektive
  • Parandalimi i mononucleosis infektive

Mononukleoza infektive (e quajtur ndryshe limfoblastozom dashamirës, ​​Filatov-së sëmundje) është një infeksion akut viral karakterizuar nga një plagë primar të orofaringut dhe limfatike nyjet, shpretkë dhe mëlçisë. Një tipar i veçantë i sëmundjes është paraqitja e një të qelizave specifike të gjakut - qelizat atipike mononuclear.

Karakteristikat e patogjen

Mononukleoza infektive që shkaktohet nga virusi Epstein-Barr (gjini virus DNA Lymphocryptovirus). Virusi i takon familjes së herpesvirus, por ndryshe nga ata nuk shkakton vdekjen e qelizës bujtëse (virusi replikohet kryesisht në limfociteve B të), dhe stimulon rritjen.


Në mononukleoza infektive virusi Epstein-Barr shkakton Burkitt Limfoma-së dhe tumor kanzeroz nazofaringeale.

Rezervuar dhe burim i infeksionit është një person i sëmurë ose automjet i infeksionit.

Izolimi i virusit është njerëz të sëmurë që nga ditët e fundit të periudhës së inkubacionit, dhe zgjat 6-18 muaj. Virusi është excreted në pështymë. Në 15-25% të njerëzve të shëndoshë me një test pozitiv për antitrupa patogjene specifik të zbuluara në washings nga orofaringut.

Gear i virusit Epstein-Barr - llak, preferoi transmetimit - ajrore, mund të realizohet me anë të kontaktit (puthur, seksi, duart e pista, enë kuzhine, sende shtëpiake). Përveç kësaj, virusi mund të transmetohet me anë të transfuzionit të gjakut dhe intrapartum nga nëna tek fëmija.

Njerëzit me sensibilitet të lartë natyrore ndaj infeksionit, por infeksioni zakonisht zhvilluar një format klinike të butë dhe shuar. Sëmundshmëria Minor në mesin e fëmijëve nën një vit sugjeron se ka imunitet prej natyre pasiv. Ashpër dhe përgjithësim i infeksionit kontribuon në mangësi të imunitetit.

Përhapja e infeksionit - e përhapur, sezonaliteti është zbuluar, rrit incidenca në pubertetit (vajzave dhe djemve 14-16 vjet 16-18 vjet). Incidenca e mbi 40 jashtëzakonisht i rrallë, me përjashtim të personave të infektuar me HIV të cilët mund të zhvillojnë manifestimin fshehur të një infeksioni ekzistuese në çdo moshë.

Në rastin e infeksionit të virusit në sëmundjet e fëmijërisë së hershme është lloji i infeksioneve respiratore akute në moshë më të vjetër - pa simptoma të rënda. Në të rriturit, kurs klinik i sëmundjes është pothuajse nuk ekziston, sepse shumica e 30-35 vjet formuar imunitetin specifik.

Patogjeneza e mononucleosis infektive

Virusi Epstein-Barr është thithur qelizat epiteliale humane dhe ndikon në traktin e sipërm respirator, orofaringut (promovimin e zhvillimit të inflamacionit të butë në rreshtim), ka patogjen me limfatike aktual bie në nyjet limfatike regjionale, duke shkaktuar lymphadenitis. Kur injektuar në virusin e gjakut futur në qeliza B, të cilat kanë filluar të replikuar. Humbjen B-limfocite rezultojë në formimin e përgjigjeve imune specifike, qelizat patologjike tendosje. Me patogjen e qarkullimit të gjakut përhapet në të gjithë trupin. Për shkak të faktit se futja e virusit ndodh në qelizat imune dhe rolin e rëndësishëm në patogjenezën e proceseve imune luajnë, sëmundjet atribuohet AIDS-i lidhur.

Virusi Epstein-Barr vazhdon në trup për jetën, aktivizimin periodikisht me rënie të përgjithshme të imunitetit.

Simptomet e mononucleosis infektive

Periudha e inkubacionit varion gjerësisht, nga 5 ditë deri në gjashtë muaj. Ndonjëherë ajo mund të jetë e shënuar fenomene prodromal jospecifik (simptomat dobësi, pafuqi, kataral). Në raste të tilla, ka një rritje graduale të simptomeve, rritet gjendje e sëmurë, temperatura ngrihet në subfebrile vlerat e shënuar kongjestion i hundës, fyt gërvisht. On Ekzaminimi zbuloi hyperemia e mukozës së orofaringut, bajamet mund të rritet.

Në rast të fillimit akute të sëmundjes zhvillon ethe, të dridhura, djersitje, simptomat e shënuara të dehjes (dhimbje të muskujve, dhimbje koke), pacientët ankohen për dhimbje në fyt kur gëlltitjes.

Ethet mund të vazhdojnë nga disa ditë deri në një muaj, për (lloji i etheve), mund të fitojnë të ndryshme.

Një javë më vonë, sëmundja zakonisht shkon në aktivitet të plotë: manifest të gjitha simptomat kryesore klinike (dehje përgjithësi, fyt i lënduar, limfadenopati, hepatosplenomegaly). Gjendja e pacientit zakonisht përkeqësohet (simptomat rënduar të dehjes), foto fyt tipik i Bluetongue, ulçerë-necrotic, plenchatoy ose grykët folikulare, bllokimet e trafikut intensiv i mukozën e bajamet, të verdhë, bastisje të lirshme (nganjëherë tipi i difterisë). Bllokimet e trafikut dhe kokërr pasmë faringut mur, hyperplasia folikulare, gjakderdhje mukozale janë të mundshme.

Në ditët e para të sëmundjes ndodh poliadenopatiya. Nyjet limfatike Rritja mund të zbulojë praktikisht çdo të arritshme për prekje të grupit shpesh zverku prekur, zadnesheynye dhe nyjet submandibular. Në prekjen e nyjeve limfatike të dendura, celular, pa dhimbje (ose dhimbje është i dobët). Ndonjëherë mund të ketë ënjtje i butë i indet përreth.

Në kulmin e sëmundjes në pacientët më të zhvilluar hepatolienalnyysyndrom - zgjeruar mëlçisë dhe shpretkë mund të ndodhë sclera zhovtyanychnist, lëkurë, dispepsi, urinë të errët.

Në disa raste, nuk ka vende njolla-papular skuqje të ndryshme. Rash shkurtër, nuk është e shoqëruar nga ndjenjat subjektive (kruarje, djegie) dhe nuk e lënë pas asnjë efekte mbetura.

Lartësia e sëmundjes zakonisht merr rreth 2-3 javë, pasuar nga një subsidimit gradual te simptomave klinike dhe një periudhë convalescence. Temperatura normale e trupit, simptomat i lënduar fyt zhduken, mëlçisë dhe shpretkë kthyer në madhësinë e saj normale. Në disa raste, për disa javë mund të ruhen shenjat adenopatyy dhe subfebrile.

Mononukleoza infektive mund të marrë një kurs kronike relapsing, duke rezultuar në kohëzgjatje sëmundje është rritur me gjashtë vjet ose më shumë.

Gjatë mononucleosis në të rriturit zakonisht është gradual, me prodrome dhe peshën më të ulët të simptomave klinike. Ethet rrallë zgjat më shumë se 2 javë, limfadenopatia, dhe hyperplasia e bajamet është i dobët, por simptomat e vërejtura shpesh i lidhur me çrregullime funksionale të mëlçisë (verdhëz, mostretje).

Diagnoza e mononucleosis infektive

Diagnoza jo-specifik laborator përfshin një studim të plotë të qelizave të gjakut.

Analiza e përgjithshme tregon leukocytosis moderuar me mbizotërim të limfociteve dhe monociteve dhe neutropenia relative, ndërrim formula rruazë e bardhë.

Në gjak, ka qeliza të mëdha të formave të ndryshme me një citoplazmë të gjerë basophilic - qeliza atipike mononuclear. Për diagnozën e mononukleoza rritje të konsiderueshme në përmbajtjen e këtyre qelizave në gjak deri 10-12%, shpesh numri i tyre e tejkalon 80% të të gjitha elementeve të bardha të gjakut.

Në një mononuclear gjakut qelizat në ditët e para mund të jenë në dispozicion, e cila, megjithatë, nuk e përjashton diagnozën. Ndonjëherë formimi i këtyre qelizave mund të marrë 2-3 javë.

Gjaku pikturë zakonisht gradualisht kthehet në normale në periudhën e convalescence, me qeliza atipike mononuclear shpesh vazhdojnë.

Diagnozë specifike virologjik nuk është përdorur për shkak të kompleksitetit dhe e paarsyeshme, edhe pse është e mundur që të caktojë një virus në washings orofaringeale me dhe për të identifikuar ADN e saj nga PCR.

Atje metoda serologjike diagnostike, zbuluar antitrupat VCA-antigjene virusi Epstein-Barr. Serum lloj imunoglobulina M është përcaktuar shpesh në periudhën e inkubacionit, dhe në mes të sëmundjeve të vërejtur në të gjithë pacientët dhe nuk zhduket para 2-3 ditëve të shërimit. Zbulimi i këtyre antitrupave është kriteri mjaftueshme diagnostike për mononucleosis infektive. Pas transferimit të niveleve të infeksionit të pranishëm imunoglobulinat specifike G, i ruajtur për jetën.

Pacientët me mononucleosis infektive (ose personat e dyshuar për të paturit e infeksionit) ekspozuar tri herë (kohë e parë - gjatë infeksionit akut, dhe në intervale prej tre muajsh - dy herë) studimet serologjike për të zbuluar virusin HIV, sepse ajo gjithashtu mund të shënohen prania e qelizave mononuclear në gjak.

Për diagnozën diferenciale të infektiv angina pectoris mononukleoza nga etiologies tjera duhet të konsultoheni me një otolaringolog dhe i farinhoskopii.

Komplikimet e mononucleosis infektive

Komplikimet e mononucleosis infektive e lidhur kryesisht me zhvillimin e infeksionit sekondar bashkua (Stafilokoket dhe humbjen streptokokët). Ju mund të Meningoencefaliti, pengim të bajamet udhë ajrore e sipërme hipertrofirovannymy. Në fëmijët, mund të ketë hepatiti i rëndë, ndonjëherë (rrallë) formuan një infiltrimin dypalësh intersticiale të mushkërive. Ekziston edhe një komplikacion i rrallë në lidhje trombocitopenia pererastyazhka kapsula lienalnyy mund të provokojë këputje e shpretkës.

Trajtimi i mononucleosis infektive

Mononukleoza infektive butë për rrjedhjen e moderuar të trajtuar pjesën tjetër ambulator, krevat rekomandohet nëse dehje të rënda, ethe të rënda. Nëse ka shenja të funksionit të mëlçisë caktuar numrin dietë 5 nga Pevzner.

Trajtimit Etiotropic aktualisht në dispozicion, ngjarjet komplekse treguar përfshijnë detoxification, desensibilizatsionnuyu, terapi tonik dhe agjentët simptomatike në varësi të klinikës ekzistues.

Hypertoksycheskoy rëndë mbi kërcënimin e asphyxiation ndërsa goditjen hiperplazirovannymy fyt amygdala është një tregues për prednisolon afatshkurtër emërimit.

Terapia me antibiotik është treguar për nekrotizues proceset në fyt për të shtypur florës lokale bakteriale dhe parandaluar infeksionet sekondare bakteriale, dhe në rastin e komplikimeve ekzistuese (pneumonia sekondare, etj). Si medikament i përzgjedhur përshkruajnë penicilinë, ampicilin dhe oxacillin, antibiotikët tetracycline. Sulfanilamides dhe levomitsitin kundërindikuar pamje anë e efekteve frenuese në sistemin hematopoietic.

Këputje e shpretkës është një tregues për splenectomy emergjente.

Prognoza e mononucleosis infektive

Mononukleoza infektive pakomplikuar ka një prognozë të favorshme, komplikime të rrezikshme në gjendje për të reduktuar ndjeshëm atë, në këtë sëmundje të ndodhë rrallë. Ka gjak i mbetur është i shtyrë të vëzhgimit punishte barnash në spital për 6-12 muaj.

Parandalimi i mononucleosis infektive

Masat parandaluese për të reduktuar incidencën e mononucleosis infektive, të ngjashme me ato në sëmundjet respiratore akute infektive, parandalimin e masave jospecifike individuale është rritja e imunitetit, si me masat shëndetësore të përgjithshme dhe përdorimin e immunorehulyatorov butë dhe adaptogens në mungesë të contraindications.

Mononukleoza specifik profilaksi të zhvillohen.

Masat parandaluese emergjente zbatohen për fëmijët ndërvepruar me pacientët, janë të emërojë imunoglobulinë specifike.

Në epidemiologjike unë të sigurojë një pastrim të plotë të lagur, artikuj personale të ekspozuar ndaj dezinfektimin.