Iridocyclitis


  • Arsyet iridotsiklita
  • Simptomat iridotsiklita
  • Iridotsiklita Diagnoza
  • Trajtimi i iridocyclitis
  • Parashikim dhe parandalimi iridotsiklita

Iridocyclitis, iritis, tsyklyt, keratouveit përfshijnë oftalmologjisë në të ashtuquajturën Uveitis mëparshëm - inflamacion të choroid. Duke bashkëveprim të ngushtë anatomike dhe funksionale të irisit dhe procesin inflamator ciliar (ciliar) e trupit filluar në një nga këto pjesë choroid, shpejt përhapet në një tjetër dhe të zhvillohet në formën e iridocyclitis.

Iridocyclitis diagnostikuar në njerëz të çdo moshe, por më shpesh në pacientët 20 deri në 40 vjet. Gjatë rrjedhës së sëmundjes dalluar mes iridocyclitis akute dhe kronike; Natyra e ndryshimeve inflamatore - i lëngshëm, exudative, i fibrinës-hemorragjike dhe plastike; etiologji - infektive, ngjitëse-alergjik, alergjik jo-infektive, post-traumatik, i etiologji të panjohur, dhe shkaktuar sëmundje sistemike dhe sindromnymy. Kohëzgjatja e iridocyclitis akute është 3-6 javë, kronike - disa muaj; sëmundje dhe kthime mbrapa zakonisht ndodhin gjatë sezonit të ftohtë.

Arsyet iridotsiklita


Shkaqet e iridocyclitis, të ndryshme, mund të jetë natyra endogjen ose ekzogjene. Iridocyclitis shpesh zhvillohet si pasojë e lëndimeve traumatike të syrit (lëndime, tronditje, operacioneve të syrit), pezmatimi i irisit (Keratitis).

Iridocyclitis mund të shkaktojë infeksione akute virale, bakteriale apo antiprotozoale (gripi, fruthi, HSV, infeksion streptokoksike dhe streptokokut, tuberkulozi, gonorrea, klamidia, toksplazmozës, malaries, etj), si dhe vatra ekzistues të infeksionit kronik në nasopharynx dhe gojës (sinusit, grykët) .

Arsye mund të jetë kusht iridotsiklita rheumatoid (semundja reumatizmale Akoma, tiroidit autoimun, Spondylitis spondylitis, sindromi Reiter dhe Sjogren s), çrregullimeve metabolike (cerme, diabeti), semundja sistemike të etiologjisë panjohur (sarkoidosis, semundja Behçet, nje sindrom Vogt-Koyanahi-Harada). Prevalenca e pacientëve me iridocyclitis reumatike mjedisit dhe sëmundjet ngjitëse është rreth 40% të rasteve.

Dukuri iridotsiklita promovuar rrjetin e enëve të gjakut zhvilluar sytë dhe rrit ndjeshmërinë e irisit dhe trupit ciliar të antigjeneve dhe KQZ hyjnë vnehlaznoho e vatrave të infeksionit ose burime joinfektive e sensibilizimit.

Me zhvillimin e iridocyclitis, përveç mikrobeve të shkatërrimit të drejtpërdrejtë choroidal ose toksina është dëmtimi i saj imunologjik që përfshijnë ndërmjetësues inflamatore. Inflamacion shoqërohet nga simptomat e cytolysis imunitar, vaskulopatyya, disfermentozom, microcirculation të dëmtuar, e ndjekur nga dhëmbëza dhe kequshqyerja.

Po aq i rëndësishëm në zhvillimin e iridocyclitis takon shkakton - endokrin dhe çrregullime të imunitetit, stresi, hipotermi, stërvitje e tepruar.

Simptomat iridotsiklita

Shkalla e ashpërsisë dhe veçantitë e iridocyclitis varet nga natyra dhe kohëzgjatja e antigjenit ekspozimi nivel hematooftalmicheskoho pengesë pėrshkueshmėrisė gjenotip dhe statusin imunitar.

Kur nuk është zakonisht i njëanshëm dëmtimi sy iridocyclitis. Shenjat e para të iridocyclitis akute është një skuqje të përgjithshme dhe dhimbje në sy, me një rritje karakteristike të ndjeshëm në dhimbje me presion mbi shikimet. Në pacientët me yrydotsyklytom atje fotofobi, lacrimation, e vogla (brenda 2-3 rreshta) reduktohet mprehtësi vizuale, pamjen para syve të "mjegull".

Rrymat Iridotsiklita priren njollë iris të dukshme përflakur (jeshile ose ndryshkur i kuq) dhe të reduktuar qartësi e foto. Nuk mund të jetë sindromi i butë corneal, vaskulare kokërdhok perykornealnoy injeksion. Në dhomën e përparme të syrit mund të ndodhë i lëngshëm, i fibrinës ose purulent exudate. Kur zgjidhjen purulent exudate në fund të dhomën e përparme është formuar hypopyon në gri apo të verdhë-e gjelbër kamxhik, me këputje të anijes në para kamerës kthen akumulimin e gjakut - hifema.

Procesi inflamator në trup ciliare në zhvendosjen fluide mbi sipërfaqen e fibrave lente dhe tejdukshëm mund të çojë ato tek trazim dhe ulur mprehtësisë vizuale.

Sipërfaqja prapa i kornesë me iridocyclitis shfaqet precipitates pak gri-të bardhë nga qelizat sedimenteve pikë dhe lëngjeve, zgjidhja e të cilave shënuan gjatë clumps pigment. Enjtje i indeve të irisit dhe kontakti i saj ngushtë me përparme të kapsulës lente në prani të plumbit fluide me formimin e mbështjelljes posteriore (synechiae), duke shkaktuar ngushtimin pakthyeshëm (miosis) dhe deformimit nxënës, përkeqësimit të ekspozimit ndaj dritën. Kur iris bashkim dhe sipërfaqe lente mëparshëm të gjithë protYazhenyy formuar gozhdë rrethore. Nën negativ synechia tanishme iridotsiklita krijon rrezikun e verbërisë duhur për të përfunduar nxënës zaroschennya.

Shpesh presion intraokular në iridocyclitis është nën normale për shkak të inhibimit të sekretimit të dhomës lagështi mëparshëm. Ndonjëherë, iridocyclitis akut fillon me djersë e shënuar ose buzë fusion pupillary e irisit të lente, atje është rritur presionit intraokular.

Llojet e ndryshme të iridocyclitis ka veçantitë e veta foton e saj klinike.

Iridotsiklita Viral karakterizohet rrjedhjen ngathët, formimin e exudate dhe të lehta precipitates i lëngshëm apo Sero-i fibrinës, rrit presionin intraokular.

Iridocyclitis TB ndodh me simptoma të butë zbuluar praninë e mëdha "precipitates dhjamor" tuberculoma verdhë (gunga) në iris, opalestsirovaniem lagështi dhomën e përparme, pasmë stromal formimin e synechiae fuqishme, mjegullon vizion apo nxënës të plotë zaraschenyem.

Autoymmunnomu iridocyclitis natyrshme të rënda acarimin periodike sfond në sëmundje themelor me zhvillimin e shpeshtë e komplikimeve (kataraktit, glaukoma sekondare, keratitit, scleritis, atrofi e syrit). Çdo rikthim ndodh para më e vështirë dhe shpesh çon në verbëri.

Kur iridocyclitis traumatike mund të zhvillojë inflamacion sy të bukur të shëndetshme (oftalmi dashamirës).

Iridocyclitis në sindromi Reiter së, është shkaktuar nga infeksioni chlamydial, i shoqëruar nga konjuktivit, urethritis dhe dëme të përbashkët me shenja të vogla të inflamacionit të choroid.

Iridotsiklita Diagnoza

Diagnoza e iridocyclitis krijojë rezultatet e një ankete gjithëpërfshirëse, syrit, laborator diagnostik, radiologji, specialistë këshillimit pacient hollë.

Në okulist parë në shqyrtimin e jashtëm të syrit, prekje, mbledhjen anamnezën. Për të sqaruar diagnozën iridotsiklita kontrollon mprehtësi vizuale, matjen e presionit intraokular nga tonometry noncontact apo kontakt, sy biomicroscopy që zbulon dështimin e strukturave të syrit, ultratinguj e syrit të imazhit të një-dimensionale ose dy-dimensionale të syrit. Procedura ophthalmoscopy me iridocyclitis shpesh të vështira për shkak të inflamatore syrit modifikuar mëparshëm.

Për të sqaruar etiologjinë iridotsiklita caktuar të gjakut të përgjithshme dhe biokimike dhe urinës teste, koagulimin, revmoproby për të identifikuar sëmundjet sistemike, teste alergji (reaksionet lokale dhe parlamentare të alergeneve të hyjë Streptococcus, antigjenet Staphylococcus specifike: Tuberkulin, toksoplazmina, etj), dhe PCR IFA- diagnostifikimi patogjen inflamacion (duke përfshirë sifilizi, tuberkulozi, herpes, klamidia, etj).

Për të vlerësuar gjendjen imune të studimeve të kryera në të imunoglobulinave të serumit të gjakut IgM, IgG, IgA, dhe mbajtjen e tyre në lëngun lotsjellës.

Varësisht nga karakteristikat klinike dhe iridocyclitis duhet të konsultoheni me një rheumatologist në studim, TB, dentare, Ent, allergist, dermatolog. Kryerja e X-ray e mushkërive dhe sinuseve.

Për të kryer një diagnozë diferenciale e sëmundjeve iridocyclitis të mirë të lidhur me ënjtje dhe skuqje të syrit, të tilla si konjuktivit akute, keratitit, sulm akut i glaukomës primare.

Trajtimi i iridocyclitis

Trajtimi i iridocyclitis duhet të jetë në kohë dhe ndoshta për qëllim adresimin e shkaqeve-origjinë.

Trajtimi konservativ i iridocyclitis fokusuar në parandalimin e formimit të pasmë synechiae, duke zvogëluar rrezikun e komplikime të përfshijnë masat dhe emergjencë dhe trajtim rutinë. Në orët e hershme të sëmundjes tregon futje pikë-pikë në sy do të thotë zgjatjen e nxënësit (midriatiki), NSAIDs, kortikosteroidet, antihistamines pritje.

Iridotsiklita planifikuar trajtim mbajtur në spital, themeli i tij është lokale dhe të përgjithshme antiseptik, antibacterial ose terapi antivirale, të dhëna anti-inflamator nonsteroidal dhe hormonet (në formën e pika sy, parabulbarno, subkonyunktivalnyh, intramuskular ose injeksion intravenoz. Kortikosteroidet janë përdorur gjerësisht në iridotsiklita trajtim toksyko- origjinë alergjike dhe autoimune.

Në iridocyclitis kryer terapi detoxification (kur shprehet inflamacion - plasmapheresis, hemosorbtion) zgjidhjet instalacioni midriatiki për të parandaluar bashkim të irisit të lente. Cakto antihistamines, multivitamina, adjuvantë ose imunosupresive (në varësi të sëmundjes themelore), enzime proteolitike në nivel lokal për resorption e lëngjeve, beftë dhe të ngjitet. Shpesh e përdorur me iridocyclitis Fizioterapi: electrophoresis, terapi magnetike, terapi lazer.

Tuberkuloz Iridocyclitis, frëngjyzak, toksoplazmoznoy, etiologji reumatike kërkon terapi të veçantë nën mbikëqyrjen e specialistëve.

Trajtimi kirurgjik i iridocyclitis kryera në qoftë se ndarja e nevojshme të mbështjelljes apo (autopsi e mëparshëm dhe të prapmë synechiae e irisit), në rastin e glaukoma sekondare. Në rast të komplikimeve të rënda të lizën qelbëzues iridocyclitis e membranave dhe sy të shfaqur përmbajtjen heqjen kirurgjikale të fundit (enucleation, sytë evistseratsii).

Parashikim dhe parandalimi iridotsiklita

Moti iridocyclitis me kohë, i përshtatshëm dhe i mirë trajtim - një vend të favorshëm. Shërim të plotë pas trajtimit të iridocyclitis akute në rreth 15-20% të rasteve, 45-50% e rasteve - sëmundje subakut merr një kurs të relapsing me plagë korrente që shpesh përkojnë me acarimin e sëmundjes themelore (reumatizmi, përdhes).

Iridocyclitis mund të bëhet i vazhdueshëm kronik me vizion të reduktuar. Në raste të avancuara dhe të patrajtuara të iridocyclitis zhvillim komplikime të rrezikshme që kërcënojnë ekzistencën e syve, chorioretinitis, të fuzionit dhe të fuzionit nxënësve të, glaukoma sekondare, katarakt, deformim tejdukshëm trupit dhe shkëputje retinal, absces tejdukshëm, dhe endoftalmit Panophthalmitis, subatrofyya dhe atrofi e syrit.

Iridocyclitis Parandalimi është trajtimi në kohë i sëmundjes themelore, kanalizime vatra të infeksionit kronik në trup.